karolf1
07.10.17,10:34
Dobrý deň, žijem 10ty rok vo Francúzsku, pred 2rokmi som kúpil malý domček v Rožňave, iba tak aby som mal kam chodiť a kam sa vracať. Predendávnom mi napadla myšlienka že by som sa vrátil tam žiť natrvalo. Viem že životný štandard ako vo Francúzsku to nebuďe, ale vie mi niekto povedať kto tam žije či sa tam oplatí vracať?? Nejde mi tu o peniaze, stačí mi zarobiť na prežitie a na zaplatenie šekov,čo ja viem nejakých možno 650 eur v čistom. Chcem sa vrátiť hlavne pre to že som Slovák a kvôli prírode. V tomto okrese som nikdy nežil, som pôvodne so Žiliny, tam nikoho však už nemám, a do domček som kúpil kvoli krajine - hory,lesy a aj kvôli tomu že nechcem žiť vo veľkom meste napr Bratislava,Košice. Pokiaľ ste niekto odtiaľ alebo to tam poznáte buďem rád ak mi napíšete vaše názory a skúsenosti. Čo sa týka práce niesom vyberavý mám 40rokov a stredoškolske vzdelanie, manželka tiež, syn má 9 a dcérka 5.Ďakujem
bodliak
07.10.17,08:51
A kde vo Francúzsku ? Ešte to by mohlo zavážiť. Lebo prvé, čo ma napadlo bolo: Nebuď sebec a kvôli deťom to vydrž, kým nie sú samostatné.
karolf1
07.10.17,09:00
Auxerre - Burgundsko - menšie mesto, deti by tiež chceli isť, stale sa pýtaju, viete ono cudzinec budete stale či ste tu 10 rokov ci 20, mi sme tak mysleli ze aj deti by mali slovenské školy a žili by život na Slovensku predsa su to slovenske deti a ked budu chciet ked budu starsi mozu kedykolvek odist do zahraničia.
veronikasad
07.10.17,11:32
Rožňava patrí medzi okresy s najvyššou mierou nezamestnanosti na SK. Nájsť si primeranú prácu nebude ľahké. Skôr než sa rozhodnes pre návrat na SK, pokus sa hľadať prácu a podľa toho sa rozhodni
buchač
07.10.17,12:09
Hehehe...takže deti sa môžu pomaly ale isto učiť po maďarsky. ;)
Dav
07.10.17,13:10
Okres Rožňava aj susedný okres Revúca majú neskutočne veľa prírodných krás a historických pamiatok, takže nie je núdza o to, kde stráviť chvíle oddychu. Ale je to okres s vysokou mierou nezamestnanosti, veľmi ťažko sa tam hľadá práca. Treba myslieť aj na to, že nielen dospelí, ale aj deti si budú musieť nájsť svoj okruh kamarátov a pre nich to bude cudzina, plus ešte u syna prispôsobenie sa škole. Dcére na aklimatizáciu s prostredím pred školou ostáva zhruba rok, ona by to mohla zvládnuť. Zbytok záleží od spôsobu života rodiny, od záľub, od povahy, či sa viete rýchlo pozoznamovať a prispôsobiť okoliu.
alaya1
07.10.17,14:00
Hehehe...takže deti sa môžu pomaly ale isto učiť po maďarsky. ;)

skor iny jazyk...
arizona
07.10.17,17:38
Ja priznavam, nechapem tvoje rozhodnutie.
Kvoli peknej prirode? Ved v zilinskom kraji je tiez nadherna priroda.A ovela viac nielen pracovnych prilezitosti pre mlade rodiny. A tiez su tam ovela vyssie platy,ako v okoli Roznavy. A tiez je tam minimum spoluobcanov nasej mensiny :-/

