ajacik
26.07.06,14:26
Slovenská firma platca DPH nakúpil tovar od českého platiteľa DPH. K dodaniu došlo na Slovensku. Česká firma nemá pridelené Sk IČ DPH. Fakturovala slovenskej firme v SK bez DPH.
Má sa tento nákup samozdaniť na Slovensku alebo sa berie ako od neplatcu DPH. Veľmi pekne dakujem
Tweety
26.07.06,12:29
Slovenská firma platca DPH nakúpil tovar od českého platiteľa DPH. K dodaniu došlo na Slovensku. Česká firma nemá pridelené Sk IČ DPH. Fakturovala slovenskej firme v SK bez DPH.
Má sa tento nákup samozdaniť na Slovensku alebo sa berie ako od neplatcu DPH. Veľmi pekne dakujem
Je potrebné samozdanenie.
ajacik
26.07.06,12:32
dakujem ti.

a v DP k DPH to bude v r. 04 a r. 16. Je to tak správne?
Jana Acsová
26.07.06,12:41
Slovenská firma platca DPH nakúpil tovar od českého platiteľa DPH. K dodaniu došlo na Slovensku. Česká firma nemá pridelené Sk IČ DPH. Fakturovala slovenskej firme v SK bez DPH.
Má sa tento nákup samozdaniť na Slovensku alebo sa berie ako od neplatcu DPH. Veľmi pekne dakujemJe na faktúre nejaká odvolávka prečo je bez dane? Pod akým IČ DPH bolo fakturované. Pod českým? Odkiaľ a kam putoval tovar? Neopustil Slovensko? Bol slovenský tovar predaný českému zákazníkovi, tovar neopustil Slovensko a ďalej predaný slovenskému platiteľovi?
ajacik
26.07.06,12:44
Tovar bol dodaný na Slovensku.

Česká firma kúpila drevo na Slovensku a následne ho predala "našej" Slovenskej firme.
Dodávateľ uviedol na Fa české DIČ. Tovar neopustil SR. Na fa je odvolávka: Dodání služby je plněním osvobozeným od DPH dle zák. č. 588/1992 Sb. o DPH v platném znění. Povinnost přiznat DPH přechádzí na pořizovatele.
Jana Acsová
26.07.06,12:53
Dodávateľ uviedol na Fa české DIČ. Tovar neopustil SR. Na fa je odvolávka: Dodání služby je plněním osvobozeným od DPH dle zák. č. 588/1992 Sb. o DPH v platném znění. Povinnost přiznat DPH přechádzí na pořizovatele.Odvolávka na český zákon nie je správna. Nie je to aktuálne znenie. Aktuálne znenie po vstupe do EÚ je napr tu:
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/uvod.aspx

Nájdete ho aj vo vypracovaných otázkach.

Fakturácia nie je správna. Ako prvý krok odporúčam vrátiť faktúru dodávateľovi na prepracovanie, nech sa "skúsi" .-) napasovať do aktuálneho znenia, nakoľko nedošlo k intrakomunitárnemu dodaniu tovaru.
ajacik
26.07.06,12:56
to sa už nedá.

Dodávateľ už zomrel.

K dodaniu došlo v 4.Q 06. Teraz prebieha kontrola u slovenskej firmy a nepáči sa im "zrejme" ten r. 04. Nebola som prítomná na kotrole, iba čo mi povedal konateľ.
Jana Acsová
26.07.06,13:00
Tovar bol dodaný na Slovensku.

Česká firma kúpila drevo na Slovensku a následne ho predala "našej" Slovenskej firme.
Dodávateľ uviedol na Fa české DIČ. Tovar neopustil SR.Český dodávateľ bol povinný sa registrovať na Slovensku pred dodaním tovaru a mal Vám fakturovať so slovenskou daňou a faktúru vystaviť podľa slovenského zákona o dani z pridanej hodnoty.
ajacik
26.07.06,13:01
a čo mám podľa vás teraz robiť?

ako mám argumentovať kontrole, že to mám správne na základe dodanej faktúry?
Jana Acsová
26.07.06,13:01
Zrejme máte na mysli 4. Q 2005 a nie 2006. Takže tam platilo, že zahraničná osoba je povinná bezodkladne podať žiadosť o registráciu na daň.
Jana Acsová
26.07.06,13:02
a čo mám podľa vás teraz robiť?

ako mám argumentovať kontrole, že to mám správne na základe dodanej faktúry?Čo ste vlastne spravili? Dodaňovali ste a uplatnili odpočítanie dane ako pri intrakomunitárnom nadobudnutí tovaru?
ajacik
26.07.06,13:04
áno, 4.Q 2005. :)

ja som to dala ako povinnosť zamozdanienia r. 04 a potom r. 16.

