taiko
29.09.17,16:41
skoda, ze sa neucime na skole, ako byt rodicom.
vyberam:
"Treba si uvedomiť, že dieťa sa do šiestich rokov stále učí, respektíve tak silno vyvíja, že mnohokrát ešte stále ťažko ovláda svoju vôľovú a inštinktívnu časť, ktorá mu hovorí, že musí ísť a zistiť, ako to tu funguje. Dieťa potrebuje vidieť, ako rodičia zvládajú emócie, čo s nimi urobia a podľa toho sa učí, čo je primerané alebo neprimerané."
Ing. Ľubomír Janoška
29.09.17,15:10
Už ten nadpis: "Mnohí stále veria, že jedinou výchovnou metódou sú tresty".
Nepoznám jediného človeka, ktorý tvrdí, že JEDINOU výchovnou metódou sú tresty.
Ale poznám zopár ľudí, ktorí manipulujú tým, že zovšeobecnňujú, z "niečoho" urobia "všetko" alebo z "niekedy" urobia "vždy". To sa potom argumentuje!
buchač
29.09.17,16:07
Ľubo...pre mňa je vhodný diskutér o spôsobe výchovy ten, kto vychováva - vychoval aspoň jedno dieťa.

Toto nie je nejaký atak na Taika, ale on nespadá ani do jednej možnosti.
Ono sa dá síce povedať, že dieťa sa vychováva od malička, ale podľa mňa ten prvý rok je len a len o prebalovaní a kŕmení.
Ak mi niekto (nemenujem...) chce povedať či tvrdiť opak, tak je to proste blud.

Tá citácia ohľadom výchovy do 6 rokov ?
Naši starí rodičia nie nadarmo vraveli to príslovie o ohýbania Janka.
Ja len doplním..."Malé deti,malé starosti. Veľké deti, veľké starosti."
korela
29.09.17,20:26
Tu trošku budem oponovať, pretože aj taiko, ako každý iný z nás si určite spomína na svoje detstvo, a ako ho jeho rodičia vychovávali. Osobne som nikdy bitá nebola, ani facka ani po zadku, a pokiaľ viem ani moji bratia. Ani na nás nikdy nezvýšili hlas. Iba raz otec po ikstej odpovedi brata vo vyššom ročníku SŠ na otázku kde bol, a on mu ikskrát odpovedal, že v meste, tak mu bez slova pustil jeho učebnice z výšky na zem. To bola jediná tatkova reakcia na fakt provokačné odpovede.
Čo sa týka nás, ako detí svojich rodičov, prebiehalo všetko tak nejak prirodzene bez konfliktov, či to bolo dobou, nič si neprikrášľujem, ani neidealizujem. Nenaháňali do učenia, škola sama o sebe mala rešpekt u detí, chlapci chodili do hudobnej, žeby ich nasilu nútili, sotva.
Na obdobie vzdoru si spomínam u mojich detí najmä na jedno z nich, ale to je myslím v norme.
taiko
29.09.17,22:22
@korela maj rozum, ved tu predsa vobec nejde o mna. Prisla mi ta tema zaujimava, tak som dal linku.
Co vsak ocenujem, ze sa v druhej casti vyjadrujes k teme samotnej. Tak by to malo byt ;)
taiko
29.09.17,22:29
@lubo ked uz sme pri tej semantike. NIe je mozne, ze mnohi ludia s ktorymi prave tato pani prisla pri svojej praxi do styku povazuju tresty za jedinu vychovnu metodu ? ;)

Musis aj uznat ze ako argument nemoze obstat ani to, ze ak Ty nepoznas JEDINEHO takeho cloveka, tak ich mnoho nemoze existovat mimo Tvojho okruhu, no nie ? ;)

btw s cim este nesuhlasis, okrem nadpisu ? ;) Cital si aj dalej ?
Ja stranu nedrzim nikomu. Ani nic nepresadzujem. Mne tato tema prisla zaujimava, kedze sa tym teraz zaoberam.
afrikánka
29.09.17,23:04
povodny prispevok autorka zmazala:
alaya1:
"RNDr. Martina Vagačová (1967) - netusim, aky odbor vystudovala, nakolko o nej,okrem toho, ze je "lektorka" vychovy deti nie je nikde nic. Predpokladam, podla titulu, ze je doktorkou prirodnycch vied, preto jej myslienky a rady beriem, ako rady cloveka- rodica- nie odbornika.

Sama som proti vychove trestami, sama ich nevyuzivam, ani moji rodicia nevyuzivali, preferujem vychovu prikladom,ale clanok, ktory je citovany, mi pride ako donra reklama pre tuto pani " lektorku "."

