ucetni_fantozzi
26.07.06,21:11
ahoj poradaci,
podarilo sa nam vybavit odpustenie penale z DPH, vyvstava mi otazka, ci taketo odpustenie nemusim oznamit? mam taky dojem, ze sa to oznamuje ministerstvu financii... nemate niekto skusenost?
Paula
26.07.06,19:12
ahoj poradaci,
podarilo sa nam vybavit odpustenie penale z DPH, vyvstava mi otazka, ci taketo odpustenie nemusim oznamit? mam taky dojem, ze sa to oznamuje ministerstvu financii... nemate niekto skusenost?

Áno, v oznámení o odpustení je táto povinnosť aj uvedená. Myslím, že je tam aj termín, do kedy sa oznámenie musí poslať.

P.S.: Nepozorne som včera prečítala otázku....povinnosť je priamo uvedená pri odpustení penále soc. poisťovňou. Ospravedlňujem sa zadávateľovi témy.
ondrejvla
26.07.06,19:13
Áno ja som to cca pred dvomi rokmi oznamovala na ministerstvo financií a zaúčtovala som to ako mimoriadne výnosy, pri kontrole mi povedali, že dobre, ale vraj som to mala zaúčtovať ako dotáciu s analytikou. Ale inak nemali námietky.

A ten list som priložila k tomu ID.
ucetni_fantozzi
27.07.06,04:17
no ved prave ze na tomto oznameni z DU nie je uvedene, ze mame povinnost to oznamit. je tam len, ze je to statna pomoc... ale ak to preventivne oznamim, asi sa nic nestane, ze?

nemate niekto vzor takehoto oznamenia?
KEJKA
27.07.06,07:05
Brat to napísal len listom. Ale účovať nič nebude, ved nič nedostal. Aký protiúčet k tej štátnej pomoci? Pohľadávka voči komu?
ucetni_fantozzi
27.07.06,07:40
Brat to napísal len listom. Ale účovať nič nebude, ved nič nedostal. Aký protiúčet k tej štátnej pomoci? Pohľadávka voči komu?

no pozor! ved predsa tomu odpusteniu predchadzal samotny vyrub penale, cize zavazok... teraz je odpustenie, cize pohladavka... a nasledne zapocet tychto dvoch...

statna pomoc vstupuje do zakladu dane, pokial viem...
Olgica
27.07.06,08:02
no ved prave ze na tomto oznameni z DU nie je uvedene, ze mame povinnost to oznamit. je tam len, ze je to statna pomoc... ale ak to preventivne oznamim, asi sa nic nestane, ze?

nemate niekto vzor takehoto oznamenia?

Prikladám prehľad o pomociach od štátu. Možno sa zíde.
Olgica
27.07.06,08:08
Prikladám prehľad o pomociach od štátu. Možno sa zíde.
KEJKA
27.07.06,08:32
no pozor! ved predsa tomu odpusteniu predchadzal samotny vyrub penale, cize zavazok... teraz je odpustenie, cize pohladavka... a nasledne zapocet tychto dvoch...

statna pomoc vstupuje do zakladu dane, pokial viem...
samozrejme, že odpustenie zaúčtujem do výnosov. Ale neúčtujem naviac nič.
A podľa ZDP, ak mám výdavky, ktoré pripočítam k ZD (nedaňové), tak súvisiace príjmy (aj tá štátna pomoc) sú tiež nedaňové.
ucetni_fantozzi
27.07.06,08:45
no ja som myslel hlavne ustanovenia §6 ods. 5 pism d/ ZDP - to sa vsak tyka fyzickej osoby...
emdzi
17.08.06,11:31
Daňové úrady niekedy posielajú tieto oznámenia ako súčasť rozhodnutí o odpustení sankcie, ale inak sú tie tlačivá na stránke MF SR:
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=5232
Ninna
28.08.06,07:45
Prosím Vás v JÚ mám kam zaúčtovať odpustenie povinnosti platiť penále ako forma štátnej pomoci?
Ninna
29.08.06,05:29
Až som to správne pochopila je to POZD - ostatný príjem ?
Ninna
04.09.06,13:35
Kto vie odpovie?!
abel
04.09.06,13:48
Mal by to byť príjem podľa §6 ods. 5 Zákona o dani z príjmu:
(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.
Ninna
17.11.06,14:16
Ozaj sa nepeňažný príjem - odpustenie platenia penále do soc.poisťovni ako forma štátnej pomoci zdaňuje v JÚ????
andrej_rv
17.11.06,14:23
Ozaj sa nepeňažný príjem - odpustenie platenia penále do soc.poisťovni ako forma štátnej pomoci zdaňuje v JÚ????Nie, podľa mňa nezdaňuje. Penále nesúvisí a nie je dôsledkom nakladania z obchodným majetkom (ako by bolo napr. odpustenie dlhu alebo penále z nákupu zásob). Okrem toho predpísané penále by nebolo pri uhradení daňovým výdavkom, tak ani jeho odpustenie nemôže byť zdaňovaným nepeňažným príjmom.

