Jana3
27.07.06,09:42
Prosím, poraďte ...
Od 1.8. realizujeme prevod činnosti zamestnávateľa /expedícia/ na iného zamestnávateľa. S tým je spojený aj prechod zamestnacov k preberajúcemu zamestnávateľovi § 28 ZP, s tým, že on preberá všetky práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov. Ich prac. pomer nezaniká, pokračuje ďalej u nového zamestnávateľa za tých istých podmienok. My sme to vopred prejednali s odbormi a oznámili zamestnancom, že ich preberá nový zamestnávateľ. Niektorí zamestnanci nechcú prejsť, lebo chcú odstupné, ktoré im nechceme vyplatiť. Nechceme sa dostať do súdnych sporov. Prosím poraďte, či potrebujeme súhlas s prechodom od zamestnancov ...
Jana
dana9
27.07.06,08:12
Prosím, poraďte ...
Od 1.8. realizujeme prevod činnosti zamestnávateľa /expedícia/ na iného zamestnávateľa. S tým je spojený aj prechod zamestnacov k preberajúcemu zamestnávateľovi § 28 ZP, s tým, že on preberá všetky práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov. Ich prac. pomer nezaniká, pokračuje ďalej u nového zamestnávateľa za tých istých podmienok. My sme to vopred prejednali s odbormi a oznámili zamestnancom, že ich preberá nový zamestnávateľ. Niektorí zamestnanci nechcú prejsť, lebo chcú odstupné, ktoré im nechceme vyplatiť. Nechceme sa dostať do súdnych sporov. Prosím poraďte, či potrebujeme súhlas s prechodom od zamestnancov ...
Jana

Otázka je nepresne naformulovaná.;)

Samotný predaj alebo prevod podniku nie je podmienený súhlasom zamestnancov.:)

V prípade prevodu, resp. prechodu podniku/časti sú však zamestnanci chránení tým, že zo zákona dochádza k prechodu práv zo zmlúv(kolektívnych aj individuálnych) na nového zamestnávateľa. Ide však o právo zamestnanca, nie jeho povinnosť, takže ak ZC nesúhlasia so "svojím" prechodom k novému zamestnávateľovi, tak k tomu nemôžu byť nútení, nový ZĽ od nich nemôže vyžadovať, aby v PP pokračovali. Takže, ak sa rozhodnú, môžu "zo svojej strany" slobodne PP ukončiť.

Čo sa týka ich nároku na odstupné, tu môžu nastať viaceré situácie. Samotný prevod podniku však nespĺňa podmienky organizačnej zmeny, teda výpovedného dôvodu podľa § 63 ods. 1 písm. a) a b) ZP, a samozrejme ani c);) . A nárok na odstupné ako také je podmienené tým, že ZC súhlasí so skončením PP pred začatím plynutia VD podľa § 63 ods. 1 písm. a) až c). V ostatných prípadoch je odstupné na dobrej vôli ZĽ.

dana:)
Jana3
27.07.06,09:08
Ďakujem dana9.
Išlo mi o súhlas zamestnancov s ich prechodom, nie prevodom činnosti zamestnávateľa. Keďže títo zamestnanci nechcú prejsť k novému zamestnávateľovi a nechcú ani ukončiť prac. pomer zo svojej strany, stávajú sa automaticky zamestnancami nového zamestnávateľa? Ak neprídu do práce, ich absenciu budeme riešiť my alebo nový ZĽ?
Jana
dana9
27.07.06,09:15
Ďakujem dana9.
Išlo mi o súhlas zamestnancov s ich prechodom, nie prevodom činnosti zamestnávateľa. Keďže títo zamestnanci nechcú prejsť k novému zamestnávateľovi a nechcú ani ukončiť prac. pomer zo svojej strany, stávajú sa automaticky zamestnancami nového zamestnávateľa? Ak neprídu do práce, ich absenciu budeme riešiť my alebo nový ZĽ?
Jana

Áno, stávajú sa automaticky ZC nového ZĽ.
Tie práva a povinnosti z prac. zmlúv zaväzujú aj zamestnancov, ak sa im nepáči, tak mali/musia skončiť PP v súlade so ZP, teda buď dohoda alebo výpoveď + výpovedná doba.

Skončenie PP z ich strany je jediným spôsobom, ako môžu odvrátiť následky predpokladané zákonom (prechod práv a pov. z pracovnej zmluvy na nového ZĽ) v prípade predaja/prevodu ZĽ.