Mam z okolia Roznavy par kamaratiek,ale keby mohli,odstahovali by sa ...z krasnej prirody nevyzijes.Tam sa da ist na vylet,ci na dovolenku
misomiso
07.10.17,18:02
Ja sa tiez idem stahovat "mimo civilizaciu". Tazko vseobecne radit, Ak niekto vie robit z domu, tak je mu absolutne jedno, kde zije. Staci telefon a iternet. Ak niekto robi neico specialne alebo nieco velmi dobre (staci byt dobry autoelektrikar, alebo stavat pece), tiez moze zit kdekolvek, ludia si ho najdu. Ak ale spolihas, ze si najdes pravu v akejkovek prefesii, tak mozes mat v istych castaich Slovenska stale problem. A co sa tyka "spoluobcanov", tak myslim ze akykolvek kut Slovenska stale lepsi, ako sucasne Francuzsko...
korela
07.10.17,18:19
Žilinský kraj.
Práve som plná čerstvých dojmov z toho kraja, z prežitého pobytu, iba telefonicky, vedela som, čo si vypočujem.
Ja by som brala do úvahy príspevok od arizony, alayy.
Brať ohľad na deti, ak tam budú navštevovať základnú školu.
korela
08.10.17,14:45
Žilinský kraj.
Práve som plná čerstvých dojmov z toho kraja, z prežitého pobytu, iba telefonicky, vedela som, čo si vypočujem.
Ja by som brala do úvahy príspevok od arizony, alayy.
Brať ohľad na deti, ak tam budú navštevovať základnú školu.
Ja som viac-menej zareagovala na túto tému preto, pretože môj život sa obrátil o 180 st. práve kvôli môjmu nevhodnému rozhodnutiu, v ktorej časti ČSSR budem bývať. Podnes ľutujem.
Vôbec nie je jedno, kde človek prežije väčšinu života, okolie človeka na neho vplýva na viacerých úrovniach. Svojím prítomným okamihom si vytvára budúcnosť. A ak je to v jeho možnostiach a silách, logicky by sa mal rozhodovať pre lepšiu alternatívu.
Beriem do úvahy aj to, že sa má človek rozhodovať sám za seba, a čo najmenej sa o svojich úmysloch radiť s inými ľuďmi. Ale každý má slobodnú vôľu.
Nebrala som na zreteľ ani to, že zadávateľ pochádza od Žiliny, ten kraj by som odporučila tak či tak, veď je najzelesnenejší najviac z celého Slovenska. Tiež nepochybujem o krásnej prírode v okolí Rožňavy a Revúcej. Ale o kvalite života sa nedá diskutovať. Je popísaná v iných príspevkoch.
Ak by sa tu zaviedol zákon o návšteve škôl s povinnou základnou dochádzkou ako vo Fínsku, deti by si to s veľkou pravdepodobnosťou odniesli najviac.
Rodáci to vnímajú samozrejme inak. Ale keďže tiež poznám mladučkú rodáčku, tak som si dovolila napísať svoj názor.
Názor na maďarčinu už vôbec neberiem do úvahy, najmä od človeka, ktorý má sám údajne manželku Maďarku, dúfam, že iba laškuje a neprovokuje ako vždy, sama som žila v dvojjazyčnom prostredí a v tom vidím osobne iba plus, nech by išlo o akúkoľvek reč. Kto zvládne maďarčinu sa naučiť lepšie, ako práve deti, čím mladšie, tým lepšie.
V podstate obsah môjho príspevku tu s iným je identický, tak neviem prečo práve ja.
Neužitočné
08.10.17 09:25
08.10.17 09:19
08.10.17 09:16
08.10.17 08:15
alaya1
08.10.17,14:59
Co sa stazujes?
Ved si dostala aj 2 plusky :).
Tema je Život v Rožňave
Tvoj prispevok
korela
Žilinský kraj.
buchač
08.10.17,15:52
Co sa stazujes?
mimotemy
To je iné...:rolleyes:
Niekto môže a niekto musí vyfasovať. ;)
Zvyšok nekomentujem, to nemá význam a ani sa mi nechce.
Len taká poznámka.
Je rozdiel žiť v dvojjazyčnom prostredí - rodiny a žiť v prostredí, kde sa v obchode najprv ozve "tešííík" a až potom "prosím".
Maďar vždy ostane maďarom !!!
alaya1
08.10.17,16:12
Co sa stazujes?
mimotemy
To je iné...:rolleyes:
Niekto môže a niekto musí vyfasovať. ;)
Zvyšok nekomentujem, to nemá význam a ani sa mi nechce.
Len taká poznámka.
Je rozdiel žiť v dvojjazyčnom prostredí - rodiny a žiť v prostredí, kde sa v obchode najprv ozve "tešííík" a až potom "prosím".
Maďar vždy ostane maďarom !!!