! P.S. Existuje aj názor, že odpustené penále je prevádzkovou dotáciou na úhradu nákladov, ktorá sa má zdaniť - viď príspevok nasledujúci príspevok Melnick. Ja sa s ním síce nestotožňujem (aspoň zatiaľ), ale pri rozhodovaní ho treba brať do úvahy.
Melnick
17.11.06,14:34
Podľa § 9 ods.2 pís.d/ zák .595/2003 Z.z. o DzP sú od dane oslobodené plnenia poskytované v rámci aktívnej politiky trhu práce, okrem platieb prijatých v súvislosti s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy podľa § 6,
citovaného zákona .
Z toho vyplýva,že prijatý príspevok nie je oslobodený,teda je daňovým výdavkom.

Vzhľadom k tomu,že Andrejove odpovede sú vždy fundovanejšie ,nemažem svoj príspevok,ale počkám aj na vyjadrenia ostatných.:) :)
Ninna
17.11.06,14:41
Tak čo teraz?Aj ja počkám.
andrej_rv
17.11.06,14:43
Z toho vyplýva,že prijatý príspevok nie je oslobodený,teda je daňovým výdavkom.
Ja som vyslovil svoj názor na zdaňovanie odpusteného penále vyrubeného sociálnou poisťovňou. Akosi nerozumiem, ako to súvisí s príspevkom prijatým v rámci aktívnej politiky trhu práce..:confused:
Melnick
17.11.06,15:34
Andrej ja som v príspevku citovala PP 1000 riešení 6/2006,kde je táto odpoveď na nasledujúcu otázku:
Odpustenie penále
Soc.poisťovňa odpustila účtovnej jednotke penále.
Ako sa účtuje odpustená povinnosť ?
a odpoveď bola taká ako som písala........./ale mohla som si ju zle vysvetliť ja./Nemrač sa na mňa takto:confused: prosím.:)
andrej_rv
17.11.06,16:00
Andrej ja som v príspevku citovala PP 1000 riešení 6/2006,kde je táto odpoveď na nasledujúcu otázku:
Odpustenie penále
Soc.poisťovňa odpustila účtovnej jednotke penále.
Ako sa účtuje odpustená povinnosť ?
a odpoveď bola taká ako som písala........./ale mohla som si ju zle vysvetliť ja./Nemrač sa na mňa takto:confused: prosím.:)
Maja, ja sa nemračím (to by som si nedovolil :)), len rozpačito čudujem . Nalistoval som si ten príspevok č. 952, aj som ho 3x prečítal, ale aj tak sa mi ten názor nepozdáva, najmä v JU nie. Ešte aj keby som akceptoval tú dosť zložitú konštrukciu, ako urobili z odpustenia nedaňového výdavku zdaniteľnú prevádzkovú dotáciu na úhradu nákladov, absentuje mi tu jeden z hlavných princípov JÚ - predsa cez denník žiadny príjem neprebehol. Mne sa to zdá byť príiš znásilnené. Ale v každom prípade je to názor či uhol pohľadu, o ktorom som nevedel. A keďže sme na fóre, kde by sa mal každý názor zvážiť, som rád, že si s ním prišla.
P.S. Svoj predošlý príspevok k téme som v tejto súvislosti doplnil.
Melnick
17.11.06,16:20
Andrej ,musím priznať,že predtým ,ako som prečítala ten príspevok v PP som zdieľala rovnaký názor,ako Ty.:) Tiež nemusia mať vždy pravdu,už sme sa nakoniec o tom aj presvedčili.:)
andrej_rv
17.11.06,16:26
Andrej ,musím priznať,že predtým ,ako som prečítala ten príspevok v PP som zdieľala rovnaký názor,ako Ty.:) Tiež nemusia mať vždy pravdu,už sme sa nakoniec o tom aj presvedčili.:)Ale aj ja sa môžem mýliť, o tom som sa aj tu na Porade neraz presvedčil :) . Ešte Ťa poprosím, aby si kvôli lepšej zrozumiteľnosti pripla viac toho textu z 1000 riešení, ak sa dá, lebo pri momentálnej forme citácie je naozaj na prvý pohľad ťažšie pochopiť ten postup ich rozmýšľania.
JankaO
17.11.06,17:00
V poradcovi 1000 riešení z roku 2004 ohľadom zdaňovania odpustených penálov zo Soc. poisťovne, sa píše:
cit.
Čo sa týka zdaňovania takto zaúčtovaných výnosov, treba vychádzať zo zásady, že ak sa výnosy týkajú výdavkov, ktoré nie sú daňovými výdavkami, nie je potrebné tieto výnosy zdaňovať.
koniec cit.

