Karol29
26.07.06,22:00
Ahojte,
mám otázočku, s ktorou si neviem rady. Možno sa Vám bude moja otázka zdať až príliš elementárna, ale radšej sa spýtam Vás odborníkov na Váš názor. Tu je moja otázka:
Moja mama je SZČO a ja jej vediem jednoduché účtovníctvo. Všetky príjmy má v hotovosti do pokladne a podnikateľský účet v banke využíva iba na odvádzanie sociálnych a zdravotných odvodov. Takže každý mesiac ide do banky vložiť peniaze na svoj účet, aby mohla urobiť jeden hromadný prevodný príkaz.
Aby som jej ušetril čas a cestu, keďže svoju banku nemá v mieste bydliska, tak som jej navrhol, že peniaze na jej podnikateľský účet budem posielať ja zo svojho súkromného účtu (prevodným príkazom) a zároveň, že mi ona dá na túto transakciu peniaze v hotovosti z jej pokladne.
Moja otázka znie: Môžeme urobiť aj takýmto spôsobom dotáciu jej podnikateľského bankového účtu? Nebude daňový úrad skúmať platbu, ktorá bude chodiť z môjho súkromného účtu na mamin podnikateľský účet a považovať ju za zdaniteľný príjem?

Ďakujem za odpoveď

Karol
STRELEC
26.07.06,20:08
Keby aj DÚ túto platbu skúmal nemôže to predsa vadiť.

P.S. Oplatí sa vôbec prevádzkovať BÚ len pre úhrady fondov? Možno ani nie.
Marína
26.07.06,20:47
Súhlasím s Petrom. DÚ vyžaduje BÚ iba pri platcoch DPH a to z dôvodu, že pri prípadnom nadmernom odpočte sa daň z PH zo ŠR vypláca len prostredníctvom banky a nie hotovosťou(poštovou poukážkou).
FAA
26.07.06,21:07
Ahojte,
mám otázočku, s ktorou si neviem rady. Možno sa Vám bude moja otázka zdať až príliš elementárna, ale radšej sa spýtam Vás odborníkov na Váš názor. Tu je moja otázka:
Moja mama je SZČO a ja jej vediem jednoduché účtovníctvo. Všetky príjmy má v hotovosti do pokladne a podnikateľský účet v banke využíva iba na odvádzanie sociálnych a zdravotných odvodov. Takže každý mesiac ide do banky vložiť peniaze na svoj účet, aby mohla urobiť jeden hromadný prevodný príkaz.
Aby som jej ušetril čas a cestu, keďže svoju banku nemá v mieste bydliska, tak som jej navrhol, že peniaze na jej podnikateľský účet budem posielať ja zo svojho súkromného účtu (prevodným príkazom) a zároveň, že mi ona dá na túto transakciu peniaze v hotovosti z jej pokladne.
Moja otázka znie: Môžeme urobiť aj takýmto spôsobom dotáciu jej podnikateľského bankového účtu? Nebude daňový úrad skúmať platbu, ktorá bude chodiť z môjho súkromného účtu na mamin podnikateľský účet a považovať ju za zdaniteľný príjem?

Ďakujem za odpoveď

Karol

Môže byť, ale ak používa účet iba na odvody, tak je lacnejšie a vo vašom prípade aj jednoduchšie platiť pošt.poukážkou, účet mesačne: 100-150.- 2x poukážky soc.poist.+zdr.poist cca 3300.- - 30.- sk. pri zrušení účtu nezabudnite účet odhlásiť na DÚ. faa
STRELEC
26.07.06,21:29
Môže byť, ale ak používa účet iba na odvody, tak je lacnejšie a vo vašom prípade aj jednoduchšie platiť pošt.poukážkou, účet mesačne: 100-150.- 2x poukážky soc.poist.+zdr.poist cca 3300.- - 30.- sk. pri zrušení účtu nezabudnite účet odhlásiť na DÚ. faaDoplním ešte iný možný variant (pokiaľ by SZČO trvala na BÚ): zrušiť "podnikateľský účet" (stejne je to len výmysel banky - delenie účtov na podnikateľské a súkromné), zriadiť si čo najlacnejší "občiansky účet" a ten nahlásiť DÚ ako účet používaný pre účely živnosti.