To, že je RNDr, ešte neznamená, že jej prednášky sú iba rady "rodiča" a nie odborníka, Má predsa certifikát na danú problematiku. a získať certifikát, znamená, že študovala a absolvovala výcviky. A to trvá niekoľko rokov, aby takýto certifikát získala.
Ako je možné, že to nevieš?
Preto ti dávam mínusku, lebo tvoj príspevok je laický, neodborný, zavádzajúci.
taiko
29.09.17,23:11
Spomina tam pani Adlerove principy. Mali by to byt tieto
"Základní principy:
Vzájemný respekt a úcta - mezi rodiči a dětmi, mezi rodiči navzájem, mezi sourozenci, vůči ostatním i k sobě samým.
Princip rovnosti mezi rodiči a dětmi - ve smyslu rovnosti lidské ceny a důstojnosti.
Princip demokracie - umožňuje volbu a dává dětem možnost, aby se rozhodovaly v určitých mezích a nesly důsledky svých rozhodnutí, čímž se rozvíjí jejich osobní disciplína a zodpovědnost.
Dostatek společné zábavy rodičů a dětí
Pozitivní povzbuzování dětí - prostřednictvím vyzdvihování jejich úspěchů, pokroku, schopností a dovedností apod. Jde o nezbytný základ pro získání pocitu sebedůvěry a vlastní ceny.
Vyjadřování a sdělování lásky a radosti - aby se děti cítily bezpečně a dokázaly se naučit lásku a dobro nejen přijímat, ale i rozdávat a dělit se o ně.
Přeměna negativního v pozitivní - založená na důvěře ve schopnosti dětí; stavějící na silných stránkách povahy a dovedností dítěte; soustřeďující se na dítě takové, jaké je; zdokonalující se postupně krok za krokem; podporující samostatnost dítěte, aby mohlo pro sebe dělat věci, na které již stačí. "

