lumile
29.09.17,14:53
Mam najomny byt, kazde tri roky ho predlzujem, dnes som si bola vyzdvihnut na poste list, v ktorom mi oznamili, ze kedze nesplnam podmienky, tak najom mi nepredlzia a do konca mesiaca, t.j. do zajtra sa mam odstahovat a byt vratit. List bol sice na poste uz od 13.9., no len dnes som si ho vyzdvihla. Poradte mi, co mam robit, kde tak rychlo zozeniem nahradne byvanie?
misoft
29.09.17,14:09
Kto ho zapečatil? Na akom základe? Bola ti predtým doručená výzva? Pretože tỷmto niekto porušil kopu zákonov.
lumile
29.09.17,14:13
Nemam ho zapecateny, len som sa chcela spytat, ked sa do konca mesiaca neodstahujem, ci mi ho potom nezapecatia?
Tweety
29.09.17,14:21
lumile
29.09.17,14:32
To je nieco ine, ja mam mestsky najomny byt, uzatvoreny s mestom. Dala som si ziadost o predlzenie najmu, no najom mi nepredlzili, lebo nesplnam podmienky. Len problem je v tom, ze list som az dnes prevzala, a chcu, aby som do konca mesiaca byt odovzdala, lenze to nestiham, kedze som s tym neratala, nemam ani nahradne byvanie, tiez tam mam elektrinu, plyn, televiziu, internet vsetko na moje meno ... Bojim sa, ze v pondelok pridu a zapecatia mi byt a ja ostanem na ulici ... Preto sa pytam, ci by to mohli urobit?
misoft
29.09.17,14:39
Zapečatiť nezapečatia - mesto by tým porušilo istotne nejaký zákon, napr. aj to, že by ti neumožnili prístup k tvojmu majetku. Najskôr musia poslať výzvu na vypratanie s určitou lehotou - ale (ako si písala) 14 dní je málo na to - už to je porušenie.
http://www.ulclegal.com/sk/bulletin-pro-bono/2011/07/3037-vypovedanie-najmu-bytu-a-bytove-nahrady
https://www.profesia.sk/kariera-v-kocke/legislativa/40-1964/710-711-zanik-najmu-bytu/
avalik
29.09.17,14:40
ak mate najom na dobu urcitu, tak len samotne podanie ziadosti o predlzenie neznamena predlzenie najmu

ano zajtra moze zamestnanec mesta prist pre kluce a v nedelu ich odovzdat novemu najomnikovi
Tweety
29.09.17,14:41
Tak ihneď v pondelok ráno navštív MÚ. To si mohla urobiť už dnes.
lumile
29.09.17,14:48
ano, tak aj urobim, dufam ze mi daju aspon mesiac na najdenie noveho najmu, odstahovanie, odhlasenie energii ...
Tweety
29.09.17,14:54
Všetko sa dá rozumne vyriešiť. Isto sa to bude dať aj v tomto prípade.
buchač
29.09.17,15:11
By ma hlavne zaujímal pravdivý dôvod neprevzatia listovej zásielky.
Lebo viacmenej by sa dalo predpokladať, že to neprebratie bolo také tendenčné.
Lenže palica má dve konce...;) a teraz prišli následky.
sito
29.09.17,15:27
Daj si dole tie ružové okuliare!

Čl. 21


(1) Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva.

(2) Domová prehliadka je prípustná len v súvislosti s trestným konaním, a to na písomný a odôvodnený príkaz sudcu. Spôsob vykonania domovej prehliadky ustanoví zákon.

(3) Iné zásahy do nedotknuteľnosti obydlia možno zákonom dovoliť iba vtedy, keď je to v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu života, zdravia alebo majetku osôb, na ochranu práv a slobôd iných alebo na odvrátenie závažného ohrozenia verejného poriadku. Ak sa obydlie používa aj na podnikanie alebo vykonávanie inej hospodárskej činnosti, takéto zásahy môžu byť zákonom dovolené aj vtedy, keď je to nevyhnutné na plnenie úloh verejnej správy.
avalik
29.09.17,16:52
citujes od veci ...
to ze pride pre kluce, neznamena, ze vstupi do obydlia
doba urcita skonci v den uvedeny v zmluve, po jej skonceni tam nema pravo byt, byt musi odovzdat ... urcite to ma aj v zmluve o najme uvedene
jslancik
29.09.17,17:09
Dušan, veľmi divný pohľad na vec. Tuto pani mala zmluvu o nájme na dobu URČITÚ, termín ukončenia bol 30, 9. Ona neodstala výpoveď z nájmu.
sito
29.09.17,17:17
"Mam najomny byt, kazde tri roky ho predlzujem, dnes som si bola vyzdvihnut na poste list, v ktorom mi oznamili, ze kedze nesplnam podmienky, tak najom mi nepredlzia a do konca mesiaca, t.j. do zajtra sa mam odstahovat a byt vratit. List bol sice na poste uz od 13.9."

