Misi573
26.07.06,17:56
Pekný den prajem kazdemu!

Ma by som na Vas jednu otazocku a to :

"MOZEM MAT VYBRANU ZIVNOST A BYT PRITOM ZAMESTNANY, ALE NIE NA ŽL?".

Ake platby do socialnej poistovne, do zdravotnej, a kam este mi z toho vyplivaju?

Za odpovede Vam velmi pekne DAKUJEM!
lenkak
26.07.06,17:22
Môžeš mať živnosť a pritom byť zamestnaný na hlavný pracovný pomer.
abel
26.07.06,18:29
Ak si zamestnaný a okrem toho máš možnosť ešte dosahovať nejaké príjmy, tak na to je živnostenské oprávnenie, aby si tie príjmy nedosahoval nelegálne. Povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne zo živnosti ti vzniká najskôr od 1. 7. nasledujúceho roka, v ktorom si začal podnikať, a to na základe dosiahnutého obratu. Pre rok 2005 to bol obrat 82800.- Sk, je to 12-násobok minimálnej mzdy - najnovšie výšku toho obratu budeme vedieť až aká bude min. mzda od 1. októbra 2006. Napr. ak by bola schválená minimálna mzda 7500.- Sk, tak po dosiahnutí obratu 90000.- Sk z podnikania za rok 2006 budeš musieť od 1.7.2007 platiť odvody do Sociálnej poisťovne.

Do zdravotnej poisťovne zatiaľ platiť nemusíš, ale ak predpokladáš vysoké príjmy, môžeš sa rozhodnúť platiť si mesačne preddavky, aby si potom pri ročnom zúčtovaní nemal toho veľa naraz.
machuľa
26.07.06,19:04
Do zdravotnej poisťovne zatiaľ platiť nemusíš, ale ak predpokladáš vysoké príjmy, môžeš sa rozhodnúť platiť si mesačne preddavky, aby si potom pri ročnom zúčtovaní nemal toho veľa naraz.[/quote]


Dobre som to teda pochopila, že na zdravotku nemusím platiť mesačne 966,- ale stačí to čo mi odvádza zamestnávateľ?
A pri RZZP sa mi bude rátať vlastne len % z celkového dosiahnutého príjmu. Ak bude stačiť to čo odviedol zamestnávateľ, nebudem teda pri RZZP nič ´doplácať.

Pochopila som to správne?
abel
26.07.06,19:18
Machuľa, to sa týka len tých podnikateľov, ktorí v tomto roku začali podnikať a okrem toho sú zamestnaní. Ak si mala ŽL aj v minulom roku, už sa riadiš podľa toho, čo ti vyšlo v RZ ZP. Čiže ak si zamestnaná a vyšlo ti platiť mesačné preddavky menej ako 100.- Sk, nemusíš platiť nič, ak ti vyšlo viac ako 100.- Sk, platíš to koľko ti vyšlo. Minimum 966.- platí pre tých, ktorí majú LEN živnosť, čiže nie sú popri podnikaní aj zamestnaní.
machuľa
26.07.06,19:49
Machuľa, to sa týka len tých podnikateľov, ktorí v tomto roku začali podnikať a okrem toho sú zamestnaní. Ak si mala ŽL aj v minulom roku, už sa riadiš podľa toho, čo ti vyšlo v RZ ZP. Čiže ak si zamestnaná a vyšlo ti platiť mesačné preddavky menej ako 100.- Sk, nemusíš platiť nič, ak ti vyšlo viac ako 100.- Sk, platíš to koľko ti vyšlo. Minimum 966.- platí pre tých, ktorí majú LEN živnosť, čiže nie sú popri podnikaní aj zamestnaní.

Ďakujem pekne, presne tak som si to aj myslela!
Paula
27.07.06,05:15
Povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne zo živnosti ti vzniká najskôr od 1. 7. nasledujúceho roka, v ktorom si začal podnikať, a to na základe dosiahnutého obratu.

Toto mi je známe.....zaujíma ma, či od 1.8.06 začínajúca SZČO (nie dôchodca a do 31.7.06 iba TPP) sa musí zaregistrovať na SP i v prípade, že nechce byť DPO. Vďaka za radu.
alušik
27.07.06,05:34
Toto mi je známe.....zaujíma ma, či od 1.8.06 začínajúca SZČO (nie dôchodca a do 31.7.06 iba TPP) sa musí zaregistrovať na SP i v prípade, že nechce byť DPO. Vďaka za radu.

Ja si myslím, že ak je SZČO, tak musí túto skutočnosť oznámiť prostredníctvom Registračného listu FO - čiže sa musí zaregistrovať, hoci poistné platiť nebude.;)
Zoltán Kovács
27.07.06,05:58
Toto mi je známe.....zaujíma ma, či od 1.8.06 začínajúca SZČO (nie dôchodca a do 31.7.06 iba TPP) sa musí zaregistrovať na SP i v prípade, že nechce byť DPO. Vďaka za radu.

Ja si myslím, že nie. Ak SZČO pošle RLFO tak ho aj zaregistrujú minimálne na DPO.
Zoltán Kovács
27.07.06,05:59
Ja si myslím, že ak je SZČO, tak musí túto skutočnosť oznámiť prostredníctvom Registračného listu FO - čiže sa musí zaregistrovať, hoci poistné platiť nebude.;)

Nesúhlasím. RLFO sa posiela iba vtedy ak chce platiť. Keď SP obdrží RLFO určite ho zaregistrujú minimálne ako DPO.
STRELEC
27.07.06,06:03
Nesúhlasím. RLFO sa posiela iba vtedy ak chce platiť. Keď SP obdrží RLFO určite ho zaregistrujú minimálne ako DPO.Soc. ho sice podľa môjho názoru nemôže zaevidovať ako DPO, pokiaľ sa ako DPO na RL neprihlásil, ale v tom prípade ozaj nemusí dávať dôchodca RL na Soc. Zrejme som sa so súhlasom unáhlil. Vď.
alušik
27.07.06,06:10
Peter, nie je to dôchodca.
Zoltán Kovács
27.07.06,16:00
Aj keĎ nie je dôchodca nemusí sa prihlásiť do SP, keď začal podnikať v tomto roku. V roku 2007 bude musieť skúmať svoje príjmy, či neprekročil stanovenú minimálnu hranicu na povinnosť registrácie. Až potom sa bude prihlasovať. Ale samozrejme, keď chce dobrovolne platiť tak sa môže prihlásiť už teraz. Ale ak má ešte aj TPP je to podľa mňa zbytočne vyhodený peniaz.