Letko
20.09.17,20:22
Ahojte,

všade sa teraz hovorí o cene masla a internet je plný receptov na domáce maslo. Tak som to teda vyskúšal aj ja. V mliekomate som kúpil 2 litre mlieka, 2 dni z neho zbieral smotanu a smotanu vyšľahal. Z 2 litrov mlieka mi vyšlo 42 gramov masla. Takže na kilo masla by som teoreticky potreboval 47 a pol litra mlieka, čo by ma pri cene 0,70 € za liter mlieka stálo 33,- €.

Aké máte skúsenosti vy?
Dáša_
20.09.17,18:38
ja som sa raz pýtala pána, ktorý pravidelne dovážal mlieko z družstva do mliekomatu a ten mi povedal, že oni upravujú to mlieko tak, aby malo rovnakú tučnosť. Už si nespomínam, akú. Tak je možno, že tej smotany si dostal z mlieka málo. mmch, to mlieko ti ostalo, nie? To je treba do kalkulácie tiež započítať. alebo skúsiť kúpiť rovno smotanu na šľahanie s skúsiť maslo z nej
Tweety
20.09.17,18:42
Tiež sa chystám na domácu vyrobu. Toto sa mi pozdáva : https://najky.webnoviny.sk/domace-maslo-ked-skusis-recept-uz-ho-kupovat-nebudes/
Letko
20.09.17,19:02
ja som sa raz pýtala pána, ktorý pravidelne dovážal mlieko z družstva do mliekomatu a ten mi povedal, že oni upravujú to mlieko tak, aby malo rovnakú tučnosť. Už si nespomínam, akú. Tak je možno, že tej smotany si dostal z mlieka málo. mmch, to mlieko ti ostalo, nie? To je treba do kalkulácie tiež započítať. alebo skúsiť kúpiť rovno smotanu na šľahanie s skúsiť maslo z nej

Smotana na slahanie ma len 33% a maslo v obchode 85%. Hodnotu podmaslia som nebral do uvahy, lebo neviem, ako sa da vyuzit napr. 10 litrov.
kopretinka
20.09.17,19:25
maslo sa robí zo smotany,nie z mlieka,takže si kúp smotanu.Najjednoduchší recept je naliať do do PET fľaše a pretrepávať.Potom fľašku urezať.
Dáša_
20.09.17,19:27
ja som sa raz pýtala pána, ktorý pravidelne dovážal mlieko z družstva do mliekomatu a ten mi povedal, že oni upravujú to mlieko tak, aby malo rovnakú tučnosť. Už si nespomínam, akú. Tak je možno, že tej smotany si dostal z mlieka málo. mmch, to mlieko ti ostalo, nie? To je treba do kalkulácie tiež započítať. alebo skúsiť kúpiť rovno smotanu na šľahanie s skúsiť maslo z nej

Smotana na slahanie ma len 33% a maslo v obchode 85%. Hodnotu podmaslia som nebral do uvahy, lebo neviem, ako sa da vyuzit napr. 10 litrov.

nemyslela som podmaslie alebo cmar, ktoré ostanú po šľahaní, ale mlieko, z ktorého zoberieš smotanu. To je predsa normálne mlieko, aj ke´d asi nízkotučné. nebolo homogenizované a tak smotana vystúpi na povrch.

Okrem toho, že by si cmar mohol použiť napríklad na kysnutie cesta, chleba...., tak kedysi sa tým aj prasiatka krmili. Alebo na mliečne kúpele do vane - ako kleopatra, s medom :)
ivka70
20.09.17,19:38
Neviem ako ty, ale tu jedna baba Z 8 l mlieka ma 1100g tvarohu a 260g masla,...asi musis zdokonalit techniku :)
mam aj fotku vysledku, len mi nejde pridat na telefone
ZahradnikAmater
20.09.17,20:00
Domácu výrobu potravín nie je možné realizovať zo surovín z obchodov (kde patrí aj mliekomat -3,5 % mlieko), pretože tie sú nastavené tak, aby sme museli len platiť a platiť. Na domácu výrobu masla treba domáce mlieko, priamo od kravy.
taiko
20.09.17,20:35
maslo sa robí zo smotany,nie z mlieka,takže si kúp smotanu.Najjednoduchší recept je naliať do do PET fľaše a pretrepávať.Potom fľašku urezať.
no to sa mi nezda, vyrabat maslo v PET flasi, z ktorej sa mozu uvolnovat latky, interagujuce s ludskymi hormonami ;)
afrikánka
20.09.17,20:48
maslo sa robí zo smotany,nie z mlieka,takže si kúp smotanu.Najjednoduchší recept je naliať do do PET fľaše a pretrepávať.Potom fľašku urezať.
no to sa mi nezda, vyrabat maslo v PET flasi, z ktorej sa mozu uvolnovat latky, interagujuce s ludskymi hormonami ;)

:rolleyes:...:D;)
ZahradnikAmater
20.09.17,21:00
no to sa mi nezda, vyrabat maslo v PET flasi, z ktorej sa mozu uvolnovat latky, interagujuce s ludskymi hormonami ;)
PET fľaše sa používajú preto, že NEUVOLNUJU nič, ak pravda nevytvoríš špecifické podmienky. No ale kto by dával fľašu s mliekom na silné ostré slnko, napríklad?
taiko
20.09.17,21:13
maslo sa robí zo smotany,nie z mlieka,takže si kúp smotanu.Najjednoduchší recept je naliať do do PET fľaše a pretrepávať.Potom fľašku urezať.
no to sa mi nezda, vyrabat maslo v PET flasi, z ktorej sa mozu uvolnovat latky, interagujuce s ludskymi hormonami ;)

