Zuzuniela
07.10.17,18:30
V trávniku mi rastú huby. Trávnik zavlažujeme 3x do týždńa, ale len keď je sucho.
V záhrade nie sú žiadne stromy, takže tam nie je žiadny tieň. Trávnik pravidelne kosíme 1x týždenne, 2-3x rekultivujeme za rok. Hnojíme 1-2x za rok hnojivom Expert. Najskôr rástli huby jednotlivo, ako sú na obrázku. Teraz prvý krát na jeseň začínajú rásť celé trsy s masívnym podhubím ako Michalky resp. Václavky. Pravidelne ich trháme, vyrezávame nožíkom, injekčnou striekačkou striekam Savo. Ale nič nepomáha. Používali sme aj postrek Mogeton, ale huby nielenže sa nelikvidujú, ale rastú ešte mohutnejšie. Čo máme robiť?
Ďakujem za radu
misomiso
07.10.17,16:45
Ale ved to je uplne normalne, vo vsetkych zdravych travnikoch teraz rastu huby. Co moze byt krajsia dekoracia zahrady ako cerstve huby, ktore sa tam na chvilu objavia. Ludia si kupuju rozne sadrove a plastove, a tebe vadia zive?
afrikánka
07.10.17,16:55
Skôr, ako ste založili trávnik, neboli na pozemku stromy?
arizona
07.10.17,18:29
Savom do travnika? Nicit huby so striekackami?No,zbohom zdravy rozum!

Je to normalny kolobeh prirody, ze sa ti nieco take,ako huby "urodi".Bud rada, ze mas pekny,prirodny travnik .-)
Zuzuniela
08.10.17,14:12
Ty asi nevieš čo je mať celý rok v trávniku hríby. To nie je normálne, aby v krásnom trávniku rástli huby. Naviac máme malé deti, ktoré môžu dať huby do pusy. nevieme či nie sú jedovaté. Trávnik máme 20 rokov a nikdy nám hríby nerástli až posledné 3 roky. Asi si myslíš, že je to 5-10 hríbikov, ale ich je naozaj veľmi veľa. Rada by som si to s tebou vymenila
Zuzuniela
08.10.17,14:16
Myslím, že to nie je normálne mať v trávniku huby. To nie je len sem-tam. Je to more hríbov. Videli ste krásne parky, alebo záhrady zošpatené malými hríbikmi? A to nie je len teraz. Rastú celý rok, nie len teraz. Neviem, či by sa to aj tebe páčilo. Naviac máme malé deti, ktoré môžu dať huby do pusy. Mudrlantov je dosť, ale seriózne poradiť a nevysmievať sa na to už treba gule
Zuzuniela
08.10.17,14:18
Trávnik je založený už 20 rokov. Nikdy na ňom hríby nerástli. Asi pred 3 rokmi sme vykopali obrovskú čerešňu. Môže to mať vplyv?
jslancik
08.10.17,14:20
veru, úprimnú sústrasť. je to des, mať huby v trávniku.
keď očividne nič iné nepomáha, tak asi jedine vymeniť celý koberec trávnika. Aj s cca 10 cm pod ním, nech sa odstránia huby aj s podhubím. A možno treba ísť hlbšie. Tu pomôže iba zásadný zásah. Ale ak ste na nesprávnom mieste a výtrusy budú dolietať naďalej, tak to budete musieť robiť pravidelne, možno každé 2 - 3 roky. Alebo dovtedy, kým sa neprestanete báť o otravu detí.
kukučka
08.10.17,14:33
Vyhľadaj pomoc odborníkov.

