Lydušik1
26.07.06,22:31
Zdravím všetkých, potrebujem poradiť pri okamžitom skončení pracovného pomeru , zamestnanec sa odmietol podrobiť vyšetreniu na požitie alkoholu = dychovej skúške, opustil svojvoľne pracovisko a ešte v ten deň doručil PN -ku. Posudzujeme to ako závažne porušenie pracovnej disciplíny - odmietnutie dychovej skúšky=požitie alkoholu a ja by som chcela vedieť, aké vidíte šance na prípadný súdny spor, tá PN-ka je jednoznačne účelová, len sa mi vidí, že to bude ťažké preukázať.Vopred vďaka za príspevok ;)
STRELEC
26.07.06,21:41
Zdravím všetkých, potrebujem poradiť pri okamžitom skončení pracovného pomeru , zamestnanec sa odmietol podrobiť vyšetreniu na požitie alkoholu = dychovej skúške, opustil svojvoľne pracovisko a ešte v ten deň doručil PN -ku. Posudzujeme to ako závažne porušenie pracovnej disciplíny - odmietnutie dychovej skúšky=požitie alkoholu a ja by som chcela vedieť, aké vidíte šance na prípadný súdny spor, tá PN-ka je jednoznačne účelová, len sa mi vidí, že to bude ťažké preukázať.Vopred vďaka za príspevok ;)Tá PN je podľa mňa neprestrielná. Aj keby sa súdu zdalo, že je to PN účelová, ťažko očakávať, že bude chcieť sa pustiť do spochybňovania PN a tým sa pokúsiť navŕtať lekársku solidaritu.
Vôbec - do okamžitého skončenia pracovného pomeru by som sa nepúšťal. Použil by som postupnejší postup. Aj za cenu, že preplatím tých 10 dní PN.
Lydušik1
27.07.06,05:01
Mne je to jasne, lenže rozhoduje sa vyššie a tak sa rozhodlo, proste bol to dobrý ťah zamestnanca, ja to tiež vidim prehrate, iny postup však nie je možný, keďže k dohode nedošlo. Mám za to, že dotyčný chce ísť do sporu. Ešte sa budeme snažiť o prešetrenie PN na vyšších miestach, ale aj tak pochybujem, že by niekto nabural solidaritu lekárov. :-(
STRELEC
27.07.06,05:07
Mne je to jasne, lenže rozhoduje sa vyššie a tak sa rozhodlo, proste bol to dobrý ťah zamestnanca, ja to tiež vidim prehrate, iny postup však nie je možný, keďže k dohode nedošlo. Mám za to, že dotyčný chce ísť do sporu. Ešte sa budeme snažiť o prešetrenie PN na vyšších miestach, ale aj tak pochybujem, že by niekto nabural solidaritu lekárov. :-(Pracovne mám skúsenosť len s dvoma prípadmi okamžitého zrušenia pp. Obidva boli bližšie k soc. ako k dnešku. Obidva zamestnávateľ prehral. ... a následne doplácal. Ale v oboch prípadoch bol zamestnávateľom št. podnik ,resp. akciovka vzniknutá zo š.p.Na nákladoch tam až tak nezáležalo. Ale v súkr. firme ?
Lydušik1
27.07.06,05:18
Pracovne mám skúsenosť len s dvoma prípadmi okamžitého zrušenia pp. Obidva boli bližšie k soc. ako k dnešku. Obidva zamestnávateľ prehral. ... a následne doplácal. Ale v oboch prípadoch bol zamestnávateľom št. podnik ,resp. akciovka vzniknutá zo š.p.Na nákladoch tam až tak nezáležalo. Ale v súkr. firme ?

No práveže aj tu ide o takúto akciovku, nie je to žiadna malinka súkromná firma. A takisto ide o zamestnanca na pozícii, kde alkohol v žiadnom prípade nesmie byť, pretože by v konečnom dôsldku mohol ohroziť dosť veľký počet ľudí, tak preto také radikálne riešenie.