Čo mám teraz robiť? Som z toho :confused:.
Jana Acsová
26.07.06,13:05
áno, 4.Q 2005. :)
ja som to dala ako povinnosť zamozdanienia r. 04 a potom r. 16.
Ešte mi skúste povedať, čo ste s drevom urobili Vy. Hľadám argumenty ...
ajacik
26.07.06,13:07
Firma ho predala dalej slovenskému odberateľovi.
Jana Acsová
26.07.06,13:18
Firma ho predala dalej slovenskému odberateľovi.Poľahčujúca okolnosť ... tovar bol zdanený v tuzemsku.
Tým argumentujte.

Ak sa však jedná o väčší obchod, kontrola si dozistí všetky súvislosti, aj to, či náhodou Čech nežiadal o vrátenie dane na Slovensku a pod.
Dajte si pozor, aby sa nezačali krútiť okolo § 69 ods. 10 ... a nenapadlo ich, že Vy za neodvedenú daň ručíte. Ručili by ste v prípade, že by bola daň na faktúre uvedená.

Ostatné je možné prebrať, iba keď Vám niečo konkrétne vytknú. V každom prípade, nepostupovali ste ani Vy správne. O intrakomunitárne nadobudnutie tovaru nešlo.
Jana Acsová
26.07.06,13:20
Je potrebné samozdanenie.Takže len aby to niekoho nezmiatlo, tak uvedená odpoveď v príspevku č. 2 nie je správna.
ajacik
26.07.06,13:36
Dajte si pozor, aby sa nezačali krútiť okolo § 69 ods. 10 ... a nenapadlo ich, že Vy za neodvedenú daň ručíte. Ručili by ste v prípade, že by bola daň na faktúre uvedená.



Dakujem ti veľmi pekne, Janka :).

Nerozumiem tej podčiarknutej vete. :mee: Lebo slovenská firma (môj klient) DPH odviedol.
Jana Acsová
26.07.06,13:39
Nerozumiem tej podčiarknutej vete. :mee: Lebo slovenská firma (môj klient) DPH odviedol.Z tej vety vyplýva, že keby ste vy neodviedli daň na výstupe uvedenú na faktúre, ktorú ste zaslali klientovi, klient za túto daň ručí a DÚ ju môže od neho vymáhať.
Vo Vašom prípade Vy ručíte za daň, ktorú uvádzajú Vaši obchodní partneri na faktúrach, ktoré Vy evidujete ako došlé ... Vy ručíte za tuzemskú DPH uvedenú na Vašich došlých faktúrach, na ktoré uplatníte odpočítanie.
ajacik
26.07.06,13:58
to som vôbec netušila :eek:. ešte sa mám čo učiť.

a česká firma mala povinnosť odviesť DPH z takejto Fa? Veď ked nemala pridelené Sk IC DPH, tak snád tie.

Ospravedlnujem sa, že takto otravujem, ale ja som z toho tak domotaná. Ale tvoje príspevky mi pomáhajú sa "vymotať".

dakujem ti
Jana Acsová
26.07.06,14:12
to som vôbec netušila :eek:. ešte sa mám čo učiť.

a česká firma mala povinnosť odviesť DPH z takejto Fa? Veď ked nemala pridelené Sk IC DPH, tak snád tie.
No zatiaľ sme sa vymotali iba z toho, že ste nepostupovali správne. Múdrejší budeme, keď kontrola niečo konkrétne vytkne. A česká firma povinnosť odviesť DPH z tejto faktúry mala, nakoľko dodala ako zahraničná osoba tovar v tuzemsku.
lydinka
09.04.07,17:22
Prosím Vás poradáci, o radu, prečítala som vela príspevkov o českých fa, ale aj tak v tom nemám jasno. Príde mi faktúra za tovar od českej firmy, my sme platci aj oni sú platci DPH. Je vystavená bez DPH - urobím samozdanenie /MRP Win - typ DPH 49/. Od tej istej firmy sme dostali faktúru za školenie - je vystavená s dph, ale pozerala som faktúry dozadu, ktoré boli tiež za školenie a boli vystavené bez dph. Ako to teda má byt správne? majú češi vystavovat bez DPH alebo s DPH? Je rozdiel či je to služba alebo tovar?
ĎAKUJEM
lydinka
09.04.07,19:08
Prosím Vás poradáci, o radu, prečítala som vela príspevkov o českých fa, ale aj tak v tom nemám jasno. Príde mi faktúra za tovar od českej firmy, my sme platci aj oni sú platci DPH. Je vystavená bez DPH - urobím samozdanenie /MRP Win - typ DPH 49/. Od tej istej firmy sme dostali faktúru za školenie - je vystavená s dph, ale pozerala som faktúry dozadu, ktoré boli tiež za školenie a boli vystavené bez dph. Ako to teda má byt správne? majú češi vystavovat bez DPH alebo s DPH? Je rozdiel či je to služba alebo tovar?
ĎAKUJEM

