Jana7777777
04.10.17,21:53
Chcela by som sa spytat ak by mi vedel dakto prosim poradit....
Po vyluceni z bytoveho druzstva po 8 rokoch som dostala novu najomnu zmluvu na dobu urcitu a to na 5 rokov podla paragrafov 685 a 686 Obcianskeho zakonnika s ktorou nesuhlasim, prevzala som si iba kopiu na prestudovanie viete mi v tom dakto prosim poradit?!?
Za pomoc vopred dakujem!!!

Podpisom tejto zmluvy sa stavam najomcom na dobu urcitu avsak nie clenom. Ak poziadam o clenstvo mozu mi vyhoviet, otazne je ci nebudem musiet po 5 rokoch bytovu jednotku vratit...
Ak mi vie dakto poradit velmi budem vdacna za kazdu odpoved!!!
Dakujem Vam vopred vsetkym za pomoc!!!
Jana
Mária27
08.10.17,07:45
Takú nájomnú zmluvu nemáš dôvod podpisovať. Nájomná zmluva na byt nemusí byť uzavretá písomne - platby ti môžu riadne predpisovať. Navyše, tvoj vzťah k družstvu je upravený zákonom, iným zásahom si môžeš poškodiť.

občiansky zákonník
§ 714
Zánikom členstva osoby v bytovom družstve zanikne jej nájom bytu. Nájomca družstevného bytu nie je povinný sa z bytu vysťahovať, dokiaľ mu nie je zabezpečený primeraný náhradný byt. Vrátenia členského podielu sa môže člen domáhať až po vysťahovaní z bytu, a to v lehote danej stanovami družstva.

Nie si povinná sa z bytu vysťahovať, pokiaľ nemáš zabezpečený primeraný náhradný byt - ale natrvalo. Keby si sa teraz aj nevysťahovala, ale by si dobrovolne zmenila tvoje právo na dobu určitú, potom by ťa mohli vysťahovať bez bytovej náhrady.

V byte máš právo bývať, lebo užívaš svoj majetok, hoci je byt vo vlastníctve družstva. Tvoj majetok je členský podiel, ktorý má hodnotu družstevného bytu, teda trhovú hodnotu tohto bytu v tejto lokalite. Keď ti družstvo aj zabezpečí primeraný náhradný byt, tento členský podiel ti musí vrátiť!!! Jednoducho ti musí za ten byt zaplatiť, pretože aj ty si zaplatila zaň veľké peniaze. Takto to vysvetli aj predstavenstvu aj členskej schôdzi - tým, že ťa vysťahujú nič nezískajú. Bezdôvodne by sa chceli obohatiť, ak by si za meškanie s platením nájomného (ktoré si nakoniec vyrovnala) len ako sankciu chceli nechať tvoj družstevný byt.

Je veľa judikátov, ktoré vysvetľujú, čo je členský podiel nájomcu družstevného bytu a akú má hodnotu. Prikladám ti aspoň niečo.