TanaSK
23.09.17,13:47
10 rokov nepretržite som bola v TPP, takže socálka aj zdravotná sa odvádzala. Zrušilo sa mi však pracovné miesto, teraz si hľadám vyše mesiaca novú pozíciu, ale som aj otehotnela. V SP mi aj po telefone aj osobne povedali, ze v takom pripade však nemám nárok na žiadnu materskú. Musím byť zamestnaná. Je to ozaj tak? Na aké prídavky od štátu mám v takejto situácii nárok? Ďakujem za radu.
Katy a R
23.09.17,11:54
je to tak ... musíš mať poistenie alebo OL (a ešte zákl podmienka 270 dní) - viď zák o SP.
a keby si použila vyhľadávanie, máš tu plno príspevkov - aj možné riešenia
napr http://www.porada.sk/301168-vypocet-materskej-dovolenky-post2981633.html#post2981633
veronikasad
23.09.17,11:55
V čase ukončenia pracovného pomeru si ešte nebola tehotná?
veronikasad
23.09.17,11:56
Máš rizikové tehotenstvo?
TanaSK
23.09.17,12:04
otehotnela som až po skonční TPP, rizikové nemám.
veronikasad
23.09.17,12:16
Máš splnenú podmienku 270 kal.dni nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch. Pre vznik nároku na materské potrebuješ aj aktívne nemocenské poistenie.
Ak sa ti nepodarí zamestnať, stačí keď sa den pred začiatkom poberania materského prihlásis v sociálnej poisťovni na celý balík dobrovoľného poistenia. Vznikne ti nárok na materské z minimálneho vymeriavacieho základu.
Počas poberania materského odvody platiť nebudeš, stačí zaplatiť pred začiatkom poberania za ten jeden deň. Len sa nezabudni v posledný deň poberania materského odhlásiť .

Ak by sa ti zhoršil zdravotný stav a potrebovala by si ísť na PN, stačí sa prihlásiť 1-2 dní pred začiatkom PN na dobrovoľne poistenie, postupne rovnaký ako v prípade poberania materského. Ak by PN trvala až do nástupu na MD, stačí odhlásiť sa z poistenia po skončení poberania materského
veronikasad
23.09.17,12:17
Poberas dávku v nezamestnanosti? Si evidovaná na úrade práce?
TanaSK
23.09.17,12:26
Dakujem :)