Dáša_
21.09.17,09:53
SZČO má dlh na zdravotnom poistení. Neriešim prečo, ale skutočnosť je taká, že aktuálne nemá nárok na plnú zdravotnú starostlivosť.
Čo sa stane, ak táto FO do konca mesiaca zmení poisťovňu? Samozrejme predpokladám, že v novej už žiadny dlh nevznikne. Bude mať nárok na plnú starostlivosť? Alebo si poisťovne medzi sebou nejak odovzdávajú informácie?
veronikasad
21.09.17,07:56
Zmena poisťovne nastane až od 1.1.2018.
Predpokladám, že lekárom sa zobrazuje dlh zo všetkých poisťovní, zmenou poisťovne to asi nevyriesi
Dáša_
21.09.17,07:59
no hej, ale od januára predsa ošetrenie prepláca iná zdravotná poisťovňa, nie? Podľa mňa nie je dôvod, aby nová poisťovňa neičo nepreplatila, keď u nej dlh nie je.
Ale teda može to byť v praxi aj inak. Len teda nevidím dôvod, prečo by poisťovne v tomto spolupracovali
Mila123
21.09.17,08:00
lekár dostáva info, že dotyčný pacient je dĺžnikom v ZP......
je možné prepoistenie keď je dlžnikom? nie je tam výnimka, že si musí uhradiť dlh a až potom môže sa prepoistiť?
Mila123
21.09.17,08:01
prepoistenia sa realizujú a dozerá na ne UDZS
veronikasad
21.09.17,08:01
Napíš dotaz na úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, tiež som zvedavá na odpoved
Mila123
21.09.17,08:03
ak je možné prepoistenie, ZP si informácie o dlhoch neodovzdávajú.....
teda v novej má nárok na plné úhrady, nie iba za úhrady za neodkladnú zdravotnú starostlivosť....
ivka70
21.09.17,08:05
Čo však v prípade, ak je poistenec neplatič? "Ak je poistenec neplatič, môže zmeniť zdravotnú poisťovňu. Nezbavuje sa však dôsledkov, ktoré vyplývajú z jeho dlhu v pôvodnej zdravotnej poisťovni, ktorá dlh naďalej eviduje a vymáha,“ informovala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová. "V prípade, ak je poistenec neplatičom, môže si podať prihlášku na zmenu zdravotnej poisťovne a jej potvrdením mu vznikne poistný vzťah v príslušnej zdravotnej poisťovni. Ale aj napriek tomu, že sa prepoistí, je povinný uhradiť všetky záväzky v zdravotnej poisťovni, z ktorej odchádza, a tieto povinnosti nezanikajú prepoistením,“ vraví Veronika Hauswaldová, manažérka odboru externej komunikácie a budovania vzťahov s verejnosťou Union zdravotná poisťovňa. "Platobná disciplína poistenca nemá vplyv na slobodnú voľbu zdravotnej poisťovne. Neznamená to však, že sa takto automaticky zbavia dlhov vo svojej bývalej poisťovni. Tá ich má povinnosť od nich vymáhať,“
https://peniaze.pravda.sk/poistenie/clanok/292546-vymena-zdravotnej-poistovne-mate-cas-len-do-konca-septembra/
Dáša_
21.09.17,08:06
Hmm, po pravde, mňa to zaujíma len teoreticy. Síce poznám ľudí, čo by im to mohlo pomôcť, ale zase písať sa mi nechce :D Skôr verím, že sa tu nájde niekto, kto to už skúšal :)
veronikasad
21.09.17,08:09
Ivka. Otázka bola či mu prepoistenim vznikne nárok na plnú zdravotnú starostlivosť, keď na dlhy na zdravotnom poistení v inej ZP
ivka70
21.09.17,08:11
Viem, mne z tohto vyplyva, ze ano. Lebo nova poistovna nema dovod na jej obmedzenie.
Dáša_
21.09.17,08:11
ja si myslím, že z tohto, čo pridala Ivka jasne vyplýva, že z nového poistného vzťahu bude mať nárok na plnú zdravotnú starostlivoť. Inak by to tam napísali. A oni píšu iba o tom, že dlh v pôvodnej nezanikne. Čo mi je jasné
veronikasad
21.09.17,08:20
Tibor (chobot) sa venuje zdravotnému poisteniu, možno v ZP aj pracuje, snáď nám dá odpoved
Chobot
21.09.17,08:44
Všimol som si tému. Máte pravdu tí, ktorí tvrdíte, že odchodom do inej ZP vznikne poistencovi znovu nárok na plnú zdrav. starostlivosť. Dlhu v pôvodnej ZP sa síce nezbaví, tá si to bude od neho ďalej vymáhať, ale môže byť vysmiaty, lebo v novej poisťovni má nárok na plnú zdrav. starostlivosť.

