adulique
26.07.06,19:13
Som povina poskytnut stravovanie aj dohodarovi ak pracuje viac ako 6 hodin denne? Ak nie, mozem v Dohode o vykonani prace dat formulku, ze dostane napr 50 skk premiu, ktora bude sluzit ako nahrada za stravne? Rada by som neporusila zakon.Dakujem.
Tweety
26.07.06,17:17
Som povina poskytnut stravovanie aj dohodarovi ak pracuje viac ako 6 hodin denne? Ak nie, mozem v Dohode o vykonani prace dat formulku, ze dostane napr 50 skk premiu, ktora bude sluzit ako nahrada za stravne? Rada by som neporusila zakon.Dakujem.
Nie, podľa § 152 ZP dohodárovi nemusíme zabezpečiť stravovanie, ale ak je KZ a poskytovanie je tam ošetrené, vtedy áno.:cool: Ak nie je KZ tak tá formulka nie je v súlade so ZP.
alušik
27.07.06,05:22
Ak nie je KZ, tak aj do dohody môžete priamo uviesť, že budete vyplácať stravné.;)
Gabi03
27.07.06,05:25
Ešte doplním, ak mu budete poskytovať peniaze ako prémie (aj keď za stravné) platí z toho aj poistné aj daň. Potom rovno uviesť do dohody, že má nárok na stravné ako ostatní zamestnanci alebo stravné listky v sume XY Sk.
STRELEC
27.07.06,05:28
Stravné dohodárovi patrí (a len vtedy je to daňový výdavok), ak sa poskytovanie výslovne dohodne v DVP. Obdobne náhrady za použitie motorového vozidla dohodára pri realizovaní dohody.
Na stravné proste nemá nárok, pokiaľ si ho v DVP nepresadí.
adulique
27.07.06,06:15
prosim vas co je KZ?
Tweety
27.07.06,06:18
prosim vas co je KZ?
Kolektívna zmluva je to.:cool:
Anonymka
20.08.07,08:49
Zdravím. No já si neviem rady... Mám tu človeka na dohode a dnes bol za mnou, že podľa neho má nárok na stravné, lebo že bol na dohode aj v inom závode (ovela väčšom) a že tam im dávali stravné lístky. Má dohodnutú fixnú sumu na hodinu a podľa skutočne odpracovaných hodín je vyplatený a máli sa mu to, lebo že robí aj nadčasy a to mu nepreplácame, ale tak jasné že nie, keď je na dohode ... On je dôchodca, može byť rád, že sme ho vôbec zavolali, aby si privyrobil ... No a žiada od nás stravné, vlastne len zisťuje ako to je ... tak doteraz sme nikomu nedávali stravné lístky, kto bol na dohode. On robí aj 8 hodín denne. Čo mám robiť? Treba mu do Dohody zapísať aj tie str.lístky? Ale teraz neviem, či na ne má skutočne nárok ... :cool:
ZuzanaP
20.08.07,09:04
ak sa zamestnávateľ rozhodne poskytnúť mu stravné lístky, tak ich dostane, v tomto smere je to na rozhodnutí zamestnávateľa. Ak mu ich poskytne, nemá nárok na príspevok zo soc. fondu.

http://www.porada.sk/t45887-dohodar-a-str-listky.html
Gabi03
20.08.07,09:05
Patria do pracovnoprávnych vzťahov aj dohody o VP alebo BPČ?
ZuzanaP
20.08.07,09:11
Pôsobnosť Zákonníka práce
§ 1
(1) Tento zákon upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti so zamestnávaním fyzických osôb právnickými osobami alebo fyzickými osobami a kolektívne pracovnoprávne vzťahy.

(2) Ak tento zákon v prvej časti neustanovuje inak, vzťahuje sa na tieto právne vzťahy Občiansky zákonník.

