elis3
03.10.17,20:44
Intrum mi poslali sms že ich mám kontaktovať ohladom akejsi pohladávky. Tak som tam zavolala a hned ma príjemne prekvapili vraj im visím 2000 euro. Zistoval som a ze som mal nejaké nezaplatene faktury z telekomu z roku 2002. Tak som od nich žiadal nejaku dokumentaciu a poslali mi akurat prefotene faktury z telekomu a akýsi formular rukou podpisaný ze ma na adrese nejaký pán nevedel nájsť. To bolo vsetko. Dnes mi prisiel mail ze im visím uz iba 1400 euro a mám zaplatit 100 euro a mám si vybrat ako budem ten dlh splácať. Podla mna ak tam aj nejaká pohladávka vznikla mala by byť dávno premlčaná. čo mi odporučíte ako mám na tieto výzvy reagovať ? Ďakujem.
taiko
03.10.17,18:50
Premlcana by bola, ak by s nou 10 rokov nikto nic nerobil.
taiko
03.10.17,18:53
Nesmies to ignorovat. Musis presne zistit o co ide.
1. Zavolaj do telekomu, zisti ci a ake si mal, ci mas pozdlznosti.
2. Chod do banky a vypytaj si vypisy z uctov, mozno si to zaplatil so zlym variabilnym symbolom a preto Tvoju platbu telekom neevidoval.

Odhliadnuc od vsetkeho si myslim, ze take veci sa neriesia SMS, ani majlom. Vypytaj si vsetko postou, mal by tam byt aj nejaky platobny rozkaz, nejake rozhodnutia sudov atd atd.
Dáša_
04.10.17,03:26
Pokiaľ nemajú v ruke platobný rozkaz, alebo rovno exekučný titul, je to s najväčšou pravdepodobnosťou premlčané. Skúšajú, kto sa naľaká. Keby to aj na súd dali, tak treba namietať premlčanie. Ale s najväčšou pravdepodobnosťou to ani k súdu nedôjde.

Treba napísať, že pohľadávka je dávno premlčaná.
Dáša_
04.10.17,03:33
Dáša_
04.10.17,03:35
toto platí iba v prípade, žeby mali právoplatný exekučný titul, teda napríklad platobný rozkaz, rozsudok... Inak platí 3 alebo 4 roky premlčacia doba, bud podla občianskeho alebo obchodného zákonníka
Dáša_
04.10.17,03:36
tak toto netreba riešiť ani z roku 2012, nieto z roku 2002 - myslím tú správnu platbu
willma
04.10.17,05:56
Taiko IJ sú prachsprostí vymáhači, ktorí zastrašujú prostredníctvom SMS, meilov a telefonátov - moju mamu takto rôzne spoločnosti otravovali dlhých 8 rokov - bezdôvodne. Vymáhajú premlčané a vymyslené - nekomunikovať s nimi - prípadne do zblbnutia omieľať jedno jediné - dajte ma na súd - ver, že nedajú, lebo dobre vedia, že by nepochodili.
korela
04.10.17,07:56
Ak sídlia na Karadžičovej, mám pocit, že ide o tých istých. Tiež mi prišiel od nich list so sumou asi pred piatimi rokmi, niečo zaplatiť do určitého dňa, zbytok na splátkový kalendár + trovy.
Jeden čas som mala na seba dva mobily, keďže syn ešte chodil do školy, zobrala som si ho na svoje meno.
Ide o to, že v liste nebolo uvedené ani jedno číslo telefónov, ani číslo nezaplatenej faktúry, ani za aké obdobie.
Odvtedy mal syn už niekoľko ďalších čísiel a na to jeho pôvodné som si spomenula iba preto, lebo išlo úplnou náhodou o kombináciu čísla jedného typu lietadla a narodenia roku člena rodiny, tak sa mi ľahko ešte po desiatich rokoch pamätalo, inak by som na neho neprišla asi nikdy.

Po prvé treba vziať do úvahy a argumentovať s tým, že keď človek nezaplatí jeden mesiac, max. dva, v okamihu ho odpájajú (ak ešte to číslo máte). Takže, o aké dlžoby z princípu môže ísť?
Po druhé som trvala som na tom, keďže sme účty platievali výlučne u ich v pokladni, a všetky fa som v tej dobe ešte archivovala, aby mi napísali, o akú fa ide, keďže moje číslo mám nezmenené 20 rokov.
Nezistili nič ani u mňa, ani u syna, nakoniec mi iba odpísali cez SMS, že je prípad uzavretý. Nemali dôkazy.
Inak to je tiež obraz o ich spôsobe komunikácie s klientom. Ani tú námahu si nedali, aby výsledok zaslali písomnou formou.
Nejde o nič, iba o vydieračské praktiky podobné ako u dopravného podniku. Pre pasažiera po rokoch nedokázateľné.
Dáša_
04.10.17,08:00
stačí namietať premlčanie.
Oni totižto kupujú balíky pohľadávok. Všelijakých, aj takých, o ktorých je jasné, že sú pasé. A potom skúšajú. A vždy je dosť ľudí, čo sa naľaká a zaplatí. Oplatí sa im to, aj keď je jeden zo sto.
korela
04.10.17,08:04
Áno.
taiko
04.10.17,09:35
@wilma, to ci je niekto prachsprosty vymahac je irelevantne. Podstane je, ci je jeho narok legitimny alebo nie. Preto pisem, ze to treba dat na pravu mieru a zisitit ci pohladavka/resp vymahanie je opravnene. Neverim totiz, ze vsetky vymahania co robia su neopravnene. A ignorovat opravnene vymahanie moze byt velmi, velmi drahe.
Nekomunikovat s vymahacom je proste zla rada podla mna.
Ing. Ľubomír Janoška
04.10.17,09:42
Dáša_
04.10.17,09:50
sranda, čím väčšie tržby, tým väčšia strata :D :D
Ing. Ľubomír Janoška
04.10.17,10:19
veď práve
misoft
04.10.17,12:54
A práve preto pristupujú k takýmto manierom - nezákonným - formou nátlaku, vyhrážania....
Už uplatňujú výpalnícke a vydieračské praktiky... využívajú obavy a strach.
Ingelér - nie je toto už aj na TO?
Ing. Ľubomír Janoška
04.10.17,13:18
Nie je, ale Buchi by vedel poradiť alternatívne riešenie :D
GretaA
22.12.17,09:09
Napíšte im, že tieto pohľadávky sú podľa obchodného zákonníka premlčané. Alebo ak máte čas, choďte sa do Telekomu pobaviť s niekým, prečo si myslia, že tie veci neboli zaplatené. Sami Vám nebudú vedieť odpovedať.

