ZuzanaA
10.10.17,08:56
Prosím o radu. Zomrel nám zamestnanec. Bol rozvedený, mal dospelého syna, ktorý žije v zahraničí. Zamestnanec žil s matkou. Nárok na jeho mzdu má teda jeho matka, ktorá s ním žila v spoločnej domácnosti. Chcem sa opýtať, dokladáte k tomu nejaké potvrdenie o tom ,že mali spoločnú domácnosť? Alebo teda ako to mať správne spracované, aby to bolo v poriadku. Ďakujem.

NEROZUMIEM PREČO MI NEJDE KOMENTOVAŤ PRÍSPEVOK??
ivka70
10.10.17,07:26
nie som teda odbornik, ale myslim si, ze ak matka nebola zavisla na vyzive od neho (cize nebolo jej stanovene vyzivne od syna), tak posledna mzda ide do dedicstva, nie jej ....
Katy a R
10.10.17,07:34
ak to treba doložiť - tak na obecnom úrade by mohli vystaviť takéto potvrdenie - že zdieľali spoločnú domácnosť. (ja som to nedávno riešila v súvislosti s DK).
čo sa týka takejto výplaty - skúsenosť spred viac ako 10 rokov - nebolo treba doložiť žiadne potvrdenie - zamestnávateľ vyplatil matke
cit:
(1) Ak osobitný predpis neustanovuje inak, peňažné nároky zamestnanca jeho smrťou nezanikajú. Do štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku prechádzajú mzdové nároky z pracovného pomeru postupne priamo na jeho manžela, deti a rodičov, ak s ním žili v čase smrti v domácnosti. Predmetom dedičstva sa stávajú, ak týchto osôb niet.
ZuzanaA
10.10.17,07:38
No, riadila som sa týmto:
§ 35
Smrť zamestnanca
Na začiatok

(1) Ak osobitný predpis neustanovuje inak, peňažné nároky zamestnanca jeho smrťou nezanikajú. Do štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku prechádzajú mzdové nároky z pracovného pomeru postupne priamo na jeho manžela, deti a rodičov, ak s ním žili v čase smrti v domácnosti. Predmetom dedičstva sa stávajú, ak týchto osôb niet.
ZuzanaA
10.10.17,07:39
Chcela som postupovať podľa tohto ustanovenia ZP:
§ 35
Smrť zamestnanca
Na začiatok

(1) Ak osobitný predpis neustanovuje inak, peňažné nároky zamestnanca jeho smrťou nezanikajú. Do štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku prechádzajú mzdové nároky z pracovného pomeru postupne priamo na jeho manžela, deti a rodičov, ak s ním žili v čase smrti v domácnosti. Predmetom dedičstva sa stávajú, ak týchto osôb niet.
ivka70
10.10.17,07:41
lenze on ma dieta, ktore sice nezilo s nim v jednej domacnosti, ale v zozname ma prednost .... a otazka je, ci sa spolocna domacnost vztahuje aj na manzela a deti alebo len na rodicov .... fakt nie som pravnik, tak to je len uvaha ....
ZuzanaA
10.10.17,07:43
Tak práve je uvažujem tak, že je tam zoznam osôb ktoré s ním ŽILI v spoločnej domácnosti, manželky - niet, syn NEŽIL, matka ŽILA, preto mi to prišlo ako logické, že to vyplatím matke teda. Tak teraz neviem.
ZuzanaA
10.10.17,10:22
Nešlo mi komentovať :( Ďakujem Katka, takže myslíte že to by nemal byť problém, vyplatiť to jeho mame?
vicktor
10.10.17,10:51
Ja som este slabsi neodbornik nez ivka, ale riadne Kocurkovo. Z textu zakona rozumiem ze "manzela, deti rodicov ak" - vsak to je ze VSETCI museli zit v spolocnej domacnosti, nie iba jeden z nich...?
Sedliacky rozum: ak to vyplatis matke, tak syn moze pozadovat navratenie do dedicstva. Nech potom rozhodne notar.
Zavriet by ta nemali. :)
Katy a R
10.10.17,11:10
podľa mňa by to bolo v súlade so zákonom (nárok prechádza na rodiča). len ja neviem, čo všetko musíš mať ako mzdárka zdokladované - ozaj by bola škoda riešiť to v DK .
ZuzanaA
10.10.17,11:21
Viktor, dakujem za nazor :)