Mne to neprekaza, nie som takto zatazena ako ty. V kazdom narode su aj taki, ani onaki....nemam toto diferencovanie rada.
Pri tak castom posune hranic sa ani cudovat neda.
misoft
08.10.17,17:40
V podstate obsah môjho príspevku tu s iným je identický, tak neviem prečo práve ja.
Neužitočné
08.10.17 09:25
08.10.17 09:19
08.10.17 09:16
08.10.17 08:15
mimotemy
Až "toľko" ? :eek:
P.S. Oproti mne (a pár iných) - SLABOTA..... (to by si musela mať za deň aspoň 35 - ako ja ;):--- )

P.S.2
Kukni sa sem cca o hodinku - uvidíš....
arizona
08.10.17,18:46
Poradaci, prosim Vas,majte rozum a vykaslite sa uz na cele minusky!!!

To musite takmer kazdu temu zamrnikovat nekonecnou debatou o minuskach? Ked vas to stale bavi, otvorte si jednu temu a tam si podebatujte....
avalik
08.10.17,19:01
Co sa stazujes?
mimotemy
To je iné...:rolleyes:
Niekto môže a niekto musí vyfasovať. ;)
Zvyšok nekomentujem, to nemá význam a ani sa mi nechce.
Len taká poznámka.
Je rozdiel žiť v dvojjazyčnom prostredí - rodiny a žiť v prostredí, kde sa v obchode najprv ozve "tešííík" a až potom "prosím".
Maďar vždy ostane maďarom !!!

Kedy si bol naposledy v Roznave? ... Ja tam chodievam takmer kazdy mesiac este sa mi nestalo, aby ma v obchode predavac oslovil madarsky.

Pre zadavatela, platy v tomto regione su skutocne nizke. Velka nezamestnanost. Ale priroda nadherna! Zisti si najprv ci je dopyt po praci, ktoru chces ziskat.
buchač
08.10.17,19:16
Co sa stazujes?
mimotemy
To je iné...:rolleyes:
Niekto môže a niekto musí vyfasovať. ;)
Zvyšok nekomentujem, to nemá význam a ani sa mi nechce.
Len taká poznámka.
Je rozdiel žiť v dvojjazyčnom prostredí - rodiny a žiť v prostredí, kde sa v obchode najprv ozve "tešííík" a až potom "prosím".
Maďar vždy ostane maďarom !!!

Kedy si bol naposledy v Roznave? ... Ja tam chodievam takmer kazdy mesiac este sa mi nestalo, aby ma v obchode predavac oslovil madarsky.

Pre zadavatela, platy v tomto regione su skutocne nizke. Velka nezamestnanost. Ale priroda nadherna! Zisti si najprv ci je dopyt po praci, ktoru chces ziskat.

Čo tu riešite mňa ?
OKI, priznávam tak trochu moju averziu voči maďarom...ale to je jedno.
Ty máš také a ja inaké skúsenosti...ale to je tiež jedno.
To "tešííík"bol len taký príklad...ono to ide o trochu inú mentalitu. Návšteva mesta sa nedá porovnávať s trvalým pobytom....a to poznáš aj z Blááávy, kde bude východňar vždy len východňarom.

Čo ale nie je jedno (teda mne by rozhodne nebolo), tak ide o životnú úroveň...a to všeobecne. Ale žiť sa dá aj tu aj inde.
Zadávateľ síce mlčí, no bol by som zvedavý na iné aspekty.
On spomína určitý príjem, ktorý by mu (vraj) postačoval. Len je otázne, či by bola zamestnaná aj jeho manželka.

Spomína domček ? Čo je to domček ? Aký stav domčeka je ? Aké investície by boli potrebné ? Kde bude (ak bude) manželka zamestnaná ?
..a poďme ďalej.
Kde budú chodiť deti do školy po ukončení ZŠ ????? Lebo ak v RV, nuž žiadna výhra. Ak by mali ísť povedzme do KE, nuž náklady idú teda do vyšších čísel.

Čiže ergo primum sumárum doloresum ?
Z prírody sa môžem vytešovať ja a nie rodičia malých deciek...LEBO o ne ide v prvom rade.
alaya1
08.10.17,20:01
Buchac- nemas pravdu. V Roznave bolo a je kvalitne gymnazium. Pise, ze chce byvat v malom meste. Tak v kazdom malom meste je mensia moznost dovzdelavania.