A ak neprídu do práce, tak to rieši nový ZĽ, je to porušenie prac. disciplíny.

dana:)
Magma
27.07.06,19:14
Mám podobný problém, iba ide o §31, prenájom časti zamestnávateľa inému zamestnávateľovi. Chceme to riešiť formou písomného oznámenia zamestnancom, kde ich informujeme že došlo k prechodu práv a povinností a uvedieme kto je ich novým zamestnávateľom. Ako som pochopila ani tu nie je potrebný súhlas zamestnanca, takže ak sa mu to nepáči môže skončiť prac.pomer ale iba na svoju žiadosť dohodou alebo výpoveďou. Žiadne odstupné mu nepatrí.Nemáte náhodou niekto vzor zmluvy medzi 2 zamestnávateľmi o prechode práv a povinností z prac...vzťahov?
Jana3
28.07.06,07:49
Ahoj Magma,
my sme robili dohodu o prevodi činnosti medzi zamestnávateľmi. Skús si zohnať PMPP č. 15/2005. Tam je vzor dohody aj oznámenia zamestnancom - veľmi poučné. Prípadne napíš číslo faxu a odfaxujem ti to.
Jana
Magma
28.07.06,08:37
Mám toho poradcu, už som aj našla tie vzory, ďakujem pekne.
Jana3
22.09.06,11:10
Znova chcem položiť otázku k tejto téme. Pred rokom sme zrealizovali ten prevod činnosti na iného zamestnávateľa spojený s prechodom zamestnancov podľa §28 ZP. Teraz by sme chceli urobiť prechod ďalších dvoch zamestnancov, ale neviem, či sa to dá. Ak nie, ukončíme ich prac. pomer dohodou.
Vie mi niekto poradiť?
Vopred díky.:confused:
ZuzanaP
02.11.06,08:15
Toto by zaujímalo aj mňa. Myslím si, že keby sme spravili nejaký dodatok k zmluve o prechode práv a povinností, tak by to šlo.

Prešli nám nejaký zamestnanci k 01.09.2006 a teraz by som chcela prejsť aj ja, bola by som posledná.
Niamh
04.01.07,08:56
Ahojte,
neviete mi poradiť, či je povinný bývalý zamestnávateľ pri prechode práv a povinností vystaviť zamestnancom zápočtové listy? Alebo ich bude vystavovať za celú dobu aj za starého zamestnávateľa aj za nového NOVÝ ZAMESTNÁVATEĽ? Ďakujem
Niamh
04.01.07,15:26
Naozaj nevie nikto poradiť?
Niamh
18.02.08,10:37
Nikto nevie poradiť? Neriešili ste to už niekto?
Niamh
23.04.08,08:44
Neriešil nikto z Vás prechod práv a povinností a následné vystavovanie potvrdení o zamestnaní aj za starého zamestnávateľa?
nemcikova
30.04.08,15:18
Mysme u nás vo firme riešili prechod práv a povinností z jednej firmy na druhú na prelome rokov. Pri ukončení PP zo zamestnancom to riešime tak, že mu vydáme doklad o odpracovaných rokoch za celé obdobie s pečiatkou už nového zamestnávateľa. Tak isto aj v prípade Soc.poisťovne, ak sa vyskytne OČR alebo PN dlhšie ako 10 dní, tak rozhodujúce obdobie pre vymeriavací základ sa berie z minulého roka (starý zamestnávateľ ), ale doklady odovzdáva nový zamestnávateľ. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.
Zuzka2510
03.06.08,11:43
Dobrý deň.
Ja by som sa chcela spýtať. K 01.02.2008 prešli naši zamestnanci k inému zamestnávateľovi na základe prechodu práv z pracovnoprávnych vzťahov. Keď som robila RZ dane dávala som ešte za predchádzajúceho zamestnávateľa potvrdenia a roč. zúčt.dane. Teraz pri vystavení dokladov k RZ zdrav. poist. neviem či môžem ešte dávať v mene predchádzajúceho zamestnávateľa alebo už pod novým. Prosím môže mi niekto dať užitočnú radu? Ďakujem pekne
ZuzanaP
03.06.08,12:15
Je to doklad k RZZP za rok 2007, takže by som asi dávala ešte za pôvodného zamestnávateľa....
milagros208
09.10.08,07:53
Chcela by som sa spýtať bližšie na prechod práv a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov. Ak sa firma predáva a zamestnanci prechádzajú do novej firmy s tým, že sa nič nemení, tak zamestnancovi nepatrí odstupné. V par. 29a zák.práce sa však píše, že ak sa prevodom zmenia pracovné podmienky dohodnuté v pracovnej zmluve a zamestnanec s novými nesúhlasí, skončí sa pracovný pomer zo strany zamestnávateľa par. 63 ods 1 písm. b) alebo dohodou z tých istých dôvodov. Potom to znamená, že mu beží výpovedná lehota a má nárok aj na odstupné. Chápem to správne? Ak áno, potom by ma zaujímalo aké zmeny pracovných podmienok predpokladajú tento nárok. Napr. zmena prac. pozície, miesto výkonu práce, mzda? Ďakujem.
milagros208
09.10.08,10:01
Nikto nevie pomôcť? Nejde tu o neprimeraný prospech, len o možnosti, ktoré môžu nastať. Ďakujem.
milagros208
09.10.08,13:04
Nechcem byť netrpezlivá, ale nerada by som zapadla prachom. Budem vďačná za každý názor.:rolleyes:
diana17
07.11.08,08:45
Chcela by som sa spýtať bližšie na prechod práv a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov. Ak sa firma predáva a zamestnanci prechádzajú do novej firmy s tým, že sa nič nemení, tak zamestnancovi nepatrí odstupné. V par. 29a zák.práce sa však píše, že ak sa prevodom zmenia pracovné podmienky dohodnuté v pracovnej zmluve a zamestnanec s novými nesúhlasí, skončí sa pracovný pomer zo strany zamestnávateľa par. 63 ods 1 písm. b) alebo dohodou z tých istých dôvodov. Potom to znamená, že mu beží výpovedná lehota a má nárok aj na odstupné. Chápem to správne? Ak áno, potom by ma zaujímalo aké zmeny pracovných podmienok predpokladajú tento nárok. Napr. zmena prac. pozície, miesto výkonu práce, mzda? Ďakujem.