(3) Pracovnoprávne vzťahy vznikajú najskôr od uzatvorenia pracovnej zmluvy alebo dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru, ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovuje inak.
Gabi03
20.08.07,09:13
Potom podľa môjho výkladu, ZĽ má povinnosť zabezpečiť stravovanie aj dohodárom, lebo podľa § 152 má povinnosť voči ZCom. A podľa § 11 ZC je FO, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch...

Prehliadla som niečo? :eek:
Anonymka
21.08.07,07:41
To znamená, že my ked to máme rozúčtované tak, že z 80 Sk str.lístku zamestnávateľ platí 55% - 48,95 Sk (527/213) a zo soc.fondu prispieva sumou 2,05 Sk (472/213) Zamestnancovi strhávame len sumu 29 SK/lístok. V prípade tohto dohodára by sme strhli 31,05 Sk/lístok? Tak to mám chápať?


ak sa zamestnávateľ rozhodne poskytnúť mu stravné lístky, tak ich dostane, v tomto smere je to na rozhodnutí zamestnávateľa. Ak mu ich poskytne, nemá nárok na príspevok zo soc. fondu.

http://www.porada.sk/t45887-dohodar-a-str-listky.html
ZuzanaP
21.08.07,08:23
Presne tak, keďže z ich mzdy sa netvorí SF, tak nemajú ani nárok na príspevky zo SF.
Anonymka
21.08.07,10:52
o.k. rozumiem ... toto som potrebovala potvrdiť
zltalienka
03.07.08,05:33
Ahojte, chcem sa spýtať, či aj podľa poslednej novely zákonníka práce (1.9.2007) má zamestnávateľ povinnosť dať dohodárovi stravný lístok, keď odpracuje viac ako 4 hodiny.
ďakujem za odpovede.
Aljok
03.07.08,07:22
Ahojte, chcem sa spýtať, či aj podľa poslednej novely zákonníka práce (1.9.2007) má zamestnávateľ povinnosť dať dohodárovi stravný lístok, keď odpracuje viac ako 4 hodiny.
ďakujem za odpovede.

Zamestnávateľ nemal a ani nemá povinnosť zabezpečiť stravovanie dohodárom pokiaľ to nemá určené v KZ.

Pozri Zákonník práce:
Dohody o prácach vykonávaných
mimo pracovného pomeru
§ 223

(1)
Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom (dohoda o vykonaní práce) alebo ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov). Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú ustanovenia prvej časti.

Povinnosť zabezpečiť stravovanie zamestnancom je v siedmej časti...
zltalienka
03.07.08,08:22
Vdaka Aljok za odpoved.
Este predsa mam jednu otazku: Ked sme dali dohodarovi stravny listok aj ked neodpracoval 4 hodiny v kuse - je alebo nie je to danovy naklad?
V §152 ods. 7 pism. c) zakonnika prace som sa docitala, ze zam-tel s moze rozsirit okruh osob, ktorym bude poskytovat stravne. Ked tak spravi, je to jeho danovy naklad?
Dakujem
zltalienka
15.07.08,07:34
Pripajam odpoved, ktoru som dostala od "poradcov". Len tú odpoveď na moju otázku som si nevšimla... :-( Poradíte mi,ako to mám pochopiť?

"Moja otazka: Je danovy naklad stravny listok, ktory dame dohodarovi, aj ked v dany den neodpracoval viac ako 4 hodiny?

Odpoveď:

V zmysle § 152 ods. 1 Zákonníka práce v platnom znení je zamestnávateľ povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti.

V zmysle § 152 ods. 2 Zákonníka práce v platnom znení nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako 4 hodiny.

Zákon o daniach z príjmov v platnom znení v § 19 ods. 2 písm. c) bod 4 uznáva za daňové výdavky príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených v § 152 Zákonníka práce.

Zhrnutie:

Zákon o daniach z príjmov považuje príspevky na stravovanie pre zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených v § 152 Zákonníka práce za daňovo uznané výdavky.

Nárok na stravné podľa tohto ustanovenia Zákonníka práce má však len ten zamestnanec, ktorý odpracuje viac ako 4 hodiny za deň. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako 4 hodiny.