:rolleyes:...:D;)



no to sa mi nezda, vyrabat maslo v PET flasi, z ktorej sa mozu uvolnovat latky, interagujuce s ludskymi hormonami ;)
PET fľaše sa používajú preto, že NEUVOLNUJU nič, ak pravda nevytvoríš špecifické podmienky. No ale kto by dával fľašu s mliekom na silné ostré slnko, napríklad?
http://www.abc.net.au/science/articles/2009/04/29/2555698.htm
Ale v zasade. Ved maslo sa da mutit aj inac, nez v PET flasi, no nie?
branislavp
20.09.17,23:44
Ahojte,

všade sa teraz hovorí o cene masla a internet je plný receptov na domáce maslo. Tak som to teda vyskúšal aj ja. V mliekomate som kúpil 2 litre mlieka, 2 dni z neho zbieral smotanu a smotanu vyšľahal. Z 2 litrov mlieka mi vyšlo 42 gramov masla. Takže na kilo masla by som teoreticky potreboval 47 a pol litra mlieka, čo by ma pri cene 0,70 € za liter mlieka stálo 33,- €.

Aké máte skúsenosti vy?
Pamätám si, že ako dieťa, aj ja som u starkej v drevenej nádobe pomáhala robiť maslo z domácej "smetany". Vo veľkej kuchyni uprostred , drevená dlážka a mútilo sa. Takže sme mali doma domáce maslo, aj tvaroh, aj "kyšku"-kyslé mlieko, podmaslie Ale vtedy bola iná doba, iné životné prostredie. Teraz by som sa obávala si urobiť maslo doma. z kupovaného mlieka, či z mliekomatu, alebo od gazdu. Môj názor.
Letko
21.09.17,07:10
ja som sa raz pýtala pána, ktorý pravidelne dovážal mlieko z družstva do mliekomatu a ten mi povedal, že oni upravujú to mlieko tak, aby malo rovnakú tučnosť. Už si nespomínam, akú. Tak je možno, že tej smotany si dostal z mlieka málo. mmch, to mlieko ti ostalo, nie? To je treba do kalkulácie tiež započítať. alebo skúsiť kúpiť rovno smotanu na šľahanie s skúsiť maslo z nej

Smotana na slahanie ma len 33% a maslo v obchode 85%. Hodnotu podmaslia som nebral do uvahy, lebo neviem, ako sa da vyuzit napr. 10 litrov.

nemyslela som podmaslie alebo cmar, ktoré ostanú po šľahaní, ale mlieko, z ktorého zoberieš smotanu. To je predsa normálne mlieko, aj ke´d asi nízkotučné. nebolo homogenizované a tak smotana vystúpi na povrch.

Okrem toho, že by si cmar mohol použiť napríklad na kysnutie cesta, chleba...., tak kedysi sa tým aj prasiatka krmili. Alebo na mliečne kúpele do vane - ako kleopatra, s medom :)

:) tak opravujem, 10 litrov mlieka, nie podmaslia. Doma vypijeme liter mlieka za dva-tri dni. Dnes som to mlieko vyskúšal a nebolo také lahodné, skôr vodnaté.
arizona
21.09.17,07:12
Domácu výrobu potravín nie je možné realizovať zo surovín z obchodov (kde patrí aj mliekomat -3,5 % mlieko), pretože tie sú nastavené tak, aby sme museli len platiť a platiť. Na domácu výrobu masla treba domáce mlieko, priamo od kravy.
Nedavno som citala rozsiahlu debatu na temu vyroby masla.
Vela ludi odporucalo robit si maslo zo slahackovej smotany z Lidla.Maju to odskusane.
To je vychodisko pre tych, ktori nemaju moznost kupit si mlieko priamo od kravicky...
buchač
21.09.17,07:18
Domáce maslo - oplatí sa?
Ahojte,

všade sa teraz hovorí o cene masla a internet je plný receptov na domáce maslo. Tak som to teda vyskúšal aj ja. V mliekomate som kúpil 2 litre mlieka, 2 dni z neho zbieral smotanu a smotanu vyšľahal. Z 2 litrov mlieka mi vyšlo 42 gramov masla. Takže na kilo masla by som teoreticky potreboval 47 a pol litra mlieka, čo by ma pri cene 0,70 € za liter mlieka stálo 33,- €.

Aké máte skúsenosti vy?
Pamätám si, že ako dieťa, aj ja som u starkej v drevenej nádobe pomáhala robiť maslo z domácej "smetany". Vo veľkej kuchyni uprostred , drevená dlážka a mútilo sa. Takže sme mali doma domáce maslo, aj tvaroh, aj "kyšku"-kyslé mlieko, podmaslie Ale vtedy bola iná doba, iné životné prostredie. Teraz by som sa obávala si urobiť maslo doma. z kupovaného mlieka, či z mliekomatu, alebo od gazdu. Môj názor.

Hm...oplatí sa ? Oplatí z akého dôvodu ?
- zdravotný
- finančný
Cena kvalitného masla sa pohybuje cca 12€...za kvalitné maslo produkciu z Hriňovej a podobne...určite nie Rajo.
Na kilo masla použiť skoro 50 litrov mlieka ? Čo potom so zvyškom ? Sa vyleje ?
...no teda fasa šetrenie.