A čo keĎ má zamestnanec uzatvorenú dohodu o zvyšovaný kvalifikácie, zaviazal sa odpravcovať tri roky ale teraz sa mení zamestnavateľ a ak dostanú nevýhodnú ponuku, komu bude musieť zamestnanec zaplatiť tie peniaze za zvýšenie kvalifikácie ????
Infarkt
07.11.08,09:06
Chcela by som sa spýtať bližšie na prechod práv a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov. Ak sa firma predáva a zamestnanci prechádzajú do novej firmy s tým, že sa nič nemení, tak zamestnancovi nepatrí odstupné. V par. 29a zák.práce sa však píše, že ak sa prevodom zmenia pracovné podmienky dohodnuté v pracovnej zmluve a zamestnanec s novými nesúhlasí, skončí sa pracovný pomer zo strany zamestnávateľa par. 63 ods 1 písm. b) alebo dohodou z tých istých dôvodov. Potom to znamená, že mu beží výpovedná lehota a má nárok aj na odstupné. Chápem to správne? Ak áno, potom by ma zaujímalo aké zmeny pracovných podmienok predpokladajú tento nárok. Napr. zmena prac. pozície, miesto výkonu práce, mzda? Ďakujem.

Veľmi dobre si to pochopila a aj sama sebe odpovedala správne ;)
Infarkt
07.11.08,09:18
A čo keĎ má zamestnanec uzatvorenú dohodu o zvyšovaný kvalifikácie, zaviazal sa odpravcovať tri roky ale teraz sa mení zamestnavateľ a ak dostanú nevýhodnú ponuku, komu bude musieť zamestnanec zaplatiť tie peniaze za zvýšenie kvalifikácie ????

V zmysle tohto § sa dohoda o zvyšovaní kvalifikácie nenaplní, ak by došlo k tomu, že ZC nesúhlasí so zmenami a ZĽ by mu dal výpoveď v zmysle §63, odst.1, písm.b) :

§ 155

(1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom uzatvoriť dohodu, ktorou sa zamestnávateľ zaväzuje umožniť zamestnancovi zvýšenie kvalifikácie poskytovaním pracovného voľna, náhrady mzdy a úhrady ďalších nákladov spojených so štúdiom, a zamestnanec sa zaväzuje zotrvať po skončení štúdia u zamestnávateľa určitý čas v pracovnom pomere alebo mu uhradiť náklady spojené so štúdiom, a to aj vtedy, keď zamestnanec skončí pracovný pomer pred skončením štúdia. Zamestnávateľ, ktorý zamestnáva menej ako 20 zamestnancov môže so zamestnancom uzatvoriť dohodu podľa odseku 2 aj pri prehlbovaní kvalifikácie, ak predpokladané náklady dosahujú aspoň 50 000 Sk. Dohoda sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná.

(2) Dohoda podľa odseku 1 musí obsahovať

a) druh kvalifikácie a spôsob jej zvýšenia,
b) študijný odbor a označenie školy,
c) dobu, po ktorú sa zamestnanec zaväzuje zotrvať u zamestnávateľa v pracovnom pomere,
d) druhy nákladov a ich celkovú sumu, ktorú bude zamestnanec povinný uhradiť zamestnávateľovi, ak nesplní svoj záväzok zotrvať u neho v pracovnom pomere počas dohodnutej doby.

(3) Celková dohodnutá doba zotrvania v pracovnom pomere nesmie prekročiť päť rokov. Najvyššia suma úhrady vynaložených nákladov nesmie prekročiť tri štvrtiny celkovej sumy vynaložených nákladov. Ak zamestnanec splní svoj záväzok iba sčasti, povinnosť nahradiť náklady sa pomerne zníži.

(4) Do doby zotrvania v pracovnom pomere sa nezapočítava čas

a) základnej služby, náhradnej služby a civilnej služby,
b) rodičovskej dovolenky,
c) neprítomnosti v práci z dôvodu výkonu nepodmienečného trestu odňatia slobody a väzby, ak došlo k právoplatnému odsúdeniu.

