15Monika
12.10.17,08:15
Dobrý deň,

Vie mi niekto poradiť, alebo máte niekto skúsenosti s účtovaním zahraničných pokladničných dokladov v cudzej mene s vyčíslenou zahraničnou DPH?
Firma, plátca DPH občas (ročne cca 5 dokladov, niekedy ani to nie) nakupy material na opravu- údržbu mot. vozidiel, kt. sú v majetku firmy. Vydajú mu pokladničný doklad v PLN a je tam vyčíslená aj poľska DPH, zaúčtuje sa to do nákladov, ale čo s tou poľskou DPH. Na aký účet to priradiť?
Celá cena aj s vyčíslenou DPH na pokl. bločku sa pohybuje približne v prepočte 50-30€.
Ďakujem za rady
Dav
12.10.17,06:36
Napísať si v Internej smernici postup. Ja účtujem 501 AE ND bez zahraničnej DPH, 501 AE DPH zahraničná. Na konci roka testujem, či spĺňam podmienky na vrátenie. Ak je pod stanovený limit, 501 AE daň zahraničná je daňovo uznaná. Ak je vyššia a nechcem si uplatniť vrátenie, tak preúčtujem na 548 AE Neuplatnená DPH a je to daňovo neuznané. Tiež mám sumy tesne nad hranicou limitu a nežiadam o vrátenie DPH.
Pebbles
12.10.17,06:41
Poľskú výšku DPH treba sledovať na osobitnom analytickom účte a ak presiahne limit na vrátenie DPH z Poľska, tak môžete žiadať o refundáciu. Ak nepresiahne tento limit za zdaň. obdobie, tak sa výška DPH účtuje na príslušný analytický účet, kam išiel ZD.
IvetaH
17.10.17,13:03
Prečo je tu mínus? Nevidím nič nesprávne na tomto postupe.