Táto firma funguje tak, že odkúpia od pôvodného veriteľa nejaký PRASTARÝ prípad a po 10 rokoch sa ozvú človeku s vyhrážkami exekúcie, že má niečo zaplatiť. Pričom je to dávno premlčané. Zákon je na vašej strane, tieto pohľadávky sú premlčané, pokiaľ neboli medzitým v lehote postúpené na súd... ak im chýbali zaplatené faktúry, poistné... mali sa ozvať skôr a dať to včas na súd.
GretaA
22.12.17,09:19
Naša skúsenosť s nimi bola takáto: a zbaviť sa ich bolo prekvapivo jednoduché - aspoň u nás to fungovalo:

Nám napísali v roku 2017, že máme zaplatiť 250 € dlh a 250 € úrok (za 9 rokov) za nezaplatené poistné Komunálnej poisťovni z roku 2008. Musia mať chudáci toľko práce, keď veci otvárajú až s odkladom 9 rokov... Perlička bola, že ako sme zistili v poisťovni, niekto zneužil manželove osobné údaje, konkrétne rodné číslo a uzavrel v roku 2008 na jeho meno zmluvu (životná poistka Family garant, čosi také). On nikdy nič v tej poisťovni nemal. Trvalý pobyt tam bola nejaká ulica v Komárne, kde môj manžel v živote ani nebol... ukazovali nám to len v systéme, podpis na origináli bol určite tiež falošný. Poisťovňa mu skúšala písať na tú adresu do Komárna a potom v roku 2011 to postúpila Intrum Justitia. Tí boli 6 rokov ticho. V roku 2017 zrazu už vedeli, kde má manžel aktuálny trvalý pobyt a po 9 rokoch ho s týmto kontaktovali.

Normálne odpisovali na maily, čo sme boli prekvapení. A po pár týždňoch mailovania napísali, že sa nám ospravedlňujú a zmluva s Komunálnou poisťovňou, na základe ktorej "akože" teraz vymáhajú dlh, vlastne neexistuje, resp. nedokážu nám ju predložiť. Určite bola skartovaná ako neaktívna zmluva, lebo poistné sa neplatilo a na základe toho vznikol ten "dlh" a zmluva bola vypovedaná poisťovňou ešte v tom roku...
korela
22.12.17,14:24
Neviem, kto dal mínus, ale tento príspevok má rovnakú podstatu aké sa tu už na Porade s touto firmou vyskytli. Sú to ich praktiky, napísať list a hneď v ňom bez vysvetlenia určiť aj prvú splátku s dátumom splatnosti, pričom človeku vôbec nie z listu jasné, o čo vlastne ide. V mojom prípade pred cca 5 r. riešili nezaplatené faktúry z T mobilu, pričom neuviedli ani obdobia ani č. t.
Ak ich požiadate, aby vám napísali o aké tel. číslo ide, nevedia. Ani o aký mesiac/ce.
Ja som odkladala všetky zaplatené fa a chodili sme ich platiť vždy priamo do ich pokladne. Hŕba aspoň 10 cm a viac na výšku.

Po druhé, ak v Telekome (T mobile) človek nezaplatí fa, tak buď ho vypnú hneď alebo po upomienke. Ak má človek existujúce číslo bez zmeny od začiatku 20 r., tak čo chcú vymáhať?
Na základe vyššieho som si uvedomila, že v čase nedospelosti syna bol jeho tel. na moje meno, tel. bol v čase vymáhania dávno zrušený, prešiel inde. Pracovníčke som ho poskytla, prejednala a s T mobilom, nemali podklady, odpísala mi iba cez SMS, že sa nič vymáhať nebude. Nemali ako dokázať, ale ani nemali čo dokázať.
Amatérske jednanie, bez normálnej zaužívanej komunikácie.
Treba s nimi, žiaľ, ale vo svojom záujme strácať čas a komunikovať.
misoft
22.12.17,18:08
To som dal JA! Pretože je to otázka a to, čo napísala, nie je odpoveď, ale je to komentár!
Ja v jej elaboráte žiadnu odpoveď NEVIDÍM!!!
Keby to bola Debata - v tom prípade by to bolo prínosné a podnetné.