(5) Zamestnávateľ môže so zamestnancom uzatvoriť dohodu podľa odseku 2 aj pri prehlbovaní kvalifikácie, ak predpokladané náklady dosahujú aspoň 100 000 Sk. V takom prípade nemožno zamestnancovi uložiť povinnosť prehlbovať si kvalifikáciu.

(6) Povinnosť zamestnanca na úhradu nákladov nevzniká, najmä ak

a) zamestnávateľ v priebehu zvyšovania kvalifikácie zastavil poskytovanie pracovného voľna a náhrady mzdy, pretože sa zamestnanec bez svojho zavinenia stal dlhodobo nespôsobilý na výkon práce, pre ktorú si zvyšoval kvalifikáciu,
b) pracovný pomer sa skončil výpoveďou danou zamestnávateľom z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) a b) alebo dohodou z tých istých dôvodov,
c) zamestnanec nemôže vykonávať podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu štátnej zdravotníckej správy, alebo rozhodnutia orgánu sociálneho zabezpečenia prácu, pre ktorú si zvyšoval kvalifikáciu, prípadne stratil dlhodobo spôsobilosť vykonávať ďalej doterajšiu prácu z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. c),
d) zamestnávateľ nevyužíval v posledných 12 mesiacoch počas najmenej šiestich mesiacov kvalifikáciu, ktorú si zamestnanec zvýšil.
calgary
12.01.09,13:54
Dobrý deň všetkým,
stále mi nie je jasný celý postup pri prechode práv a povinností na nového zamestnávateľa. U nás sa prevádza len časť zamestnancov k 01.01.2009, ktorí sú definovaní v dohode podľa §208 Zák.práce.
Chápem správne, že celé to pre mňa znamená odhlásenie zamestnancov v starej firme (v SP aj ZP) a prihlásenie do novej. Odoslanie všetkých náležitostí tak, ako keby prac. pomer v starej firme končil (t.j. ELDP do SP, záp.list zamestnancovi, potrdenie o príjme na účely RZD, či DP). Zmluvy však ostávajú v platnosti pôvodné, takže ak by napr. zamestnanec požadoval vydanie potvrdenia napr. o príjme za posledných 12 mesiacov, budem vychádzať z toho, že prac. pomer trvá od roku 2006 (podľa zmluvy), alebo len od 01.01. 2009 (dátum prihlásenia do SP za preberajúceho zamestnávateľa)???
Celkovo mi nie je jasné práve to, či teda ide o pracovný pomer novovzniknutý, alebo trvajúci na základe "starej" pracovnej zmluvy.
(vymer. základ, zápočet rokov, a i.) :(
Prosím poraďte, potrebujem tento problém vyriešiť čo najskôr.
hanelie
12.01.09,14:28
keďže pre mňa začína byť táto téma aktuálna - skúsim odpovedať :
prechod práv a povinností sa týka plnenia v plnom rozsahu t.j. všetky dohodnuté podmienky od predchádzajúceho zamestnávateľa prechádzajú na nového , pracovné zmluvy sa vystavujú nové / uvádza sa nový zamestnávateľ / ale s pôvodným znením / pracovná pozícia, dohodnuté mzdové nároky ap /, pôvodný zamestnávateľ vystavuje taktiež ELDP, odhlasuje zamestnancov z poisťovní / následne prihlási nový zamestnávateľ /
takisto nevyčerpaný socialny fond resp jeho časť / podľa toho, či prechádzajú všetci zamestnanci / sa prevedie na účet nového zamestnávateľa
ak sa mýlim, prosím opravte ma,:)
calgary
12.01.09,14:50
keďže pre mňa začína byť táto téma aktuálna - skúsim odpovedať :
prechod práv a povinností sa týka plnenia v plnom rozsahu t.j. všetky dohodnuté podmienky od predchádzajúceho zamestnávateľa prechádzajú na nového , pracovné zmluvy sa vystavujú nové / uvádza sa nový zamestnávateľ / ale s pôvodným znením / pracovná pozícia, dohodnuté mzdové nároky ap /, pôvodný zamestnávateľ vystavuje taktiež ELDP, odhlasuje zamestnancov z poisťovní / následne prihlási nový zamestnávateľ /
takisto nevyčerpaný socialny fond resp jeho časť / podľa toho, či prechádzajú všetci zamestnanci / sa prevedie na účet nového zamestnávateľa
ak sa mýlim, prosím opravte ma,:)
Ďakujem za rýchlu odpoveď, bohužiaľ problém riešim na poslednú chvíľu.
Z toho, čo ste uviedli vyplýva, že prevedený prac.pomer sa posudzuje ako NOVOVZNIKNUTÝ. Budem v tomto smere aj ďalej postupovať (odhl.prihl SP+ZP atď). Jedna vec ma však predsa len zarazila: je skutočne potrebné vystavenie nových pracovných zmlúv? Niekde som totiž vyčítala, že je potrebné urobiť Oznámenie o prechode p.a p., ktoré je súčasťou pracovnáých zmlúv (mesiac pred samotnou realizáciou prechodu), no staré zmluvy ostávajú v platnosti... :confused:
Taktiež pri prenose ľudí v mzdovom programe treba zrejme zadať zako ačiatok prac.pomeru dátup prechodu zamestnancov - chápem to správne?
Budem rada, ak ma opravíte. :)
Ďakujem.
hanelie
12.01.09,14:55
tiež sa začínam ešte len orientovať v tejto problematike, tak si počkáme na odpoveď od skúsených poraďákov :)
nemcikova
12.01.09,15:08
Dobrý deň prajem, my sme vo firme celým týmto procesom prešli už minulý rok, takže z vlastnej skúsenosti keď môžem Vám poradím. Tak ako bolo v predchádzajúcom príspevku písané,
prechod práv a povinností sa týka plnenia v plnom rozsahu t.j. všetky dohodnuté podmienky od predchádzajúceho zamestnávateľa prechádzajú na nového. Ak pôvodný zamestnávateľ spíše dohodu s novým zamestnávateľom, že ten preberá všetky práva a povinnosti od dátumu...., nie je potrebné spisovať nové pracovné zmluvy, jedine ak by sa menili pracovné podmienky, plat a iné. Ak ostáva u všetkých zamestnancov to isté, čo sa týka pracovnej zmluvy, im stačí poslať alebo dať oznámenie o zmene zamestnávateľa. Na Sociálnu poisťovňu je potrebné odovzdať dohodu medzi zamestnávateľmi s listom o delimitácii zamestnancov a zoznamom všetkých zamestnancov, ktorých sa to týka. Tým je na Sociálke všetko vybavené, nie je potrebné odhlasovanie a prihlasovanie zamestnancov. Iná situácia je so Zdravotnými poisťovňami, tam je potrebné dať odhlásenia a prihlásenia. Ak ešte bude niečo potrebné, rada odpoviem, momentálne ma iné nenapadá.
calgary
12.01.09,15:23
Dobrý deň prajem, my sme vo firme celým týmto procesom prešli už minulý rok, takže z vlastnej skúsenosti keď môžem Vám poradím. Tak ako bolo v predchádzajúcom príspevku písané,
prechod práv a povinností sa týka plnenia v plnom rozsahu t.j. všetky dohodnuté podmienky od predchádzajúceho zamestnávateľa prechádzajú na nového. Ak pôvodný zamestnávateľ spíše dohodu s novým zamestnávateľom, že ten preberá všetky práva a povinnosti od dátumu...., nie je potrebné spisovať nové pracovné zmluvy, jedine ak by sa menili pracovné podmienky, plat a iné. Ak ostáva u všetkých zamestnancov to isté, čo sa týka pracovnej zmluvy, im stačí poslať alebo dať oznámenie o zmene zamestnávateľa. Na Sociálnu poisťovňu je potrebné odovzdať dohodu medzi zamestnávateľmi s listom o delimitácii zamestnancov a zoznamom všetkých zamestnancov, ktorých sa to týka. Tým je na Sociálke všetko vybavené, nie je potrebné odhlasovanie a prihlasovanie zamestnancov. Iná situácia je so Zdravotnými poisťovňami, tam je potrebné dať odhlásenia a prihlásenia. Ak ešte bude niečo potrebné, rada odpoviem, momentálne ma iné nenapadá.
Ďakujem. Ešte na doplnenie: z pohľadu sociálnej poisťovne vzniká teda nový pracovný pomer (zašleme ELDP za obdobie u pôvodného zamestnávateľa..)? Ako by mal vyzrať list o delimitácii? Dohoda medzi zamestnávateľmi ktorú mám k dispozícii obsahuje v prílohe zoznam prevedených zamestnancov...mohla by postačovať?
Ešte raz ďakujem za odpovede. :)
hanelie
12.01.09,15:37
ja by som poprosila info o takejto dohode medzi zamestnávateľmi / podľa akého § /
logicky mi pripadá, že skúšobná doba u nového ZĽ sa neaplikuje
calgary
12.01.09,15:46
Dohoda o prechode práv a povinností vznikla podľa § 28 a nasl. Zákonníka práce. §28 až 31 Zák. práce ošetrujú spôsoby prevodu zamestnávateľa, či jeho hospodárskej jednotky na iného zamestnávateľa. U nového zamestnávateľa sa neuvažuje so skúšobnou dobou a ak to správne chápem je zachovaná aj istá kontinuita spracovania miezd (prenáša sa napr. dovolenka a pod.).No neviem čo z toho vyplýva pre sociálne či zdravotné poistenie, preto ocením každú radu skúsenejších poraďákov.
nemcikova
12.01.09,15:56
Nie, skúšobná doba tam nie je, nakoľko sa pokračuje v pracovnom pomere.
Čo sa týka prechodu práv a povinností, jedná sa o §28, odst.1 Zák.práce, to sme museli doplniť do Delimitačného protokolu.
Vzor Delimitačného protokolu:
Delimitačný protokol
Nástupca: názov nového zamestnávateľa, identifikačné údaje
a
Predchodca: názov pôvodného zamestnávateľa, identifikačné údaje

sa dohodli na nasledovnom:

Na základe dohody medzi nástupcom a predchodcom zo dňa ....... berie nástupca na seba všetky práva a povinnosti predchodcu v pracovno-právnych vzťahoch od.....(dátum od kedy) u týchto zamestnancov:

zoznam zamestnancov -meno a priezvisko a rodné číslo

Na konci sa podpíše nový zamestnávateľ
nemcikova
12.01.09,16:04
Samozrejme sa prenáša aj dovolenka, takisto, ak dôjde u zamestnanca napr. k práceneschopnosti u nového zamestnávateľa napr. v tomto roku, tak isto sa berie vymeriavací základ z predchádzajúceho roka. Tak ako som písala, u sociálny to až taký problém nie je, skôr ide o zdravotné poisťovne, u ktorých je potrebné ukončovať zdrav.poistenie- čiže poslať výkazy a prihlasovať opätovne zamestnancov už s hlavičkou novej firmy.
calgary
12.01.09,17:27
Nie, skúšobná doba tam nie je, nakoľko sa pokračuje v pracovnom pomere.
Čo sa týka prechodu práv a povinností, jedná sa o §28, odst.1 Zák.práce, to sme museli doplniť do Delimitačného protokolu.
Vzor Delimitačného protokolu:
Delimitačný protokol
Nástupca: názov nového zamestnávateľa, identifikačné údaje
a
Predchodca: názov pôvodného zamestnávateľa, identifikačné údaje

sa dohodli na nasledovnom:

Na základe dohody medzi nástupcom a predchodcom zo dňa ....... berie nástupca na seba všetky práva a povinnosti predchodcu v pracovno-právnych vzťahoch od.....(dátum od kedy) u týchto zamestnancov:

zoznam zamestnancov -meno a priezvisko a rodné číslo

Na konci sa podpíše nový zamestnávateľ
Hovorila som s oddelením registra SP, potvrdili mi Vaše informácie, takže mi neostáva iné, iba s vami v tomto súhlasiť. ;)

Ďakujem.
hanelie
14.01.09,10:08
prosím o info podľa ktorého § sa robí dohoda medzi firmami o prevode časti činnosti
ďakujem:)

§ 476 obchodného zákonníka sa mi celkom nehodí, lebo ide o prevod časti činnosti jednej firmy na druhú
hanelie
14.01.09,18:45
posúvam :)
calgary
14.01.09,19:47
prosím o info podľa ktorého § sa robí dohoda medzi firmami o prevode časti činnosti
ďakujem:)

