makipa
09.10.17,20:56
Skusim este raz, kedze som to asi nespravne zaradila do debaty...

Ahojte, vedel by mi niekto poradit so starobnym dochodkom a konanim socialnej poistovne? Ide o to, ze este pred nastupom na dochodok bol ujo v soc. poistovni a osobne si zistoval, ci nieco nedlzi. Nasli mu nejaky nedoplatok v sume cca 2€ z roku 2006, ktory doplatil a uistili ho, ze uz nic nedlzi. No a o nejaky cas na dochodku mu prisiel list, ze na zaklade tohoto nedoplatku mu dochodok znizuju o 5€ mesacne. Problem je v tom, ze to prislo uz v marci, len sa k tomu radsej ani nepriznaval. Prisli sme na to az teraz a som strasne nasrata - ako je to mozne? Pre dochodcu je dobra kazda koruna a takto s nim vybabrat? Dalo by sa s tym este nieco spravit? Ved pri vzniku naroku na dochodok mal vsetko vyplatene a islo len o 2€...
veronikasad
09.10.17,21:05
Cituj paragrafy, uvedené v liste, na základe ktorých mu SD znížili. Kedy začal poberať SD a odkedy mu ho znížili? Nemal v SP náhodou nejaké penále, ktoré mu začali strhavat ako exekúciu?
makipa
10.10.17,05:37
pridala som odfotenu tu prvu stranu, mozno to trosku pomoze, lebo ja som z toho naozaj jelen.
veronikasad
10.10.17,05:40
Prečo ten nedoplatok nebol uhradeny predtým ako požiadal o SD?
veronikasad
10.10.17,05:41
Zamaz osobne udaje a príloz celé rozhodnutie.
ivka70
10.10.17,05:43
asi by sa zislo porovnat povodne rozhodnutie a toto nove, a aj to, za ake obdobie a kolko skutocne doplatil a co bolo v tom istom roku okrem casu, ktory doplacal
makipa
10.10.17,05:51
este dodam, ze nikdy nebol vedeny v zozname dlznikov, kedze pri tak malej sume na to SP neupozornuje, vzdy si vsetko odvadzal nacas a vsetko to bol prekontrolovat pred tym, ako zacal vybavovat dochodok. Tam ho upozornili na ten nedoplatok a pani mu povedala, ze teraz je uz vsetko v uplnom poriadku a nic dalsie nemusi riesit. No a potom prisiel tento list....
veronikasad
10.10.17,05:56
V liste je uvedené že nedoplatok bol uhradeny až v januári 2017. Doba dôchodkoveho poistenia je do 31.10.2016. Odkedy mu začali vyplácať SD?
makipa
10.10.17,05:57
Cele rozhodnutie bohuzial k dispozicii nemam, toto som len narychlo odfotila a slubila, ze mu s tym skusim nejako pomoct. Spolu to malo nejakych 8 stran. Mozem to dofotit, ked budem mat cas tam skocit
veronikasad
10.10.17,05:58
Z toho čo si priložila sa bohužiaľ dôvod krátenia posúdiť neda
makipa
10.10.17,06:02
dakujem, no skusim to teda dofotit, cim skor. Ale ziadne penale, ci ine nedoplatky sa tam uz nespominali. Myslim, ze uz tam boli rozpisane len obdobia poistenia a podobne. Zatial dakujem za pomoc
misoft
10.10.17,08:13
Všetko oskenuj, každý papier od SP, všetky rozhodnutia, ak má aj doklad o zaplatení nedoplatku - tak aj ten. V PC potom len zamaž osobné údaje (meno, priezvisko, RČ, dátum narodenia, adresa) - a prilož to do Porady.
Je tu dostatok schopných odborníkov, ktorí istotne nájdu chybičku a poradia.
Pretože mne sa vidí (ak je to pravda, že doplatil pred podaním žiadosti), že SP niekde niečo opomenula (čo na Slovensku nie je žiadna novinka).
makipa
10.10.17,16:01
Este sa chcem opytat, keby vsetky tieto papiere pozbieram a zajdem s nim do socialnej poistovne osobne, nech to teda pozru a vysvetlia ako to teda vlastne je, existuje tam nieco ako poradca? Niekto kto si k tomu sadne a povie tak tu a tu ste spravili chybu a nie tetka za okienkom, co ma vypoklonkuje, nech si dam pisomnu ziadost.
Lebo volala som s ujom a zle sme sa pochopili. On sa bol pytat pred nastupom na dochodok, ci nieco nedlzi, kde mu pani za okienkom povedala, ze ako dlznik u nich nie je evidovany. Na internete som sa docitala, ze do cca 3,5€ SP dlh nevymaha a dlznika nema v evidencii. Na dochodok nastupil v oktobri 2016 a toto nove rozhodnutie prislo v marci, kedy to isiel aj zaplatit.
Na dalsich stranach uz nie je o krateni ziadna zmienka, tie su rovnake, ako v predoslom rozhodnuti a su tam len rozpisane roky poistenia a vypocitavana vyska dochodku a pod. Takze k tomu krateniu je len to, co mam odfotene.
Takze by som bola rada, keby mi niekto osobne vysvetli, pretoze to je podla mna nejaka diera v systeme.
veronikasad
10.10.17,17:44
Ak tam pôjdeš sama bez uja, nikto na pobočke sa s tebou baviť nebude. Skús napísať dotaz v úkonom mene na infolinku ústredia SP. Majú aj bezplatnú infolinku dôchodky, ale tam sa tiež bavia len s dôchodcom, iným informácie neposkytujú.
veronikasad
10.10.17,17:45
Ak chceš aby ti to pozrel niekto z Porady, treba priložiť obidve rozhodnutia bez osobných údajov.