Mne osobne sa celkom pozdavaju, aj ked asi nebude lahke aplikovat ich vzdy a vsade.
taiko
29.09.17,23:15
a je prikladom " argumentum ad hominem "
branislavp
30.09.17,03:58
Žiadne tresty ako výchovné prostriedky neuznávam.
Prostredie v ktorom sa jedinec pohybuje ho formuje. Nadovšetko to platí už u malinkatého dieťaťa, samozrejme aj na dospelého človeka to platí.
Už malé dieťa, ešte ani nevie nič povedať, ale jeho úsmevný prejav a pohodlie s matkou, toho mu veľa napovie. Cíti, že sa nachádza v bezpečí a je všetko v naprostom poriadku.. Ešte ke´d je maličké, ani nevie chodiť, už vie na jednoduchých veciach rozoznať, čo je tzv dobré a čo zlé. Napr vyhadzovanie hrncov z kredenca, pozerá na mamu ako bude pohľadom naňho reagovať. Štvornožky sa plazí ku kvetináču, aby sa dostalo k hline, už sa začne obzerať na prítomných v izbe, ako pohľadom reagujú na jeho snahy baviť sa s kvetináčom s hlinou a potrhať kvet., ktorý je na podlahe. Ako dieťa rastie ešte väčšmi vníma všetko dianie, pozoruje a sleduje správanie sa rodičov, starších súrodencov atď, a ich aj napodobňuje, odkukáva od nich určité ich zaužívané momenty. A naviac k výchove dieťaťa pomôže slušné a príkladné správanie sa rodičov. Ale, to si vyžaduje skutočne sústavné staranie sa oboch rodičov o svoje deťúrence od útleho detstva, z ktorých vyrastú slušní a zodpovední ľudia, bez toho, aby ich rodičia niekedy pri výchove trestali, či už udreli po zadku, zvýšili hlas, atď. Po tzv podobrotky sa dá omnoho lepšie komunikovať a dosiahnuť dobro, ako udrieť "palicou", alebo dať "zaucho". Tým sa dieťa traumatizuje a k ničomu dobrému to nevedie.
Žiadne tresty pri výchove detí neuznávam. S deťmi treba opatrne pekne jednať, sú to veľmi citlivé bytosti, majú svoj detský svet, takže im treba v prvom rade vysvetľovať, porozumieť a nie trestať.
alaya1
30.09.17,04:46
Ak zverejnujes text ako citaciu,je nutne zadat aj zdroj.
alaya1
30.09.17,05:00
Ma tato pani lektorka adekvatne vzdelanie, ked operuje na nete Adlerom? Nasla som jej ICO, aj srocku, ale ziadne odkazy na vzdelanie, certifikaty, nic. Sama to tiez nikde neprezentuje. jej stranka
http://www.efektivne-rodicovstvo.sk/index.php/kontakt
Ing. Ľubomír Janoška
30.09.17,07:19
Osobne by som pred 20-25 rokmi uvítal skôr praktické skúsenosti s ich aplikáciou, pretože niektoré z nich mi naozaj nefungovali na 100% :)
Ing. Ľubomír Janoška
30.09.17,07:50
Napísal som to jasne, nesúhlasím s manipuláciou - ak niekto používa manipuláciu už v nadpise, dáva tým najavo, že mu je vlastné používať manipulatívne metódy.
Okrem toho s dospelými deťmi už nepotrebujem veľa rád na vychovávanie detí, takže mi nehrozí, že by som pre stromy nevidel les.
taiko
30.09.17,08:02
preco neustale riesis ako pises "pani lektorku" a nie to co pise, ci hovori. Ci sa mame v temach stale pytat aj na Tvoje vzdelanie, background a skusenosti ? ;)
Podla niektorych na porade si podvodnicka, co nema vzdelanie. Riesi to snad niekto ? Ja vzdy skumam, to co pises, nie to ake mas vzdelanie a skusenosti.
A aj mnoho dalsich ludi na porade nevidelo Tvoje diplomy a napriek tomu pocuvaju a hadam aj aplikuju Tvoje rady a podnety
taiko
30.09.17,08:10
No vidis a na to ma tema sluzit. Aby ludia, ktori skusenost maju pomohli inym ludom, ktori skusenost nemaju.
alaya1
30.09.17,08:27
Mna tvoj nazor na mna nezaujima, mysli si co chces. ja si tiez myslim svoje o tebe. Ja si vsak nerobim na Porade reklamu . Ja som na Porade jeden nick, bez mena, adresy...bez clankov ..asi v tom je ten rozdiel...Odpovedat si nevedel, tak si odpovedal takto. dalo sa to cakat :)
sito
30.09.17,08:54
A podstata? Čo treba, treba zrušiť trestný zákon? :D:D:D Dieťa, neuškodila by ti diéta ... :);)
taiko
30.09.17,09:37
@alaya Ta pani si robi na porade reklamu? Ved ona ani nevie , ze tu ten link je. Ta zloba, zavist a nenavist Ti raz ublizi :(
alaya1
30.09.17,10:05
taiko- snad stacilo...ja teba nikfy neurazam, bez toho nevies?
korela
30.09.17,10:48
Ja som reagovala na buchača, nie na teba, pretože o výchove detí môže diskutovať aj bezdetný človek, pretože ju v nejakej podobe zažil na sebe. A veľa ľudí si neuvedomuje to viacgeneračné preberanie vzorov výchovy. A kde je nevhodná, treba to kolo preťať, aby nasledujúce generácie už v tom nezmyselne nepokračovali. Ale to chce uvedomenie a odborné konzultácie, že to ide aj inak, a nie kopírovať predkov. A určite to nie je jednoduché.
Mne dcéra otvára oči s Montessori.
Ale nič nie je také jednoduché, ako sa zdá, ide o to , kto vytvára rodinu, aké zoskupenie duší sa zíde, čo si priniesli a čo majú za plán, či sa pri pôrode nič nevhodné nestalo, neprišlo k nedostatku kyslíka, poškodeniu a pod., v tých prípadoch to majú rodičia niekedy veľmi ťažké a zasiahne to celú rodinu. V zdravej rodine prebieha všetko ľahšie a pokojnejšie.
Je toho oveľa viac, čo všetko ovplyvňuje život rodiny a teda aj výchovu samotnú. To je život.
taiko
30.09.17,10:56
Pravda je, stacilo. Mozno sa vsak nemalo s tou zastou ani zacinat. A nie som si vedomy, zeby som Ta niecim urazil.
korela
30.09.17,11:05
buchač never, že v prvom roku života je iba o tom. Už som tu raz spomínala, že sa u dcéry v práci, všetko bezdetní ľudia, otvorila téma, kto si spomína na svoj prvý zážitok. A jeden z mladých mužov rozpovedal svoju traumu, ktorá spočívala v tom, ako ho mama nechávala po prvýkrát v jasliach ako polročného a on jej "vravel" "Nenechávaj ma tu."
Samozrejme, že jej to nevedel ešte povedať, ale myslel si to a vysielal je tú myšlienku, uvedomujúc si, že si nepomôže.
alaya1
30.09.17,11:16
?? Ja som ta len upozornila, ze mas v prispevku citaciu, ktoru nemas uvedenu, z akeho zdraja citzujes- nie je to doteraz upravene a som len polozila otazku, ake ma pani vzdelanie nakolko som o jej vzdelani na nete nic nenasla. Myslela som, ze o nej vies viac, ked ju tu davas ta tip. Obycajna otazka. Avsak treba citat bez vnutornych nastavenych emocii, len pragmaticky a s porozumenim.

