DaraB
22.09.17,15:27
Potrebujem deklarovať notárovi, resp. možno aj v súdnej žalobe, cenu vlastnej práce manžela na búraní a odstránení starého plotu, pri úprave terénu v záhrade, kosení a vývoze buriny. Ako je to možné urobiť, keďže tieto práce robil manžel sám? Manžel má svoju živnosť - remeslo a tieto práce robil vo svojom voľnom čase. ďakujem vopred.
misoft
22.09.17,13:44
Možno napíšem sprostosť, ale..... stačí sa poobzerať, pozisťovať, koľko by za to brala firma, živnostník - koľko by pýtal za hodinu - a to by mohla byť cena práce.
Či už to robí manžel sám, alebo mu to niekto urobí, okrem nejakých náhrad, cestovné, DPH, použitie náradia a pod. je tam i ohodnotenie výkonu - búrania. A to je v tvojom prípade tá cena práce.
Prípadne aj vyčísliť podľa http://www.upsvar.sk/zamestnavatel-1/plnenie-povinneho-podielu-pri-zamestnavani-obcanov-so-zdravotnym-postihnutim/co-znamena-celkova-cena-prace-a-ako-sa-vypocita.html?page_id=260426&urad=240352
profesional
22.09.17,15:39
Výpisom z daňového priznania alebo z ročného zúčtovania. Z toho dostaneš prepočítanú jednotkovú cenu. Následne počet hodín sa berie paušalizovaný podľa univerzálneho sadzobníka stavebných prác KROS. Vynásobíš a máš výslednú hodnotu. Predkladáš výpočet, sadzobník KROS a výpis z daňového priznania alebo zúčtovania dane.
buchač
22.09.17,15:51
Počkaj, počkaj...
Ak dobre čítam, tak sa jedná o nejakú fyzickú osobu, ktorá to robila vo voľnom čase.

Alebo inak.
Idem niečo urobiť ja, ako dôchodca....pokosím, porúbem, blá...
Predsa nemôžem použiť tie výpočty, daňové mám v prdely...atď.

Takže sadzba bola predsa dohodou, ktorá sa nesplnila.
No na také práce sa bežne dáva tá minimálna hodinová mzda.
profesional
22.09.17,15:54
Ak už osoba nie je ekonomicky inak aktívna, tak sa uplatní hodnota dopočítaná z minimálnej mzdy.

Ak je ekonomicky aktívna, náleží tej osobe tzv. náhrada za stratu času. Lebo v ňom mohla tá osoba potenciálne pracovať v oblasti v ktorej je ekonomicky aktívna.
DaraB
22.09.17,16:56
práve o to ide. Manžel je živnostník, má svoju špecializáciu - remeslo. Ale vo svojom čase vykonával práce na pozemku, ktorý vlastníme spolu s inými spolumajiteľmi. Majú tam malú časť, na ničom sa nepodieľajú a robia problémy s vysporiadaním.
DaraB
22.09.17,18:06
ďakujem za radu. Aj toto by mohla byť cesta.
DaraB
22.09.17,18:08
presne tak to je. Len manžel nie je dôchodca, je SZČO.
buchač
22.09.17,18:15
Dara...
Príklad dôchodcu som dal sám za seba.

Keby si upresnila info o manželovi, tak by som ani nereagoval.

Ale keď je taká fasa situácia so spolumajiteľmi ?
Šak daj na súd...manžel vyčísli svoje náklady, požiadavky a iné...Kľudne aj vysporiadanie.
Súd rozhodne...a fertig.
pavol54
22.09.17,18:33
Presne ako píše profesionál, existuje cenník stavebných prác a stavebných výkonov Napr KROS a je jedno či tú činnosť vykoná pomocný robotník alebo minister. Len na ten vývoz stavebného odpadu musíš mať doklad o prevzatí na skládku odpadu. Spýtaj sa nejakého architekta kto mu robí naceňovanie stavieb a tam sa dohodni o nacenení