Mútovník mám, domáce mlieko by sa tiež dalo zohnať...no nejak by som sa do mútenia veru nepustil.

Domáce maslo - oplatí sa?
Nuž komu ako...
kukučka
21.09.17,08:06
Robievala som maslo /mixérom/, keď dorastali deti, jedli sme veľa mlieka a nevedela som, čo s toľkou smotanou, bolo jej proste na tom domácom mlieku veľmi veľa. Občas kúpim "domáce z pojazdného mliekomatu" aj teraz. Najprv sladké, potom kyslé, zbytok tvaroh - beriem to tak, že smotanu do varenia, či pečenia mám zadarmo. Momentálne som prešla na kefír. Prestala som kupovať mlieko v obchode a ľutujem detičky, ktoré pijú len také s chémiou.
Je to o postoji a kvalite, nie je všetko len o peniazoch. Je zaujímavé, že k tomu autu - mliekomatu raz za týždeň nás príde len pár starších, ktorí si ešte pamätáme domáce mlieko.
pavol54
21.09.17,08:18
Neviem ako ty, ale tu jedna baba Z 8 l mlieka ma 1100g tvarohu a 260g masla,...asi musis zdokonalit techniku :)
mam aj fotku vysledku, len mi nejde pridat na telefone
Blbosť, buď maslo alebo tvaroh, oboje nejde
Maslo sa vyrába studeným procesom - tuk sa oddelí sám od zbytku mlieka - získaš smotanu a mliečnu tekutinu. Smotanu ktorú trepeš dovtedy kým sa neoddelí maslo, a tekutina
tvaroh sa robí teplým procesom, tak že mlieko necháš zahrievať a oddelí sa ti tvaroh a srvátka. Preleješ cez látku a máš tvaroh. Podľa dĺžky zahrievania, bud mäkký alebo hrudkovitý
Raz som kúpil beztukový tvaroh a tie slíže nie že mačky, ale ani pes nechcel žrať.
pavol54
21.09.17,08:25
Domáce maslo - oplatí sa?
Ahojte,

všade sa teraz hovorí o cene masla a internet je plný receptov na domáce maslo. Tak som to teda vyskúšal aj ja. V mliekomate som kúpil 2 litre mlieka, 2 dni z neho zbieral smotanu a smotanu vyšľahal. Z 2 litrov mlieka mi vyšlo 42 gramov masla. Takže na kilo masla by som teoreticky potreboval 47 a pol litra mlieka, čo by ma pri cene 0,70 € za liter mlieka stálo 33,- €.

Aké máte skúsenosti vy?
Pamätám si, že ako dieťa, aj ja som u starkej v drevenej nádobe pomáhala robiť maslo z domácej "smetany". Vo veľkej kuchyni uprostred , drevená dlážka a mútilo sa. Takže sme mali doma domáce maslo, aj tvaroh, aj "kyšku"-kyslé mlieko, podmaslie Ale vtedy bola iná doba, iné životné prostredie. Teraz by som sa obávala si urobiť maslo doma. z kupovaného mlieka, či z mliekomatu, alebo od gazdu. Môj názor.

Hm...oplatí sa ? Oplatí z akého dôvodu ?
- zdravotný
- finančný
Cena kvalitného masla sa pohybuje cca 12€...za kvalitné maslo produkciu z Hriňovej a podobne...určite nie Rajo.
Na kilo masla použiť skoro 50 litrov mlieka ? Čo potom so zvyškom ? Sa vyleje ?
...no teda fasa šetrenie.

Mútovník mám, domáce mlieko by sa tiež dalo zohnať...no nejak by som sa do mútenia veru nepustil.

Domáce maslo - oplatí sa?
Nuž komu ako...
Oplatí, ak má niekto na balkóne v jednom rohu kravu, v druhom rohu zopár ošípaných potom je cyklus uzavretý, čím sa vyrovnala obec mestu :) Krava dá mlieko, vyrobí sa maslo, smotana tvaroh, odpad sa nechá skrmiť ošípaným,
pavol54
21.09.17,08:33
Inak s tými plastmi by som opatrne, keď sa nám narodili deti, tak som pracne zháňal sklenné strúhatko na zeleninu, lebo manželka odmietla dať deťom to čo strúhala na plastovom, a tie kovové tiež neboli nerez v tej dobe. Ftalát je sviňa a ani mikro elementy z plastov sa len tak nestrávia a vraj majú príliš veľkú afinitu k častiam ľudského tela, tým že sa trepe dochádza (možno) k mikro abrazii plastovej fľaše
taiko
21.09.17,08:33
Domáce maslo - oplatí sa?
Ahojte,

všade sa teraz hovorí o cene masla a internet je plný receptov na domáce maslo. Tak som to teda vyskúšal aj ja. V mliekomate som kúpil 2 litre mlieka, 2 dni z neho zbieral smotanu a smotanu vyšľahal. Z 2 litrov mlieka mi vyšlo 42 gramov masla. Takže na kilo masla by som teoreticky potreboval 47 a pol litra mlieka, čo by ma pri cene 0,70 € za liter mlieka stálo 33,- €.

Aké máte skúsenosti vy?
Pamätám si, že ako dieťa, aj ja som u starkej v drevenej nádobe pomáhala robiť maslo z domácej "smetany". Vo veľkej kuchyni uprostred , drevená dlážka a mútilo sa. Takže sme mali doma domáce maslo, aj tvaroh, aj "kyšku"-kyslé mlieko, podmaslie Ale vtedy bola iná doba, iné životné prostredie. Teraz by som sa obávala si urobiť maslo doma. z kupovaného mlieka, či z mliekomatu, alebo od gazdu. Môj názor.

