kuskus
21.09.17,15:37
Mam neter, ktora je deviatacka a podujal som sa jej pomoct s predmetmi, s ktorymi ma v skole problem a pripravit ju na prijmacky. Najprv som sa snazil zistit, na aku skolu vlastne chce ist, vysvetlil som jej, z coho budu prijmacky a ake predmety ju tam asi cakaju. Dohodol som si s nou kazdy den 15 minut, ktore dodrziavame, ale problem je, ze ju to vobec nezaujima (ani ucivo, ani na aku skolu pojde. Zaujimaju ju hlavne jej kamosky, tablet ... podla mna vela chyb vo vychove, pri ktorej som ale nebol.) Uci sa so mnou, lebo ju kusok pretlacim, ale ten jej brutalny nezaujem mna samotneho riadne demotivuje. Aj som jej to povedal, ze ma to takto nebavi a ze ju ucit takto nebudem (aj to jej bolo uplne jedno), ale ked bude potrebovat s niecim pomoct, tak moze prist za mnou a dohodli sme sa len na to, ze bude vypracovavat ulohy zo slovenciny na testovanie, ktore jej budem kontrolovat, lebo zo SJ su prijmacky vsade a to ju bavilo trochu viac, ako matika alebo chemia. Mna zas z tej jej predmetov najviac bavi chemia, fakt si ju chcem poriadne zopakovat. Co ma ale mrzi najviac, je ta desna "generation gap" medzi nami. Kazde stretutie s nou ma fakt mierne vykolaji, lebo si pripadam neschopny ju pre daco nadchnut. Pravdu povediac, sam som sa v zivote este nenasiel. Celu tuto situaciu beriem trochu ako zrkadlo seba a zatial sa mi ten obraz co vidim velmi nepaci, no nuti ma to rozmyslat, ako to vymysliet inac. Mozno je to cele aj cesta ku mne. Tiez, uz som zo skoly nejakej ten patek prec, ale dnesny ucitelia to musia mat riadne tazke, lebo tychto ziakov to ale fakt vobec nebavi. Myslim si, ze je to hlavne chyba total zastaraleho systemu, ktory nebavil vlastne ani nasu generaciu, len vtedy bolo treba drzat hubu a krok viac menej. Zacinam jednoducho narazat na tieto veci a neviem presne, co s tym dalej. Riesili ste niekto podobny problem?
alaya1
21.09.17,13:57
Neter sa sprava uplne prirodzene svojmu veku - puberte.
Treba si spomenut na seba v tom veku. Myslim, ze unverzalna rada neexistuje, aj keby sa tu citovali dlhe vynatky z vyvinovej psychologie. Dievca musi dozriet.
ivka70
21.09.17,14:06
len niektorym to dozrievanie trva do dochodku :D
vicktor
21.09.17,14:27
Uplne prirodzene veku???
Takito budu raz zarabat na nase dochodky...
alaya1
21.09.17,15:20
viktor, ved ani tebe sa iste nechcelo drvit nad knihami- :)..ved je to normalne ....
veronikasad
21.09.17,15:25
Nepomôže obmedziť prístup na tablet?
Terezia13
21.09.17,18:30
ťažká otázka a ťažká odpoveď, dnes je ťažké upútať pozornosť detí v puberte, majú množstvo záujmov, ale žiadnu predstavu o svojej budúcnosti, majú to ťažké pedagógovia, rodičia ale aj mládež, ponúka sa im toľko lákadiel, možno je to úplne iný problém napr. vysoké nároky od rodičov, neustále diktovanie programu dňa, môžu to byť iné problémy, ja by som skúsila pozvať neter napr. do cukrárne a skúsiť hovoriť o tom, akú má predstavu o budúcnosti, skúsila by som zistiť, či má nejaký problém, ale je to ťažké
taiko
21.09.17,19:21
Hmmm, ja si myslim, ze veci pomoze, ked nebudes cez to dievca riesit seba. Viem si predstavit, ze ona Tvoju slabost a neistotu citi.