Myslim, ze osozne mu bude najst si nejaku skupinu Roznavcanov na FB. Tam najde asi relevantne info., ktore hlada.
buchač
08.10.17,20:13
ak mi napíšete vaše názory a skúsenosti.


Buchac- nemas pravdu.

Myslim, ze osozne mu bude najst si nejaku skupinu Roznavcanov na FB. Tam najde asi relevantne info., ktore hlada.

Mám - nemám...a nie je jedno ?
Dal som názor, na ten sa pýtal...zvyšok je predsa na ňom a nie na mne, Tebe...alebo iných.

Skupinu na FB ? Snáď nemyslíš vážne...či ???
Tam bude skoro všetko (99%) veľmi optimistické...osobne by som tam veru nehľadal info, ale jak je libo každému.
Dav
09.10.17,04:33
Pochádzam z bývalého okresu Rožňava a začas som v Rožňave bývala. Dá sa tam v pohode žiť, pracovať, chodiť do školy. Je to staré mesto, s tradíciami, históriou, ale momentálne v stave, ako všetko na Sk - čím ďalej od Bratislavy, tým vyššia nezamestnanosť. A čo sa týka národnostných problémov - no neboli. Tam sú ľudia normálni alebo hlúpi, ale netriedia sa podľa národností.
karolf1
09.10.17,06:26
Dobry den dakujem za vase rady a nazory. Pokusim sa odpovedat na veci co tu boli preberane. Do Ziliny sa nechcem uz vracat, dovody nebudem preberat je to dlhy pribeh. V Roznave domcek - tri izby.stav nevyzaduje investicie iba par drobnosti dozariadit a to je vsetko. Madarsky jazyk resp to ze niekto tam hovori madarsky to mi je tak jedno nemyslim si ze to bude horsie ako na zitnom ostrove a vo francuzsku tiez kadekto kadejako hovori castookrat nie po francuzsky. Co sa tyka prace pracovat bude aj manzelka ja sa zivim 14rokov ako fotograf zacal som.na slovensku potom som pokracoval tu a manzelka je kozmeticka. A co sa tyka prace moje ocakavania v podstate niesu ziadne lebo tam si nieje moc z coho vyberat bud beries co je alebo si doma ,,, teda do toho casu kym sa nestabilizuje prijem z fotografovania pretoze viem ze hned po prichode na slovensko to automaticky samo od seba nepojde,,,co sa tyka kozmeticky manzelky tazko povedat ci sa take sluzby tam vyuzivaju ak hej tak asi za velmi nizke ceny, konkretna klientela na ten standard resp za taku cenovu relaciu ktoru robi manzelka tam asi nebude.
karolf1
09.10.17,06:29
Plus moje ocakavanie na ten okres je 650 eur v cistom, neviem ci lietam v oblakoch toto by mi niekto mohol povedat ze ako to tam teda vlastne je ze co to znamena ze su tam nizke platt, s cim mozem pocitat?? Co je normalny resp standardny plat v cistom pre Roznavu??? Toto ma velmi zaujima
karolf1
09.10.17,06:44
Deti na strednu skolu bud do roznavy alebo do kosic podla toho aku skolu by si vybrali ale to je este daleko myslite si ze vo francuzsku su super skoly? Ani zdaleka. Samozrejme jeden moj priatel anglican bol u nas na tyzden a z rodinou a rozpravali sme sa o skolstve napr tam i nich tak mi povedal ze tam u nich a ja s nim suhlasim lebo tak je aj vo francuzsku lokality kde su kvalitne skoly su neskutocne drahe na zivot aj kvalita skol v danej lokalite urcuje konecne ceny nehnutelnosti takze ak nemate nehnutelnost v danej lokalite kde su dobre skoly zabudnite na dobru skolu ak mate astronomicke peniaze na to aby ste si nehnutelnost v dobrej lokalite kupili tak maju vase deti dobru skolu, nemyslim si vsak ze zs v roznave je na horsej urovni ako hociktora ina zs niekde inde v europe aj ked to vyznie mozno divne porovnavat zs v roznave so zs v parizi napr ale moj nazor je ten ze zs v roznave je na tom stale lepsie co sa tyka vyucby a vedomosti ktore ziaci nadobudnu,,,auxerre to iste nic moc teda
karolf1
09.10.17,06:52
Naklady nq zivot, strava,cestovne,seky,a vsetky naklady som si vyratal zhruba na 1200eur mesacne , takze preto sa pytam ci je mozne tam za takych okolnosti zit
kukučka
09.10.17,10:20
citujem: veľmi ťažko sa tam hľadá práca
dodávam: ak nejaká je, s najväčšou pravdepodobnosťou bude len po známosti :mee:
Úspory sa pominú, čo potom?
misoft
09.10.17,15:18
Naklady nq zivot, strava,cestovne,seky,a vsetky naklady som si vyratal zhruba na 1200eur mesacne , takze preto sa pytam ci je mozne tam za takych okolnosti zit
Náklady sa niekde dajú aj skresať.
Pri dome (keďže píšeš nepotrebuje veľké investície, len udržiavacie práce) - nemusíš platiť nájomné, FO.... na druhej strane pri domčeku - najväčšia položka je kúrenie (ak plynom - plyn, ak elektrinou - elektrina), potom odpad - často sa uplatňuje množstevný počet. Potom dane za nehnuteľnosť (to by si platil aj v paneláku, ale o niečo menšie)...
Ale na druhej strane - pokiaľ sa "zblázniš" :D a začneš ešte aj robiť Mičurina - budeš mať niečo z vlastnej produkcie (ups - a výdavky za nákup niečoho do polievky odpadá - veď mám zo záhrady). A decká - jupííí - budú mať voľný pohyb na vzduchu na svojom dvore (a nie niekde medzi panelákmi).

