Evanka
05.10.17,14:46
V bytovom dome má spoločnosť kúpený nebytový priestor. ktorý využíva ako nacelárie.
Od správcu sme dostali faktúru - Predpis zálohy. V rozpise podlieha poplatok za výkon správy DPH . (Sme mesační platcovia DPH). Po uhradení som očakávala vyúčtovaciu faktúru, aby sme si na jej základe mohli uplatniť DPH. Namiesto nej som dostala onasledovnú dpoveď

"ZoVS - Zmluva o výkone správy je uzatvorená na základe Zákona 182/1993 a ide o spotrebiteľskú zmluvu v zmysle Občianskeho zákonníka. T.z., že zmluva medzi Vašou spoločnosťou a nami ako správcom bytového domu nie je obchodného charakteru a teda v tomto prípade vystupujete ako konečný spotrebiteľ. Z tohto dôvodu, Vám nevzniká nárok na odpočet DPH. Preto nevidíme dôvod na vystavenie daňového dokladu na poplatok za výkon správy.
Naša spoločnosť je mesačným platiteľom DPH, t.z. že DPH odvádzame mesačne na základe vystavených mesačných predpisov."

Podľa mňa je ten názor nesprávny. Prosím poraďte!
.
avelka
16.10.17,09:14
Riešim podobný problém, tak prikladám odpoveď daň. poradcu.
Nadežda Cígerová (11:00)
správca Vám dodáva službu- čiže DPH si môžete uplatniť.. lebo správca odviedol DPH do štátneho rozpočtu... Jedine zo svojej služby môže DPH odvádzať... Pokiaľ zmluva o správe má všetky náležitosti faktúry, tak môže byť odpočítaná DPH aj z tohto dokladu...
doklad sa môže volať rôzne: zmluva, objednávka, potvrdenie o zaplatení, dodací list... avízo... nemusí sa volať vyslovene FAKTÚRA... stačí ak bude mať poradové číslo, dátum vystavenia , dodania, info o zmluvných stranách - vrátane IC DPH...
Takže podľa mňa môžeš a ešte sa chcem spýtať ja, ako účtuješ preddavky na spol.osvetlenie, teplo, vodné.....? Na 314 a na konci roka cez 323 alebo 326???
Mila123
16.10.17,09:19
aj zmluva je daňový doklad......ak má všetky náležitosti DD
Evanka
16.10.17,09:49
Ďakujem za reakciu, ale nepíšeš nič k odpovedi správcovskej spoločnosti o ne/nároku na odpočet DPH.