Ostatne nekomentujem., urovan konverzacie muza k zene..
buchač
30.09.17,11:48
korela
Vrav si, čo len chceš...mne je jedno.

Miešaš piate cez deviate...spomínaš tu pôrody, traumy a iné onačiny.
Ten mladý muž si spomenul na jasle ako 1/2ročný ?
Tak potom ja si spomínam, ako som si cmúľal palec na nohe, keď som bol maternici.

Nože daj ešte niečo veselé...nech sa ešte pobavím.
taiko
30.09.17,12:14
?? ja som Ta len upozozrnil, ze miesto pochybnosti o vzdelani, znevazovani odbornosti pani z linku a nazyvani ju lektorkou v uvodzovkach by bolo mozno byvalo prinosnejsie sa vyjadrit k tomu co pise, ci k principom, o ktorych pise a ktore som spomenul.
Ten clanok o nej som nepisal ja, je to linka na clanok, ktoreho autorkou je niekto iny, ergo ja nedisponujem dalsimi informaciami o nej.
Dal som to ako tip, lebo ma zaujala tema, nie autorka ;)
Co sa toho, co nechces komentovat tyka. Co je na tom pod uroven ak hypoteticky muz poklada hypoteticku zenu za zlu, zavistlivu, plnu zasti a nenavisti k sebe a druhym?
A tymto, svoje prispevky k teme alaya{1] vs taiko koncim.
taiko
30.09.17,13:14
nuz vidis a ja tam manipulaciu nevidim.
Prave naopak, demagogiu a manipulaciu vidim v Tvojom prispevku. A tiez som ju myslim popisal jasne ;)
Ing. Ľubomír Janoška
30.09.17,15:20
Manipuláciou je v tomto prípade vyvolávanie negatívnych postojov voči oponentom skreslením ich argumentácie.
Skutočne veríš, že autorka naozaj polemizuje s ľuďmi, ktorí uznávajú IBA tresty? Ak nie, tak si uvedomuješ, že nadpis je zavádzajúci.
Predpokladám, že nemáš problémy s formálnou logikou a rozoznávaš, že obsah pojmu "iba tresty" je odlišný od pojmu "aj tresty" :)
taiko
30.09.17,15:43
nooo, odsmeroval si podstatu nasej vzajomnej disputy. (ignoratio elenchi) Chapem Tvoje dovody a sucitim s nimi. Musim ale odmietnut dalej v tejto nasej semantickej polemike pokracovaj, kedze je off-topic.
A dufam, ze ocenis, ze nebudem Tvoje narazky opatovat. ;)
buchač
30.09.17,15:56
taiko (Dnes 01:15) a je prikladom " argumentum ad hominem "

taiko (Dnes 17:43) Chapem Tvoje dovody a sucitim s nimi.

taiko (Dnes 15:14) nuz vidis a ja tam manipulaciu nevidim.
Prave naopak, demagogiu a manipulaciu vidim v Tvojom prispevku

taiko (Dnes 00:29)
Ja stranu nedrzim nikomu. Ani nic nepresadzujem. Mne tato tema prisla zaujimava, kedze sa tym teraz zaoberam.
------------------------------
Hm....
Otecko sa teraz tým zaoberá, takže každý, čo to už má za sebou (niekto aj Xkrát) je proste neznalec ?

Svet sa proste zbláznil.
Kurča ide sliepku znášať vajcia.
alaya1
30.09.17,16:29
taiko "Co sa toho, co nechces komentovat tyka. Co je na tom pod uroven ak hypoteticky muz poklada hypoteticku zenu za zlu, zavistlivu, plnu zasti a nenavisti k sebe a druhym?"- jasne mozes co len chces. preto aj ja mozem vo svojom prispevku oznacit pani lektorku do uvodzoviek.