branislavp
22.09.17,00:15
Najskôr neter musíš presvedčiť, prečo je nutné doučovanie. Asi nechce skončiť iba základnú školu a potom cesty zametať......ani to sa jej neujde bez vzdelania. Ja som toho názoru, že bude potrebné ju dotlačiť k tomu doučovaniu zo všetkých predmetov, kontrolovať ju, ako keby si bol jej učiteľ. Toho času už nie je veľa, tak jej to treba vysvetliť, že bez jej záujmu sa učiť, Tvoja námaha v doučovaní konkrétnych predmetov by bola zbytočná. Keď si sa na to podujal, tak na začiatku hneď nestrácaj trpezlivosť, možno, že sa postupne do toho dostane a pomôžeš jej v učení. Alebo jej aj poradíš správny systém v učení. Jednoznačne vyžaduj od nej , aby to doučovanie malo zmysel každodennú prípravu - učiť sa denne, čo jej prikážeš. A samozrejme nesmie zanedbávať ani školu. Ale 15 minút doučovania denne je málo. Minimálne 1 hodinu denne, ak nie viac. Takže veľa elánu a trpezlivosti prajem, nedaj sa vykoľajiť a neter nech si váži, že jej budeš venovať svoj čas v doučovaní, Aj teba to bude stáť veľa námahy. Našťastie ja som nikdy nemala s mojimi deťmi problémy. s učením. Preto, čo píšeš o neteri je pre mňa nepochopiteľné.
Andy Kralik
22.09.17,07:16
Ludia spomente si ake to bolo ked ste vy boli v puberte. Ano za nasich cias nebol pocitac ani tablet, ale vecne sme sedel niekde vonku. A tiez sme sa nechceli ucit.
Necakaj do pubertacky ze bude rozmyslat racionalne. Necakaj ze ju presvedcis. Ak mas pubertacku ktora rozmysla racionalne a chce sa ucit, mas vyhrane ale to je skor vynimka.
Necakaj od pubertacky ze tvoju snahu teraz oceni. Po pravde si teraz otravny a ma ta "v pazi". Ak sa ti to podari, oceni to neskor, ked bude mat dvadsat.
A hlavne necakaj ze sa bude na doucovanie tesit a bude s tebou ochotne a rada spolupracovat.
Pubertak nie je dieta, ale nie je dospely clovek.

Mal si s nou rozhovor a dohodli ste sa na tom ze sa bude doucovat? Tak potom len trvaj na dodrziavani casu a pravidelnosti, a dufaj ze sa na nu nieco nalepi.

Ty nemas narok byt demotivovany. Rozhodol si sa dobrovolne. Je to tvoja rodina, chces pre nu nieco dosiahnut. Tak bojuj. Naopak ty sa musis teraz snazit ju motivovat, lebo si uz dospely a hormony tebou nehadzu.

Nezabudaj na to, ze osoba ktoru doucujes je tvoja neter. Nie si to ty.. :)

Rozumne s rodicmi obmedzte tablet alebo zvolte iny vhodny sposob pozitivneho podmienovania. Spomen si na Pavlovych psov. :) Ale dobre zvazte aku radikalitu zvolite, aby ste nahodou nedosiahli presny opak.. Nie je to lahke obdobie. A hlavne na com sa dohodnete, uz nepolavujte.
taiko
22.09.17,07:25
Problemom je, ze neter, zda sa, nieze sa nechce doucovat, ona ani nevie preco by sa mala chciet doucovat.
Tu podla mna ziaden tlak a vyzadovanie nepomoze, obzvlast nie od cloveka, ktory nie je rodicom.