Podľa môjho názoru treba rovnako postupovať aj v JÚ. Penále, ktoré by som zaplatila je výdaj neovplyvňujúci DZ, takisto odpustené penále je príjem neovplyvňujúci DZ.

Podľa § 9 ods.2 pís.d/ zák .595/2003 Z.z. o DzP, nemôžme aplikovať na odpustené penále, nakoľko v tomto prípade, pri prijatej platbe ako plnenie poskytované v rámci aktívnej politiky trhu práce, je k nej aj výdaj ovplyvňujúci DZ ( mzdy, resp. nákup IM atď,). Preto sa tento príjem "zdaňuje" za podmienok uvedených v zákone.
Melnick
17.11.06,17:41
Janka prosím Ťa ak ak sa Ti dá skopírovať celý príspevok 952 z PP 1000-6/2006 buď taká dobrá a prilep ho sem.:)
andrej_rv
17.11.06,18:05
Aby sme vedeli, o čom diskutujeme, tak ho pripínam.

Poradca - 1000 riešení č. 6/2006

952. Odpustené penále
Sociálna poisťovňa odpustila účtovnej jednotke penále.
Ako sa účtuje táto odpustená povinnosť?

Dotácie poskytované zo zdrojov štátneho rozpočtu, resp. z prostriedkov Európskych spoločenstiev predstavujú jednu z foriem štátnej, resp. európskej podpory. Medzi príspevky zo štátneho rozpočtu je potrebné zaradiť aj príspevky v zmysle zákona č. 231/1999 Z. z. o štátnej pomoci v znení neskorších predpisov, ktoré sú poskytované v súlade s týmto zákonom a len za podmienok ním ustanovených a právnymi predpismi Európskeho spoločenstva vzťahujúcimi sa na štátnu pomoc.
Takáto dotácia je považovaná za priamu formu štátnej pomoci.
V tomto prípade ide o prevádzkovú dotáciu (na podporu bežnej podnikateľskej činnosti firmy, t.j. na úhradu nákladov). Pre prevádzkové dotácie platí ustanovenie § 10b postupov účtovania v JÚ, na základe ktorého sa poskytnutá dotácia účtuje v knihe záväzkov. V deň splnenia podmienok stanovených pre poskytnutie dotácie sa účtuje zánik záväzku. Poskytnutá dotácia sa teda zaúčtuje, nielen v peňažnom denníku ako príjem dotácie, ale v knihe záväzkov ako záväzok účtovnej jednotky voči poskytovateľovi dotácie z titulu naplnenia účelu a podmienok ustanovených pre poskytnutie príslušnej dotácie.
V prípadoch prevádzkových dotácií pre daňovníkov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva je potrebné upriamiť pozornosť predovšetkým na ustanovenie § 17 ods. 3 písm. h) bod 2 zákona o dani z príjmov. Podľa neho sa do základu dane nezahŕňajú dotácia, podpora a príspevok v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov. Tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sa zahrnú do základu dane až v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté. Podľa § 9 ods. 2 písm. d) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sú od dane oslobodené plnenia poskytované v rámci aktívnej politiky trhu práce, s výnimkou platieb prijatých v súvislosti s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy podľa § 6 citovaného zákona. Z uvedeného vyplýva, že prijatý príspevok nie je oslobodený, teda je daňovým príjmom.
JankaO
18.11.06,07:33
Po prečítaní príspevku andreja_rv a odpovedi v PP 1000 riešení z r 2004
ma napadá len jedna otázka. Kde mohli súdruhovia z NDR urobiť chybu?:D

