nela07
28.09.17,09:35
Zadala som otázku aj do Draka, ale možno aj tu mi bude vedieť niekto odpovedať. (Dúfam, že neporušujem Etiketu ).Dobrý deň, otec chce dať v práci žiadosť o rodičovskú dovolenku a požiadať SP o materskú. Matka nenastupuje do zamestnania , ale volala do práce, že ostáva na rodičovskej dovolenke, ale nebude poberať rodičovský príspevok, aby to zamestnávateľ mohol oznámiť do zdravotnej poisťovne. V práci jej ale povedali, že musí nastúpiť do zamestnania , alebo dať výpoveď. Ja jej tvrdím, že poberanie rodičovského nemá vplyv na poskytnutie rodičovskej dovolenky zamestnávateľom do 3 rokov veku dieťaťa podla Zákonníka práce. Je moje tvrdenie správne?
ivka70
28.09.17,07:44
Ano. Ale zamestnavatel nic do ZP neoznamuje, to si musi oznamit ona sama.
nela07
28.09.17,07:58
Ďakujem. Ja som vedela tak, že zamestnávateľ pri nástupe na RD posiela oznámenie do zp, že platiteľom je štát z titulu poberania rodičovského príspevku a po ukončení poberania oznamuje koniec - typ 1C. Nevedela som, že to má oznámiť sama.
ivka70
28.09.17,08:01
ona sa bud musi prihlasit ako dobrovolne poistena osoba alebo najst ineho platitela ZP, lebo z tituli RD to uz nebude mozne
ak mate napr. starsie dieta, moze sa prihlasit ako osoba starajucasa o dieta do 6 rokov
po pol roku, ked bude opat poberat RP, tak to zasa prehlasi
nela07
28.09.17,08:06
áno, toto viem, bude mať 2. zamestnávateľa na čiastočný úväzok, a dovtedy bude samoplatiteľ. Išlo mi o to oznamovanie ukončenia poberania rodičovského príspevku , kto to má oznamovať. A hlavne, či mi niečo neuniklo a zamestnávateľ má pravdu, že musí dať výpoveď, alebo nastúpiť do práce.
ivka70
28.09.17,08:40
nemusi dat vypoved, len na novu pracu potrebuje suhlas zamestnavatela, ak ide o kokurencnu cinnost. Odhlasuje sa v ZP sama, prihlasenim ako dobrovolne poistena osoba ukonci predchadzajuci poistny vztah.
ani keby isla pracovat na dohodu pocas RD predsa nejde za povodnym zamestnavatelom ,ze ju odhlasi, len ju novy prihlasi.
nela07
28.09.17,08:50
Ďakujem pekne, Ivka. Prajem pekný dník.
Pepa
28.09.17,12:41
ivka70:" ona sa bud musi prihlasit ako dobrovolne poistena osoba alebo najst ineho platitela ZP, lebo z tituli RD to uz nebude mozne
ak mate napr. starsie dieta, moze sa prihlasit ako osoba starajucasa o dieta do 6 rokov
po pol roku, ked bude opat poberat RP, tak to zasa prehlasi" Nesúhlasím s týmto tvrdením, nie je pravda že sa musí prihlásiť ako dobrovolne poistená osoba alebo si nájsť iného platiteľa - môže sa prihlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku.
VÍNO NITRA
28.09.17,13:40
Je medzera v zákone, môže byť matka ďalej doma na RD bez poberania rodičovského príspevku a bez toho, aby to oznamovala svojmu zamestnávateľovi a ZP platiť nebude. Nemusí mať ani iného zamestnávateľa. Toto písala pred pár dňami tu na Porade pani Motyčková.
nela07
28.09.17,22:23
Ďakujem
VÍNO NITRA
29.09.17,16:14
Ešte doplním: V ZP sa matka prihlási ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku.
nela07
01.10.17,10:54
ďakujem veľmi pekne
veronikasad
01.10.17,12:11
Súhlasím,nepoberanie rodičovského príspevku nemá žiadny vplyv na čerpanie rodičovskej dovolenky to troch rokov veku u zamestnávateľa.
V zdravotnej poisťovni preukáže ukončenie poberania RP a prihlási sa ako osoba starajuca sa o dieťa do 6 rokov veku - sama zamestnankyňa.