nikula
27.09.17,10:13
Už dlhší čas mám problém s nafukovaním a následným odgrciavaním. Po akomkoľvek jedle. Má niekto skúsenosť s niečím, čo mu pomohlo? Čomu sa vyhýbať, prípadne nejaké lieky???
willma
27.09.17,08:19
a čo na to lekár?
Žabinka
27.09.17,08:29
skús Pancreolan plus konzultácia s lekárom..;)
nikula
27.09.17,08:46
zatiaľ som bola iba u obvodného, ale ten mi kázal len upraviť stravu a pohyb.....
lujza.j
27.09.17,09:19
čo je to dlhší čas?
lujza.j
27.09.17,09:20
a upravila si....a pridala pohyb....
nikula
27.09.17,09:28
3-4 mesiace
nikula
27.09.17,09:31
ja si myslím, že áno.... jem viac ovocia a zeleniny, vyhýbam sa kapuste, brokolici, karfiolu a iným potravinám, čo by ma mali nafukovať. A nakoľko mám sedavejšie zamestnanie, tak sa snažím viac chodiť, prípadne doma cvičím
lujza.j
27.09.17,09:34
a čo je ine ako pred...čo sa zmenilo...
Dáša_
27.09.17,09:38
pozor na ovocie, nafukuje skoro každé, respektíve nespomínam si na také, čo nerobí nejaký takýto problém. obzvlášť, keď sa kombinuje. S čímkoľvek
Jarka 1
27.09.17,11:04
Skús Espumisan aspoň týždeň a ovocie jesť iba doobeda, nie na večeru. Zatiaľ nepoznám nikoho, komu by táto rada nepomohla. Snáď to bude fungovať aj na teba.
buchač
27.09.17,11:24
Kto grgá a prdí, zdravie si tvrdí ! BUĎ FIT !

Odsťahuj sa do Ázie - Japonsko, Čína alebo do Arábie...tam, kto si náležite neuľaví, je neslušný.
branislavp
27.09.17,11:31
Dlhodobé nafukovanie nie je zamozrejmý jav. Niečo v tráviacom systéme pokuľháva. Podľa mňa si to vyžaduje odborné vyšetrenie.
branislavp
27.09.17,11:32
Espumisan mne nepomohol.
Jarka 1
27.09.17,11:41
braňo a čo ti pomohlo? Ja som zatiaľ nič iné neskúšala, lebo mne aj známym to vždy zabralo.
afrikánka
27.09.17,12:06
Nafukovanie, plynatosť (meteorizmus) je jav, ktorými občas trpí každý človek. Tvorba plynov je prirodzený prejav pri trávení. Ide o objemové zloženie potravy, ktorú skonzumejeme. Niektoré zložky vyvolávajú zvýšenú plynatosť, ktorá vychádza ústami, alebo konečníkom. Zo spoločenského hľadiska sa snažíme tieto prejavy ovládať vlastnou vôľou, čo niekedy môže prejsť do chorobného stavu, ktorý sa prejaví funkčnou, alebo organickou poruchou, horného, alebo dolného tráviaceho traktu.
V prvom rade sa snaž dodržiavať odporúčania ohľadne zložiek potravy, ktoré pôsobia na zvýšenú plynatosť, skús užívanie tabletiek na zmiernenie plynatosti, maj dostatok pohybu. Môžeš skúsiť i konzumovanie tenkých plátkov čerstvého zázvoru počas dňa, pokiaľ sa chceš vyhnúť tabletkám. Ak sa ti nepodarí tieto príznaky trávenia odbúrať týmito opatreniami je nutné opäť navštíviť lekára a požiadať o gastroentologické vyšetrenie, či nepôjde o ochorenie tráviaceho traktu, ako napríklad celiakiu a pod.
Terezia13
27.09.17,16:25
Espumisan nepomáha, je to len reklamný ťahák
Terezia13
27.09.17,16:29
zmeniť stravovanie, tu sa nedá držať toho, komu čo škodí a kto na to čo bral, každému niečo škodí aj prospieva iné, najprv treba začať jesť viac zásadotvorných potravín, môže to spôsobovať mlieko a mliečne výrobky, treba to vysledovať, piť čaje, v lekárni poradia - aj to niekomu pomáhajú inému nie
taiko
27.09.17,18:05
Problemom moze byt intolerancia na kravske mlieko (jeho zlozky). Reakcie sa mozu dostavit aj s oneskorenim niekolkych hodin, ci dokonca 1-3 dni. Takze je velmi takze vysledovat pricinu. Ergo nemusi Ti nic byt bezprostredne po poziti mlieka, ale az o dva dni a tym padom sa Ti moze zdat, pricina je v nejakom inom jedle.
Vyluc na nejaky cas mlieko, mliecne vyrobky a vsetko, kde je laktoza a mliecny protein.
Nic to nestoji, da sa to zvladnut a mozno budes prekvapena vysledkami.
Musis to ale urobit dosledne, ergo musis pozorne citat pribalove letaky. ( hladaj veci ako mlieko, mliecny protein, syrovatka, susina, laktoza, mliecny cukor).