Gabi03
27.07.06,05:19
Zdravím všetkých, potrebujem poradiť pri okamžitom skončení pracovného pomeru , zamestnanec sa odmietol podrobiť vyšetreniu na požitie alkoholu = dychovej skúške, opustil svojvoľne pracovisko a ešte v ten deň doručil PN -ku. Posudzujeme to ako závažne porušenie pracovnej disciplíny - odmietnutie dychovej skúšky=požitie alkoholu a ja by som chcela vedieť, aké vidíte šance na prípadný súdny spor, tá PN-ka je jednoznačne účelová, len sa mi vidí, že to bude ťažké preukázať.Vopred vďaka za príspevok ;)

Ja dúfam, že ste spravili nejaký záznam o tom, že sa odmietol podrobiť dychovej skúške, aj so svedkami. Ak bol vtedy v práci, mala byť spravená aj dochádzka. Ak len tak opustil pracovisko, mal by mať podpísanú priepustku od vedúceho. Tiež som počula o prípade, kde požitie alkoholu ešte neznamenalo závažné porušenie pracovnej disciplíny, samozrejme bol súd, a ZC to vyhral. (Vy to možno máte určené niekde v smernici. Inak sa to nepovažuje za závažné porušenie prac. disciplíny.) Určite mu doručte výstražný list, doporučene a do vlastných rúk! o celej situácii a do 6-tich mesiacoch pri opatovnom aj "miernom" porušení pracovnej disciplíny (samozrjeme tiež s výstražným listom, alebo nejakou upomienkou) mu môžete dať okamžité skončenie PP. Ešte ma napadla jedna vec, keď je na PN, tých prvých 10 dní aj ZĽ má právo na kontrolu, či ZC dodržiava liečebný režim. Teda ho môže ísť skontrolovať aj domov, ale tiež by som išla so svedkami. Ale pozor, on vás nemusí pustiť až do bytu. Ak chcete využiť túto možnosť, treba si to podrobnejšie preštudovať.
Toľko, čo ma teraz momentálne napadlo. Veľa šťastia.
azuz
27.07.06,05:26
Môj poznatok k alkoholu na pracovisku - zamestnanca prichytili, nafúkal, okamžite skončili PP z dôvodu požitia alkoholu - mali to aj v KZ. Zamestnanec to dal na súd, kde preukázal, že nebol jediný, ktorý počas platnosti KZ požíval (požil) alkohol na pracovisku a spor vyhral. A firma platila a platila.... .
Išlo o veľkú firmu s celoslovenskou pôsobnosťou.
Z toho mi vyplýva - skúsiť ukončiť PP iným spôsobom aj za cenu dohody. Aj keď sa potom nenaplní odstrašujúci efekt.
Zamestnanecko-zamestnávateľské súdne spory v 99% vyhráva zamestnanec.
STRELEC
27.07.06,05:31
Prevažuje zrejme skúsenosť, že s okamžitým ukončením PP opatrne. Páči sa mi pripomenutie možnosti kontroly PN u zamestnanca. Rozhodne by som sa tomu povenoval.
Lydušik1
27.07.06,05:39
Môj poznatok k alkoholu na pracovisku - zamestnanca prichytili, nafúkal, okamžite skončili PP z dôvodu požitia alkoholu - mali to aj v KZ. Zamestnanec to dal na súd, kde preukázal, že nebol jediný, ktorý počas platnosti KZ požíval (požil) alkohol na pracovisku a spor vyhral. A firma platila a platila.... .
Išlo o veľkú firmu s celoslovenskou pôsobnosťou.
Z toho mi vyplýva - skúsiť ukončiť PP iným spôsobom aj za cenu dohody. Aj keď sa potom nenaplní odstrašujúci efekt.
Zamestnanecko-zamestnávateľské súdne spory v 99% vyhráva zamestnanec.
Ja to veľmi dobre viem, len to vysvetli vyššie, keď pádne argumenty nezaberajú, do dohody ZC odmietol ísť, je si proste istý sebou. Odmietnutie podrobiť a alkoholu, resp. alkohol máme v KZ aj v interných predpisoch ako závažné porušenie prac. disc., tie podpisuje každý zamestnanec, že sa s nimi oboznámil.Tiež mu neprospieva to svojvoľné opustenie pracoviska, ale myslím, že aj z toho sa môže celkom dobre dostať..proste všetko hrá proti sporu, ale aj tak doň pôjdeme.....ZC Je však na takej pozícii, kde aj malé zaváhanie môže mať veľmi vážne následky, tak si myslím, že keby sa toto preukázalo, mohlo by aspoň to byť v náš prospech.
STRELEC
27.07.06,05:47
Ja to veľmi dobre viem, len to vysvetli vyššie, keď pádne argumenty nezaberajú, do dohody ZC odmietol ísť, je si proste istý sebou. Odmietnutie podrobiť a alkoholu, resp. alkohol máme v KZ aj v interných predpisoch ako závažné porušenie prac. disc., tie podpisuje každý zamestnanec, že sa s nimi oboznámil.Tiež mu neprospieva to svojvoľné opustenie pracoviska, ale myslím, že aj z toho sa môže celkom dobre dostať..proste všetko hrá proti sporu, ale aj tak doň pôjdeme.....ZC Je však na takej pozícii, kde aj malé zaváhanie môže mať veľmi vážne následky, tak si myslím, že keby sa toto preukázalo, mohlo by aspoň to byť v náš prospech.Možno nakoniec k súdnemu sporu ani nedôjde (máte zrejme dobrú "papierovú" predprípravu takéhoto prípadu) a zamestnanec nastúpil na PN z jednoduchého dôvodu - získať čas a nové miesto. Veľa zdaru právnemu zástupcovi firmy.