Trocha viac racia a menej emocii.
kukučka
30.09.17,16:52
Moje deti síce hrnce nevyhadzovali, ani sa nehrabali v kvetináčoch, len by ma zaujímalo, ako by si to riešila ty.
kukučka
30.09.17,17:02
Názorný príklad, ako sa dá zabiť téma.
kukučka
30.09.17,17:12
Je veľmi pravdepodobné, že za znenie titulku je zodpovedné SME a nie lektorka, predsa treba za každú cenu zaujať čitateľa, je to bohužiaľ už bežná prax a nielen v týchto novinách.
Ing. Ľubomír Janoška
30.09.17,17:35
@taiko
Teraz si to už prehnal so zavádzaním. Od začiatku hovorím iba o manipulácii v nadpise. Nič iné som neriešil.

TY (taiko)
si bol ten, kto sa nedokázal držať témy, na ktorú si reagoval.

Ale to jedno, Aj ak by si aj dokázal, že obsah článku je seriózny, iba tým podčiarkneš, že jeho názov je manipulatívny.
Ing. Ľubomír Janoška
30.09.17,17:40
Toto je jeden z mála vecných príspevkov.

Na druhej strane, ak noviny nedajú autorizovať článok alebo ho akýmkoľvek spôsobom prekrútia, treba žiadať nápravu. Hlavne ak sa titulok tvári ako priama reč (použitie dvojbodky pred výrokom).
taiko
30.09.17,17:47
@kukucka. [sarcasm-on] ale prosim Ta. Co tam po teme o vychove deti. Hlavne ze sa nenechame zmanipuovat, oklamat a okradnut "lektorkou" o ktorej ani nevieme, ake ma vzdelanie a ktora si len robi reklamu, aj ked o tom sama ani nevie :( [sarcasm-off]
korela
30.09.17,17:51
Pekne to popísala branislavp.
Nie som síce branislavp, ale moje nemali nikdy záujem o obsah linky. Čomu som bola iba rada.
Vnučka si obľúbila hrniec na varenie špagiet, perforovaný, tak jej ho ponechali na každodenné hranie a má ho voľne stále prístupný. Najprv si na ňom vyludzovala zvuky rukou, neskôr inými predmetmi, neskôr keď objavila hĺbku, začala do neho vkladať predmety.
Aj to vyhadzovanie vecí z kočíkov, postieľok nie je nič iné, ako objavenie hĺbky, preto ešte deti aj sledujú proces padania a netreba im dohovárať, tobôž trestať. A takto sa pokračuje z jednej vývinovej fázy do ďalšej bez stresov a zvýšenia hlasov.
Nechali jej v linke časť so suchými potravinami, suché chlebíky, cestoviny, tyčinky, chrumky, cukor..., čo balenie to iná hmotnosť, farebnosť obalu, materiál obalu, obsah iných tvarov. Išlo o neotvorené balenia, bolo zaujímavé sledovať, ako celý obsah vyberá a dáva na podlahu, po čase ich začala ukladať späť, presne ako píše aj Montessori. Napodobňuje činnosť rodičov úplne prirodzene sa učí. Môj údiv, že kg balenie cukru udržala v roku jednou rukou a druhou sa ešte musela pridŕžať nábytku.
Keď sa sťahovali, všimli si ticho, rýpala sa v kvetináčovej hline, ešte štvornožkovala, kvetináč bol na zemi. Vysvetlilo sa, hlina v ústach, umyli sa ruky, ale bľakot sa nekonal.
Tatko si po práci takmer každý deň niečo zahrá na klavíri, tak mamu k nemu počas dňa volá tiež. Chytí jej ukazovák, a sama s ním chodí po klávesnici.
Ja som svojim dala zábranu na vnútorné schody, ju nechali, veď sa dostane iba potiaľ, pokiaľ si sama trúfne. A fakt. Ak cíti, že potrebuje pomoc, privolá si ich. Zatiaľ pohľadom, pretože si je istá ich prítomnosťou.
Osobne mi je ľúto, aj keď som sa snažila s nimi pracovať, ale skôr sa to podobalo na náš školský systém, ale mali aj úplnú voľnosť, takže možno tak 50 :50, do škôlky chodili tak krátko, že to ani nerátam, a už plne chápem det. psychologičku, ktorá v tom čase bojovala s mestom, keď ju nútili zaškoliť svoje deti v škôlke. A nedala ich tam ani na hodinu. Dôvod: postihy detí zo škôlok čo pracovne riešila, kolektívne vyprázdňovanie a pod., potláčanie individuality.
sito
30.09.17,17:55
kukučka (Dnes 19:02) Názorný príklad, ako sa dá zabiť téma. 1
|


Noo, všeličo som tu už zažil, všeličo? Ale , zabíjačku, ktorej obetou je téma, to ma desí. PORADA kde si? :D:D:D
buchač
30.09.17,18:03
Dám do pozornosti niečo podobné, povedal by som, rovnako stupídne.


