Šelinka
26.07.06,14:01
Prosím vás poraďte mi, priateľ zakladá SBS-ku a požiadal ma, či by som mu robila externú účtovníčku.
Momentálne pracujem v jednej firme ako účtovníčka, zatiaľ síce len 4 mesiace. A ja neviem ako to funguje pri SBS.

Potrebovala by som vedieť:

1. Na čo všetko musím myslieť a čo všetko treba zo začiatku urobiť, alebo zaobstarať?

2. Ako je to so softvérom, ak im robím účtovníctvo externe?

Poraďte mi prosím. Ďakujem za každú radu.
lenkak
26.07.06,18:36
2. Nech Ti soft zabezbečia oni, resp. ak si živnostník nie je od veci, keby si mala soft na svoje meno zakúpený.
lenkak
26.07.06,18:37
1. Pozri si témy Začiatky podnikania. Skús aj vyhľadávanie.
ayya
26.07.06,18:45
... ak si živnostník nie je od veci, keby si mala soft na svoje meno zakúpený.

suhlas - ved su k dispozicii multiverzie, aj sa bude lepsie robit, ked soft bude jednotny ... vlastne jeden, aj keby sa robilo viac firiem, netreba sa viacere ucit... lebo to potrebuje hodne casu, aby sa aj jeden soft zvladol poriadne a aby sa vyuzivali vsetky (alebo skoro vsetky) jeho vyhody ... imho :)
lenkak
26.07.06,18:49
ano, ayya súhlasím, ale len pre živnostníka - účtovníka
len ak má multi jej firma pre ktorú robí, najpv by musela firma súhlasiť s tým, že pre niekoho iného robí na ich softe.
ayya
26.07.06,18:53
Prosím vás poraďte mi, priateľ zakladá SBS-ku a požiadal ma, či by som mu robila externú účtovníčku.
Momentálne pracujem v jednej firme ako účtovníčka, zatiaľ síce len 4 mesiace. A ja neviem ako to funguje pri SBS.
Potrebovala by som vedieť:
1. Na čo všetko musím myslieť a čo všetko treba zo začiatku urobiť, alebo zaobstarať?
2. Ako je to so softvérom, ak im robím účtovníctvo externe?
Poraďte mi prosím. Ďakujem za každú radu.

pri zakladani sa on stretne s mnohymi predpismi, ktore sa tykaju jeho cinnosti ... potom je vela veci "vseobecnych", ktore sa tykaju kazdeho ... u SBS bude asi zlozitejsie robit mzdy, lebo odhadujem, ze sa tam bude robit 24 hodin denne ... ale zas - nebude tam zlozity a komplikovany sklad...

a zaklada sbs-ku ako zivnostnik? alebo ako pravnicku osobu? (vlastne ani neviem, ci je aj taka forma mozna pri sbs) ... pytas sa iba na pracu uctovnicky v sbs-ke, alebo na predpisy v sbs-ke ako takej? to tiez nie je jasne z tvojej otazky...
viem, ze pri zivnostenskom liste su komplikovanejsie predpisy, musi tam byt kompetentna osoba, ktora bude robit "zodpovedneho zastupcu" ....
zvlastne predpisy budu iste ohladom bezpecnosti, ak budu mat napr. zbrane ... alebo specialitky budu okolo straznych psov....

verim, ze je tu par ludi, ktori sbs-ky uctuju... ale mala by si sa pytat konkretnejsie trosku, lebo na vseobecne temy je tu strasne vela materialu, len treba zvladnut vyhladavanie :)

drzim palce :)
ayya
26.07.06,18:55
....ak má multi jej firma pre ktorú robí, najpv by musela firma súhlasiť s tým, že pre niekoho iného robí na ich softe.

samozrejme, ze by si mala sama kupit novy soft...
no kurnik, hadam ze "na drzovku" by to nerobila na softe vlastneho zamestnavatela... :D to mi ani nenapadlo :p
Šelinka
27.07.06,09:53
Zakladá SBS-ku ako právnická osoba, takáto forma je možná už aj pri SBS.
Áno, mňa by zaujímala konkrétne len práca účtovníčky v SBS.
Ďakujme za rady.
Gabi03
27.07.06,09:56
Zakladá SBS-ku ako právnická osoba, takáto forma je možná už aj pri SBS.
Áno, mňa by zaujímala konkrétne len práca účtovníčky v SBS.
Ďakujme za rady.