Vo vašom prípade by som pouvažovala, či nie je možné so zamestnancami dohodnúť nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času v zmysle § 87 Zákonníka práce v platnom znení. V tomto prípade, za dni keď pracovník odpracuje viac ako 4 hodiny má nárok na zabezpečenie stravy."
Gabi03
15.07.08,07:39
Pripajam odpoved, ktoru som dostala od "poradcov". Len tú odpoveď na moju otázku som si nevšimla... :-( Poradíte mi,ako to mám pochopiť?

"Moja otazka: Je danovy naklad stravny listok, ktory dame dohodarovi, aj ked v dany den neodpracoval viac ako 4 hodiny?

Odpoveď:

V zmysle § 152 ods. 1 Zákonníka práce v platnom znení je zamestnávateľ povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti.

V zmysle § 152 ods. 2 Zákonníka práce v platnom znení nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako 4 hodiny.

Zákon o daniach z príjmov v platnom znení v § 19 ods. 2 písm. c) bod 4 uznáva za daňové výdavky príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených v § 152 Zákonníka práce.

Zhrnutie:

Zákon o daniach z príjmov považuje príspevky na stravovanie pre zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených v § 152 Zákonníka práce za daňovo uznané výdavky.

Nárok na stravné podľa tohto ustanovenia Zákonníka práce má však len ten zamestnanec, ktorý odpracuje viac ako 4 hodiny za deň. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako 4 hodiny.

Vo vašom prípade by som pouvažovala, či nie je možné so zamestnancami dohodnúť nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času v zmysle § 87 Zákonníka práce v platnom znení. V tomto prípade, za dni keď pracovník odpracuje viac ako 4 hodiny má nárok na zabezpečenie stravy."

Odpoveď je, že nie je to daňový výdavok, lebo neodpracoval viac ako 4 hodiny.
zltalienka
15.07.08,07:50
vďaka.
M3G
08.08.10,16:31
Je možne uznať za daňový náklad stravné lístky, ktoré dáva firma zamestnancom, keď odpracovali denne menej ako 4 hodiny?
Chobot
09.08.10,06:28
Je možne uznať za daňový náklad stravné lístky, ktoré dáva firma zamestnancom, keď odpracovali denne menej ako 4 hodiny?

Prosím ťa, nie si nováčik, tak nepridávaj otázky do tém, ktorých sa to vôbec netýka. Buď si nájdi podobnú tému, alebo ak taká nie je, tak založ novú tému.

A odpoveď je, že nie je to možné uznať, je to dobrovoľný príspevok zamestnávateľa a platí to zo zisku.

Príspevok som ti presunul do témy, kde sa o tom písalo. Stačilo trochu pohľadať...
hanicka22
21.06.13,07:18
ahojte, sme dopravna firma a chceme prijat aj dohodarov. Jazdili by na dohodu o vykonani prace, alebo aj na dohodu o pracovnej cinnosti, v ktorej by mali aj uvedenu sumu, ktoru dostanu vyplatenu. Mozem si dat celu tuto sumu do nakladov, alebo mu musim vypocitat diety podla zakona o cestovnych nahradach?
veronikasad
21.06.13,07:24
ahojte, sme dopravna firma a chceme prijat aj dohodarov. Jazdili by na dohodu o vykonani prace, alebo aj na dohodu o pracovnej cinnosti, v ktorej by mali aj uvedenu sumu, ktoru dostanu vyplatenu. Mozem si dat celu tuto sumu do nakladov, alebo mu musim vypocitat diety podla zakona o cestovnych nahradach?Ak v dohode uvedieš výšku odmeny, celá čiastka je daňovým výdavkom zamestnávatela, ale súčasne vstupuje do VZ pre platenie odvodov do ZP a SP. Z cestovných náhrad sa odvody neplatia, preto ak ich chcete dohodárovi vyplácať, treba to dohodnúť pri podpise dohody a vyučtovanie urobiť predpisaným spôsobom v zmysle zákona o cestovných náhradách.