Teraz som prešla celé účto za rok 2006 a študovala som prijaté faktúry od českej firmy, aj dodavatel aj odberatel su platcami DPH.
Nie je mi jasné, ako to vlastne je, s tými typmi dph:
všetky prijaté fa za tovar - typ DPH 49 sú vystavené aj s dph
faktúra prijatá od čechov - za školenia - raz tam má nahodenú fa za školenie s typom 47 raz z typom 50
prijaté fa od čechov - opravy /nemám faktúry, iba soft, čiže neviem aké opravy/ tiež sú nahodené raz z typom 49 raz z typom 46.
Vie mi prosím niekto poradiť ako to má vlastne byt správne? Je to MRP Win PU.
Ďakujem
lenkak
09.04.07,19:22
je rozdiel medzi českou tovarovou a českou službovou faktúrou.
Je rozdiel keď česká faktúra služba bola vykonaná v ČR a v SR.
Tovarová - typ dph 49. Ty píšeš do textu aj dph, aby sa Ti zobrazilo samozdanenie.
To školenie pozri kde sa uskutočnilo, podľa toho sú typy dph.
lydinka
09.04.07,19:29
je rozdiel medzi českou tovarovou a českou službovou faktúrou.
Je rozdiel keď česká faktúra služba bola vykonaná v ČR a v SR.
Tovarová - typ dph 49. Ty píšeš do textu aj dph, aby sa Ti zobrazilo samozdanenie.
To školenie pozri kde sa uskutočnilo, podľa toho sú typy dph.

Čiže fa prijatá za tovar by mala byt vystavená bez dph, zadám typ 49 - urobím samozdanenie.
A tie školenia ak bolo na Slovensku vykonané českou firmou-typ DPH???
a ak sa toto školenie vykonalo v čechách - typ DPH???
Bývalá učtovníčka tu má pri faktúrach za školenia aj typ 47, neviem prečo.
A čo sa týka tých opráv, to sú asi opravy faktúr
LENI, velmi pekne ďakujem za pomoc
lydinka
09.04.07,19:32
A ešte je tam prijatá fa z čiech - úroky z omeškania typ 50 je to OK?
lenkak
09.04.07,19:39
a ak sa toto školenie vykonalo v čechách - ? - toto by malo byť z českou dph. typ 47
ak na Slovensku tak bez dph.- typ 46.
Môj názor.
lydinka
09.04.07,19:58
a ak sa toto školenie vykonalo v čechách - ? - toto by malo byť z českou dph. typ 47
ak na Slovensku tak bez dph.- typ 46.
Môj názor.

Lenka, velmi pekne ďakujem, a nevieš mi ešte poradit s tými úrokmi z omeškania?
ďďď
lenkak
09.04.07,20:10
s takým som sa nestretla.
elenka
10.04.07,05:07
Prosím Vás - faktúra z českej firmy má názov "invoice advance", mám ju chápať ako predavkovú faktúrz ? (nemám skúsenosti so zahraničnými fa)
ALBO
10.04.07,06:44
Prosím Vás - faktúra z českej firmy má názov "invoice advance", mám ju chápať ako predavkovú faktúrz ? (nemám skúsenosti so zahraničnými fa)
najskôr ano. Ale mali by ste to aj vedieť poľa toho či bola služba alebo tovar už dodaná.
ALBO
10.04.07,06:47
Lenka, velmi pekne ďakujem, a nevieš mi ešte poradit s tými úrokmi z omeškania?
ďďď
Nepoznám čísla vo vašom programe, ale úroky z omeškania nie sú predmetom DPH, takže do daňového priznania by sa nemali vykazovať a pravdepodobne sa vám tým kodom dostali len do evidencie podľa §70
jenny7
10.04.07,08:13
Ahojte, vedel by mi prosím niekto poradiť v tomto účt.prípade? Kúpili sme do firmy foťák, sme platcovia DPH. Faktúru sme obdržali od Francúzskej firmy, ktorá má pobočku na Slovensku - tu sa tento foťák aj kúpil. Faktúra je vystavená s DPH, pretože franc.firma má pridelené IČ DPH na Slovensku - takže to, že je to s DPH by malo byť správne.Teraz neviem, ako postupovať v prípade vyplnenia tlačiva DPH - mám to brať ako klasické dodanie a dať to do riadku 14 alebo je to nesprávne?? ešte som sa s tým nestretla, preto sa chcem opýtať skúsenejších, prosím, čo mi poradíte?
Ala
10.04.07,08:52
Ak firma má pridelené IČ DPH na Slovensku, tak sa dáva do riadku 14-dodanie tovaru a služieb v tuzemsku.
elenka
10.04.07,10:53
najskôr ano. Ale mali by ste to aj vedieť poľa toho či bola služba alebo tovar už dodaná.


Tovar bol dodaný,mam prehlásenie o vývoze a mam aj daňovy doklad "doklad o úhrade", myslite, ze by to takto mohlo byť v poriadku alebo mam žiadať ešte faktúru.
Dakujem.