Kunkelová
12.11.04,11:14
ahojte,prosísm o skorú odpoveď
zamestnanci pracuju na tzv.krátky a dlhý týždeň t.z.,že
dva dni pracujú,majú dva dni volno,potom tri dni pracujú majú tri dni volno.
Takže keď dva dni,alebo tri dni pracujú tak robia v teň deň 14.5 hod.
po odpracovaní 4-hod.nárok na jeden str.lístok ale nakoľko robia v ten deň viac ako 11-hod.majú nárok aj na druný str.lístok ?

ďakujem, Kunkelová
sway
12.11.04,10:19
ja by som si myslela, že nemajú nárok, ale moc ma zauíma čo na to ostatní???
asi by som to riešila drahším lístkom - pre uspokojenie zamestnancov.
Luba2
12.11.04,12:10
Podľa zákona, ak odpracujú viac než 11 hodín, má zamesntávateľ možnosť poskytnúť aj ďalšie teplé jedlo (resp. lístok). Možnosť - nie povinnosť.

Ja však vidím problém v tom, že podľa § 87, ods. 4/ ZP - nesmie pracovný čas v priebehu 24 hodín presiahnuť 12 hodín a teda zákonník práce nepripúšťa zmeny, ktoré by boli dlhšie. Nerieši preto ani povinnosť poskytnúť stravovanie nad 12 hodín, nakoľko zamestnanec nemá mať zmenu dlhšiu než 12 hodín. /do roku 2002 bolo v ZP upravené aj stravovanie nad 12 hodín - bola to povinnosť./

Ak by však robil ako nadčas ďalšiu zmenu /napr. pri zastupovaní/, tam by nárok na stravný lístok mal.
Kunkelová
12.11.04,13:11
Podľa zákona, ak odpracujú viac než 11 hodín, má zamesntávateľ možnosť poskytnúť aj ďalšie teplé jedlo (resp. lístok). Možnosť - nie povinnosť.

Ja však vidím problém v tom, že podľa § 87, ods. 4/ ZP - nesmie pracovný čas v priebehu 24 hodín presiahnuť 12 hodín a teda zákonník práce nepripúšťa zmeny, ktoré by boli dlhšie. Nerieši preto ani povinnosť poskytnúť stravovanie nad 12 hodín, nakoľko zamestnanec nemá mať zmenu dlhšiu než 12 hodín. /do roku 2002 bolo v ZP upravené aj stravovanie nad 12 hodín - bola to povinnosť./

Ak by však robil ako nadčas ďalšiu zmenu /napr. pri zastupovaní/, tam by nárok na stravný lístok mal.


Luba2 mám tomu rozumieť tak , že keď zamestnanec pracuje jeden deň napr. od 8,30 do 23,00 hod t.j. spolu 14,5 hod .a druhý deň tak isto, potom má ďalšie dva dni volno prichádza vlastne k porušeniu § 87 a mala by som rozvrhnutie pracovného času upraviť?

Ahoj Kunkelová
Luba2
12.11.04,13:29
Presne tak ako píšeš - dochádza k porušeniu § 87/4.
Odcitujem Ti niečo z komentára mojej obľúbenej Barancovej:" Zákonník práce v tomto odseku zakotvuje maximálnu dĺžku pracovného času aj pri nerovnomerne zozvrhnutom pracovnom čase v rozsahu 12 hod., čím sa sleduje predovšetkým zdravotná ochrana zamestnancov v zmysle požiadaviek smernice č. 93/104/ES o niektorých aspektoch organizácie pracovného času. Do toho rozsahu sa nezapočítava práca nadčas."

Napriek tomu viem, že mnoho firiem robí veľmi podobne ako u Teba /aj my máme asi 10 zamestnancov, ktorí nerobia osmičky, ale je potrebné aby boli v robote obdeň okolo 13-14 hodín/. Možno, že keď nám raz príde kontrola, ktorá by špecialne na tom bazírovala a príde na to, pohoríme, ale zatiaľ to robíme tak, že píšeme všetkým osmičky od pondelka do piatku, ono to vychádza približne rovnako, majú nárok na stravné lístky nie za tri dni v týždni ale za päť a sú spokojní aj zamestnanci, aj my. Vyrábame totiž produkt, ktorý treba sledovať od rána, až do neskorého večera a upravovať a prerábať, tak to nemôžu robiť dve zmeny. Ale tým Ťa nenahováram na nič nezákonné, len Ti chcem povedať, ako sme sa s tým vysporiadali my.
Možno že by sa k nám mohol pridať ešte niekto, aké má skúsenosti s nerovnomerne rozvrhnutým prac. časom a hlavne s kontrolami.
Kunkelová
12.11.04,14:43
Luba2 ďakujem Ti ,nenahováraš ma na nič zlé, já som to navrhovala tak isto
ako ste to vyriešili Vy, lenže bolo mi oponované práve tou kontrolou zo strany zamestnávateľa.Ešte raz veľmi pekne Ti ďakujem za úprimnú odpoveď

Kunkelová