Zuzuniela (http://www.porada.sk/member.php?u=371371) (Dnes 16:16) Myslím, že to nie je normálne mať v trávniku huby. To nie je len sem-tam. Je to more hríbov. Videli ste krásne parky, alebo záhrady zošpatené malými hríbikmi? A to nie je len teraz. Rastú celý rok, nie len teraz. Neviem, či by sa to aj tebe páčilo. Naviac máme malé deti, ktoré môžu dať huby do pusy. Mudrlantov je dosť, ale seriózne poradiť a nevysmievať sa na to už treba gule

Citujem z tvojho komentára a aj keď podľa etikety tejto stránky máme odpovedať k veci a neposudzovať toho, kto sa pýta, zrejme ju poruším tak ako si urobila ty. Odpovedali ti najlepší poraďáci a ty reaguješ ako kočiš.

Ak máš tých húb veľa a už tri roky, už dávno!!! si mala vyhľadať pomoc odborníka a zistiť, či sú jedlé, alebo aspoň neškodné atď. Zrejme ti ide viac o trávnik, ako o deti, ináč by si mala v záhrade aj niečo iné a nepoužívala chémiu.
afrikánka
08.10.17,14:38
Dala som ti doplňujúcu otázku, či boli niekedy na pozemku stromy. Odpovedáš, že pred tromi rokmi ste vyrezali čerešňu...Predpokladala som odpoveď v znení, že áno. Čerešňa, asi bola veľká, ako čerešne zvyčajne vedia byť. Korene mala veľké, ako koruna, lenže v zemi. Ak ste aj odstránili nejaké, ešte stále ich tam je veľa. Uhnívajú v zemi a to je tá príčina, prečo rastú hríby v hojnom počte. Snažíš sa ich vyrezávať, "troviť", ale nič nepomáha. Ani nepomôže, trávnik máte asi hustý, pestovaný, hnojený, zavlažovaný. Je v ňom dostatočná vlhkosť, aby hríby rástli. Aká je tu rada? Iba vydržať, pokiaľ korene neuhnijú do tla. Trvá to už tri roky, prestane to, ale nateraz ti neviem povedať, kedy prestanú rásť, lebo neviem, či ste nejaké korene odstraňovali, alebo iba niečo, alebo vôbec nič. Odhadujem to na cca 5 rokov. Tri už máte za sebou.
jslancik
08.10.17,14:46
bola to obrovská čerešňa. a akosi si dovolím pochybovať, že všetky jej korene uhnijú za 3 či 5 rokov. keď bola obrovská čerešňa, tak asi nemala korene nejak malé...
afrikánka
08.10.17,15:04
Viem, že koreňov je veľa, ale ide o korene, ktoré zostali pod povrchom trávnika, nie o tie ktoré sú hlboko v zemi. Možno by pomohlo odsledovať trasy koreňov, v mieste výskytu hríbov pootvárať trávnik a začať odstraňovať. Lenže? Korene sú rozvetvené a tým pádom sa celý trávnik bude drobiť, rozpadávať.. Kúsky trávnika potom poskladať, urovnať pôdu, pod nimi...atď. Veľmi namáhavé. Je to robotička na niekoľko dní.
Náhodou dobre viem, čo píšem, zažila som to, aj opravovala...rýľ, lopata, lopatka, hrable, sekera, krompáč. To všetko som musela používať. Sama, osobne. Aj tak som sa tých hríbov nezbavila na 100%. Už by som to viac nerobila, vyslúži to samé.
Ale, ak zadavateľka chce, môže celý trávnik strhnúť, povyberať korene do hĺbky cca 50 cm, upraviť pôdu a založiť nový trávnik, alebo naukladať naspäť ten strhnutý, naporcovaný na štvorce, aj tak to ide.
Bol to môj najväčší manuálny záťah v živote, nikdy naň nezabudnem.
buchač
08.10.17,15:32
Zuzuniela (Dnes 16:12) Ty asi nevieš čo je mať celý rok v trávniku hríby. To nie je normálne, aby v krásnom trávniku rástli huby.
================
Teraz ako ???

Huby alebo hríby ? Ono je to asi tak, že aj hríby sú huby...aj hríb satan je huba. No je medzi nimi solídny rozdiel. Toho satana by detičky len raz dali do úst....
Keby som mal hríby na trávniku ? Ajajáááj, to by som sa len a len potešil.