Ak sa po par dnoch situacia nezlepsi, skus urobit presne to iste s chlebom a pecivom. Mlieko a psenica su totiz potraviny najcastejsie sposobujuce traviace problemy suvisiace s intoleranciou, ci alergiou.

Ak ani to nebude pricinou vyhladaj lekara, lebo dalsie skumanie je uz narocnejsie.
Anika61
27.09.17,18:17
Trávenie potravy začína ústnou dutinou,možno "nemáš čas" na jedlo a rýchlo ho zješ ,nerozžuješ ,ďalšia príčina nevhodne upravené potraviny,nekvalitná strava/mastné,údené,polotovary,fasfood atď./...málo tekutín,..ďalej to môžu byť rôzne poruchy a choroby....málo,alebo veľa žalúdočnej kyseliny napr.,intolerancia niektorých potravín,/mlieko,lepok.../alergie,..stres....je veľa rôznych príčin poruchy trávenia. Najprv treba upraviť jedálniček,skúsiť bylinkové čaje na podporenie trávenia,skúsiť probiotika.....a ak sa to nezlepší lekár-gastroenterolog

https://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/322289-pri-nafukovani-su-ucinne-aj-babske-recepty-pomaha-aj-fenikel/
Anika61
27.09.17,18:22
Stres?...".málo času"?
branislavp
27.09.17,23:00
Pomohlo mi odborné vyšetrenie, takže sa našla diagnóza. Samozrejme, že sa zmenili totálne moje stravovacie návyky, aj celkovo denný režim, inak by som nefungovala. Ale v zamestnaní, som si to nemohla dovoliť, teraz už áno. A dávam si pozor na pitný režim - čistá voda z vodovodu + bylinkové čaje rôzne, hlavne na trávenie.
Majko09
03.10.17,08:58
Ahoj Nikula, ja som mal obdobný problém s nafukovaním, a nakoniec mi cez gastro vyšetrenia zistili, že mám intoleranciu na laktózu.
Moje telo produkuje enzým laktáza na štiepenie laktózy, no ten enzým produkuje nefunkčný, a to znamaná, že laktóza sa mi začne štiepiť, resp. tráviť až v črevách a to sprevádza aj vznik plynov
...odvtedy som na bezlaktózových potravinách podľa možností alebo pred konzumáciou laktózovej potraviny doplním laktázu cez tabletku.
...avšak, to je môj prípad, môžeš mať teoreticky aj iný tráviaci problém...treba to len dať vyšetriť...
korela
03.10.17,09:59
Nebude to až tak iba reklamný ťahák, vysvetlím.

