Kety Alfa
03.10.17,11:31
Chcem sa poradiť ako sa bude postupovať pri účtovaní poplatku za e-recept, ktorý neplatí pacient ale zaňho ho má platiť lekáreň?! Ak som to dobre pochopila, tak hoci sme tie peniaze neprijali od nikoho, samy si ich máme zaplatiť a teda aj zdaniť príjem(nepríjem)? Alebo sa to bude môcť zaúčtovať aj ako výdavok?
Mila123
03.10.17,09:46
účtuješ lekáreň?
Kety Alfa
03.10.17,11:25
áno, ale v JÚ, neviem či ešte existuje niekto, kto účtuje lekáreň v JÚ
Mila123
03.10.17,14:47
možno áno, ja ju neúčtujem....
účtujeme lekárov (nemá to nič spoločné), ale toto som našla na stránke VšZP....
https://www.vszp.sk/erecept/

t.j. nebudete mať príjem z 0,17 od pacientov za RP ale máte zmluvu so VšZP, kde by mala byť kompenzácia za spracovanie receptov.....

ja som čítala v 09/2017 na stránke VšZP, že ak poprlatky u pacienta budú mesačne , kvartálne ? (interval som zabudla), budú viac ako 3,- € bude tento poplatok kompenzovať VšZP.....ale toto nie je pravda......
Kety Alfa
10.10.17,10:04
Ďakujem, ale čo je vlastne pravda sa dozvieme až za behu...a účtovať treba hneď. Zdá sa mi to ako všetky novoty šité horúcou ihlou, neprehľadné neodskúšané, nejasné, mätúce....nejednoznačné, ale od účtovníkov sa vyžaduje aby to vedeli správne zaúčtovať hneď. Poplatky nám poisťovňa kompenzovať nebude, len pacientom, ale iba ak majú účet ... a bude sa im pre 3 eurá kvartálne chcieť s tým zapodievať, lekárne však reálne prídu ročne o dosť veľkú sumu...
Ericek2701
14.11.17,12:01
Ahoj, ja mám tiež tento problém. Ja účtujem lekáreň v PU a neviem ako to zaúčtovať, keďže suma za všetky e-recepty v zostave vypisuje ako tržba poukážok. 0,17 centov mi ide do tržieb, ale pacient ich neplatí, resp. akože ich zaplatí "poukážkou",,,čiže suma za recept je na bloku, vstupuje do tržieb, ale pacient platí sumu bez 0,17centov a tá je na bloku vykázaná ako suma platená poukážkou...problém je ten, že žiadne poukážky nemáme, čiže neviem k čomu tú tržbu / za odpustené e-recepty/ zaúčtovať. Keď som volala do firmy, ktorá nám spravuje lekárenský program, tak mi iba povedali, že ekonómky sú z tohto spôsobu nešťastné a že takto im to kázali spraviť /všzp/. Vedel by mi niekto poradiť ako to zaúčtovať? Ďakujem.
Mila123
14.11.17,12:16
0,17 € dostanete zo VšZP, nie?
Ericek2701
14.11.17,12:23
bohužiaľ nie,,,
Na základe dohody medzi VšZP a Slovenskou lekárnickou komorou nebudú poistenci VšZP od októbra v zapojených lekárňach platiť 17 centov za eRecept. Poplatok za elektronický recept im lekárne vykompenzujú z vlastných zdrojov. VšZP bude na oplátku týmto lekárňam garantovať skrátenie lehôt splatnosti a zjednodušenie administratívy, keďže elektronická forma výrazne skracuje spracovanie a revíziu receptov v našej poisťovni. Podmienkou je, že lekáreň musí mať podpísaný s VšZP dodatok k zmluve.

stratová na tom je lekáreň, jediná "výhoda" podpisu dodatku o e-receptoch je, že VšZP pošle peniaze o 5dní skôr.
Centík
11.12.17,09:28
Už ste na to prišli ako to zaúčtovať? Ja to zatiaľ účtujem ako ostatné pohľadávky voči VšZP, ale čo na konci roka? Preúčtovať to potom na ostatné náklady na HČ? Bude tio daňovo uznaný náklad?
Ericek2701
26.01.18,11:01
ja to účtujem 315AE/604
a následne na konci mesiaca interným dokladom 548/315. Nákladový účet AE- nedaňový.