Ovšem - 650€ v čistom - pokiaľ nezoženieš prácu, ktorá je cenená vysoko - zabudni. Budeš rád, ak sa dostaneš na 600-650 v HRUBOM. Žiaľ - je to fakt - tam dole je Bohom zabudnutý kraj (a nielen Bohom!...), takže pracovných príležitostí je tam pomenej (a hlavne vysoko platených).
Tie "zaručené" správy o priemernom plate v národnom hospodárstve, čo prezentujú s obľubou naši mocipáni - to je priemer aj s manažmentom, rôznymi úradníkmi... (a tí často majú 1500€), ale robotník (kvalifikovaný) dostane 650€ hrubého. (Zober si 1 úradník = 1500€ + 1 robotník = 600€ - priemer je 1050€ - pekné, že? Ale pre koho? Pre všetkých, ale robotník ich aj tak nemá).
korela
09.10.17,17:39
Možno bude aj pre niekoho iného vhodný takýto príklad. Aj keď sa človek sťahuje (a to na veľmi dobrú adresu), mesiac presedí v aute v rôznych časoch pred domom a sleduje okolie, aj obyvateľov, kým nenadobudne istotu, že tam bude všetko v najlepšom poriadku.
Totiž, tu sa mi zdá, že sa trochu chodí okolo horúcej kaše, nikto nevie ako sa situácia zmení práve tam o desať až dvadsať rokov, a môže sa stať, že sa odtiaľ nemusíte ani dostať, dom sa môže stať nepredajným rovnako, ako aj na iných miestach v republike.
Idú voľby, ľudia sa rozhodujú podľa svojich reálií, asi im plány stroskotajú, ale majú potrebu sa brániť.
Takže pouvažujte nad svojou stratégiou, vidieť a zažiť na vlastné oči je stokrát viac, ako iba počuť.
Že máte pádny dôvod sa vzdialiť práve od spomínanej Žiliny, to chápem. Lesy a krásnu prírodu však nájdete hádam aj inde.
misoft
09.10.17,17:47
Možno bude aj pre niekoho iného vhodný takýto príklad. Aj keď sa človek sťahuje (a to na veľmi dobrú adresu), mesiac presedí v aute v rôznych časoch pred domom a sleduje okolie, aj obyvateľov, kým nenadobudne istotu, že tam bude všetko v najlepšom poriadku.
Totiž, tu sa mi zdá, že sa trochu chodí okolo horúcej kaše, nikto nevie ako sa situácia zmení práve tam o desať až dvadsať rokov, a môže sa stať, že sa odtiaľ nemusíte ani dostať, dom sa môže stať nepredajným rovnako, ako aj na iných miestach v republike.
Idú voľby, ľudia sa rozhodujú podľa svojich reálií, asi im plány stroskotajú, ale majú potrebu sa brániť.
Takže pouvažujte nad svojou stratégiou, vidieť a zažiť na vlastné oči je stokrát viac, ako iba počuť.
Že máte pádny dôvod sa vzdialiť práve od spomínanej Žiliny, to chápem. Lesy a krásnu prírodu však nájdete hádam aj inde.
No práve!
To je to... nikto nevie....
Možno sa stane zázrak, bude tam R1, prídu investori, budú fabriky, bude práca, budú lóve, bude spokojnosť....
Ale aj možno príde "zázrak", nebude R1, len rozšírená cesta I. triedy, investori sa vykašlú, nič sa poriadne nepostaví a ostane všetko ako teraz.....
Ale obyčajný človek, ktorý sa obracia, aby žil slušne - tak ten to nijako neovplyvní..... na to sú iné hlavy "korunované" (niekedy sú to však korunovaní osli.....).....
alaya1
09.10.17,19:41
Kazdy ma na to svoj nazor, ale ja osobne by som sa urcite niekde neprestahovala podla nazoru niekoho z internetu, kym by som to sama nevidela a nepozistovala si osobne.

