Iwett
05.10.17,07:20
Dobrý deň,
zamestnanec dostal výpoveď s dvojmesačnou výpovednou lehotou. Zamestnanec oznámil, že si bude čerapať dva týždne dovolenky bez toho aby to odsúhlasil so zamestnávateľom. Čo má zamestnávateľ za práva v tomto prípade, keď s dovolenkou nesúhlasí?
ivka70
05.10.17,05:23
Ak zamestnanec nepride do prace, tak mu moze nahlasit absenciu - teda aj odhlasit ho z poistovni kvoli absencii.
Poslat mu pisomne upozornenie kvoli absencii, skratit mu narok na dovolenku o 2 dni za kazdy den absencie.
Ak by neprisiel spat do prace a ma podpisanu zmluvnu pokutu za nedodrzanie VD, tak si uplatnit tu.
A v konecnom dosledku s nim po opakovanej absencii a pisomnom upozorneni rozviazat okamzite PP za opakovane menej zavazne porusenie ZP.
Iwett
05.10.17,05:26
Ďakujem, len či to platí aj keď je zamestnanec vo výpovednej lehote
ivka70
05.10.17,05:27
Samozrejme, VD nie je v tomto ohlade ziadna specialna doba, Zakonnik prace aj pracovna zmluva platia aj pocas VD a novsie ukoncenie PP (napr. aj dohoda ci okamzite skoncenie PP) rusi povodnu vypoved, samozrejme musi byt zo zakonnych dovodov.
Iwett
05.10.17,05:45
Ďakujem..... takže zamestnanec ani vo výpovednej lehote nemôže oznámiť zamestnávateľovi, že nastupuje na dovolenku? Aj v takomto prípade určuje dovolenku zamestnávateľ?
ivka70
05.10.17,05:48
Oznamit moze len cerpanie dovolenky z predchadzajuceho roka teda 2016, po 1.7.2017, ak mu jej cepranie dovtedy zamestnavatel neurcil. To je jedina moznost, kedy si moze oznamit cepranie sam zamestnanec, bez dohody so zamestnavatelom. Aj toto cerpanie ma svoje obmedzenia, musi to urobit pisomne a aspon mesiac dopredu.
V akomkolvek inom pripade urcuje cerpanie dovolenky zamestnavatel.
Iwett
05.10.17,05:52
Ďakujem veľmi pekne, mne kamarát povedal, že mali taký problém a právnik im povedal, že vo výpovednej lehote si môže zamestnanec kedykoľvek vyčerpať polovicu zostávajúcej dovolenky.... bolo to tak niekedy? Ja som to nikde v zákonníku práce nenašla
ivka70
05.10.17,05:54
pred viac ako 5 rokmi bolo v ZP, ze polovicou dovolenky disponuje sam zamestnanec, to zo zakona vypadlo a teda neplati .
Iwett
05.10.17,06:06
Ďakujem, lebo tu čítam dookola všeličo a počúvam... keď s tým neprichádza do styku človek každý deň.... Takže prosím ešte raz: keď zamestnávateľ neschváli dovolenku zamestnancovi vo výpovednej lehote, tak ju čerpať nemôže a môže sa to považovať za absenciu a krátiť nárok na dovolenku? A musí ju vyčerpať do skončenia výpovednej lehoty, alebo mu ju môže aj preplatiť? Alebo musí zamestnanec súhlasiť s preplatením?
Ďakujem ešte raz, veľmi mi to pomohlo....
dmc
05.10.17,06:31
presne tak...po zmene - rovnako ako "otrokar" urcuje dovolenku zamestnavatel
Iwett
05.10.17,06:36
Ďakujem
ivka70
05.10.17,07:17
Ak zamestnavatel neschvali dovolenku, nejde o cerpanie dovolenky. Ak zamestnanec do prace nepride, nepride bez udania dovodu (este by mohlo byt PN napr, tak vtedy nie) dostane absenciu.
Zamestnavatel mu nemusi cerpanie dovolenky urcit do konca PP, potom ma zo zakona povinnost mu nevycerpanu cast dovolenky, na ktoru vznikol narok do konca PP, preplatit. Zamestnanec nema ziadny zakonny narok sa k tomu ,ci bude dovolenka cerpana alebo preplatena, vyjadrovat. moze sa jedine dohodnut so zamestnavatelm, ak ten chce na dohodu pristupit.
Iwett
05.10.17,08:00
Ďakujem veľmi pekne.
vicktor
05.10.17,09:05
Ivka, pekne pises.
Pridam jeden pripad, stalo sa uz davnejsie, ale pravidla asi platia rovnake: sef oznamil podriadenemu ze od dalsieho mesiaca ho firma nechce, nech podpise dohodu a dostane 5 platov. A nech si vycerpa zvysok dovolenky. Vyplnil dovolenkovy listok, odovzdal sekretarke a "dovolenkoval". Po par dnoch telefonat ze hrube porusenie pracovnej zmluvy a hodinova vypoved pre absenterstvo...
ivka70
05.10.17,09:54
v takom pripade by som si ten podpisany dovolenkovy listok minimalne nafotila .... lenze on ho zjavne podpisany nemal :( to uz pud sebazachovy nabada v takom obdobi k opatrnosti - mat vsetko na papieri
vicktor
05.10.17,10:35
Teraz uz je aj on mudrejsi.
Vtedy to bola gentlemenska dohoda - odchadzam cerpat dovolenku, personalne nech pripravi zmluvu a zavolajte ma. Ako uz vies, zavolali. Ale ine povedali.
Z gentlemama sa vyklul hajzel. Otazne ci mal slubeny bonus ak usetri na odstupnom.