Hm...oplatí sa ? Oplatí z akého dôvodu ?
- zdravotný
- finančný
Cena kvalitného masla sa pohybuje cca 12€...za kvalitné maslo produkciu z Hriňovej a podobne...určite nie Rajo.
Na kilo masla použiť skoro 50 litrov mlieka ? Čo potom so zvyškom ? Sa vyleje ?
...no teda fasa šetrenie.

Mútovník mám, domáce mlieko by sa tiež dalo zohnať...no nejak by som sa do mútenia veru nepustil.

Domáce maslo - oplatí sa?
Nuž komu ako...
Oplatí, ak má niekto na balkóne v jednom rohu kravu, v druhom rohu zopár ošípaných potom je cyklus uzavretý, čím sa vyrovnala obec mestu :) Krava dá mlieko, vyrobí sa maslo, smotana tvaroh, odpad sa nechá skrmiť ošípaným,
ja sa chystam inu vec urobit. Kd sa vratim na SK, najdem si sikovneho rolnika/farmara/gazdu , dobre ho zmotivujem a budem produkty kupovat od neho. Mesto a obec si zachovaju svoju funkciu :)
pavol54
21.09.17,08:35
Domáce maslo - oplatí sa?
Ahojte,

všade sa teraz hovorí o cene masla a internet je plný receptov na domáce maslo. Tak som to teda vyskúšal aj ja. V mliekomate som kúpil 2 litre mlieka, 2 dni z neho zbieral smotanu a smotanu vyšľahal. Z 2 litrov mlieka mi vyšlo 42 gramov masla. Takže na kilo masla by som teoreticky potreboval 47 a pol litra mlieka, čo by ma pri cene 0,70 € za liter mlieka stálo 33,- €.

Aké máte skúsenosti vy?
Pamätám si, že ako dieťa, aj ja som u starkej v drevenej nádobe pomáhala robiť maslo z domácej "smetany". Vo veľkej kuchyni uprostred , drevená dlážka a mútilo sa. Takže sme mali doma domáce maslo, aj tvaroh, aj "kyšku"-kyslé mlieko, podmaslie Ale vtedy bola iná doba, iné životné prostredie. Teraz by som sa obávala si urobiť maslo doma. z kupovaného mlieka, či z mliekomatu, alebo od gazdu. Môj názor.

Hm...oplatí sa ? Oplatí z akého dôvodu ?
- zdravotný
- finančný
Cena kvalitného masla sa pohybuje cca 12€...za kvalitné maslo produkciu z Hriňovej a podobne...určite nie Rajo.
Na kilo masla použiť skoro 50 litrov mlieka ? Čo potom so zvyškom ? Sa vyleje ?
...no teda fasa šetrenie.

Mútovník mám, domáce mlieko by sa tiež dalo zohnať...no nejak by som sa do mútenia veru nepustil.

Domáce maslo - oplatí sa?
Nuž komu ako...
Oplatí, ak má niekto na balkóne v jednom rohu kravu, v druhom rohu zopár ošípaných potom je cyklus uzavretý, čím sa vyrovnala obec mestu :) Krava dá mlieko, vyrobí sa maslo, smotana tvaroh, odpad sa nechá skrmiť ošípaným,
ja sa chystam inu vec urobit. Kd sa vratim na SK, najdem si sikovneho rolnika/farmara/gazdu , dobre ho zmotivujem a budem produkty kupovat od neho. Mesto a obec si zachovaju svoju funkciu :)
ALEBO ako jeden sa vrátil do Zaježovej a vykašlal na vysoké postavenie vo firme
arizona
21.09.17,10:06
ja sa chystam inu vec urobit. Kd sa vratim na SK, najdem si sikovneho rolnika/farmara/gazdu , dobre ho zmotivujem a budem produkty kupovat od neho. Mesto a obec si zachovaju svoju funkciu :)

Idea sice pekna,ale dnes najst takych rolnikov ,ci domacich predajcov je z roka na rok tazsie.
Byvam na dedine asi 15 rokov.Pamatam si, ze prv nebol problem kupit domace vajicka,ci ovocie a zeleninu bud priamo z dvora,alebo od babicky na rinku. Ludia mali casto tabulku pred domom,okoloiduci sa zastavili...

A dnes? Nielenze ta stara generacia pomaly vymiera,mladych nasledovnikov je malo,ale aj nase zakony tomu "napomahaju",aby taketo " ludove predaje" zanikli. Co je podla mna na skodu veci.

Dnes uz tie tabulky o prebytkoch z pred domov miznu.Nie kazda babka, ci dedko, ktori si takto privyrobia k dochodku su ochotni otvarat si zivnost,zabezpecovat pokladne,dodrziavat prisne podmienky od Hygieny,sledovat zakony a strachovat sa,kedy ich navstivi taka,ci taka kontrola.

Ti, ktori predavaju bez "zivnosti" sa zas strachuju,kedy ich nejaky zavistlivy sused uda...

U nas je teraz zatvorena predajna masa. Ofiacialna a jedina na sirokom okoli. Vyborne domace vyrobky,vzdy cerstve...
Ale masiar bol z dediny,vyrobnu mal pri vlastnom dome,predajnu na opacnom konci obce .Takze domaci,ktori byvali v susedstve,neraz namiesto do obchodu zbehli k nemu domov. Samozrejme,sa nasiel zavistlivec a masiara udaval na urady. Masiar sa nastval,uz nemal sil a nervy na neustale sa obhajovanie ,behania po uradoch a pod.