Povedal by som jej, ze vzdelanie sice nieke zarukou nicoho, ale vzal neter do nejakej osady, do "milionarskej" stvrte, do KIA, pozriet sa k pasu, do Tesca k pokladni, potom cez obed do centra mesta, kde zas ina kategoria chodi na obedy za viac ako jeden stravny listok, pekne v kostymcekoch a bielych bluzkach. Ukazal by som jej mamicky, ktore si mozu dovolit ostat s dietatom na materskej kolko sa im zachce. Ukazal by som jej kolko stoji tablet a kolko je hodinova mzda ludi so zakladnym vzdelanim a tak nejak by som ju nechal porozmyslat ako si vyberie zaklady pre svoj zivot
branislavp
22.09.17,09:08
taiko, usudzujem že deviatačka nie je zakríknuté dieťa. Keď má tablet, má kamarátky, tak v jej veku dievčatá sú vyspelé, majú veľký prehľad, nie sú pri maminej sukni. Ak má deviatačka v paži rodičov, učiteľov v škole, je benevolentná, nepripravuje sa na vyučovanie, tak v doučovaní s ňou to bude poriadna drina. Ale držím palce obom, aby doučovanie nebolo márne, ale aby sa dosiahol úspech. Obdivujem toho školiteľa, lebo on sám sa musí pripaviť z tých predmetov. Takže "doučovať " sa budú obaja.
Ing. Ľubomír Janoška
22.09.17,12:47
Pridávam sa. Aj keď to ide ťažko dokopy - na jednej strane nemôžeme chcieť od našich detí, synovcov a neterí, aby dosiahli to, čo sa nám nepodarilo... ale na druhej strane máme možnosť ukázať im naše chyby a dať im na výber, či ich chcú úplne neoriginálne zopakovať.
Ing. Ľubomír Janoška
22.09.17,12:52
Neboj sa, dlho to nepotrvá :D
kopretinka
22.09.17,12:59
keď ona nemá záujem,asi ani rodičia nemajú záujem,nechápem,prečo ty chceš riešiť "cudzie" decko,aj keď je to tvoja príbuzná.Nezabúdaj,cesta do pekla je dláždená dobrými skutkami....
kuskus
22.09.17,13:13
Dobre, ale slabost a neistota nie su nemenne a nejdem sa hrat na nieco, co nie som. neda sa neriesit seba, ked vstupujem do vztahu s niekym, vzdy clovek riesi seba a ja som to tu priznal, ze chyba bude aj vo mne. Inac, dnes sa to dost vylepsilo, tak som rad.
kuskus
22.09.17,13:21
no nenapisal som, ze mala tohto roku problemy, bola tri tyzdne na psychiatrii a tak, berie antidepresiva. Ja som pri tom nebol, ked s to cele dialo, ale som sa vratil zo zahranicia a videl som, ze to nie je lahke. Preto som zvolil tych 15 minut denne, lebo prva hodina to bolo fakt ze tazky nezaujem. Ten v nej chcem postupne prebudit a casom ten cas ucenia predlzovat aj mnozstvo uciva, ale este sama presne nevie, kam chce ist, tak aj do toho ju trochu nutim premyslat a vysvetlovat jej, preco to vlastne robi. Dnes som inac zaznamenal pokrok, ako u nej, tak aj u seba, tak som rad. Len tie pociatocne problemy ako u nej tak aj u seba ma zarazili.
kuskus
22.09.17,13:36
Pre mna bol zaklad dosiahnut 15 minut denne, proste pravidelnost. To sa nastastie dari, aj ked je to teraz velmi volne zatial. Ja ked som bol na zakladke, tak som sa velmi hyperaktivne pripravoval sam na gympel, no, ale to samozrejme od nej necakam :D. Len sam som v zivote porobil tolko chyb a to hlavne pre to, ze mi nikdy nikto nic rozumne neporadil, mohol som sa vela chybam vyhnut. Vela veci som zacal vidiet az ovela neskor. Preto by som ju chcel trochu usmernit, ale zas nechem, aby to bola dajaka moralisticka kazen. Vidim, ze ta skola ju fakt nudi, to zatial neviem zmenit.