Eva Farkasová
27.07.06,06:07
Zdravím všetkých, potrebujem poradiť pri okamžitom skončení pracovného pomeru , zamestnanec sa odmietol podrobiť vyšetreniu na požitie alkoholu = dychovej skúške, opustil svojvoľne pracovisko a ešte v ten deň doručil PN -ku. Posudzujeme to ako závažne porušenie pracovnej disciplíny - odmietnutie dychovej skúšky=požitie alkoholu a ja by som chcela vedieť, aké vidíte šance na prípadný súdny spor, tá PN-ka je jednoznačne účelová, len sa mi vidí, že to bude ťažké preukázať.Vopred vďaka za príspevok ;)


No musím uznať, že uvedený zamestnanec má priateľa lekára a asi aj dobrého poradcu - právnika. S PN neurobíte nič. Z vlastných skúseností viem, že ju bude predlžovať kým sa dá. Na súd by som s týmto prípadom nešla, je vynaliezavý a určite by to zariadil aj s tým sudcom. Alkohol na pracovisku je horor - poznáme to. U nás je to o to horšie, že oznámujeme riaditeľovi tieto skutočnosti a on nás "ubezpečí", že sú to poveternostné vplyvy. Takže asi tak. :eek:
Lydušik1
27.07.06,06:20
No musím uznať, že uvedený zamestnanec má priateľa lekára a asi aj dobrého poradcu - právnika. S PN neurobíte nič. Z vlastných skúseností viem, že ju bude predlžovať kým sa dá. Na súd by som s týmto prípadom nešla, je vynaliezavý a určite by to zariadil aj s tým sudcom. Alkohol na pracovisku je horor - poznáme to. U nás je to o to horšie, že oznámujeme riaditeľovi tieto skutočnosti a on nás "ubezpečí", že sú to poveternostné vplyvy. Takže asi tak. :eek:
Neverila by si ale je to závodný lekar, ktorý mu dal PN-ku, takže ho budeme asi musieť trošku pritlačiť, pôjde to asi na úrad pre dohľad nad zdrav. star. a uvidíme kam až.
Eva Farkasová
27.07.06,07:45
Tak to je už odvaha. To by som toho lekára poriadne prevetrala :o))). Prajem šťastný priebeh .
Lydušik1
27.07.06,09:37
K tomu okamžitému skončeniu pracovného pomeru sa pridala ešte jedna skutočnosť, ZC ukončil PN a ešte počas PN si nechal na podpis dovolenkový lístok, zatiaľ nemám tušenie, s akým dátumom, PN ukončil, do práce nenastúpil, dovolenkový lístok má nepodpísaný, doma nie je, okamžité skončenie mu nemôžeme doručiť osobne (skôr sme ho nemohli doručiť, lebo o okamžitom skončení as rozhodlo len teraz), ak to bude stáť na pošte 18 dní, nestihneme mesačnú lehotu. Je možná aj nejaká kratšia odberná lehota na pošte ako 18 dní ?(myslím mimo tých písomností, kde lehotu ustanoví príslušný zákon).
Gabi03
27.07.06,09:52
K tomu okamžitému skončeniu pracovného pomeru sa pridala ešte jedna skutočnosť, ZC ukončil PN a ešte počas PN si nechal na podpis dovolenkový lístok, zatiaľ nemám tušenie, s akým dátumom, PN ukončil, do práce nenastúpil, dovolenkový lístok má nepodpísaný, doma nie je, okamžité skončenie mu nemôžeme doručiť osobne (skôr sme ho nemohli doručiť, lebo o okamžitom skončení as rozhodlo len teraz), ak to bude stáť na pošte 18 dní, nestihneme mesačnú lehotu. Je možná aj nejaká kratšia odberná lehota na pošte ako 18 dní ?(myslím mimo tých písomností, kde lehotu ustanoví príslušný zákon).

Akú mesačnú lehotu máš na mysli? Ak mu dovolenku nikto neschválil, ja by som to pokladala za porušenie prac. disciplíny, druhé upozornenie a okamžité skončenie. A keď neprišiel do práce bez udania dôvodu, neospravedlnená absencia. Ja myslím, že mu dajte skončenie PP a myslím, že sa tam neráta dátum prevzatia. Čo keby do listu napíšeš konkrétny dátum?