§ 476 obchodného zákonníka sa mi celkom nehodí, lebo ide o prevod časti činnosti jednej firmy na druhú
Ako som písala je to v súlade s § 28 a nasl. zákonníka práce. Je tam v podstate nepriamo definované ako má taká dohoda vyzerat. Netreba zabudnút na pisomne oznamenie zamestnancom o prevode práv a povinnosti vypl.z pracovnopravnych vztahov, ktore im musi byt dane minimalne mesiac pred datumom samotneho prevodu.;)
Predsa len mi vsak stále nie je jasne, ako postupovat, ked budem vystavovat napr. v priebehu roka 2009 potvrdenie o prijme zamestnancovi, ktorý takýmto prevodom presiel. Vystavujem zvlast potvdenia za obidve firmy? A co v pripade započtovych listov - vystavim zapoctovy list za obdobie "do prevodu"? (spracovávam agendu obidvoch firiem ) :confused:
Ďakujem.
nemcikova
16.01.09,10:43
Áno, vystavujú sa potvrdenie o príjme samostatne za firmy, nakoľko daňové úrady to berú ako samostatné jednotky, majú rozdielne DIČ.
Čo sa týka zápočtových listov, stačí jeden - súhrn obdobia v pôvodnej firme a v novej firme ( v prípade, ak niekto odchádza už z novej firmy )
calgary
18.01.09,14:09
Áno, vystavujú sa potvrdenie o príjme samostatne za firmy, nakoľko daňové úrady to berú ako samostatné jednotky, majú rozdielne DIČ.
Čo sa týka zápočtových listov, stačí jeden - súhrn obdobia v pôvodnej firme a v novej firme ( v prípade, ak niekto odchádza už z novej firmy )
Aha.
Dakujem :)
mimaemma
05.02.09,12:28
Ahojte poraďáci,
mám otázku súvisiacu s touto témou. Manžel je od 1.2. v novej organizácii. Pôvodne bol zamestnancom vo verejnej správe, teraz sa ich oddelenie oddelilo a vznikla nezisková organizácia, ktorá je pod jeho predošlým zamestnávateľom. Pôvodne im bolo oznámené, že sa pre zamestnancov nič nemení. Až teraz vyšlo najavo, že áno, pretože predtým mali určité výhody z titulu kolektívnej zmluvy ( vyšší príspevok na stravné, týždeň dovolenky naviac atď). Dnes im povedali,že sa kolektívna zmluva na nich nevzťahuje...ako sa riešia tieto veci?
Mala byť v platnosti kolektívna zmluva aj pre novú neziskovku alebo nie?
Ďakujem za Vaše odpovede.
Zuzka2510
12.02.09,09:33
Dobrý deň. Ja by som potrebovala poradiť. Minulý rok vo februári prebehlo v našej firme prechod práv zo zamestnávateľa X na zam-eľa Y. Všetci zamestnanci tam prešli nič sa nemenilo, všetko ostalo ako predtým, len je nový zamestnávateľ. Keď sme robili RZ dane za rok 2007. tak program mi to spravil ešte za starého zam-eľa ale preplatky už vyplatil zamestnancom nový zamestnávateľ. Keď som podávala prehľady na DÚ tak som tie preplatky odrátala u nového zam-eľa a ešte som teraz požiadala DÚ o vrátenie zostatkovej sumy preplatku. Môžte mi poradiť ako to mám obhájiť na DÚ,aby som nevyrobila nejaký prúser? Chcú odomňa, aby som predložila prehľady, ročné zúčtovania atď, kvôli žiadosti o vrátenie preplatku. Ďakujem všetkým za radu.
Zuzka2510
12.02.09,09:56
:confused:
Zdenka 0705
26.05.09,17:21
A čo so zostatkom soc. fondu pri prechode práv a povinností z fyzickej osoby na s.r.o.? Ak ho aj prevediem do novej s.r.o., ako to bude v jednoduchom účtovníctve predchodcu - FO? Už mal tvorbu v nákladoch...ako dostanem preč záväzok vo Výkaze o majetku a záväzkoch? Interným dokladom?
A u nástupcu, s.r.o. - PÚ - ako budem účtovať tento prevzatý zostatok soc. fondu?
Už ste niekto mal takýto prípad?
Alebo by bolo jednoduchšie SF u končiacej fyzickej osoby vyčerpať a vyplatiť /a zdaniť/ zamestnancom. Mne sa zdá tento posledný spôsob najmenej komplikovaný. Poraďte, kto ste už riešil takýto prípad. Ďakujem.
ZuzanaP
27.05.09,04:52
A čo so zostatkom soc. fondu pri prechode práv a povinností z fyzickej osoby na s.r.o.? Ak ho aj prevediem do novej s.r.o., ako to bude v jednoduchom účtovníctve predchodcu - FO? Už mal tvorbu v nákladoch...ako dostanem preč záväzok vo Výkaze o majetku a záväzkoch? Interným dokladom?
A u nástupcu, s.r.o. - PÚ - ako budem účtovať tento prevzatý zostatok soc. fondu?
Už ste niekto mal takýto prípad?
Alebo by bolo jednoduchšie SF u končiacej fyzickej osoby vyčerpať a vyplatiť /a zdaniť/ zamestnancom. Mne sa zdá tento posledný spôsob najmenej komplikovaný. Poraďte, kto ste už riešil takýto prípad. Ďakujem.

Najjednoduchšie je ho vyčerpať - vyplatiť zamestnancom.
stiby2
11.06.09,09:05
Ahoj Magma,
my sme robili dohodu o prevodi činnosti medzi zamestnávateľmi. Skús si zohnať PMPP č. 15/2005. Tam je vzor dohody aj oznámenia zamestnancom - veľmi poučné. Prípadne napíš číslo faxu a odfaxujem ti to.
Jana

Dobry den, prosim Vas je niekde to oznamenie aj na internete. Pripadne mohli by ste mi ho poksytnut inym sposobom, emailom?
dakujem
Viiila76
31.05.10,06:29
Dobry den, nerozumiem tomu paragrafu ZP 27-31.
Ani neviem, ci by sa to dalo uplatnit na nas pripad....
Sef ma 2 firmy, v ktorych je konatelom. Jednu chce zrusit a cast zamestnancov presunut do druhej firmy. Je mozne uplatnit tie paragrafy, aby si v 2hej firme cerpali dovolenky, boli im vydane stravne listky (ktore v 1 firme nedostali)???
velmi mi to suri, dakujem
Magali
24.09.10,16:40
ja by som k tejto teme mala este taku otazku:

priatelovi zamestnavatel tento tyzden oznamil ze davaju firmu do prenajmu inej firme a zamestnanci maju teraz na vyber z dvoch moznosti:
1. prejdu do novej firmy s tym ze im zostanu zachovane vsetky prava a povinnosti
2. dostanu vypoved s odstupnym - predpokladame ze zamestnavatel to bude chciet podpisat formou dohody

priatel sa pravdepodobne rozhodne pre tu vypoved, pretoze novy zamestnavatek sice slubuje, ale vyzera to tak ze to nebude s nim bohvieco.. preto sa chcem spytat na tieto veci:
1. Moze mu dat zamestnavatel vypoved uz teraz ku koncu septembra alebo musi dodrzat dvojmesacnu lehotu?
2. Nemal im to zamestnavatel oznamit skor ako tyzden pred ukoncenim PP?

