staankaa
27.07.06,07:31
ahojte mame auto na leasing v technickom preukaze mame este uvedenu SPZ povodneho majitela a chcem vediet ze ci mam podat danove priznanie aj v tomto pripade a potom mam uviest SPZ tu povodnu a aj sidlo kde je dopravny inspektorat mam dat to mesto co je v technickom preukaze napr. auto mame z BR a pouzivame ho v BB ale nie sme este uvedeny v technickom preukaze..a potom ked to prepiseme na nas tak mame znovu podat danove priznanie ci nie?
STRELEC
27.07.06,05:37
ahojte mame auto na leasing v technickom preukaze mame este uvedenu SPZ povodneho majitela a chcem vediet ze ci mam podat danove priznanie aj v tomto pripade a potom mam uviest SPZ tu povodnu a aj sidlo kde je dopravny inspektorat mam dat to mesto co je v technickom preukaze napr. auto mame z BR a pouzivame ho v BB ale nie sme este uvedeny v technickom preukaze..a potom ked to prepiseme na nas tak mame znovu podat danove priznanie ci nie?Podal by som priznanie s pôvodnou DMV. Prepis vozidla sa môže z nejakých dôvodov dlšie ťahať a podať opravu priznania nie je až taká administratívna záťaž. Rozhodne je to menej namáhavé, ako si prípadne s DÚ vymieňať názory ohľadom dňa vzniku daňovej povinnosti. Je tam asi nejaký problém (bližšie neuvádzaš dôvod nezapísania zmeny v TP vozidla"), lebo prepis vozidla po uzatvorení leas. zmluvy by nemal byť problémom.
mysimis
27.07.06,06:07
V tomto prípade ale daj pozor, lebo pokiaľ máš auto z iného okresu musíš podať DP podľa príslušnosti DÚ. Ja som mala podobný prípad a podala som DP na DÚ podľa príslušnosti podnikateľa, ale s ŠPZ patriacou inému DÚ. Potom si to nezabudni v inom okrese z DÚ odhlásiť.
staankaa
27.07.06,08:57
takze mam podat danove priznanie na danovy urad kde podnikame s tou inou znackou alebo na urad odkial je SPZ. ja som to pochopila tak ze na DU podla prislusnosti podnikatela a potom dam dodatocne danove priznanie ked uz bude auto prepisane na nasu firmu..A ako odhlasim v inom okrese z DU? a treba to odhlasit aj ked bude uz auto prepisane na nas v technickom preukaze..
staankaa
28.07.06,03:53
odpovedzte mi niekto..
Zoltán Kovács
28.07.06,04:20
takze mam podat danove priznanie na danovy urad kde podnikame s tou inou znackou alebo na urad odkial je SPZ. ja som to pochopila tak ze na DU podla prislusnosti podnikatela a potom dam dodatocne danove priznanie ked uz bude auto prepisane na nasu firmu..A ako odhlasim v inom okrese z DU? a treba to odhlasit aj ked bude uz auto prepisane na nas v technickom preukaze..