No ajv jeho príspevku sa stále hovorí o daňových výdavkoch a k nim prislúchajúcu dotáciu a znenie poslednej vety v tom u mňa spravil poriadny chaos...


tu je odpoveď, ktorú som našla ja ...
469. Odpustenie penále – účtovanie Spoločnosti na základe žiadosti Sociálna poisťovňa odpustí penále.
Ako správne bude spoločnosť účtovať odpustené penále – do výnosov MD 336 / D 645 alebo D 648? Je tento výnos daňovým výnosom, keď penále zaúčtované na účet MD 545 / D 336 nie je daňovým nákladom?
Riešenie

Na účte 645 – Ostatné pokuty, penále a úroky z omeškania sa účtuje napríklad suma sankcií na základe príslušných zmlúv, dokladov bez ohľadu, či boli zaplatené alebo nie. Patrí sem aj odstupné zo zrušenia zmluvy. Neúčtujú sa tu úroky z omeškania podľa zmluvy o úveroch.
Na účte 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti sa účtujú výnosy neuvedené na iných účtoch účtovnej triedy 6, ktoré sa vzťahujú k hospodárskej činnosti. Účtujú sa tu napríklad nároky na náhradu škody alebo manka voči zodpovednej osobe a voči poisťovni v dôsledku poistných udalostí, ako aj inventarizačné rozdiely. Z uvedeného vyplýva, že správne účtovanie v tomto prípade je MD 336 / D 645.
Čo sa týka zdaňovania takto zaúčtovaných výnosov, treba vychádzať zo zásady, že ak sa výnosy týkajú výdavkov, ktoré nie sú daňovými výdavkami, nie je potrebné tieto výnosy zdaňovať.


Ing. Lýdia Chabanová (II/2004)
renča1
18.11.06,07:39
Aďo sa vyjadril k účtovania v JÚ a Janka ty si zasa napísala odpoveď k účtovaniu v PÚ. Ja si myslím, že oba názory sú správne, len treba rozlišovať účtovanie v JÚ a účtovanie v PÚ.
andrej_rv
18.11.06,08:10
Po prečítaní príspevku andreja_rv a odpovedi v PP 1000 riešení z r 2004
ma napadá len jedna otázka. Kde mohli súdruhovia z NDR urobiť chybu?:D

Ja mám tiež dojem, že k tej otázke č. 952 v 1000 riešení priradili ako odpoveď omylom zlý text. Pretože ten myšlienkový pochod a následný záver je pre mňa príliš krkolomný. Podľa filozofie, že odpustenie penále je v JÚ zdaňovaná prevádzková dotácia (navyše nepeňažná), by sa mali potom zdaňovať všetky odpustené pokuty od SP, ZP, DÚ a iných inštitúcií. Napr. aj odpustenie pokút za prehľady atď. Zdaňujete to niekto ?
Ninna
18.11.06,08:18
Ďakujem Vám všetkým, keď sa dostanem do práce prilepím Vám aj ja odpoveď z poradcu ktorú som na túto otázku dostala. Nepozdávala sa mi.
JankaO
18.11.06,09:35
Ďakujem Vám všetkým, keď sa dostanem do práce prilepím Vám aj ja odpoveď z poradcu ktorú som na túto otázku dostala. Nepozdávala sa mi.

