Ewiacik
06.10.17,09:45
Mám možnosť výberu, či chcem pracovať na autorskú zmluvu alebo na živnosť. Ide o reklamnú agentúru. Viete mi niekto prosím poradiť čo je pre mňa výhodnejšie? z hľadiska platenia odvodov štátu atď? momentálne som na evidovaná úrade práce, živnosť som nikdy nemala a som po skončení Vš. Prečítala som už o tom veľa článok, ale pravdu povediac som z toho kvalitne mimo :// Ďakujem za každú jednu radu!!!
Dáša_
06.10.17,07:48
možno by pomohlo, keby si aspoň rámcovo povedala, čo budeš robiť
Ewiacik
06.10.17,08:06
v reklamnej agentúre
martinez
06.10.17,09:57
Ked budes pracovat na zivnost, budes platit odvody+dan. Ak na autorsku zmluvu, moze sa to povazovat za prijem podla §6,4 teda islo by o prijem z pouzitia diela, predmetu alebo pouzitia dusevneho vlastnictva a pod. V takom pripade by Ti mohla reklamna agentura vyplacat odmenu a aplikovat 19% zrazkovu dan podla §43,3,h. Vyhodou by bolo to, ze sice statu by odislo 19%, ale z tohto prijmu by si uz nemusela platit ziadne odvody a ani podavat danove priznanie (pokial nemas ine prijmy). Cize treba si polozit otazku, co chces? Ak chces byt socialne poistena (kvoli PN, urazu, dochodku a pod) chod na zivnost. Ak chces platit statu minimum z tohto prijmu (iba 19% dan), tak urob zmluvu na zaklade autorskeho zakona (ale bacha, zdravotne musis byt poistena, keby sa nieco stalo, takze v konecnom dosledku zdravotku budes musiet platit ako samoplatitel vo vyske cca 65 eur, cize vyhnes sa iba socialke). Samozrejme zavisi aj od toho, co v tej reklamnej agenture budes robit a co budu Tvoje vystupy, lebo nie vsetko mozno povazovat za pouzitie diela, predmetu alebo pouzitie dusevneho vlastnictva...
veronikasad
06.10.17,09:58
si evidovaná na úrade práce ?
Ewiacik
06.10.17,10:37
zatial ano