Chcel by som ale dosiahnut to, aby zacala chciet sama. Ale spravny postreh, treba dodrziavat istu pravidelnost a to vyzadujem. Len ked som na nu vyletel s normalnym doucovanim na ake som ja zvyknuty, tak to jej znechutenie ma fakt deprimovalo. Citil som sa sam za seba zle z toho a nechcel som takto pokracovat. Chcem si najst taku cestu, ktora bude v pohode pre nas oboch, nech to ma vyznam a nech to nie je cukor a bic. Je to zatial hladanie a aj preto som tu napisal,

Mna tie moje vlastne chyby, ale aj vela veci ktore boli na mna priliz doviedli do bodu v zivote, ze som sa musel zastavit. Nie som niekto, kto je za vodou v zivote, skor mam riadne problemy sam so sebov. Ale doucovanie a skola, to mi vzdy slo. Videl som, ako je ona na tom mizerne a ako moji rodicia total nevedia, co s tym a mam teraz cas, tak sa snazim pomoct jej a vlastne aj sebe. Prislo mi to ako prilezitost, niecim pohnut aj vo vlastnom zivote. Mohol som to nechat tak, ale ked som sa uz na to dal, je tam isty stupen zodpovednosti uz a som rad.
kuskus
22.09.17,13:41
skusal som s nou rozpravat o tom, co chce robit do buducna, teda, to bolo tazisko na zaciatku pred ucenim, som sa jej pytal, na ake skoly by chcela ist a vysvetloval som jej, ze co ju tam asi caka, ale ju to fakt nezaujimalo a mal som dojem, ze moc tlacim na to. Tak som teraz kus zvolnil, zistil som, ze vsade sa vyzaduje na prijmacky slovencina, tak robi teraz len to pravidelne 15 min denne a jej to kontrolujem. Takto to zatial staci a uz necitm taky odpor, ako ked som do nej hustil kam chce ist, chemiu, matiku a predmety, ktore jej nejdu. Myslim, ze cas na ten rozhovor co dalej bude neskor.
Ing. Ľubomír Janoška
22.09.17,13:47
Asi sa mi nepodarilo napísať, že na Tvojom mieste by som jej asi vyklopil, čo som kedy ako zmrvil a upriamil ju na to, že robiť tie isté chyby ako všetci ostatní nie je príliš coolové.
Dospelí neradi hovoria pred ďeťmi o svojich konkrétnych chybách a deti ich za to - právom - považujú za nekritických.
taiko
22.09.17,14:17
@lubo 100 bodov
taiko
22.09.17,14:18
uuuf tak to si dost podstatnu vec nespomenul
Ing. Ľubomír Janoška
22.09.17,14:46
@taiko - ja som len povedal výslovne to, čo si Ty mal medzi riadkami
branislavp
22.09.17,14:58
kuskus, tak musíš brať v prvom rade do úvahy jej zdravotný stav a podľa toho ako sa cíti, tak aj s ňou opatrne spolupracovať. Neter potrebuje pomoc od blízkych pri jej problémoch aj zdravotných, aj školských. Držím palce.
kuskus
22.09.17,15:49
aj k tomu pride, nemam s tym problem ak bude treba pouzit "priklad z praxe". Len kym s tym zacnem, musim zistit, co je jadro jej problemu a nezaujmu. Pretoze ja som zaujem mal a velky o studium, ale chybam som sa nevyhol prave preto, ze som postradal akekolvek vedenie zo strany dospelych. V podstate som v nich nemal vzor a neveril som im. Nemal som chut sa im podobat.
kuskus
22.09.17,15:57
jasne, ved to. ide aj o to, ze ked bola mala, ja som bol v ba na vyske a vidaval som ju,ale len ked som bol nejaky vikend doma na vychode. Nejaky cas som doma nebol skoro vobec a medzitym sa z dietata stala pubertiacka (a 14 rocny za mojich casov a teraz, tak to je fakt ze diametralny rozdiel) no a vlastne som s nou nemal vybudovany vobec ziaden vztah. Preto s tym idem pomaly plus tie problemy, co mala. Viac menej sme zacali spolu znova komunikovat az tymto doucovanim. Uz ma kamosky, co je super (predtym ze len sedel a doma a nikoho nestretavala), spolocensky zivot ma pestrejsi ako som mal kedykolvek ja, ale tak ona je extrovert, ja dost silny introvert. Nie je to lahke, ale je to vyzva a dik :D
taiko
22.09.17,17:18
Tak vela stastia a sily. Neteri a aj Tebe
korela
22.09.17,19:48
Ešteže si vôbec spomenul tie depresie. Aký postoj k nej majú učitelia? Sú nápomocní, ale im je to jedno, v čom sa to dievča nachádza? Veľkým vhodným impulzom pre jej psychiku by bola čo i len malá motivácia zo strany školy, aspoň raz zažiť buď nadnesenú známku z jedného predmetu, to by sa prenieslo i na ostatné alebo ústnu pochvalu. Učiteľ ak chce, dokáže žiaka rôzne motivovať, len aby bola v škole chuť sa angažovať.
