lulko
10.10.17,13:40
ahojte. Mám vysekávací lis obstaraný v hodnote 40000,00 eur v roku 2016. V roku 2017 boli kúpené matrice a vysekávače v celkovej hodnote 2700,00 eur. Je zakúpenie týchto matríc a vysekávačov technickým zhodnotením stroja alebo je to spotrebný materiál ?
kuravesele
10.10.17,11:54
Technické zhodnotenie:
- rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku 1 700 eur v úhrne za zdaňovacie obdobie.

Za technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku sa považuje aj technické zhodnotenie neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie 1 700 eur, ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie. V tomto prípade sa takéto výdavky odpisujú ako súčasť vstupnej ceny, zvýšenej vstupnej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny hmotného majetku a nehmotného majetku.

Za technické zhodnotenie sa považuje aj technické zhodnotenie v sume vyššej ako 1 700 eur za zdaňovacie obdobie vykonané na dlhodobom hmotnom majetku, ktorého obstarávacia cena bola 1 700 eur a menej. Takéto technické zhodnotenie sa pripočíta k obstarávacej cene dlhodobého hmotného majetku a uplatní sa ročný odpis vypočítaný podľa § 26 zákona o dani z príjmov.

https://podpora.financnasprava.sk/325608-%C4%8Co-je-technick%C3%BDm-zhodnoten%C3%ADm-majetku
lulko
10.10.17,12:18
Dobrý, ďakujem za odpoveď, ale toto viem, ja mám len problém zaradiť či tie matrice a vysekávače budú spotrebným materiálom /bolo mi vysvetlené, že matrice a vysekávče sú niečo podobné, ako keby som kúpila vrtáky do vŕtačky/, alebo to bude technickým zhodnotením.
Pebbles
10.10.17,13:04
mal lis pôvodne matrice a vysekávače? vymieňate matrice a vysekávače z dôvodu, že staré sú opotrebené?
lulko
27.10.17,07:16
mal pôvodne aj matrice aj vysekávače, teraz boli zakúpené iné typy vysekávačov a matríc. Tie pôvodné ešte nie sú opotrebné
Dav
27.10.17,08:02
Ešte by bolo dobré uviesť jednotkovú cenu jednotlivých matríc a vysekávačov, ale ak tam boli nejaké, ak sa nezvýšila rýchlosť výroby, tak sú to náhradné diely - spotreba materiálu. Ale ak vysekávač vysekol 1 ks a teraz je možné navrstviť materiál a vyseknúť 2 ks odrazu, alebo 2 ks vedľa seba po šírke materiálu, ide o zvýšenie úžitkových parametrov a o technické zhodnotenie. Alebo o kombináciu - niečo ND, niečo TZ.
lulko
27.10.17,09:17
Ďakujem, cena za 1 ks je od 50 eur do 300 eur závisí od typu. Ale stále môže vyseknúť len jeden ks, rozdiel je len v tom aký tvar alebo akú veľkosť vysekne, .
miruka
25.03.20,15:43
Dobrý deň, prosím vás ako ste riešili tento problém nakoniec 042 alebo 501? Mám takýto prípad. Ďakujem.