Ak nechceš mať huby, tak je potrebné celú plochu poorať do aspoň 1/2 hĺbky a následne založiť trávnik.
------------------------
Záverom taký vtip.

Stretnú sa američan a angličan. Američan obdivuje anglický trávnik a pýta sa
- to čo robíte s tým trávnikom, že je taký pekný ?
- čo by sme robili ? Polievame, valcujeme, plejeme, hnojíme...atď.
- ale šak to robíme aj my !!!
- hm...a robíte to už 300 rokov ???
afrikánka
08.10.17,15:49
buchač
Píšeš poorať do hĺbky aspoň pol metra? Zle! Zabudol si napísať, že treba tie korene do hĺbky pol metra odstrániť. Musia zmiznúť, inak je celá robota na kočku.
Mala som to, viem, čo treba. Tak prosím, nepleť zadavateľku zbytočnými radami. Inak slušne povedané...nemudruj, len preto, že sa nudíš. Prepáč.
Spomínam vo svojej odpovedi sekeru a takú poriadnu, tá je totiž veľmi dôležitá. Kto sa to podujme robiť, sám príde na to, kedy a kde ju treba použiť. Treba s odstraňovaním začať od pňa bývalej čerešne a hľadať, rúbať, hrabať, rúbať. Meter za metrom. Potom sa môže začať to tvoje oranie. Preosievanie trávnika radšej nespomeniem. Zostávajú ešte celé zhluky vlásočníč, na odoberanie vlahy.
misomiso
08.10.17,16:37
No neviem nacio mate zahradu vy, ale my ju mame nato, aby sme mali doma kusok prirody. Cim vacsia rozmanitost, tym lepsie. To si mozes rovno polozit ten umely travny koberec, naposeldy som to videl na jednom skolskom stadione, vyzera to takmer ako zivy travnik. netreba kosit, ziadna burina ani huby.
buchač
08.10.17,16:38
Tak veru...tak.
Mudrovanie ohľadom pár húb. ;)
Osobne si myslím, že tie prípravky na ničenie sú len marketingový ťah.
Ono by sa zišlo vedieť, že čo za huby sú to...že Václavky ? Nuž pre niekoho sú to huby a pre niekoho hríby. ;)
Podľa tohoto sú vraj václavky jedovaté.
https://www.google.sk/search?q=v%C3%A1clavky&client=opera&hs=xDH&channel=suggest&prmd=ivns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiBg5_luuHWAhWhNJoKHff8AZ4QsAQIIg
Lež na obrázkoch sú podpňovky.
branislavp
08.10.17,18:44
Hríby v trávniku to je unikát, choď s nimi na trh a máš vybavené. Nemusíš chodiť na hríby do lesa, asi máš u niekoho protekciu. Ale savo - do záhrady nepatrí. POtom radšej v záhrade tie nežiadúce tzv hríby.
branislavp
08.10.17,18:50
afrikánka, potvrdzujem, že tie huby v trávniku sú z koreňov starej čerešne. Aj my máme tie huby po trávniku, pokosíme a zas pokosíme atď. Tie staré korene zrezanej čerešne sú takmer na povrchu , je ich vidno a sú veľmi hrubé ako konáre na strome. ,
afrikánka
08.10.17,18:57
Dobre, že to potvrdzuješ, ďakujem.
Neveriaci poraďáci tu oponujú bez toho, aby vedeli, alebo mali osobné skúsenosti. Ja som to pred pár rokmi riešila. Išlo o hrubé borovicové korene.
ZahradnikAmater
08.10.17,20:49
Pod toto sa podpíšem.
My máme teraz spústu húb v trávniku, poznám len bedľu hore v rohu pod jabloňou, ale je na to krásny pohľad. Nechápem, prečo ľudia musia s prírodou stále len bojovať a bojovať, aj keď proti sukcesii je to vždy prehratý boj.