Takto to zial na Slovensku v poslednej dobe chodi...
pavol54
21.09.17,10:17
ja sa chystam inu vec urobit. Kd sa vratim na SK, najdem si sikovneho rolnika/farmara/gazdu , dobre ho zmotivujem a budem produkty kupovat od neho. Mesto a obec si zachovaju svoju funkciu :)

Idea sice pekna,ale dnes najst takych rolnikov ,ci domacich predajcov je z roka na rok tazsie.
Byvam na dedine asi 15 rokov.Pamatam si, ze prv nebol problem kupit domace vajicka,ci ovocie a zeleninu bud priamo z dvora,alebo od babicky na rinku. Ludia mali casto tabulku pred domom,okoloiduci sa zastavili...

A dnes? Nielenze ta stara generacia pomaly vymiera,mladych nasledovnikov je malo,ale aj nase zakony tomu "napomahaju",aby taketo " ludove predaje" zanikli. Co je podla mna na skodu veci.

Dnes uz tie tabulky o prebytkoch z pred domov miznu.Nie kazda babka, ci dedko, ktori si takto privyrobia k dochodku su ochotni otvarat si zivnost,zabezpecovat pokladne,dodrziavat prisne podmienky od Hygieny,sledovat zakony a strachovat sa,kedy ich navstivi taka,ci taka kontrola.

Ti, ktori predavaju bez "zivnosti" sa zas strachuju,kedy ich nejaky zavistlivy sused uda...

U nas je teraz zatvorena predajna masa. Ofiacialna a jedina na sirokom okoli. Vyborne domace vyrobky,vzdy cerstve...
Ale masiar bol z dediny,vyrobnu mal pri vlastnom dome,predajnu na opacnom konci obce .Takze domaci,ktori byvali v susedstve,neraz namiesto do obchodu zbehli k nemu domov. Samozrejme,sa nasiel zavistlivec a masiara udaval na urady. Masiar sa nastval,uz nemal sil a nervy na neustale sa obhajovanie ,behania po uradoch a pod.

Takto to zial na Slovensku v poslednej dobe chodi...
Ten predaj by sa dal zvládnuť donesieš jeden papier na veterinu, ale ten smrad pre okolitých majiteľov bungalovov je neprekonateľná bariéra, a potom ak povieš cenu tak dostaneš odpoveď "Neblázni za tie peniaze si kúpim v meste v sieti" A ak už raz prestane pestovať či chovať tak zistí že sa už bez toho zaobíde a zákony môžu byť aj zlaté.
afrikánka
21.09.17,10:26
ja sa chystam inu vec urobit. Kd sa vratim na SK, najdem si sikovneho rolnika/farmara/gazdu , dobre ho zmotivujem a budem produkty kupovat od neho. Mesto a obec si zachovaju svoju funkciu :)
pavol54 tu pripomenul Zaježovú, Pliešovce, neďaleko Zvolena. Tú oblasť dobre poznám, krásny kraj, takmer panenská príroda. Ak sa tam usadíš, ani nebudeš musieť hľadať ochotného roľníka. Pokúpiš domáce mäsko, aj hovädzie, hydinu, mliečne výrobky, domáci chlebík....čo len budeš chcieť. A ešte, keď zabehneš do Dobrej Nivy na zákusky, zistíš, že aj na Slovensku sa dajú kúpiť skvelé domáce produkty. A ku tomu, nesmierne milí ľudia, takí neskazení, už málo kde nájdeš.
taiko
21.09.17,12:15
ja sa chystam inu vec urobit. Kd sa vratim na SK, najdem si sikovneho rolnika/farmara/gazdu , dobre ho zmotivujem a budem produkty kupovat od neho. Mesto a obec si zachovaju svoju funkciu :)
pavol54 tu pripomenul Zaježovú, Pliešovce, neďaleko Zvolena. Tú oblasť dobre poznám, krásny kraj, takmer panenská príroda. Ak sa tam usadíš, ani nebudeš musieť hľadať ochotného roľníka. Pokúpiš domáce mäsko, aj hovädzie, hydinu, mliečne výrobky, domáci chlebík....čo len budeš chcieť. A ešte, keď zabehneš do Dobrej Nivy na zákusky, zistíš, že aj na Slovensku sa dajú kúpiť skvelé domáce produkty. A ku tomu, nesmierne milí ľudia, takí neskazení, už málo kde nájdeš.
hej bol som sa tam uz pozriet, aj s ludmi sa rozpravat. Take nieco som mal na mysli.
taiko
21.09.17,12:18
ja sa chystam inu vec urobit. Kd sa vratim na SK, najdem si sikovneho rolnika/farmara/gazdu , dobre ho zmotivujem a budem produkty kupovat od neho. Mesto a obec si zachovaju svoju funkciu :)

Idea sice pekna,ale dnes najst takych rolnikov ,ci domacich predajcov je z roka na rok tazsie.
Byvam na dedine asi 15 rokov.Pamatam si, ze prv nebol problem kupit domace vajicka,ci ovocie a zeleninu bud priamo z dvora,alebo od babicky na rinku. Ludia mali casto tabulku pred domom,okoloiduci sa zastavili...

A dnes? Nielenze ta stara generacia pomaly vymiera,mladych nasledovnikov je malo,ale aj nase zakony tomu "napomahaju",aby taketo " ludove predaje" zanikli. Co je podla mna na skodu veci..
.
.
.