Nespomenul si, aký mala a má prospech.
Nemá to jednoduché. Keby to bolo možné, ja by so opravila aj názov témy, pretože tu nejde iba o to, že ju učenie nebaví, a možno by sa ozvali rodičia so skúsenosťami, ktorí už takou situáciou so svojím dieťaťom prešli. Resp. nielen rodičia.
.
Ešte by som odporučila pridať k liekom aj vhodnú stravu, alebo niektorú doslova znížiť, resp. vynechať. Nájdete veľa informácií. Ide o čas.
Niečo o cukre ... a
https://www.celostnimedicina.cz/deprese-a-pet-nejlepsich-potravin-proti-ni.htm
buchač
22.09.17,20:10
korela (Dnes 21:48) tie depresie. Aký postoj k nej majú učitelia?
=====================
Korela...dlab na učiteľov.

ANI ja nechápem...viď kopretinka (Dnes 14:59)
KDE sú rodičia ??? Oni to majú na háku ?

Alebo dievča má z nich depky, z rodičov ?
korela
22.09.17,20:24
Nevieme, čo sa mohlo odohrať, odohrávať v rodine. Iks možností až po úmrtie. O úmrtí píšem iba preto, lebo maturantovi zomrela matka, veľmi dobrý žiak, vznikol "zásek", profesori pomáhali ako vedeli, pretože ho za tie roky poznali.
Asi by bolo horšie, keby išlo o nastupujúceho žiaka, nového.
branislavp
23.09.17,05:45
korela, ťažko radiť v tomto prípade, nevieme konkrétnu príčinu , kde je pes zakopaný, kto zlyhal, ale to nie je podstatné.
V prvom rade je riešiť - zlepšiť zdravotný stav, preťažovanie organizmu náporom v učení nemá význam, radšej opakovať ročník. Ale to si musia zvážiť doma, v prvom rade rodičia.
alaya1
23.09.17,07:54
ake ved to dievca neprepadava, len nie je podla predstav zadavatela otazky.
kuskus
03.10.17,11:53
Myslim si, ze s tou stravou mas pravdu, je same sladkosti, moji rodicia, kedze je vacsinou u nich jej to vycitaju a vecne kupuju sladkosti .... co sa tyka tych depresii, tak najhorsie uz ma za sebov, teraz je ustabilizovana, berie tabletky a tak, ale problem je aj v ucive. Fakt ich zahlcuju kopou nepotrebnych faktov a akosi unika podstata uciva. Nie vo vsetkych knihach, ale ked sa aj rodicia (moji, jej stari rodicia)s nou ucia, hovoria, ze tam je kopu blbosti. Proste, nebavi ju ten stary skolsky system, ktory nebavil ani nas, ked sme boli deti no stale preziva. Ale uz som aspon nasiel sposob, aby sa do toho pravidelne pozerala a kontrolujem jej to. Hej v rodine je vela nedoriesenych veci, samozrjejme, aj to ma vplyv. Vidim vychovu mojich rodicov v praxi z pohladu dospeleho, ich metody, ktore ma privadzali do zufalstva ked som bol dieta sa velmi nezmenili, tak mam aspon moznost to z pohladu dospeleho trochu v ramci moznosti "korigovat". Je to zapeklite cele, aby sa to dalo vysvetlit v diskusii pisomne .... ale dakujem za kazdy kometar