Janca1234
05.10.17,13:05
Chcem riešiť hypotéku na rekreačnú chatu, v LV vedená aj s popisným číslom. Chata aj pozemok sú vysporiadané, majú na LV jedného majiteľa, ktorý aj chatu predáva. Problém je ale s tým, že asi 10m prístupovej cesty nie je zaznačených na katast.mape a zatiaľ jedna z baniek mi túto žiadosť o hyp. zamietla kvôli tomu. Prístupová cesta vedie cez pozemky, ktoré nemajú žiadneho majiteľa, nikdy tam problém teda žiaden nebol s cestou. Dá sa toto nejak riešiť? Resp. je dáka banka, ktorá berie do úvahy že tá cesta síce nie je značená ale reálne tam je a využíva sa a nemá žiadnych majiteľov? Ďakujem
vicktor
05.10.17,11:46
Tie pozemky asi maju majitela - stat v zastupeni pozemkovy fond, akurat evidencia nie je v poriadku.
Realna cesta je asi svojvolna cesta.
Je to v chatkovej osade ci uplne samostatny objekt?
Janca1234
05.10.17,11:54
je to v dedine, hneď pod rodinnými domami, len k chatke sa ide samostatnou cestou, tá je značená a potom taký 10m úsek je bez "majiteľov"
vicktor
05.10.17,12:02
V dedine = intravilan? Na obecnom urade co vravia?
Vies hladat na katastralnej mape? Skontroluj C aj E.
Alebo tu je dobry link na pozeranie majitelov: http://www.porada.sk/t301046-ako-spravit-z-lesneho-pozemku-stavebny.html
Janca1234
05.10.17,12:09
Tá chata je vysporiadaná aj pozemok pod nou cca 1360m, oplotené všetko. Dokonca aj v meste, pretože to spadá pod mesto (prímestská časť) je povolenie na výstavbu tej chaty, a to povolenie vydali bez pristupovej cesty, nerozumiem, prečo teda banka rieši toto.
buchač
05.10.17,12:30
zatiaľ JEDNA z baniek mi túto žiadosť o hyp. zamietla kvôli tomu.
====================
Na Slovensku nie je iba JEDNA banka.
Ako sa k tomu postavili iné banky ? Máš pobehané alebo si myslíš, že na nete nájdeš ?

Idem zajtra do svojej banky kvôli určitým papierovačkám...spýtam sa na problém ? Večer podám hlásenie ?
Janca1234
05.10.17,12:35
Dala som to finančáčke, tá to dnes obehá, potom môžem dať hlásenie, ale tiež ma upozornila, že to zrejme bude problém aj keď roky je využívaná rekreač.chata aj pozemok aj cesta, ktorá nie je značená. Chcela som informáciu či sa niekto nestretol už s podobným prípadom :(
vicktor
05.10.17,12:45
Preco? Pre mozny predaj v buducnosti.
Kto potom kupi chatu kam sa oficialne dostane len vrtulnikom?
Povolenie na vystavbu co vravi o pristupe na pozemok? Ma to parcelne cislo?
Cesta sluzi len pre jednu chatku ci viac?
Doterajsi majitel skusil vydrzat?

Napises prd o probleme a my sa mame starat ... ako pise buchac ze vecer treba podat hlasenie.
Janca1234
05.10.17,12:49
Veď práve, ja chatu kupujem a majiteľ toto roky neriešil, zisťujem čo a ako až sa aj ja zbytočne nezamocem len do problémov. Pozerám mapy akurát ako to tam je vedené. Potom podám to hlásenie :D
naxmt
15.10.17,22:03
Bez prístupovej cesty nebude možné vybaviť hypotéku. Dôvod je ten, že ten banka pri schvaľovaní pozerá stav podla katastrálnej mapy a nie podľa toho ako sa bežne na pozemok dostanete. V prípade nesplácania a následnej dražby by nebolo možné chatu vydražiť. Super by bolo keby ste napísali číslo parcely a katastrálne územie aby bolo možné vidieť stav. Ak nie je vlastník známy v "C" registri, bude treba pozrieť na "E" register a s tým majiteľom to vyriešiť a následne vybaviť hypotéku. Neviem či sa ku Vám už dostala informácia, že väčšina bánk financuje 60% z hodnoty. Ak Vás chata naozaj zaujala bola by tu cesta vyriešiť to cez stavebný úver bez založenia nehnuteľnosti (podľa výšky hypotéky) a následne po vyriešení prístupovej cesty refinancovať na hypotéku. Ja by som si pred kúpou najprv overil ci bude možné do budúcna doriešIť tú prístupovú cestu.
Mila123
16.10.17,05:38
ja som chcela chalupu, nemala som na vyfinancovanie v hotovosti (vlastné prostriedky) , musela som založiť byt .....vtedy pred 10 rokmi existovali tzv. Americké hypotéky, dnes mám zostatok do 2 000 € a úrok fixovaný do 08/2019 vo výške 1,95 %,
vicktor
16.10.17,07:26
Polovicna informacia ... banka tiez odmietla zalozenie chalupy z dovodu "nepristupu"?
Americke hypoteky existuju aj teraz.
silecf
16.10.17,10:50
Môj priateľ si chcel vybaviť hypotéku na rekreačnú chatu, ale bohužiaľ mu tiež túto možnosť zamietli. Ževraj sa na to nedá zobrať hypotéka. Tak to riešil úverom.
buchač
16.10.17,11:08
Ono je dobré prečítať si aj zadanie.

Tu nejde o hypo alebo úver. Tu ide o prístupovú cestu.
Oliwa
16.10.17,11:50
Silecf, aj hypotéka je úver... hypotekárny.
vicktor
17.10.17,07:01
Kazdy hypo-uver je uver, ale nie kazdy uver je hypotekarny uver.
Tazko povedat - mozno Janca poziadala o hypoteku a bolo to zamietnute, referent(ka) nenavrhla alternativne riesenie.

buchac, po opatovnom precitani zadania sa mi prispevok stale zda dobry. Silecf navrhol pozmenene financovanie s menej prisnymi pravidlami.
peta49
05.01.18,18:40
Odporúčam ti americkú hypotéku. Bezúčelová alebo tiež nazývaná ako americká hypotéka, sa veľmi často využíva v prípade, že potrebujete vyššiu sumu peňazí, zvyčajne nad 20 000 €. Rozdiel oproti klasickej (účelovej) hypotéke je, že peniaze z nej môžete využiť aj na iný účel, ako na kúpu nehnuteľnosti.Úroková sadzba je podstatne nižšia ako pri pôžičke, no splátka pri vyššej sume vyššia.
arizona
05.01.18,18:49
A nenapisala si dolezitu vec! Musi vlastnit nejaku nehnutelnost...Podmienky získania americkej hypotéky:
Podmienky sú tie isté ako pri klasickej hypotéke. Jediný rozdiel je v tom, že nepodávate doklady k účelu úveru. Stále však platí, že potrebujete dostatočný príjem, byť majiteľom nehnuteľnosti a musíte mať čistý úverový register.http://www.expertnafinancie.sk/blog/kedy-sa-vyplati-americka-hypoteka-104