Takto to zial na Slovensku v poslednej dobe chodi...
hej som si toho vedomy, ale zatial mam taku ( mozno naivnu) predstavu,
a) ze mu s tym vybavovanim/managementom pomozem
b) ze obzeniem vsetkych svojich kamaratov a zaobstaram mu vacsi odbyt, aby sa mu to oplatilo
lujza.j
21.09.17,12:33
niektore čitanie smutne.....zavisť maximalna ubohosť....:(
ivka70
21.09.17,18:51
Neviem ako ty, ale tu jedna baba Z 8 l mlieka ma 1100g tvarohu a 260g masla,...asi musis zdokonalit techniku :)
mam aj fotku vysledku, len mi nejde pridat na telefone
Blbosť, buď maslo alebo tvaroh, oboje nejde
Maslo sa vyrába studeným procesom - tuk sa oddelí sám od zbytku mlieka - získaš smotanu a mliečnu tekutinu. Smotanu ktorú trepeš dovtedy kým sa neoddelí maslo, a tekutina
tvaroh sa robí teplým procesom, tak že mlieko necháš zahrievať a oddelí sa ti tvaroh a srvátka. Preleješ cez látku a máš tvaroh. Podľa dĺžky zahrievania, bud mäkký alebo hrudkovitý
Raz som kúpil beztukový tvaroh a tie slíže nie že mačky, ale ani pes nechcel žrať.

ide oboje, maslo robis so zozberanej smotany, z mlieka zasa tvaroh
na 1000% vsetok tuk z mlieka nezoberies, beztukovy tvaroh snad vedia vyrobit len chemicky.
Ale ten domaci urcite nama 80% tuku
taiko
21.09.17,19:26
niektore čitanie smutne.....zavisť maximalna ubohosť....:(
ono to plati aj naopak ... ubohost maximalna zavist...
kukučka
21.09.17,20:59
Ľudia jedia, žerú zvieratá, to ťa mama nenaučila?
afrikánka
21.09.17,21:10
alebo Vierka;)
osky
22.09.17,03:49
Tiež sa chystám na domácu vyrobu. Toto sa mi pozdáva : https://najky.webnoviny.sk/domace-maslo-ked-skusis-recept-uz-ho-kupovat-nebudes/
Ale ved to este treba premyt......podla maslo robit doma je blbost pokial nemas kravu
osky
22.09.17,03:54
Neviem ako ty, ale tu jedna baba Z 8 l mlieka ma 1100g tvarohu a 260g masla,...asi musis zdokonalit techniku :)
mam aj fotku vysledku, len mi nejde pridat na telefone
To by ma zaujimalo...ja z 8 l mlieka som mala mozno 50g masla uz si nepamätam....mozno malalepsie mlieko....
Ale ked sa nadtym clovek zamysli ja hovorim ze kym doma nemam kravu ktora mi da denne litre dobreho mlieka,nestoji to za tu namahu robit maslo doma...
Vanda.mala
23.09.17,19:54
manžel mi zo srandy kúpil túto nádobu na vyrobu masla (https://eshop.tescoma.sk/nadoba-na-pripravu-masla-della-casa) z Tescomy
kúpila som smotanu a maslo som urobila, chutí skvele a o trochu sa to oplatí aj finančne (keď nepočítam cenu tej nádoby) ale asi záleží koľko masla spotrebujete.
taiko
23.09.17,19:58
manžel mi zo srandy kúpil túto nádobu na vyrobu masla (https://eshop.tescoma.sk/nadoba-na-pripravu-masla-della-casa) z Tescomy
kúpila som smotanu a maslo som urobila, chutí skvele a o trochu sa to oplatí aj finančne (keď nepočítam cenu tej nádoby) ale asi záleží koľko masla spotrebujete.
preco si myslis, ze sa to oplati ? aku smotanu si kupila ? kolko jej bolo ? kolko masla si z tej smotany vyrobila ?
Dáša_
24.09.17,06:15
v tejto diskusii (https://nanicmama.sme.sk/tipy-a-triky-v-domacnosti/domaca-vyroba-masla ) som sa dočítala, že zo 4 smotán sa dá vyrobiť cca 370g masla.
V nejakej inej diskusii zase bolo písane (možno aj tu), že si chvália smotanu z lidla.
Včera som kupovala takú smotanu, aj maslo z farmy. Smotana stála 0,89€ a pol kila masla z farmy stálo 4,5€

pre porovnanie ceny - 370g masla zo šľahačky - 3,56 plus ostane cmar napríklad na miesenie cesta, alebo aj na vypitie.
370g masla z farmy stálo včera 3,33€
pavol54
24.09.17,06:29
v tejto diskusii (https://nanicmama.sme.sk/tipy-a-triky-v-domacnosti/domaca-vyroba-masla ) som sa dočítala, že zo 4 smotán sa dá vyrobiť cca 370g masla.
V nejakej inej diskusii zase bolo písane (možno aj tu), že si chvália smotanu z lidla.
Včera som kupovala takú smotanu, aj maslo z farmy. Smotana stála 0,89€ a pol kila masla z farmy stálo 4,5€