1 pilulku Espumisanu som si mala dať podľa pokynov pred vyšetrením USG brucha v lete, myslela som si, že 5 vyhodených eur. (Tiež by ho mohli predávať po 1 pilulke ako napr. Pratel na odčervenie psov, pokiaľ ide fakt iba o vyšetrenie).
Keď som išla po mesiaci na kontrolné, tak som si ho nedala. V lek. správe bolo, že nejaký úsek nebol dobre viditeľný, lebo plyny.
Takže na niečo predsa len dobrý je.
Espumisan nič podľa mňa nerieši z dlhodobého hľadiska, treba úpravu stravy a dať si urobiť kompletnú preventívnu prehliadku, už iba pre pocit, že človek pre seba niečo urobí a bude vedieť, na čom je.
kukučka
04.10.17,18:14
Rozhodne musíš zmeniť životosprávu, prejsť na teplú stravu, veď je jeseň, menej ovocia, zeleninu parenú, dusenú, polievky. Všetko jednoduché, čo najmenej chémie. Ako píše taiko, vylúčiť pšenicu a mlieko. To len výnimočne aj to jedine kyslé, tvaroh, kefír, podľa možnosti domáce. Ty sama najlepšie vieš kde robíš chyby. Ak sa to nezlepší, neodkladaj návštevu odborného lekára.
buchač
04.10.17,18:36
Strašná ujovina....S T R A Š N Á Á Á ....teda, až na posledný odstavec.
korela
04.10.17,21:34
Ešte by som odporúčala pridať k hore popísanému návodu cielene vynechať ovocie. Postupným vylučovaním potravín.
Pokiaľ som bola na očiste organizmu mesiace, kde strava pozostávala na raňajky (detto na večeru) z 1dl bio kozieho jogurtu, 2 PL čerstvo zomletých ľan. semienok a 1 PL ľan. oleja, 1 čl. pravého medu, na obed 1 bio vajíčka al. domáceho spolu so zeleninou upravenou na pare al. varenou, iných olejov za studena lisovaných na šalátoch zo surovej zeleniny, max 7 ks bio datlí na desiatu, jednodruhových zelen. štiav v množstve 1 dl zriedených s vodou 1 : 1 2x denne, prestala som si uvedomovať, že vôbec nejaké trávenie mám. Doplním, že strava bola bez mäsa, sacharidov ako zemiaky, ryža, múka, bez ovocia. Plus 3 l vody v lete, v zime 2 l.
Je tomu asi päť rokov, stav sa udržuje aj s normálnou stravou, nedochádza k žiadnym hnilobným procesom.
Sladkému mlieku sa vyhýbam, ak tak iba kyslomliečne, maslo, šľahačka, kyslá smotana.
Najprv som tiež išla na problém s vylúčením lepku (nebol mi zistený ani z krvi, ten som inak očakávala), tri mesiace nepomohli, tak som neblahý proces vyliečila cez alternatívu a pod dohľadom lekára. Upravil sa krv. obraz, tlak, hmotnosť, pokožka ožila, nastúpala energia, a hlavne sa odstránila porucha trávenia.
Na konci mi bolo odporúčané mäso iba varené, resp. dusené, nie pečené ani vysmážané. Vyhýbať sa konzervantom, éčkam ..., cukru, údeninám, proste všetko jesť v čo najprirodzenejšom stave.
Ovocie konzumovať vždy s kúskom syra, nie taveným, balk. typ, tvaroh, a pod. K hroznu ideálne.
V zime nikdy nie na raňajky surové ani jablko, iba ak aspoň trochu prebehne varom.
Nedávno Estetic spomínala, že ovocie s pochúť. smotanou poliať.
Viem si predstaviť najmä bobuľovité, výborná kombinácia.
.
Ešte dodám, že celý proces očisty spočíval najmä v odkyslení organizmu, tak sa treba zamerať v strave aj na zásadotvorné potraviny.
taiko
05.10.17,04:57
K+ zase komentar hodny toho, aby sa stal prispevkom
kukučka
05.10.17,07:07
súhlas
buchač
05.10.17,11:44
Nesúhlas
taiko
05.10.17,15:41
preco treba jest ovocie s kuskom syra ?