Ako taka "statistika" dobre.
buchač
09.10.17,19:53
Možno bude aj pre niekoho iného vhodný takýto príklad. Aj keď sa človek sťahuje (a to na veľmi dobrú adresu), mesiac presedí v aute v rôznych časoch pred domom a sleduje okolie, aj obyvateľov, kým nenadobudne istotu, že tam bude všetko v najlepšom poriadku.
Totiž, tu sa mi zdá, že sa trochu chodí okolo horúcej kaše, nikto nevie ako sa situácia zmení práve tam o desať až dvadsať rokov, a môže sa stať, že sa odtiaľ nemusíte ani dostať, dom sa môže stať nepredajným rovnako, ako aj na iných miestach v republike.
Idú voľby, ľudia sa rozhodujú podľa svojich reálií, asi im plány stroskotajú, ale majú potrebu sa brániť.
Takže pouvažujte nad svojou stratégiou, vidieť a zažiť na vlastné oči je stokrát viac, ako iba počuť.
Že máte pádny dôvod sa vzdialiť práve od spomínanej Žiliny, to chápem. Lesy a krásnu prírodu však nájdete hádam aj inde.

Véééľmi "vhodný" príklad...ach jo.
Poďme do extrému.
...niekde v okolí sa vyskytne krádež v dome a problém je na svete.
...niekto si všimne auto a vysvetľovanie môže byť tiež problematické.

Čo už len môže uvažovať, sledovať ???
Veď DOM JE už KÚPENÝ (stratégia bola v prdely), takže má len dve možnosti. Buď sa nasťahuje alebo nie...a zároveň dá dom do ponuky na predaj.
kopretinka
09.10.17,20:22
tá tvoja predstava o plate..........je fakt len predstava........živiť sa na Slov.ako fotograf....utópia......
http://roznava.dnes24.sk/roznava-v-top-3-nelichotivej-statistiky-v-okrese-z-davok-zije-az-12-000-ludi-148807
JA by som tam teda nešla.....
korela
10.10.17,09:07
tá tvoja predstava o plate..........je fakt len predstava........živiť sa na Slov.ako fotograf....utópia......
http://roznava.dnes24.sk/roznava-v-top-3-nelichotivej-statistiky-v-okrese-z-davok-zije-az-12-000-ludi-148807
JA by som tam teda nešla.....
Čísla môžu sedieť, ale výpovedná hodnota článku o ničom, pretože tam nie sú s najväčšou pravdepodobnosťou uvedené podstatné údaje, ktoré štatistiku určite dramaticky skresľujú. A síce, aká skupina obyvateľstva tie dávky poberá.
Veď skočte si na hríby do hory, zaplačete nad stromami. Ale verím, že materiálu by tam ako fotograf mal dostatok, neironizujem, veď aj Nachtwey sa venoval sociálnym problémom, okrem iných, a stal sa z neho svetoznámy fotograf.
Nuž ale pre zachytenie reálií tam ešte človek nemusí bývať a pre fotky by možno našiel odbyt vonku.
Uvažujem nad touto témou z hľadiska jedinca od jej začiatku, jeho ceste života, prečo sa tam má ocitnúť, pretože za každým prečo je lebo. Nikto nevie, prečo tam má jeho rodinu nakoniec život zaviať.
.
Ešte na ukážku niečo ku štatistikám v BA. V každom prípade v tejto mestskej časti nie je uvedený ani jeden Róm, nechápem, že to ešte môže na wiki visieť. Aj pre takéto skreslené údaje sa iba na wiki nikdy nespolieham.