Auto odhlasovať z DÚ ako nový majiteľ nie si povinná. To má urobiť pôvodný majiteľ formou oznámenia o vyradení auta z podnikania, z dôvodu odstúpenia leasingu, predaja ......
staankaa
28.07.06,04:25
takze ja mam teraz podat len danove priznanie s povodnou SPZ a dopravny inspektorat mam dat nase miesto podnikania a na nas danovy urad aj podat danove priznanie a ked sa auto prepise na nasu firmu tak mam podat dodatocne danove priznanie spravne som to pochopila? Pomozte mi
mysimis
28.07.06,04:48
Pokiaľ nie je vozidlo prepísané na DI v mieste podnikania nového majiteľa musíš podať DP na ten DÚ, kde je vozidlo evidované. Ak je napr. auto evidované s ŠPZ z BA tak DP musíš podať v BA, napriek tomu, že podnikateľ podniká v BB.
staankaa
28.07.06,04:56
takze kym nie je auto prepisane na nasu firmu v technickom preukaze tak nemam podavat danove priznanie aj napriek tomu ze ho uz pouzivame na podnikanie alebo co mam urobit ja uz sa v tom nevyznam..a ked podam danove priznanie neskor ako do 15 dni budeme platit pokutu vsak?
ZEvina
28.07.06,05:10
DP podáva užívateľ mot.vozidla a nie majiteľ. Aj keď to auto nie je na vás prepísané, podávate DP do 15 dní od začatia užívania mot.voz.na podnikanie.
Ja by som podala DP podľa ŠPZ a sídla, kde je to auto doteraz prihlásené a dňom prepisu na vás - auto odhlásila (oznam o prepise vozidla na DÚ) a podala DP podľa nových ŠPZ a sídla.
mysimis
28.07.06,05:36
Napriek tomu, že auto nie je prepísané na novú firmu je potrebné podať DP, lebo predpokladám, že vozidlo chcete používať a aby ste si mohli vo firme uplatňovať napr. spotrebu PHM, lesingové splátky a pod. To znamená, že podáte DP na ten DÚ, kde je vozidlo evidované. Po prepise vozidla na Vašu firmu oznámite DÚ kde ste podali DP, že vozidlo u nich odhlasujete. Následne si podáte DP na Vašom DÚ.
staankaa
28.07.06,05:39
a co by sa stalo keby sme nepodali danove priznanie teraz ho mame podat do 3.8.2006 ale by sme ho podali az po prepise na nasu firmu ale to bude len okolo 7.8.2006. by sme platili len pokutu alebo aj nieco ine..
Dav
28.07.06,06:06
Ja by som to riešila podaním DP, podáva ho užívateľ vozidla, a na DU vpodľa užívateľa vozidla.
mysimis
28.07.06,06:12
Ja som mala tento istý príklad a riešila som to podaním DP. Inak Ti hrozí, že Ti pri daňovej kontrole vyhodia napr. náklady na PHM.
staankaa
28.07.06,06:44
takze mam podat danove priznanie na nas DU s nasimi udajmi s povodnou SPZ-tkou a insepktorat mam dat povodny cize tam kde bola prihlasovana povodna SPZ-tka?
mysimis
28.07.06,06:53
Stanka, ja som to urobila presne tak ako to popisuješ a nebolo to pre DÚ dobre. Z nášho DÚ to správkyňa odoslala na DÚ podľa ŠPZ vozidla.
staankaa
28.07.06,07:05
tak to mozem urobit tak a oni si to medzi sebou poslu ci nie? alebo co mam urobit? ja som uz z toho zufala robim to prvy krat a netusim ako to funguje..
mysimis
28.07.06,07:07
Oni si to medzi sebou pošlú. V mojom prípade DP poslali, ale už odhlásenie nie. Bolo to na rozhraní rokov a zrazu sme zistili, že máme zablokovaný účet pre údajné nezaplatenie cestnej dane. Po dlhočiznom vysvetľovaní, dopisovaní a dokazovaní sa nám to potom podarilo dať na poriadok.
staankaa
28.07.06,07:41
takze to mozem normalne podat na nasom danovom urade a oni si to odoslu na prislusny danovy urad...a potom ked uz bude auto prepisane na nasu firmu tak mam dat znovu danove priznanie na nas danovy urad ale uz s nasou SPZ a nasim inspektoratom a datum vzniku danovej povinnosti mam dat ten kedy sme ho boli prihlasit na insepktorate ci ten co davam teraz alebo potom uz nedavam DP.
mysimis
28.07.06,07:45
Dávaš DP 2x, lebo to jedno odošlú na príslušný DÚ podľa ŠPZ.
staankaa
28.07.06,07:55
takze mam vypisat rovnake danove priznanie 2x a dat na nas danovy urad a oni si jedno nechaju a druhe odoslu na prislusny danovy urad? a potom ked uz bude auto prepisane na nasu firmu tak mam co urobit..
mysimis
28.07.06,08:06
Nie, Stanka, vypíš teraz jedno DP a podaj ho. A keď vozidlo prepíšete na novú ŠPZ vtedy podáš druhé DP.
staankaa
28.07.06,08:12
takze teraz vypisem jedno DP kde dam povodnu SPZ a aj povodny inspektorat a podam ho na nasom DU oni ho odoslu na prislusny DU..a potom ked uz bude auto prepisane na nas tak dam znovu danove priznanie ale uz s nasou SPZ a aj nasim inspektoratom a potom datum vzniku danovej povinosti na tom druhom co budem posielat potom bude ktory?
mysimis
28.07.06,09:05
Dátum vzniku daňovej povinnosti dáš dátum prihlásenia na dopravnom inšpektoráte, ktorý Ti vyznačia v technickom preukaze.
Dav
28.07.06,09:12
Na jednom DU som sa stretla s tlačivom "Oznámenie o zmene k cestnej dani " a tam napíšeš , že nastala zmena ŠPZ, alebo podáš opravné na svoj DU, kde vyznačíš dátum zmeny.
eop
20.10.06,07:14
Ahojte, potrebujem súrne radu. Vypisujem dp k dani z mv a mám problém s výpočtom v ktorých vozidlo podlieha dani. Vznik daňovej povinnosti je 18.10.2006 a teraz neviem ako mám vypočítať dni. Na jednom daň.úrade mi hovoria, že mám počítať 19,20,21... (spolu 74dní) a na druhom dú, že mám počítať aj ten deň, čiže 18,19,20...(spolu 75dní). Viete mi niekto poradiť? Čo si mám teraz vybrať? Nechcem to spraviť zle, aby potom nevyvolávali klientom. Pomóóc. To sú informácie :eek: . Skúsim zavolať ešte na jeden dú a rozhodnem sa?
Antonia1
20.10.06,07:20
Ahojte, potrebujem súrne radu. Vypisujem dp k dani z mv a mám problém s výpočtom v ktorých vozidlo podlieha dani. Vznik daňovej povinnosti je 18.10.2006 a teraz neviem ako mám vypočítať dni. Na jednom daň.úrade mi hovoria, že mám počítať 19,20,21... (spolu 74dní) a na druhom dú, že mám počítať aj ten deň, čiže 18,19,20...(spolu 75dní). Viete mi niekto poradiť? Čo si mám teraz vybrať? Nechcem to spraviť zle, aby potom nevyvolávali klientom. Pomóóc. To sú informácie :eek: . Skúsim zavolať ešte na jeden dú a rozhodnem sa?
Podľa mňa včetne 18. tj. 75 dní lebo 18- stého ho už používaš na podnikanie.
eop
20.10.06,10:10
Podľa mňa včetne 18. tj. 75 dní lebo 18- stého ho už používaš na podnikanie.