Najschodnejšia cesta je dať dotaz na DR SR. Len treba dúfať, že nebude nezrozumiteľná ako odpoveď z poradcu.
Melnick
18.11.06,10:14
Aby sme vedeli, o čom diskutujeme, tak ho pripínam.

Poradca - 1000 riešení č. 6/2006

952. Odpustené penále
Sociálna poisťovňa odpustila účtovnej jednotke penále.
Ako sa účtuje táto odpustená povinnosť?

Dotácie poskytované zo zdrojov štátneho rozpočtu, resp. z prostriedkov Európskych spoločenstiev predstavujú jednu z foriem štátnej, resp. európskej podpory. Medzi príspevky zo štátneho rozpočtu je potrebné zaradiť aj príspevky v zmysle zákona č. 231/1999 Z. z. o štátnej pomoci v znení neskorších predpisov, ktoré sú poskytované v súlade s týmto zákonom a len za podmienok ním ustanovených a právnymi predpismi Európskeho spoločenstva vzťahujúcimi sa na štátnu pomoc.
Takáto dotácia je považovaná za priamu formu štátnej pomoci.
V tomto prípade ide o prevádzkovú dotáciu (na podporu bežnej podnikateľskej činnosti firmy, t.j. na úhradu nákladov). Pre prevádzkové dotácie platí ustanovenie § 10b postupov účtovania v JÚ, na základe ktorého sa poskytnutá dotácia účtuje v knihe záväzkov.Filozofujem: Platobný výmer - zaúčtovala som v JÚ ako záväzok -VNZD /Ustanovenie §21 ods.2 pís.a Zák.o DzP/ V deň splnenia podmienok stanovených pre poskytnutie dotácie sa účtuje zánik záväzku./ Odpustenie-Rozhodnutie čiže nepeňažný príjem,môj záväzok zlikviduje v knihe záväzkov mám teda nulu.Poskytnutá dotácia sa teda zaúčtuje, nielen v peňažnom denníku ako príjem dotácie, ale v knihe záväzkov ako záväzok /a tu by mal vzniknúť ďalší záväzok????/účtovnej jednotky voči poskytovateľovi dotácie z titulu naplnenia účelu a podmienok ustanovených pre poskytnutie príslušnej dotácie. . Ak vychádzam z formulácie PP 1000 6/2006 musela by som v PD duplicitne prijať nepeňažný príjem a ten zaúčtovať ako POZD. A tu sa mi to zdá tiež nelogické.
V prípadoch prevádzkových dotácií pre daňovníkov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva je potrebné upriamiť pozornosť predovšetkým na ustanovenie § 17 ods. 3 písm. h) bod 2 zákona o dani z príjmov. Podľa neho sa do základu dane nezahŕňajú dotácia, podpora a príspevok v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov. Tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sa zahrnú do základu dane až v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté. Podľa § 9 ods. 2 písm. d) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sú od dane oslobodené plnenia poskytované v rámci aktívnej politiky trhu práce, s výnimkou platieb prijatých v súvislosti s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy podľa § 6 citovaného zákona. Z uvedeného vyplýva, že prijatý príspevok nie je oslobodený, teda je daňovým príjmom.

Zaspávala som s vetou VOZD,alebo VNZD a žiadne riešenie sa mi nesnívalo,takže asi si počkáme na stanovisko DÚ ako JankaO navrhuje.
Ninna
18.11.06,13:36
Ďakujem Vám všetkým, keď sa dostanem do práce prilepím Vám aj ja odpoveď z poradcu ktorú som na túto otázku dostala. Nepozdávala sa mi.

2. Zo sociálnej poisťovne nám bola odpustená povinnosť zaplatiť penále ako forma štátnej pomoci. Ako zaúčtovať v JÚ túto pomoc. Je to príjem zdaniteľný- ostatný príjem?