Miriam Kaiser: Vyrastala som v režime, keď sa veľmi nechválilo a nesnívalo

Hudobníčka rozpráva o tom, ako ju klasická hudba priviedla na vlastnú tvorivú cestu a ako človeka ovplyvní výchova bez pochvál.

Miriam Kaiser (36)

Čítajte viac: https://zena.sme.sk/c/20658740/miriam-kaiser-na-hudbe-ma-fascinuje-ked-vybocuje-z-pravidiel.html#ixzz4uBZYhiFm



Názov článku je na totál hlúpy vzhľadom k obsahu.
Alebo aj inak.
Že dotyčnú hudobníčku nepochválili doma, v ZŠ, alebo v tej hudobke ? To je jej problém...

Predsa od roku 89 sa tu všetko zmenilo k lepšiemu, svetlé zajtrajšky začali, ľudia už mali dokonca povolené chváliť, ba dokonca aj snívať...;)



...a mimochodom, všetky tie články napísla jedna a tá istá
https://www.sme.sk/aut/1270/michaela-zurekova
korela
30.09.17,18:31
Keby si sa ocitol v regrese, na tom, čo by si zažil v maternici a vedel by si evidentne, že ide o teba, netuším, aký postoj by si k tomu zaujal. Ty sa zrejme dobre bavíš na všetkom. Pobav sa, kde sa dá, doprajem ti.
sito
30.09.17,18:36
-10, už je to nahnuté ako veža v Pise, padne to tu? Či téma zmizne v karibiku. :D:D:D
taiko
30.09.17,18:37
@korela. to by sis zasluzilo byt ako prispevok, nie ako "len" komentar
buchač
30.09.17,18:38
Každý sa baví ako vie.

TY si sa pobavila minule na stupídnosti jedného príspevku...dokonca si bola mimo etiku a neodpovedala na súkromnú správu...

Ten hodnotiteľ (pozri na hodnotenie mojich príspevkov) sa baví tiež...