Nemá ho, nevlastní ho!.

Vždy jej nájom predĺžili. Ak prišli na to, že už nevyhovuje predĺženiu 16 dní pred ukončením termínu, tak sa stala niekde chyba. Patrilo ba sa aspoň dva mesiace vopred vyrozumieť, že zmluva jej nebude predĺžená a zdôvodnenie. Tak to to vypadá ako aj ty tvrdíš " davaj kľúče a vypadni! "

Zaujímal by ma ten dôvod nepredĺženia nájmu.
Mária27
29.09.17,17:20
Nebude to hneď, museli by ti dať aspoň prístrešok. Obec ťa zažaluje a bude žiadať exekučné vysťahovanie. Ak však máš uzavretú zmluvu s notárskou zápisnicou, môže začať exekúcia hneď. Ak nespĺňaš podmienky, hľadaj si nájom.
jslancik
29.09.17,17:33
máme nájsť riešenie na tvoju nezodpovednosť? Máš zmluvu na dobu určitú s konkrétnym dátumom, kedy sa máš vysťahovať. Je to len a len tvoj problém, že si to ignorovala a automaticky čakala, že ti to predĺžia (aj keď sa v tvojom živote zmenilo niečo, pre čo už na byt nemáš nárok). A zaklincovala si to tým, že si IGNOROVALA zásielku od mesta. Keď čakáš také zásadné rozhodnutie od mesta, tak je nepochopiteľné, že ho ignoruješ a vykašleš sa na zásielku...

Si predstav, že si v opačnej situácii. Mladá rodinka s dieťaťom, schvália im nájomný byt. Tešia sa, že 1. 10. sa budú sťahovať, všetko nachystané, pôvodné bývanie majú vysporiadané (rozumej, že nemajú kde bývať od daného dátumu), a zrazu sa dozvedia, že byt, kam sa majú sťahovať, je obsadený, pretože nejaká prepytujem sliepka zabudla, že jej končí nájom (a neprevzala si príslušné pripomenutie od mesta) a jednoducho sa neodsťahuje do konca mesiaca... No radosť, nemyslíš? Nebudeme ľutovať danú osobu, však nie?

Radiť ohľadom tvojej situácie? no ak chceš byť férová, pozri ponuky bytov, čo sú okamžite voľné. Určite ich zopár je. Tak si niečo nájdi a obsaď. Asi nenájdeš nič ideálne, ale potrebuješ niečo ako dočasné riešenie, kým si nájdeš niečo prijateľnejšie. Aby si neblokovala byt, v ktorom fakt nemáš čo robiť a na ktorý čakajú jeho právoplatní nájomníci.
buchač
29.09.17,17:37
Tesať do kameňa...TESAŤ !!!!!
jslancik
29.09.17,17:40
už sa teším na neužitočné :)
jslancik
29.09.17,17:49
sito, prepáč, to je niekde napísané, že s musí oznamovať NEuzatvorenie novej zmluvy o nájme? V zmluve bol konečný termín. Zmluva aj nájom končí daným dátumom. Prečo by sa niečo "patrilo"...
lumile
29.09.17,18:05
suseda sa odstahovala pred dvoma rokmi, doteraz je byt prazdny, tak preco mi nedali aspon mesiac na najdenie noveho podnajmu, je pravda, ze som ten list mohla vybrat pred dovolenkou, no bola som si ista ze mi zmluvu predlzia, nechcem aby ste ma tu lutovali, chcela som len radu, ci niekto nema takuto skusenost, v pondelok rano sa vsetko dozviem na urade, no este mam pred sebou vikend preto som chcela vediet dopredu co ma caka
sito
29.09.17,18:34
"kazde tri roky ho predlzujem,"

Nie ona, ale prenajímateľ, mesto, obec. Tie majú nejaké kritéria podľa ktorých buď nájom predĺžia alebo nepredĺžia. Ak nepredĺžia? " Davaj kľúče a vypadni "

Tak ako píše Marka, nevysťahuje sa, mesto pôjde s ňou do sporu. To môže trvať aj tri mesiace, zatiaľ si nájde iné obydlie a odsťahuje sa. O čom bude rozhodovať súd, o vysťahovaní?

A

Zánik nájmu bytu

§ 710

(1) Nájom bytu zanikne písomnou dohodou medzi prenajímateľom a nájomcom alebo písomnou výpoveďou.

(2) Ak bol nájom bytu dohodnutý na určitý čas, zanikne tiež uplynutím tohto času. Ustanovenie § 676 ods. 2 neplatí pre zánik nájmu bytu.