Ďakujem. Aj som to tak spravila. Radšej zaplatíme o cca 11sk viac, ako by mali vyvolávať, že je tam nedoplatok. Ďik. Pekný víkend:D
Johanka
20.10.06,10:58
Z www.drsr.sk (http://www.drsr.sk):

Informácia k výpočtu pomernej časti ročnej sadzby dane z motorových vozidiel


Daňové riaditeľstvo SR v Banskej Bystrici informuje daňovníkov dane z motorových vozidiel, že daňová povinnosť v sume, ktorá zodpovedá pomernej časti ročnej sadzby dane za zostávajúce kalendárne dni zdaňovacieho obdobia v zmysle § 91 ods. 2 zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov, sa počíta odo dňa vzniku daňovej povinnosti vrátane.

Príklad:
Daňovníkovi vznikne daňová povinnosť 1.12.2006. Celoročná sadzba dane pre osobný automobil je napr. 1 600 Sk.
Daňovník zaplatí daň v sume, ktorá zodpovedá pomernej časti ročnej sadzby dane za zostávajúce kalendárne dni nasledovne:
- celoročná sadzba dane.............................................. .............................. 1 600 Sk
- počet zostávajúcich kalendárnych daní (od 1.12.2006 do 31.12.2006) ...........31 kalendárnych dní

Výpočet daňovej povinnosti: 1 600 : 365 x 31 = 135,90 Sk, po zaokrúhlení 136 Sk.

Pätnásťdňová lehota na podanie daňového priznania začne plynúť v nasledujúci deň po dni vzniku daňovej povinnosti, t.j. od 2.12.2006 a uplynie 16. decembra 2006. V tejto lehote je daňovník povinný podať daňové priznanie a daň zaplatiť. V prípade, ak celková suma dane je viac ako 50 000 Sk, správca dane na základe žiadosti daňovníka povolí platenie dane v splátkach, ak o to daňovník požiada v lehote na podanie daňového priznania. Uvedené sa vzťahuje na daňovníkov dane z motorových vozidiel, podávajúcich daňové priznanie od 1.7.2006 vrátane.
Iveta
09.11.06,12:12
Na jednom DU som sa stretla s tlačivom "Oznámenie o zmene k cestnej dani " a tam napíšeš , že nastala zmena ŠPZ, alebo podáš opravné na svoj DU, kde vyznačíš dátum zmeny.

chcem poprosiť tlačivo "Oznámenie o zmene k dani z motorových vozidiel" ako prílohu, príp. link
ďakujem
BRK
15.11.06,13:00
Prosím Vás, viete mi poradiť ako vyplniť riadok 05 priznania? Máme ako s.r.o. úžitkové vozidlo - Toyota Rava (bez návesu, prívesu), podľa technického preukazu má
- prevádzkovú hmotnosť 1 660 kg
- najväčšiu prípustnú celkovú hmotnosť 2 205 kg
- najväčšiu pípustnú hmotn. na nápravu 1 150 kg
- najväčšiu prípustnú hmot. jazdnej súpravy 4 190 kg.
V riadku 05 priznania mám uviesť celkovú hmoltnosť v tonách, čo je podľa § 96 ods. 2 zákona 582/2004 súčet pohotovostnej a užitočnej hmotnosti.
Akú hmotnosť uviesť na riadku 05? Vďaka za každú radu.
Katarína
Paula
15.11.06,13:12
BRK
15.11.06,13:18
Dakujem pekne, prešla som tu na porade všeličo, ale toto som nenašla.
Katarína
Paula
15.11.06,13:37
pridám zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk):

otázka:

Ako sa určuje sadzba dane pre úžitkové vozidlo?

odpoveď:

Základom dane pri úžitkových vozidlách a autobusoch podľa ustanovenia § 87 zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení účinnom od 1.12.2005 (ďalej zákon o miestnych daniach) je ich celková hmotnosť v tonách a počet náprav.
Pri určení sadzby dane z motorových vozidiel sa pri úžitkových vozidlách podľa § 88 ods. 2 písm. b) zákona o miestnych daniach vychádza z celkovej hmotnosti a počtu náprav uvedených v dokladoch vozidla, osobitne pre motorové vozidlo a osobitne pre prípojné vozidlo.
cifo
27.12.06,23:42
Podľa mňa včetne 18. tj. 75 dní lebo 18- stého ho už používaš na podnikanie.
patri tam aj 18, nakoľko aj pocas tohot dna sa auto pouzivalo na podnikanie.