Takže sa každý baví podľa svojho...a ja budem rozhodne vo svojej činnosti pokračovať.
--------------------------
Ale inak ???
Keby ten mladý si spomína akurát na nejaký trt a nie na to, ako ho matka nechala v jasliach.
taiko
30.09.17,18:43
@kukucka podla vsetkeho to ta pani povedala. Je to uvedene aj ako citacia v clanku. Ale ja v tom stale manipulaciu nevidim, nech sa snazim akokolvek.
A hlavne na tom preboha nezalezi, ved ona tam toho vravi podstatne viac
taiko
30.09.17,18:52
@kukucka. mi sme naseho certa nechali nech vybera veci z linky. Nesposobovalo to ziadnu ujmu, tak nech si skusa, co chce. Robil to asi dva tyzdne, poriadne to preskumal a vrhol sa na dalsi projekt. :)
V principe, ak nepososbi skodu a ujmu, tak ho nechame, ak dojde k problemu, vysvetlime dovody a problematicku cinnost nedovolime. Zatial mu nejak vsetko doslo bez vacsich problemov a stresov.
korela
30.09.17,18:53
Ako môžeš hovoriť za druhých, brali debatu vážne, ja to pripúšťam, mnohých to šokovalo. Dcéra mala zážitok viac ako ročná, max. do 1,5 roka, pretože mi presne opísala to čo mala na sebe oblečené a keďže som jej to šila ja, neišlo o výmysel. A veľmi rýchlo rástla, viem dokedy to nosila.
Ja si spomínam, ako som sa zobudila poobede vonku v športovom kočíku ako dvojročná, tiež sa to viazalo na jednu udalosť, to bola moja najrannejšia spomienka. A mám osobný postreh z týchto spomienok, že bývajú vždy spojené s určitým prežitým citom. Preto asi tá pamäťová stopa po nich.
Nakoniec, aj ten mladý muž to musel konfrontovať so svojou mamou, ona presne predsa vedela, kedy ho do jasiel dávala po prvýkrát.
afrikánka
30.09.17,19:23
@buchač, nemáš pravdu, hoci sa uvádza, že deti sú schopné zapamätať si zážitok od veku xy, ale to nie je pravidlo. Ja si tiež pamätám zážitok vo veku 1,5 roka a týka sa to detských jasiel...rodičia ma viedli domov a ja som sa vo dverách vzpierala a plakala. Dostala som od otca po zadku, pretože také isté vzpieranie a plače boli aj ráno, keď ma tam odvádzali. Ale okolnosti "nárezu" som nevedela. Dozvedela som sa to, až ako veľké dievča, keď som túto udalosť spomínala pred rodičmi. Ale ja som vraj vždy plakala, keď som sa vzďaľovala od domu, mala som na to určenú hranicu a často sa museli rodičia pre ten hlasný nárek aj vrátiť domov z vychádzky. Toto som robila asi do 3 rokov, potom to prestalo.
buchač
30.09.17,20:27
korela (Dnes 20:53) Ako môžeš hovoriť za druhých, brali debatu vážne, ja to pripúšťam, mnohých to šokovalo.
=================
Šak na psychiatrii zvyčajne berú svojich pacientov vážne, tam ich nič nešokuje..:D :D :D :D :D
kukučka
04.10.17,19:35
korela
08.10.17,13:35
Prišla som náhodou na iný názor. Toto človeka mám ešte okrem jedného čes. kouča rada a príležitostne sa k nim vraciam.
Dnes mi vďaka nemu prišiel do cesty iný prístup pri výchove k deťom, nepridám link, nech sa nenatiahne celé video z YT , a nech vás nezmätie názov, obsah nie je iba o studentoch, ale aj iných kategóríách ľudí a aj detí.
"Jan Mühlfeit a Kateřina Novotná: Odemykání studentského potenciálu | Přednáškový klub" od 1:08:50 cca, čo sa týka tejto témy.
Pod videom, o koho ide, pre toho, kto ho nepozná.
afrikánka
09.10.17,17:15
Bola som "zvedavá", ako je to s lektorkou rodičovstva RNDr. Martinou Vagačovou. Dnes som od nej dostala správu na gmail, kde vysvetľuje...predkladám pre pochybovačov o jej oprávnení viesť kurzy a prednášky o rodičovstve.
afrikánka
09.10.17,17:41
Takže aj ty si bol zvedavý...hihi
taiko
09.10.17,17:42
sranda, zhruba taky email poslala aj mne :). Musim povedat, ze som cakal, ze nejake kurzy aj vymenuje.
Na druhej strane, neviem, ci prilepenie jej odpovede, venovanej Tebe niebude v tomto pripade kontraproduktivne
taiko
09.10.17,17:45
hej bol, aj nejake referencie som cakal
afrikánka
09.10.17,17:56
Neuvažuj o tom, je to na môj svetrík
taiko
09.10.17,17:58
O Teba sa ja nebojim, si velke dievca, len aby sa zase peklo v teme nerozputalo :)
afrikánka
09.10.17,18:01
Ja nevidím dôvod, predsa sa gúglilo, čo je tá pani RNDr zač, nie?
taiko
09.10.17,19:17
nechaj tak ;)
alaya1
09.10.17,19:30
taiko (Dnes 19:42) sranda, zhruba taky email poslala aj mne . Musim povedat, ze som cakal, ze nejake kurzy aj vymenuje.
Na druhej strane, neviem, ci prilepenie jej odpovede, venovanej Tebe niebude v tomto pripade kontraproduktivne 0|

Pre mna to ma taku vypovednu hodnotu, ako by si napisal na svoj web stranku a do emailu, ze si absolventom viacerych skoleni z nuklearnej fyziky, .................
alaya1
09.10.17,20:11
aj ked sa to vymazalo, preciarkune to vidim a ulozila som si to.
taiko
09.10.17,20:13
@alaya1 nevymazalo sa, ja som zmazal, lebo sa to nedalo citat. AK by niekto chcel vymazanie namietat, tiez viem poskytnut kopiu.
Ing. Ľubomír Janoška
10.10.17,07:45
Z popisu kurzu vôbec nevyplýva, že by jeho absolvent mohol niečo školiť:
http://efektivnirodicovstvi.cz/index.php/kurz-efektivniho-rodicovstvi/kurzy-efektivniho-rodicovstvi-v-crsp
afrikánka
10.10.17,09:03
A teraz čooo?
Kto podá na ňu TO, aby jej to Kali zakázal?
Ing. Ľubomír Janoška
10.10.17,10:38
Teraz nič. Publikovala, že absolvovala kurz, aby mohla školiť. Tak školí. Ale kurz s tým nemá veľa spoločného :)
taiko
10.10.17,10:45
no aby sme boli objektivni, ja som nikde nenasiel, zeby publikovala to, ze absolvovala kurz aby mohla ucit. Ale viem o co Ti ide.
Sam som ocakaval, ze mi napise ake presne vzdelanie absolvovala a ake ma referencie. A sam som ostal trosku sklamany.
Dost vsak na tom, ze v clanku/teme ani nejde velmi o nu ako o ososbu, ale o diskusiu o vzdelavani k rodicovstvu.
Ing. Ľubomír Janoška
10.10.17,10:55
je to na druhom obrázku, v dolnej polovici "Na to, aby som mohla školiť v efektívnom rodičovstve, som musela absolvovať..."
taiko
10.10.17,11:07
aha pardon, ja som iba clanok cital, nie email.
sito
10.10.17,11:40
Žr.