A deti neviete naučiť, čo sa patrí a čo nie a čo sa môže a čo nemôže? Ako to len tí naši rodičia dokázali?
afrikánka
08.10.17,21:14
Bola som tretiačka na základnej škole. Moja spolužiačka prišla domov s kľúčikom na krku. Mamina bola v práci, tak si na záhrade nazbierala hríby a spravila si ich s vajíčkom.
O tri dni mala pohreb.
Hovoriť v takýchto prípadoch o výchove je nešťastné vyjadrenie. Deti niekedy priťahuje zakázané ovocie, tak prečo im ho predkladať?
buchač
08.10.17,21:23
afrikánka (Dnes 23:14) Bola som tretiačka na základnej škole. Moja spolužiačka prišla domov s kľúčikom na krku. Mamina bola v práci, tak si na záhrade nazbierala HRÍBY a spravila si ich s vajíčkom.
O tri dni mala pohreb.
======================
NEDRÍSTAJ !!!!!

To kde bývala ? V lese ? Nazbierala HRÍB satanský ?

Nazbierala nejaké jedovaté HUBY, lež nie HRÍBY !!!

VIDÍŠ ten rozdiel ??????

P.S.:
Aj huby je potrebné vedieť pripraviť.
Aj poniektoré jedlé a vynikajúce HUBY sú po nedostatočnej teplelnej úprave jedovaté....ale HRÍBY veru nie ....
afrikánka
08.10.17,21:32
@buchač
Vôbec nepoznám hríby, huby, proste to nerozoznávam. Čo tu vrieskaš? Toľko výkričníkov.
Bývala v rodinnom dome, nazbierala ich pred plotom, na zelenom pásme. Poobede začala vracať, zavolali domov lekára, žiaľ nedalo sa jej pomôcť. Volala sa Ľubka F. Budem rada, ak tomu dievčatku nebudeš cez moju osobu brýzgať na hrob.
ďakujem
Zuzuniela
09.10.17,19:03
Ja mám rada prírodu a moju záhradu milujem. Starám sa o ňu a za nič na svete by som ju nevymenila za niečo umelé. Chcela som len radu, ale myslíš to ironicky. Rada by som si to s tebou vymenila a potom môžeš takto súdiť
Zuzuniela
09.10.17,19:14
Ďakujem ti za radu. Asi to bude z tej čerešne. Naozaj bola veľmi veľká. I napriek tomu, že manžel sa snažil veľkú časť koreňov vykopať, asi ich tam veľa tých menších zostalo. Pretože tento problém nastal až po vykopaní čerešne. Ale teraz už aspoň viem, od čoho to je. Už nezostáva nič, len čakať, kedy sa ich zbavíme .
Som veľmi sklamaná necitlivosťou ľudí, ktorí to berú za srandu a ešte sa pomaly z človeka vysmievajú. Preto si vážim takých ľudí, ako si ty a ešte raz ti ďakujem.
Zuzuniela
09.10.17,19:16
Ak chceš príď, každý deň si môžeš nazbierať hríby a ísť s nimi na trh
Zuzuniela
09.10.17,19:18
Áno trávnik mám naozaj pekný. A na tie hríby si môžeš chodiť s košíkom každý deň. Len či ich budeš aj konzumovať...
buchač
09.10.17,19:23
HRÍBY , hríby a stále len HRÍBY ???

Kedy už konečne pochopíš, že sa jedná o huby ?
HRÍB je určitý druh HUBY.
Apropóóó...kde je fotka tých "hríbov", čo som sa pýtal ?
afrikánka
09.10.17,19:28
Som rada, že si sa vrátila a ozvala. Aj ja ti ďakujem za reakciu.
Zo správania si nerob nič, pozri, ako obodovali mňa, za vyčerpávajúcu odpoveď pre teba, mi odrátali dva body. A to už nehovorím o rypáckych komentároch, ktoré s posmechom spochybňovali moje skúsenosti.

Nech ti čo najskôr tie hríby-huby vymiznú