sandra19
26.07.06,19:04
Ahoj Poraďáci, zaujíma ma, či je možné otvoriť si živnosť v rámci občianskeho združenia a ak to ide, či nevadí, že obč. združenie je v podstate neziskova organizácia a pri žovnosti ide hlavne o zisk... dohadujeme sa totiž s kamarátmi, ale nie je medzi nami odborník Vášho kalibru:) . a ešte jedna, toľko už diskutovaná téma: živnosť + zamestnanie súbežne, zamestnávateľ platí všetky odvody, čo musím platiť a koľko za živnosť, pokiaľ by príjem z nej bol cca 20000,-Sk/mes. ? A ako sa účtuje v JU dovoz tovaru z ČR, ale platba v slov.korunách? Dakujem za odpovede, Sandra
ps. Nemám ekonomické vzdelanie, takže tie otázky sú asi trocha neodborne podané, ale budem rada, za každú odpoveď.
Melnick
26.07.06,19:55
Ahoj Poraďáci, zaujíma ma, či je možné otvoriť si živnosť v rámci občianskeho združenia a ak to ide, či nevadí, že obč. združenie je v podstate neziskova organizácia a pri žovnosti ide hlavne o zisk... dohadujeme sa totiž s kamarátmi, ale nie je medzi nami odborník Vášho kalibru:) . a ešte jedna, toľko už diskutovaná téma: živnosť + zamestnanie súbežne, zamestnávateľ platí všetky odvody, čo musím platiť a koľko za živnosť, pokiaľ by príjem z nej bol cca 20000,-Sk/mes. ? A ako sa účtuje v JU dovoz tovaru z ČR, ale platba v slov.korunách? Dakujem za odpovede, Sandra
ps. Nemám ekonomické vzdelanie, takže tie otázky sú asi trocha neodborne podané, ale budem rada, za každú odpoveď.
Je možné v rámci OZ otvoriť si živnosť,ale musia sa rozšíriť stanovy.
Výšku odvodov do ZP si pri súbehu určíš sama a vyrovnáš prípadný rozdiel v RZZP .
Do SP prvý rok neodvádzaš a potom sa výška odvodov posudzuje a vyráta podľa daňového priznania.
sandra19
27.07.06,06:16
Ďakujem pekne za odpoveď. Ešte sa opýtam, pokiaľ je v združení viac členov - 4, tá živnosť môže byť len na jedného alebo všetci štyria rovnakým dielom, resp. každý si môže živnostníčiť v čom chce a len pri odvodoch a dani sa to zrekapituluje? To asi nie je dobrý nápad. Asi je lepšie si založiť si živnosť na vlastné triko a občianske združenie nechať združením so svojími aktivitami.
Melnick
27.07.06,06:35
Ďakujem pekne za odpoveď. Ešte sa opýtam, pokiaľ je v združení viac členov - 4, tá živnosť môže byť len na jedného alebo všetci štyria rovnakým dielom, resp. každý si môže živnostníčiť v čom chce a len pri odvodoch a dani sa to zrekapituluje? To asi nie je dobrý nápad. Asi je lepšie si založiť si živnosť na vlastné triko a občianske združenie nechať združením so svojími aktivitami.Práve teraz chce naše OZ urobiť spolu s dvoma živnostníkmi Zmluvu o združení podnikateľov a ja sa snažím nájsť všetky prekážky a úskalia,ktoré by týmto aktom mohli prípadne vzniknúť.Navyše u nás má každý svojich zamestnancov,takže ak by sa niekto vyjadril,uvítam každý názor a vopred ďakujem.

Živnosť môžu mať všetci štyria.
sandra19
27.07.06,08:05
A môžem sa opýtať, kde hľadáte takéto informácie? Rada by som si naštudovala niečo z tejto problematiky, nech sa opýtam trocha fundovanejšie...
Melnick
27.07.06,20:10
A môžem sa opýtať, kde hľadáte takéto informácie? Rada by som si naštudovala niečo z tejto problematiky, nech sa opýtam trocha fundovanejšie...
Prehrabávam sa v Poradcoch podnikateľa.:)