https://sk.wikipedia.org/wiki/Bratislava_%E2%80%93_mestsk%C3%A1_%C4%8Das%C5%A5_P odunajsk%C3%A9_Biskupice
Národnostné zloženie[upraviť | upraviť zdroj]
Kto sú v tomto prípade tí ostatní a nezistení?

1991:
Slováci - 17 082 (81,01%)
Maďari - 3 295 (15,63%)
Česi - 366 (1,74%)
Ostatné/nezistená - 344 (1,63%)
Spolu - 21 087 (100%)

2001:
Slováci - 16 212 (82,09%)
Maďari - 2 760 (13,98%)
Česi - 285 (1,44%)
Ostatné - 235 (1,19%)
Nezistená - 257 (1,3%)
Spolu - 19 749 (100%)

2011:
Slováci - 17 351 (84,18%)
Maďari - 2 231 (10,82%)
Ostatné - 502 (2,44%)
Nezistená - 527 (2,56%)
Spolu - 20 611 (100%)
misoft
10.10.17,09:20
tá tvoja predstava o plate..........je fakt len predstava........živiť sa na Slov.ako fotograf....utópia......
http://roznava.dnes24.sk/roznava-v-top-3-nelichotivej-statistiky-v-okrese-z-davok-zije-az-12-000-ludi-148807
JA by som tam teda nešla.....
Ako fotograf..... podľa toho, na čo zameraný....
Ak len fotečky vo fotoaletiéri - tak to je bieda.
Ale ako umelecký fotograf - tam už určité šance sú. Časopisy, internetové periodiká - tie tiež niekedy zoberú fotky.
A pokiaľ by bol dobrý a začal fotiť prírodu, krajinu, život ako taký - po niektorých "hrabne" nejeden zahraničný web ( dokonca National Geography, Discovery a iné) a stačí dobrá "zmluva" a sledovanosť - dobre sa platí.
afrikánka
10.10.17,12:46
https://www.youtube.com/watch?v=iCi0yastxn0
Desať rokov žiješ vo Francúzku, kúpil si dom v Rožňave. Riadil si sa prostredím, ale najviac svojím srdcom. Tak trochu rozumiem, čím prechádzaš. Deti máš ešte pomerne malé, prispôsobia sa. Čím budeš viac váhať, tým viac sa bude vzďaľovať možnosť návratu, práve kvôli tým deťom.
Splň si svoju túžbu pokiaľ je na to čas. Vráť sa, lebo navždy zostaneš rozdvojený a nebudeš vedieť, kde patríš, kde je tvoj domov. Peniaze? Dobrý zárobok môžeš získať aj mimo Rožňavy, vždy budeš doma. Nikto viac na teba nepovie, ten z "východného bloku", ani nebude posudzovať tvoj prízvuk, spoznávať tvoj pôvod, ani pôvod detí podľa priezviska. Pohľad na prisťahovalcov sa mení k horšiemu, každý si začína vážiť a chrániť svoju krajinu.
Poznáš Slovensko, zistil si, aké školstvo je na "západe", aké u nás, odchod odtiaľ prospeje aj tvojim deťom. Dodáš im sebavedomie, ktoré im bude patriť vzhľadom na ich pôvod.
Dobre vieš, čo chceš, tak to nevzdávaj a nedaj sa odradiť.
Prajem ti, aby ti to dobre dopadlo
Nandrolon
10.10.17,16:45
Zilincan do Roznavy? Medzi chudobu a udenacov? Preco si teda nesiel niekde Terchova, Zazriva a podobne?
Krasna priroda, menej romulanov, nespocetne viac prac. prilezitosti. Na druhej strane aj drahsie nehnutelnosti...