Odpoveď č. 2:

Dotácie poskytované zo zdrojov štátneho rozpočtu, resp. z prostriedkov Európskych spoločenstiev predstavujú jednu z foriem štátnej, resp. európskej podpory.

Medzi príspevky zo štátneho rozpočtu je potrebné zaradiť aj príspevky v zmysle zákona č. 231/1999 Z. z. o štátnej pomoci v znení neskorších predpisov, ktoré sú poskytované v súlade s týmto zákonom a len za podmienok ním ustanovených a právnymi predpismi Európskeho spoločenstva vzťahujúcimi sa na štátnu pomoc. Takáto dotácia je považovaná za priamu formu štátnej pomoci.

V tomto prípade sa jedná o prevádzkovú dotáciu (na podporu bežnej podnikateľskej činnosti firmy, t.j. na úhradu nákladov). Pre prevádzkové dotácie platí ustanovenie § 10b postupov účtovania v JÚ, na základe ktorého sa poskytnutá dotácia účtuje v knihe záväzkov.
V deň splnenia podmienok ustanovených pre poskytnutie dotácie sa účtuje zánik záväzku. Poskytnutá dotácia sa teda zaúčtuje, nielen v peňažnom denníku ako príjem dotácie, ale v knihe záväzkov ako záväzok účtovnej jednotky voči poskytovateľovi dotácie z titulu naplnenia účelu a podmienok ustanovených pre poskytnutie príslušnej dotácie.

V prípadoch prevádzkových dotácií pre daňovníkov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva je potrebné upriamiť pozornosť predovšetkým na ustanovenie § 17 ods. 3 písm. h) bod 2 zákona o dani z príjmov. Podľa neho sa do základu dane nezahŕňajú dotácia, podpora a príspevok v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov. Tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sa zahrnú do základu dane až v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté.

Podľa § 9 ods. 2 písm. d) zákona č. 595/2003 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov sú od dane oslobodené plnenia poskytované v rámci aktívnej politiky trhu práce, s výnimkou platieb prijatých v súvislosti s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy podľa § 6 citovaného zákona. Z uvedeného vyplýva, že prijatý príspevok nie je oslobodený, teda je daňovým príjmom.

Príjmy, ktoré súvisia s podnikateľskou činnosťou účtovnej jednotky a nie sú od dane oslobodené, je potrebné vo všeobecnosti považovať za príjmy ovplyvňujúce základ dane daňovníka (účtovnej jednotky), a v rámci peňažného denníka sa zaúčtujú ako “ostatné príjmy”.

Zhrnutie:

Pri účtovaní prevádzkových dotácií, podpôr, príspevkov zo štátneho rozpočtu v sústave JU sa dotácia do základu dane zahrnie v tom zdaňovacom (účtovnom) období, v ktorom sa do daňových výdavkov zahrnul aj výdavok hradený z tejto dotácie.
Ninna
18.11.06,13:38
Pardón asi to bola dokonca moja otázka zverejnená ako ich tak porovnávam.
Ninna
18.11.06,13:44
Na Poradcu by som sa tak veľmi nespoliehala, pretože už dávnejšie sme mali tu na porade rozoberané tému Kolaudácia možno si Andrej rv spomína diskutoval s p.Jankou Ácsovou. Z Poradcu mi poslali úplne iné riešenie, ktoré sa mi vôbec nepozdávalo tak som to hodila sem a bola z toho veľká debata. Tak čo poradíte????
Ninna
18.11.06,13:46
Najschodnejšia cesta je dať dotaz na DR SR. Len treba dúfať, že nebude nezrozumiteľná ako odpoveď z poradcu.
Ale ako nato??
Melnick
18.11.06,13:52
Napísať im Tinuška.:)
Ninna
18.11.06,14:04
Majka netreba sa tam náhodou registrovať ako užívateľ?
Melnick
18.11.06,14:11
Áno, ja už mám pridelený kód,ale nechcú byť v obraze.:D :D :D Nechce mi zobraziť stránku,asi majú preplnené teraz v sobotu.:)
andrej_rv
18.11.06,14:15
2. Zo sociálnej poisťovne nám bola odpustená povinnosť zaplatiť penále ako forma štátnej pomoci. Ako zaúčtovať v JÚ túto pomoc. Je to príjem zdaniteľný- ostatný príjem?
....
s výnimkou platieb prijatých v súvislosti s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy podľa § 6 citovaného zákona. Z uvedeného vyplýva, že prijatý príspevok nie je oslobodený, teda je daňovým príjmom.
Zhrnutie:
Pri účtovaní prevádzkových dotácií, podpôr, príspevkov zo štátneho rozpočtu v sústave JU sa dotácia do základu dane zahrnie v tom zdaňovacom (účtovnom) období, v ktorom sa do daňových výdavkov zahrnul aj výdavok hradený z tejto dotácie.
Celý ten záver z Poradcu je podľa mňa omyl alebo špekulácia bez právnej opory. Pri odpustení penále predsa nebol do daňových (ale ani nedaňových) výdavkov zahrnutý žiadny výdavok. A rovnako FO neobdržala na účet žiadnu dotáciu, podporu ani príspevok - nenastal žiadny peňažný pohyb v denníku. (v tom odôvodnení je aj veta ..mimo platieb prijatých v súvislosti.. - pri odpustení predsa nikto žiadnu platbu neprijal :eek: ). A nepeňažný príjem - odpustenie dlhu - sa do príjmov zdaňuje a zahŕňa len v zákonom presne definovanom prípade - podľa § 6 ods. ods. 5 písm. d) - výška odpusteného dlhu u dlžníka...ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.
mimotemy Začínam mať dojem, že sme tejto téme venovali viac času a priestoru, ako si naozaj zaslúži :confused:
JankaO
18.11.06,14:17
Jediné, čo mi z odpovede, ktorú dostana Ninna, logicky vyplýva, že keby som to penále musela zaplatiť sama, zaplatila by som to vlastne zo " zdanených peňazí" , preto treba aj dotáciu na odpustenie penále "zdaniť". Štát si tak, či tak, príde na svoje. Lenže toto je čisto moje hľadanie možných súvislostí v odpovedi.
Melnick
18.11.06,14:20
Zhoda. Andrej ,tiež mi to nedá a pozrela som aj Daňové výdavky A-Z
str.243 pozri na to. :)
JankaO
18.11.06,14:23
Zhoda. Andrej ,tiež mi to nedá a pozrela som aj Daňové výdavky A-Z
str.243 pozri na to. :)


Majka, prosím, môžeš to sem prilepiť? Ja tú publikáciu nemám. Ďakujem.
Melnick
18.11.06,14:26
Janka:mee: mne sa to nedá.
andrej_rv
18.11.06,14:38
Zhoda. Andrej ,tiež mi to nedá a pozrela som aj Daňové výdavky A-Z
str.243 pozri na to. :)Asi mám iné vydanie ako Ty - ja mám na str. 243 tému Ochrana majetku a osôb :confused: .
Ale napr. v Poradcovi 5-6/2006 na str. 46 (v ľavom stĺpci v strede) sa uvádza: Takýto postup (..t.j. zdanenie odpusteného dlhu...) neuplatní daňovník, ktorému napr. Sociálna poisťovňa odpustila predpísanú výšku penále...pretože výška penále by neovplyvňovala u neho výšku daňových výdavkov..
Ninna
18.11.06,14:43
Zhoda. Andrej ,tiež mi to nedá a pozrela som aj Daňové výdavky A-Z
str.243 pozri na to. :)
vydanie roka 2005
Melnick
18.11.06,15:01
Asi mám iné vydanie ako Ty - ja mám na str. 243 tému Ochrana majetku a osôb :confused: .
Ale napr. v Poradcovi 5-6/2006 na str. 46 (v ľavom stĺpci v strede) sa uvádza: Takýto postup (..t.j. zdanenie odpusteného dlhu...) neuplatní daňovník, ktorému napr. Sociálna poisťovňa odpustila predpísanú výšku penále...pretože výška penále by neovplyvňovala u neho výšku daňových výdavkov..

A nech mi ešte niekto povie ,že sme si užívali 4 dňové voľno:mad: tak mu:eek: ......:D