SilviaP11
01.10.17,19:21
Dobrý večer,
som väčšinovou spoluvlastníčkou bytu (cca 97-98%). Zvyšné dve až tri percentá vlastní rodinný príslušník. Mám právo sa do bytu nasťahovať aj bez jeho súhlasu? Mám záujem sa dohodnúť, vyplatiť mu jeho podiel, avšak objektívny - stanovený znalcom. Aké mám práva a povinnosti a naopak aké sú práva a povinnosti menšinového spoluvlastníka?
Ice dive
01.10.17,18:28
ak má niekto spoluvlastníctvo na nehnuteľnosti, tak to môže využívať celú nehnuteľnosť t.j. v tomto prípade, ak má niekto 2-3 % nie je možné určiť mu, že ty budeš využívať len tu 2 metre z chodby a ostatné je moje, má právo užívať celú nehnuteľnosť...... a áno ty ako spoluvlastník sa môžeš nasťahovať aj bez dovolenia.... a taktiež užívať celú nehnuteľnosť... podiely v podstate určujú len zodpovednosť, kto sa podieľa na daniach z nehnuteľnosti, resp. nákladoch na rekonštrukciu akým dielom reálne však nemôžeš spoluvlastníka bez predchádzajúcej dohody nejak obmedziť... ak sa chceš dohadovať a druhá strana nechce, tak ti pomôže jedine súd, kde treba podať návrh na vysporiadanie spoluvlastníctva.
SilviaP11
01.10.17,18:33
Rozumiem. Čo však možno považovať za obmedzenie spoluvlastníka bez predchádzajúcej dohody? Na byte sme vymenili zámok bez jeho vedomia napríklad..
A zároveň ako postupovať ak sa bude dožadovať vstupu do bytu (v ktorom už budeme bývať) a poprípade zavolá políciu?
Ice dive
01.10.17,18:38
no ak sa vymení zámok, stačí zavolať klúčovú službu preukázať sa dokladom totožnosti, že tam býva... a za poplatok to klúčová služba otvorí... ak sa zavolá polícia tá nič nezmôže, pokiaľ nie je súdne rozhodnutie... no ale ak ho vysťahujete môžete mať možno ešte aj problém s tým, že ste mu znemožnili prístup k jeho veciam...
SilviaP11
01.10.17,18:43
Upokojili ste ma.. vysťahovať ho nemám ako, nikdy tam nebýval a samozrejme sa ho chcem spýtať, či má záujem ešte o niečo, čo sa nachádza v byte.
Ešte mám dodatočnú otázku... Ja budem platiť všetky náklady týkajúce sa bytu... Je potrebné dohodnúť sa aj s menšinovým spoluvlastníkom, aby som mu platila niečo ako "podnájom" resp. kompenzáciu, keďže tam budem bývať?
Mária27
01.10.17,18:53
Pozri § 137- § 142 obč. zákonníka tu https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1964/40/20160701

O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Ak máš teda väčinu, tvoje rozhodnutie nemôže zvrátiť ani súd. Budeš nehnuteľnosť užívať, ale spoluvlastníkom budeš platiť za užívanie ich častí (akoby nájomné) až do skutočného zrušenia a vyporiadania spoluvlastníctva.

Pozri priložené judikáty
Ice dive
02.10.17,05:29
nájom alebo kompenzáciu platiť nemusíte, nakoľko aj on má právo využívať Vašu časť nehnuteľnosti... reálne sa on musí podieľať aj na nákladoch súvisiacich so zveľadením nehnuteľnosti, resp. mal by platiť časť nákladov za daň z nehnuteľnosti... naopak, nakoľko Vy tam bývate tak náklady súvisiace s bývaním musíte hradiť Vy.... jeho sa to to netýka...
vicktor
02.10.17,10:12
No ja nie som pravnik, ale inspirovany doterajsimi odpovedami (a trochu aj vlastnou skusenostou) - podla Marie bude sa hlasovat co a ako. Neviem aky velky je byt, ale mohla by si prehlasovat ze moze uzivat jednu izbu (pol izby) a platit x percent z nakladov.
Ty mas zaujem ho vyplatit. A on co? Suhlasi?