(3) Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty. Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď. Prenajímateľ môže nájomcovi písomne určiť dlhšiu výpovednú lehotu. Na doručovanie písomnej výpovede nájmu bytu sa primerane použijú ustanovenia osobitného predpisu.5a)

(4) Ak bola daná výpoveď z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d), že nájomca nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu, a preukáže, že ku dňu doručenia výpovede bol v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov,5b) výpovedná lehota sa predlžuje o ochrannú lehotu, ktorá trvá šesť mesiacov.
sito
29.09.17,18:40
Nie, nemôžu ti zapečatiť obydlie. No môžu ťa dať na základe zákona deložovať, vysťahovať z bytu.

"Osobitné ustanovenia o nájme bytu

§ 685

(1) Nájom bytu vzniká nájomnou zmluvou, ktorou prenajímateľ prenecháva nájomcovi za nájomné byt do užívania, a to buď na dobu určitú, alebo bez určenia doby užívania; nájomná zmluva spravidla obsahuje aj opis príslušenstva a opis stavu bytu. Nájom bytu je chránený; ak nedôjde k dohode, možno ho vypovedať len z dôvodov ustanovených v zákone."

.
sito
29.09.17,18:42
slančík, slančík, ty si jej to osolil! :D

Na neužitočné nie si vyvolený! :D:D:D
sito
29.09.17,19:01
A videl si tu zmluvu? Čo ak je tam uvedený termín ukončenia nájmu s možnosťou predĺženia pri splnení podmienok mesta. No ty by si bol za PRIMÁTORA! Či, predátora, či primátat? :D

Ako tajko, ten tiež z LAMPÁRNE vysťahoval kto mu nevyhovoval k starej Blažkovej. :mee: :D
sito
30.09.17,08:11
Upravil som, zvýraznil, prečo? Že nie ja to tak ako si to predstavuje valika, janko, jožko, jurko, jarko, atď,? osolený.

Pri nájme bytu sa predsa môže nájomníčka v tomto prípade odvolať, že spĺňa podmienka nájmu mestského bytu, či nie? Mafiáni!

A nie je bod ako bod, tento bod maže všetky -ky mne udelené. Aj to, o tom je porada. Bodujte, bodajte ďalej, vaše žihadlá sa míňajú účinkom. Marka ĎAKUJEM :);)

Pre zvedavcov?

:D:D:D
avalik
30.09.17,09:00
tu nejde o vypoved, doba urcita
sito
30.09.17,09:23
Ja viem, tu ide o odpoveď, tvoju odpoveď, včerajšiu.

"ano zajtra moze zamestnanec mesta prist pre kluce a v nedelu ich odovzdat novemu najomnikovi "

Nesúhlasím, píšem nedávam -ky, také vyjadrenie by mi nesedelo, anonymné.

Mne ide skôr o ten prístup k človeku.

https://www.youtube.com/watch?v=BPuJlgm0Kzs

:D:D:D
avalik
30.09.17,09:27
aky pristup k cloveku? nesplnila podmienky na dalsie predlzenie zmluvy, konala nezodpovedne, teraz budu nasledky ... zadavatelke nepomoze ak jej budes davat falosne nadeje, musi konat - hladat si byvanie
sito
30.09.17,09:39
Tých 17 dní na oznámenie nespĺňania podmienok pre nájom bytu! A napísal som jej niekde, v mojej odpovedi, že má právo bývať v tom byte ak aj nespĺňa podmienka nájmu bytu určené VZN mesta?

Sračky, hračky, hračky, sračky! :D:D:D


" lumile (Včera 21:05) suseda sa odstahovala pred dvoma rokmi, doteraz je byt prazdny, tak preco mi nedali aspon mesiac na najdenie noveho podnajmu, je pravda, ze som ten list mohla vybrat pred dovolenkou, no bola som si ista ze mi zmluvu predlzia, "


!!! "nechcem aby ste ma tu lutovali, chcela som len radu, ci niekto nema takuto skusenost, v pondelok rano sa vsetko dozviem na urade, no este mam pred sebou vikend preto som chcela vediet dopredu co ma caka " !!!

Nerobte z nej zrúdu.
sito
30.09.17,17:32
Noo, úradník, aj šimel sa mu povie, ak dôvod je. Toj v tomto meste sa takto stavali, či stavajú, ešte k nájomným bytom? A neboj sa bojovať s korupciou.

https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=8&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjAxIjxwc3WAhUG8RQKHZnAA0YQFghQMAc&url=https%3A%2F%2Fwww.puchov.in%2Fchcete-pracu-na-radnici-a-k-tomu-najomny-byt%2F&usg=AOvVaw3_aSrdcOTdmdiIi_1u7Ogv

Nerob z tej pani zrúdu, ak nepoznáš pozadie, nepozrieš sa na vec odzadu.