Toto,

"Dost vsak na tom, ze v clanku/teme ani nejde velmi o nu ako o ososbu, ale o diskusiu o vzdelavani k rodicovstvu."

mi pripomína toto.

"Tema ako taka nemoze nic vyriesit, moze len ukazat dvere, ktorymi ten ci onen clovek moze, ale nemusi prejst."
taiko
10.10.17,11:49
ano presne tak, podobnost ale nie je nahodna
sito
10.10.17,11:57
Neviem ako iní pochopia tuto tvoju odpoveď ( logický klam ?) Ja, " ja nič ja muzikant" vy sa hrajte len sa pri tom nerozpárajte a do špín si nenadávajte. :D
kukučka
10.10.17,12:06
Akosi nechápem, o čo vám tu ide. Niekto si o výchove detí podebatuje s kolegami, niekto na kávičke a niekto si preštuduje literatúru a či zaplatí školenie jednodňové, víkendové a pod. u nejakej lektorky. Predpokladám, že väčšina na základe pozitívnych referencií. Pre mňa úplne najzaujímavejšie by boli reakcie deti na príspevky svojich rodičov tu, v tejto téme. To by sme sa asi nesmiali, čo poviete?
sito
10.10.17,12:12
kukučka (Dnes 14:06) Akosi nechápem, o čo vám tu ide.

Opýtaj sa zadávateľa, zakladateľa témy, možno vie odpoveď? O čo tu, mu vlastne ide. :D
taiko
10.10.17,12:21
mne ide o diskusiu na temu "Vzdelavanie k rodicovstvu a vychove".
kukučka
10.10.17,12:27
sito a tebe o čo ide?
sito
10.10.17,12:30
Noo, a prečo si nedal téme taký názov aký si napísal? Ale taký provokačný. Ja nie, ja áno, ja nie, ja áno ... nakoniec zabudnú trestať, či netrestať deti a derú sa medzi sebou? ;) :)
taiko
10.10.17,12:33
sito, to je linka, ja som s nazvom nerobil nic. Ten nazov pochadza zo sme.sk tak ako ho formulovala autorka clanku. Skopirujes linku, prilepis ju a porada sama priradi nazov. Ziadna skryta agenda, ziadny ucel, proste functionalita porady.sk
K druhej vete, zato ako ludia diskutuju predsa nemoze tema, ale ti ludia.
sito
10.10.17,12:33
Zapojiť sa, zabaviť sa, ako v cirkuse v jednom kuse. Už to tu tak kluše. :D
taiko
10.10.17,12:38
melies si svoje, argumenty neberies, mylis sa a ani si to nedokazes priznat. :( Ked nevies argumentovat, zacnes basnit. Smutne, velmi smutne
sito
10.10.17,12:48
Link je link. Názov témy si napísal, opísal ty, tvoja vec, že? :mee::mee::mee: Ale výstižné. :D
taiko
10.10.17,14:36
Aha , tak uz nedavam nazov teme, netvorim, ale opisujem.
Nejdem sa uz s Tebou priet. Nema to vyznam. Zachranuj poradu ako uznas za vhodne.
sito
10.10.17,15:46
Nie, nie. Nie ja ju zachránim ... Na to sú tu iní ...
alaya1
10.10.17,17:22
Lubomir, o tom som pisala aj ja, ze ak niekto si da zaplatit za skolenie o niecom, mal by preukazat doverihodne, ze na to ma aj "papier"...lebo napisat, absolvovala som- a kde , kedy a co...?
sito
23.10.17,19:04
No, kto chce psa biť, tú vec, palicu si nájde! A deti? Vedz, to je vec, ich vec, si myslia niektorí ako si vychovávajú, vychovajú svoje deti. Kde je pravda?

" taiko (10.10.17 14:21) mne ide o diskusiu na temu "Vzdelavanie k rodicovstvu a vychove".

Tvoja.