Lydušik1
27.07.06,10:38
Akú mesačnú lehotu máš na mysli? Ak mu dovolenku nikto neschválil, ja by som to pokladala za porušenie prac. disciplíny, druhé upozornenie a okamžité skončenie. A keď neprišiel do práce bez udania dôvodu, neospravedlnená absencia. Ja myslím, že mu dajte skončenie PP a myslím, že sa tam neráta dátum prevzatia. Čo keby do listu napíšeš konkrétny dátum?
Myslím lehotu na okamžité skončenie prac. pomeru, ten môžeš skončiť do jedného mesiaca odo dňa, kedy si sa o dôvode pre okamžité skončenie dozvedel. A musíš preukázať doručenie, resp. odmietnutie prevzatia písomnosti, resp. uplynutím odberenej lehoty máš zásielku doručenú a práve keď si náš ZC neprevezme v odbernej lehote, ona uplynie, avšak posledný deň (akože deň doruečenia) už bude po zákonom určenej mesačnej lehote. Takže nakoniec budeme musieť ísť cez výpoveď, resp. je tu zatiaľ tá absenčka. A konkrétny dátum do llistu napísať nemôžeš, to je práve ten dátum prevzatia zo strany zamestnanca.
Gabi03
27.07.06,10:42
Myslím lehotu na okamžité skončenie prac. pomeru, ten môžeš skončiť do jedného mesiaca odo dňa, kedy si sa o dôvode pre okamžité skončenie dozvedel. A musíš preukázať doručenie, resp. odmietnutie prevzatia písomnosti, resp. uplynutím odberenej lehoty máš zásielku doručenú a práve keď si náš ZC neprevezme v odbernej lehote, ona uplynie, avšak posledný deň (akože deň doruečenia) už bude po zákonom určenej mesačnej lehote. Takže nakoniec budeme musieť ísť cez výpoveď, resp. je tu zatiaľ tá absenčka. A konkrétny dátum do llistu napísať nemôžeš, to je práve ten dátum prevzatia zo strany zamestnanca.

Oki, zas som múdrejšia :)
Jana3
06.08.10,09:12
Riešim okamžité skončenie pre alkohol. V ZP je povinnosť prerokovať to so zástupcami zamestnancov. Ak firma nema žiadnych zástupcov ani dôverníka, nebude s tým problém?
Chobot
06.08.10,09:17
Riešim okamžité skončenie pre alkohol. V ZP je povinnosť prerokovať to so zástupcami zamestnancov. Ak firma nema žiadnych zástupcov ani dôverníka, nebude s tým problém?

Ak nemáte odbory ani zástupcu zamestnancov, tak to nemáš s kým prerokovať. Môžeš dať výpoveď.
certik
03.01.11,07:27
Zamestnanec sa na firemnom večierku opil (piatok 17.12.), sadol za volant a havaroval. Zobrali ho do nemocnice, kde podpísal revers a v pondelok (20.12.), keď vytriezvel išiel k svojmu lekárovi, ktorý mu vypísal PN od soboty (18.12.) Do práce nám ju poslal asi po týždni, nevedeli sme, kde sa nachádza a čo je sním. Stále je na PN, hoci ho vidávame ako sa promenáduje po meste a to dokonca pred našou firmou. Nakoľko toto nie je jeho prvý prešľap, chceme s ním ukončiť pracovný pomer. Len teraz to bude problém, pretože pracovný pomer je na dobu neurčitú a on je stále PN. Poraďte ako z tohto kolotoča von. Ďakujem
veronikasad
03.01.11,07:30
Zamestnanec sa na firemnom večierku opil (piatok 17.12.), sadol za volant a havaroval. Zobrali ho do nemocnice, kde podpísal revers a v pondelok (20.12.), keď vytriezvel išiel k svojmu lekárovi, ktorý mu vypísal PN od soboty (18.12.) Do práce nám ju poslal asi po týždni, nevedeli sme, kde sa nachádza a čo je sním. Stále je na PN, hoci ho vidávame ako sa promenáduje po meste a to dokonca pred našou firmou. Nakoľko toto nie je jeho prvý prešľap, chceme s ním ukončiť pracovný pomer. Len teraz to bude problém, pretože pracovný pomer je na dobu neurčitú a on je stále PN. Poraďte ako z tohto kolotoča von. Ďakujem
Počas PN-ky mu nemôžete dať výpoveď. Treba žiadať opakované kontroly dodržiavania liečebného režimu počas PN na SP (možno sa "promenáduje" počas vychádzok).