Inak, prenajímal by si byt, úplne zariadený, v polročnom cykle predlžovania zmluvy, termín ukončenia 30.9.2017 a dnes ráno by si zaklopal, či dokonca náhradným kľúčom si byt otvoril bez klopania a nájomníkovi by si povedal " zbal si svojich päť švestek a a vypadni. Bol by si taký kôň, či iné zviera?

Úrad, mesto prenajíma byt so základným zariadením v kuchyni, kúpeľni a WC, neprenajíma s nábytkom. Predlžovali. Môj názor úradníka, pol roka pred termínom by som požiadal osobu, nájomníka o predloženie dokladov na základe, ktorých môže úrad predĺžiť nájom bytu. Nedodá, nájom končí dohodnutým termínom s upozornením. Dodá, nevyhovuje, nájom konči dohodnutím termínom s upozornením. Dodá, vyhovuje, nájom pokračuje s upozornením.

Nie, -ky si sa nedočkal. :D:D:D
Mária27
30.09.17,20:19
Lumile prosí o radu na Porade, ktorá bola založená na to, aby sme si tu radili. Ak nevieš poradiť, nemusíš sa tu predvádzať ako sudca. Ja ti mínusku určite nedám, hoci by si si to zaslúžil.
sito
01.10.17,05:35
No čo, valika už si sa na to vyspala, ráno býva múdrejšie. Hádam prečítaš, pochopíš?

Otázka.

"Mozu mi zapečatit najomný byt?"

Odpoveď, moja. NIE!

Odpoveď, tvoja. ÁNO.

Áno, za istých okolnosti, áno, ak bol v byte spáchaný trestný čin, či zločin.

Akého zločinu sa dopustila lumile, čo spravila také tebe nemilé? :);)
jslancik
01.10.17,09:03
netuším, ako sa tebou zvýraznený bod týka tuto pani s ukončenou nájomnou zmluvou. áno, nájom bytu je chránený, počas doby trvania nájmu. áno, vtedy ho je možné ukončiť dohodou, alebo výpoveďou v zmysle zákona. Nič z toho sa netýka vzťahu PO ukončení platnosti nájomnej zmluvy uplynutím termínu, na ktorý bola uzatvorená. Alebo sa mýlim?

Okrem toho je otázne, čo mala tuto pani v zmluve s mestom.
sito
01.10.17,09:14
Pán, vicišpán, no netušíš. Môžem ja za to? Ja tiež nie, nepoznám pozadie, reakciu tej pani. Ale vydržať treba. Veď hádam zajtra nám napíše ako dopadla pred úradom a prečo tak dopadla, či bude mať na chleba? Kôn! Ktorý sa striktne snaží dodržať zákon. Hovado!
avalik
01.10.17,12:59
Maria27, ten pristresok z ktoreho paragrafu vyplyva? ... pretoze tu ide o sloncenie najmu v dobe urcitej, nie o vypoved z najmu ci predcasne skoncenie najmu z dovodu neobyvatelnosti.
sito
01.10.17,14:44
šimel, úrad má isto nejakú bytovú komisiu a aj VZN ako sa postupuje pri nájme mestských bytov, tiež pri ukončení nájmu bytu. Zajtra napíše, možno?

Ale to tu vyčistili, ako logickú lož, klam. Klan. :D
Mária27
01.10.17,15:38
Som členkou sociálnej komisie a mnohým opakovane schvaľujeme každé 2-3 roky (aj celý život) predĺženie nájmu. Nik nebude zakaždým v pohotovosti s pripraveným druhým nájmom. Tým, čo dostávajú nové nájmy sa už dáva nájom len s dobou určitou aj notárskou zápisnicou, ale nikoho nevyhadzujeme na ulicu -prístrešok je aj hotel.
Nie je dostatok nájomných bytov, preto obmedzenie, musia sa kontrolovať podmienky najmä príjem od-do (sociálne prípady), ale aj neplatenie a pod.
V každom prípade však nejde o plombovanie bytu, jedine vysťahovanie exekútorom - a ten musí mať exekučný titul.
lumile
06.10.17,09:43
pisem odpoved: nechali mi cas na najdenie noveho podnajmu, mam ale cim najskor uvolnit byt, ked budem mat nahradne byvanie mam sa ozvat.
sito
06.10.17,09:50
No vidíš, nie kaša sa je horúca, ale ako vidieť, porada sa rúca, zváž ktorá rada, či kritika bola pre teba súca. :);)
sito
06.10.17,10:17
"afrikánka - Dnes 13:01 - permalink

Už som myslela, že podľahol si zrade,
tak vitaj dnes na Porade

Dobre píšeš - pochvala za príspevok"

No ja som tu len hosť, nie preto odídem, že niekto spravil z porady ohrýzenú kosť! :D