pre porovnanie ceny - 370g masla zo šľahačky - 3,56 plus ostane cmar napríklad na miesenie cesta, alebo aj na vypitie.
370g masla z farmy stálo včera 3,33€
a to si ešte nepočítala vlastnú hodnotu času stráveného pri výrobe masla doma
lujza.j
24.09.17,06:43
Palino...keby si cas a robotu ratal vcelar kolko by stal med....aj ked mas pravdu...
pavol54
24.09.17,08:20
Palino...keby si cas a robotu ratal vcelar kolko by stal med....aj ked mas pravdu...
záleží na počte (vždy je limitujúca veľkosť výroby)
ZahradnikAmater
24.09.17,21:01
a to si ešte nepočítala vlastnú hodnotu času stráveného pri výrobe masla doma
Ako som písal inde. Doma si maslo nevyrábame a na záhrade zeleninu nepestujeme, ani kváskový chlieb nepečieme preto, že je to lacnejšie, ako kúpené, ale že je to (vždy často) LEPŠIE, ako tie kúpené.
korela
24.09.17,21:45
Nezaoberám sa síce touto témou, iba by som chcela upozorniť, že na trhu je nové mlieko s obsahom tuku viac ako 5%.
Ak sa tie kravy pasú vonku, čo predpokladám, tak tam bude hádam aj D vitamín.
Podľa všetkého ho dostali do predaja zatiaľ iba v Tescu. Neviem koľko tuku je v mliekach z automatov.

http://www.nobile.sk/#
https://potravinydomov.itesco.sk/groceries/sk-SK/products/2002020034245
vicktor
25.09.17,07:20
U nas na druzstve sa da kupit cerstve kravske mlieko. Podiel tuku pocas roka kolise cca od 4,2 po 5,5%.
Ked ho manzelka da sadnut na tvaroh, navrchu je vrstva smotany, ktora sa da zrolovat ako palacinka. Skoro ozajstne maslo aj bez mutenia.
kukučka
25.09.17,13:08
Presne o to mi ide - čo najmenej trubiek a chémie.
veronikasad
25.09.17,13:12
Nezaoberám sa síce touto témou, iba by som chcela upozorniť, že na trhu je nové mlieko s obsahom tuku viac ako 5%.
Ak sa tie kravy pasú vonku, čo predpokladám, tak tam bude hádam aj D vitamín.
Podľa všetkého ho dostali do predaja zatiaľ iba v Tescu. Neviem koľko tuku je v mliekach z automatov.

http://www.nobile.sk/#
https://potravinydomov.itesco.sk/groceries/sk-SK/products/2002020034245
To mlieko je vo fľašiach, alebo ako trvanlivé v kartónových obaloch?
korela
25.09.17,13:33
Nezaoberám sa síce touto témou, iba by som chcela upozorniť, že na trhu je nové mlieko s obsahom tuku viac ako 5%.
Ak sa tie kravy pasú vonku, čo predpokladám, tak tam bude hádam aj D vitamín.
Podľa všetkého ho dostali do predaja zatiaľ iba v Tescu. Neviem koľko tuku je v mliekach z automatov.

http://www.nobile.sk/#
https://potravinydomov.itesco.sk/groceries/sk-SK/products/2002020034245
To mlieko je vo fľašiach, alebo ako trvanlivé v kartónových obaloch?
Ak sa ti otvorí link z Tesca, je tam foto sklenenej fľaše, cena, a iné informácie pod foto, treba ísť dolu. To je výhoda tejto ich stránky online, že sa človek dozvie krajinu pôvodu podstatnej časti výrobkov.
Ak by sa neotvoril, treba ísť na Tesco priamo do zoznamu Potraviny domov.
lujza.j
25.09.17,13:35
ved je tam link...
Letko
26.09.17,11:33
Nezaoberám sa síce touto témou, iba by som chcela upozorniť, že na trhu je nové mlieko s obsahom tuku viac ako 5%.
Ak sa tie kravy pasú vonku, čo predpokladám, tak tam bude hádam aj D vitamín.
Podľa všetkého ho dostali do predaja zatiaľ iba v Tescu. Neviem koľko tuku je v mliekach z automatov.

http://www.nobile.sk/#
https://potravinydomov.itesco.sk/groceries/sk-SK/products/2002020034245
2,40 € za liter mlieka, ufff.
korela
26.09.17,12:17
Toto je o niečo lacnejšie, ide o liter http://www.biologika.sk/index/detail-produktu/produkt/3385/kategoria/76/n/cerstve-plnotucne-mlieko-v-skle

Nuž má takú cenu. Mňa by zaujímalo, či je tu niekto natoľko kompetentný, aby vedel objasniť, ako to s tým D vit. v masle vlastne je. U nás chovaným zvieratám sa pichajú veľmi dobré dávky aj kvalitné odjkaživa, aby im prosperovali a prežili, a údajne ide o kvalitnejší D vit. ako sa podáva ľuďom.
V bioobchodoch tvrdia, že napr. rakúske bio maslá majú v sebe déčko, pretože statok sa pasie voľne na pastvinách.
lujza.j
26.09.17,13:33
kuknem to maslo....minule nemali obyč.kupila som bio...
ZahradnikAmater
26.09.17,20:19
U nás chovaným zvieratám sa pichajú veľmi dobré dávky aj kvalitné odjkaživa, aby im prosperovali a prežili, a údajne ide o kvalitnejší D vit. ako sa podáva ľuďom.
Doteraz som žil v tom, že vitamín D sa získava pobytom na slnku. Prečo by sa mal pichať, nechápem.
vicktor
28.09.17,05:57
korela: V bioobchodoch tvrdia, že napr. rakúske bio maslá majú v sebe déčko, pretože statok sa pasie voľne na pastvinách.

