Mirka3003
04.10.17,06:36
Ahojte, rada by som Vas poprosila o radu, resp odpoveď na nasledujuce otazky, ak mate skusenosti
1. Zivnost by som si chcela rozbehnut popri zamestnani. Ako je to s poplatkami mesačne/ročne? Aka je ich výška a čo všetko musím platiť?
2. Ak chcem živnosť popri zamestnaní, musí mi to odsúhlasiť zamestnávateľ?
3. Daňové priznanie, čo všetko si môžem dať do nákladov? (benzín, telefon, zariadenie, material,...) musí to byť písané na IČO?
4. Môžem v pripade nechtoveho dizajnu podnikať doma (prerobená miestnosť)? Ak áno, môžem túto prerábku dať do nákladov?
5. Čo sa považuje za daňový doklad a naopak čo nie?
6. Ak mám živnosť a nepôjde to, teda ostanem nezamestnaná, dostanem peniaze tak, ako keby som pracovala?
7. Materská/rodičovská dostanem?
8. Dôchodok, je tam nutné nejaké pripoistenie v prípade živnosti? Ak áno, aké?

Vopred Vám ďakujem za odpovede :-)
avalik
04.10.17,05:46
na zaciatok pouzi vyhladavac tu na porade vacsina tvojich otazok jd tu uz zodpovedana .... aj na google je dostatok odbornych clankov

komplexna odpoved na tvoje otazky, by bola v rozsahu knihy, a na to tu nie je priestor

doplnenie:

nechtový dizajn = manikura - remeselna zivnost ... vyzadujr sa odborna sposobilost

PS: hore je vyhladavac, dole na stranke navod na pracu s poradou
ivka70
04.10.17,05:55
1. v prvom roku platis povinne len zdravotne poistenie, ktore si mozes stanovit aj nulove preddavky (ak mas ZP zo zamestnania), ZP ti to zuctuje v rocnom zuctovani
2. nie
3. To, co suvisi s podnikanim
4.mozes, prerabku a naklady v pripade, ze miestnost oficialne vyclenis na podnikatelske ucely (a budes tak za nu aj platit dane, odvoz smeti a
pod.)
5. nastuduj v danovom zakone
6. nie, evidencia na UP nie je mozna, pokial mas aktivnu zivnost a ak nie si evidovana na UP, nemozes poziadat o podporu v nezamestnanosti
7. ano, ak budes zo zivnosti platit aj nemocenske poistenie aspon 270 dni v posl. 2 rokoch pred porodom, tak aj z oboch poisteni (ale do max. VZ)
8. nie je, je to na tebe, ak budes mat poivnne dochodkove poistenie (zavisi od prijmov), tak budes prispievat na dochodok aj zo zivnosti
Mirka3003
04.10.17,05:55
Tak mi prosim pomozes a preposles linky? Na fore som nova a asi neviem hladat. Dakujem
misoft
04.10.17,05:59
A okrem ineho sa tu odpoveda na jednu otazku a nie na cely subor otazok - potom by tu bol z toho riadny gulas (ale nie kotlikovy :D).
Mirka3003
04.10.17,06:49
Dakujem krasne :-)
kopretinka
04.10.17,08:33
2.ak si zamestnaná niekde ako nechtová technicka,tak ti to zamestnávateľ musí povolit
4.a musí ti to schválit hygiena (a to je pekná zábavka......) takže by som zacala tam.
Mirka3003
04.10.17,12:29
Musim splnat nejake konkretne poziadavky? Co mi odporucas zacat doma, alebo rovno z prenajmom? Dakujem
avalik
04.10.17,16:33
doplnila som odpoved ... minuskar, nech teda napise komplexnu odpoved ;)
kopretinka
04.10.17,22:14
Samozrejme,ze musis splnat poziadavky. odporucam ist na hygienu a tam sa spytat.Ak budes schopna to splnit,tak treba danu misstnost vynat z obytnej plochy,to ti povedia na katastri.
Ja osobne by som si nekomplikovala zivot a nieco si prenajala..