Sarlotka
11.10.17,16:02
Ahojte,

prosím o radu, môžem uplatniť pravo na odpocitanie dph z dokladu z taxametra?
Ak som správne pochopila, prevádzkovatel taxi sluzby, ktory disponuje taxametrom je povinny vyhotovit doklad z taxametra a zaevidovat celkovu sumu do erp a vrp. Ak mam len doklad z taxametra naplna teda nalezitosti dokladu zjednodusenej faktury ? Neexistujuci doklad z erp a vrp je problémom či už z pohladu DPH alebo DzP?

Dakujem.
martinez
17.10.17,11:57
ak ma erp, musi Ti vydat aj doklad z erp... ak nema erp, ma povinnost zaevidovat trzbu vo vrp, avsak v tomto pripade nema povinnost vydat blok z vrp a odovzda Ti iba doklad z taxametra...
Sarlotka
17.10.17,14:58
a aky je tvoj nazor ked mam len doklad z taxametra a netusim ci ma vrp alebo erp a narok na odpocet dph... inak som to tak celkom ako ty pises nepochopila z toho metodickeho pokynu...
martinez
18.10.17,08:16
podla §8, ods.8 zakona o ERP ak pouziva VRP, iba zaeviduje trzbu a neodovzdava blok z VRP

https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_usmernenia/ERP/2015.03.02_usmernenie_taxi.pdf

ja osobne z taxi DPH neodpocitavam, nakolko sluzba bola poskytnuta zamestnancovi a nie firme a zamestnanec taxi vyuctovava ako cestovnu nahradu.. v tomto pripade sa uctuje na 512 a narok na odpocitanie DPH nie je. V pripade, ak by ste mali zmluvu s taxi sluzbou a za mesacne vykony by Vam zaslali na konci mesiaca fakturu, kde by bolo aj vycislena DPH, uctoval by som to na 518 a DPH si odpocital.... to je moj nazor
Sarlotka
18.10.17,10:29
aha dakujem, iny metodicky som čitala a prehliadla som tento § celkovo... nevedela som o tomto...som sa priucila...ide advokata "szco" pouziva casto taxi... je to prenho lacnejsie ako platit parkovisko pocas sudnych procesov a presuvania sa...