Ja tomu neverim - teda verim ze dobytok sa pasie vonku, ale D vitamin neziskava.
Ked sa vratis opalena od mora, daj sa ostrihat dohola, resp. staci chlapcovi skratit vlasy na krku, najdes bielu pokozku. Tak aj ten dobytok by musel byt vyholeny aby sa opalil a ziskal D vitamin.
pavol54
28.09.17,07:10
korela: V bioobchodoch tvrdia, že napr. rakúske bio maslá majú v sebe déčko, pretože statok sa pasie voľne na pastvinách.

Ja tomu neverim - teda verim ze dobytok sa pasie vonku, ale D vitamin neziskava.
Ked sa vratis opalena od mora, daj sa ostrihat dohola, resp. staci chlapcovi skratit vlasy na krku, najdes bielu pokozku. Tak aj ten dobytok by musel byt vyholeny aby sa opalil a ziskal D vitamin.
Si si istý zo svojim tvrdením? Kožné bunky opáleného človeka pôsobia ako UV filter čím blokujú vznik vitamínu D. Ale nie som odborník len som počul
vicktor
28.09.17,07:22
Zacnu blokovat, pretoze uz maju dost.
Ovela viac blokuju oblecenie, vlasy, srst, ...
taiko
28.09.17,07:28
korela: V bioobchodoch tvrdia, že napr. rakúske bio maslá majú v sebe déčko, pretože statok sa pasie voľne na pastvinách.

Ja tomu neverim - teda verim ze dobytok sa pasie vonku, ale D vitamin neziskava.
Ked sa vratis opalena od mora, daj sa ostrihat dohola, resp. staci chlapcovi skratit vlasy na krku, najdes bielu pokozku. Tak aj ten dobytok by musel byt vyholeny aby sa opalil a ziskal D vitamin.
kravam sa vitamin D "produkuje" aj napriek tomu, ze maju srst. Vitamin sa totiz neprodukuje tym, ze sa opalis ;) Opalenie sa a tvorba vitaminu D su dva rozne procesy
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20412916
Tweety
04.10.17,09:25
Ahojte,

všade sa teraz hovorí o cene masla a internet je plný receptov na domáce maslo. Tak som to teda vyskúšal aj ja. V mliekomate som kúpil 2 litre mlieka, 2 dni z neho zbieral smotanu a smotanu vyšľahal. Z 2 litrov mlieka mi vyšlo 42 gramov masla. Takže na kilo masla by som teoreticky potreboval 47 a pol litra mlieka, čo by ma pri cene 0,70 € za liter mlieka stálo 33,- €.

Aké máte skúsenosti vy?
https://www.aktuality.sk/clanok/526679/ludia-sa-mozu-vyhnut-drahsiemu-maslu-aspon-ciastocne/?utm_source=cas.sk&utm_medium=zona-hp&utm_content=box-aktuality-hp&utm_campaign=cross
Letko
04.10.17,17:49
Ahojte,

všade sa teraz hovorí o cene masla a internet je plný receptov na domáce maslo. Tak som to teda vyskúšal aj ja. V mliekomate som kúpil 2 litre mlieka, 2 dni z neho zbieral smotanu a smotanu vyšľahal. Z 2 litrov mlieka mi vyšlo 42 gramov masla. Takže na kilo masla by som teoreticky potreboval 47 a pol litra mlieka, čo by ma pri cene 0,70 € za liter mlieka stálo 33,- €.

Aké máte skúsenosti vy?
https://www.aktuality.sk/clanok/526679/ludia-sa-mozu-vyhnut-drahsiemu-maslu-aspon-ciastocne/?utm_source=cas.sk&utm_medium=zona-hp&utm_content=box-aktuality-hp&utm_campaign=cross
Koľko %-né maslo z toho vznikne? V obchode je tuším 82 alebo 85 %-né maslo.
kukučka
04.10.17,20:34
Tvoje počítanie má veľké medzery, predsa si to mlieko nevylial? Včera som robila tvaroh, už je skoro zjedený v koláči, nenapadlo ma odvážiť ho. Taký v obchode nekúpiš. Ja to beriem tak, že smotanu "mám zadarmo". U nás stojí liter mlieka 0,60 €.
Čistota masla závisí od toho, ako ho dobre premyješ od cmaru a necháš odtiecť, nejaké zbytky tam ostanú.
Letko
08.10.17,18:02
Tvoje počítanie má veľké medzery, predsa si to mlieko nevylial? Včera som robila tvaroh, už je skoro zjedený v koláči, nenapadlo ma odvážiť ho. Taký v obchode nekúpiš. Ja to beriem tak, že smotanu "mám zadarmo". U nás stojí liter mlieka 0,60 €.
Čistota masla závisí od toho, ako ho dobre premyješ od cmaru a necháš odtiecť, nejaké zbytky tam ostanú.
Samozrejme, že som do toho nepočítal mlieko, ktoré mi ostane. Ale také množstvo mlieka by sme ani nestihli spotrebovať. A ako som už asi písal, to mlieko, ktoré ostalo, už nebolo také chutné.
vicktor
09.10.17,06:32
V piatok som robil vikendovy nakup. V hypaku mali asi 10 roznych druhov masiel (polovica z PL). Reci o nedostatku mi pripadaju ako hoax za ucelom cenovej spekulacie.
lujza.j
09.10.17,11:29
U "mna"- u susedov......v obchode dva...jedno normal druhe bio....normal 2,40...bio 2,60