dakujem pekne za skore odpovede
mimaemma
19.08.11,05:16
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ako prepočítať dovolenku pri prechode práv a povinností.
Manžel mal doteraz nárok na 30 dní dovolenky, od 1.9 má prejsť k inému zamestnávateľovi, kde bude mať nárok len na zákonom stanovených 25 dní.
Ja si myslím, že by sa dovolenka mala prepočítať ako 30/12*8+25/12*4, ich účtovníčka tvrdí, že im jednoducho tých 5 dní navyše vezmú. Ale je to dovolenka za odpracované dni...ako im môžu vziať niečo čo už odpracovali?
Ďakujem vopred za odpoveď.
romy16
03.10.14,12:42
Dobrý deň, nepochopila som, treba vystaviť ELDP zamestnancom, ktorí prešli prevodom na iného zamestnávateľa, alebo nie? Pýtam sa za firmu, ktorá previedla zamestnancov k inej firme.
Niamh
04.10.14,12:54
Dobrý deň, nepochopila som, treba vystaviť ELDP zamestnancom, ktorí prešli prevodom na iného zamestnávateľa, alebo nie? Pýtam sa za firmu, ktorá previedla zamestnancov k inej firme.

Evid.listy netreba. :-)
Jan Klco
22.01.15,15:06
Ahojte.

mozem vas poziadat o radu? Som ucastnikom prevodu zamestnancov vo firme (ako prevedeny zamestnanec) ale s prevodom som nesuhlasil tak som dal vypoved. Kedze v tomto pripade zamestnanec vobec nie je chraneny zakonom tak som nemohol dat okamzitu vypoved resp. dohodnut sa na okamzitom skonceni prac.pomeru a musel som nasledujuce dva mesiace odpracovat pod novym zamestnavatelom. PROBLEM ale nastal ked som si pytal zapocet a dostal som ho od preberajuceho zamestnavatela. Preberajuci zamestnavatel vznikol v marci 2014 a dal mi zapocet odpr.rokov aj na dobu odprac. u predosleho zamestnavatela co je spolu 8 rokov.
Je mozne aby mi "Juniorna firma" exitujuca par mesiacov vystavila zapocet na dobu osmich rokov ?
Resp. nebudem mat o tridsat rokov teda niekedy v dochodkovom veku problem so zapoctom resp. jeho platnostou ?

Dakujem

Jano
Chobot
23.01.15,14:18
Podľa popisu išlo asi o prevzatie spoločnosti inou spoločnosťou v plnom rozsahu, teda nová spoločnosť prevzala všetky práva, záväzky a iné náležitosti tej pôvodnej spoločnosti, vrátane zamestnancov. V takom prípade pracovný pomer zamestnanca s pôvodnou firmou nekončí, akurát sa dodatkom aktualizuje názov zamestnávateľa. Ty si preto nemohol skončiť pracovný pomer z dôvodu zániku firmy (v takom prípade by pôvodná, zanikajúca firma musela dať všetkým zamestnancom výpoveď), ale ak si nesúhlasil s prácou pod novou firmou (v podstate pôvodnou firmou pod novým menom), tak si musel dať výpoveď ty.

Práveže zákon chráni zamestnancov v prípade prevzatia firmy tým, že ich pracovný pomer pokračuje kontinuálne v novej firme, ktorá prevzala tie práva a záväzky pôvodnej firmy a nestrácajú výhody, ktoré im plynuli z pracovného pomeru pôvodnej firmy (napr. nárok na dovolenku - ak by sa firma menila, tak by si ju museli vyčerpať alebo by im bola preplatená, takto si ju môžu vyčerpať pod novou firmou aj počas zvyšnej časti roka, zostávajú v platnosti platové zaradenia, platové dekréty a pod.). Len ty si tú ochranu predstavuješ trochu inak - v podstate si očakával, že to bude tak, ako to tebe osobne vyhovuje, lebo si chcel skončiť pracovný pomer.

Pri skončení ti firma vystavila zápočet rokov správne, lebo ako som uviedol, prevzala všetky práva a povinnosti pôvodnej firmy. Takže nová firma ti potvrdila celú dobu zamestnania, aj tú, ktorá trvala počas práce v pôvodnej firme. Pôvodná firma ti nemohla vydať zápočet, lebo s ňou si pracovný pomer neskončil, skončil si ho až pod novou firmou. Z tohto hľadiska nemusíš mať obavy, pre dôchodok nebudeš mať kvôli tomuto problémy.