UDZS o tomto probléme vie a nerieši to. Máte takých klientov, ktorí si narobili u nás dlh a prešli inde. Každá poisťovňa si vedie zoznam dlžníkov samostatne, nie je to centrálne. Zo súčasného znenia zákona vyplýva, že pokiaľ poistenec nemá dlh voči svojej príslušnej ZP, tak má nárok na plnú zdrav. starostlivosť.To, že dlhuje inde, nie je podstatné - viď § 9 ods. 2:



Poistenec, ktorý je dlžníkom podľa § 25a ods. 1 (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2004/580/20170601#paragraf-25a.odsek-1), má právo len na úhradu neodkladnej zdravotnej starostlivosti15) (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2004/580/20170601#poznamky.poznamka-15) (ďalej len „neodkladná starostlivosť“); to neplatí, ak ide o dlžníka,
...



a nadväzne 25a ods. 1:


Dlžník na účely tohto zákona je poistenec alebo platiteľ poistného, voči ktorému príslušná zdravotná poisťovňa eviduje ku dňu zverejnenia zoznamu dlžníkov pohľadávku na preddavku na poistnom po lehote splatnosti najmenej za tri mesiace, na nedoplatku alebo pohľadávku na poistnom, ktorú bol povinný uhradiť odo dňa vzniku skutočnosti zakladajúcej vznik verejného zdravotného poistenia do dňa potvrdenia prihlášky príslušnou zdravotnou poisťovňou, v celkovej sume vyššej ako 100 eur.

Pritom by možno stačilo trochu preformulovať znenie, že "voči ktorému ktorákoľvek zdravotná poisťovňa...". Ale to by zase museli lekári hľadať v 3 zoznamoch dlžníkov. Takto pozrú len zoznam danej, aktuálnej ZP (v mnohých prípadoch ani to nie).

Poistenec, ktorý je dlžníkom podľa § 25a ods. 1 (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2004/580/20170601#paragraf-25a.odsek-1), má právo len na úhradu neodkladnej zdravotnej starostlivosti15) (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2004/580/20170601#poznamky.poznamka-15) (ďalej len „neodkladná starostlivosť“); to neplatí, ak ide o dlžníka,
Chobot
21.09.17,08:52
Človek sa môže prepoistiť, aj keď má dlh v ZP. Je to jeho právo a nič mu nemôže obmedziť toto právo. Dlh je problémom len zdravotnej poisťovne.
Mila123
21.09.17,08:55
nehľadajú v zozname 3 ZP..... majú to prepojené do svojho softu.....technika pokročila vpred
Chobot
21.09.17,09:02
Kto? Lekári?

Neviem, aké softvéry majú lekári, ale zoznam si vedie každá ZP samostatne. Neexistuje centrálny zoznam.
Estetic
21.09.17,12:42
Cez Medicom sa mi overuje poisťovna automaticky,bud mi to pacienta odfajkne,alebo sa zjaví červené prečiarknuté euro,nemusím nič hľadať.
veronikasad
21.09.17,12:47
Overuje len aktuálnu zdravotnú poisťovňu, alebo kontroluje všetky poisťovne?
Estetic
21.09.17,12:52
Neviem,neriešim.Ale ked náhodou overenie tak cez urad pre dohľad.