Z hľadiska účtovníctva tam nie sú žiadne špecifiká ako u iných účtovných jednotkách.
Ako tu už bolo spomínané, treba dávať pozor na niekoté predpisy, ktoré sa týkajú činnosť. Samozrejme najkomplikovanejšia je personalistika a mzdové účtovníctvo.
Robila som istý čas pre SBS-ku, tak ak treba, skús sa konkrétne na niečo spýtať.
Šelinka
27.07.06,11:30
Som rada, že mi odpísal niekto, kto s tým má skúsenosti.
Úplne konkrétne veci sa budem vedieť pýtať, až keď s tým už budem robiť.
Ak by si mi vedela poradiť na čo si mám dávať pozor, čo je iné ako pri bežných s. r. o.
Ja momentálne robím účtovníčku v jednej s. r. o., kde robím vlastne všetko. Fakturácie, sklad, personalistiku, všetko. To by nebol problém. Ja som pokračovala tam, kde predošlá účtovníčka skončila, ale neviem ako je to pri SBS, ktorá sa práve zakladá. Ako sa začína s účtovníctvom. Zaobstarám si soft a pootváram účtovné knihy a čo ďalej. Na čo by som nemala zabudnúť pri úplnom začiatku, ako postupovať.
Ďakujem
Gabi03
27.07.06,11:37
Som rada, že mi odpísal niekto, kto s tým má skúsenosti.
Úplne konkrétne veci sa budem vedieť pýtať, až keď s tým už budem robiť.
Ak by si mi vedela poradiť na čo si mám dávať pozor, čo je iné ako pri bežných s. r. o.
Ja momentálne robím účtovníčku v jednej s. r. o., kde robím vlastne všetko. Fakturácie, sklad, personalistiku, všetko. To by nebol problém. Ja som pokračovala tam, kde predošlá účtovníčka skončila, ale neviem ako je to pri SBS, ktorá sa práve zakladá. Ako sa začína s účtovníctvom. Zaobstarám si soft a pootváram účtovné knihy a čo ďalej. Na čo by som nemala zabudnúť pri úplnom začiatku, ako postupovať.
Ďakujem

Ako účtovníčka tam veľké špecifiká nemáš. Samozrejme začať treba, ako by si začínala pri inej sro-čke.
Čo sa týka skôr právnych vecí, treba tam zahlásiť konateľa - musí mať preukaz SBS "P"éčkoví, nejaký jeho trvalý pobyt a neviem čo ešte. Ale to sa účtovníctva netýka.
Ak budeš robiť aj personalistiku alebo mzdy, napíš ešte, lebo to je obšírnejšie.
Cila
27.07.06,17:13
Pozri prosím Ťa zákon 379/1997 a zákon č. 225/2000 o SBS.
Oprávnenie na výkon činnosti je licencia, ktorú vydáva Kraj.riaditeľstvo Polic.zboru.
Musíš mať uzatvorené zmluvy so subjektami , ktoré budú strážené, kde majú byť presne určené podmienky stráženia.
Zamestnanci musia prejsť lekárskou prehliadkou či sú spôsobilí na výkon tejto práce, ktorá sa vykonáva aj v noci. Musia mať Odpis z registra trestov, a zbrojný preukaz. Zamestnancov musíš vyberať tak, aby zodpovedali prepisom zakona o SBS.
Cila
Gabi03
28.07.06,05:14
Pozri prosím Ťa zákon 379/1997 a zákon č. 225/2000 o SBS.
Oprávnenie na výkon činnosti je licencia, ktorú vydáva Kraj.riaditeľstvo Polic.zboru.
Musíš mať uzatvorené zmluvy so subjektami , ktoré budú strážené, kde majú byť presne určené podmienky stráženia.
Zamestnanci musia prejsť lekárskou prehliadkou či sú spôsobilí na výkon tejto práce, ktorá sa vykonáva aj v noci. Musia mať Odpis z registra trestov, a zbrojný preukaz. Zamestnancov musíš vyberať tak, aby zodpovedali prepisom zakona o SBS.
Cila

Doplním:
1. lekári už len potvrdzujú spôsobilosť alebo nespôsobilosť. (voľakedy bolo to rozdelené na prácu v noci, nepretržitá prevádzka, ...)
2. Ten odpis z registra trestov je dôležitý, nie starší ako 3 mesiace. Najlepšie, aby bol čistý - bez zápisov. No my sme mali aj ZCov, ktorí tam mali zápis, ale už z výpisu vymazaný napr. zneužitie príbuzného, či také niečo (boli sme v núdzi), je na tebe, ktoré tresty akceptuješ a ktoré nie. Samozrejme nejaká krádež by asi nebola dosť dôveryhodná ani pre klienta, ani pre policajtov.
3. Pokiaľ viem, zbrojný preukaz sa všade nevyžaduje. Dôležitý je Preukaz odbronej spôsobilosti na výkon fyzickej ochrany..., bez toho sa už teraz nemôže prijať ZC.
Adria.ma
28.07.06,05:49
Nie som expert na mzdové účtovníctvo. ale stretla som sa s počínaním niektorých SBS firiem v tejto oblasti. Mám pocit, že v zmysle Zákonníka práce ani nie je možné oficiálne ťahať 24, pretože tam musí byť dodržaná nejaká prestávka na oddych. Firma, s ktorou som sa stretla ja to rieši rozpisom služieb na 3 ľudí na 8 hodinovky s tým, že v priebehu mesiaca strieda tých troch ľudí na nočné, denné a poobedňajšie - všetko je to na papieri. Nepýtaj sa ma ako je to de facto, de jure je to tak.
Čo sa týka začatia činnosti - treba Ti dodržať všetky postupy pri zakladaní právnických firiem - teda ZI, RF - upísanie vkladov... všetko musíš zaúčtovať a ostatné účtovanie je úplne klasické, ako v normálnom podniku založenom za účelom poskytovania služieb.
K tomu softu - ten podnikateľ by si mal v každom prípade zabezpečiť soft sám, aby v prípade Tvojho odchodu z firmy "by the way" nemal hlavu v smútku z toho, že mu treba nahadzovať všetky konečné či počiatočné stavy do nového softu. Akurát by sa s Tebou mohol poradiť, aký soft Ti najviac vyhovuje.
Všetko je môj názor a mýliť sa môžem - je to ľudské.