veraZ
13.10.17,07:36
Účtujem v PU sklad spôsobom A - nakupujeme tovar na predaj ale vedieme tiež sklad tovaru, ktorý prenajímame. Tento tovar mám na sklade, vyhotovujem faktúry za prenájom - týmto mi však nevstupuje tento tovar do nákladov, napriek tomu, že vlastne z neho máme výnosy. Ako zaúčtovať tento tovar na prenájom?
ivka70
13.10.17,05:42
odpovedia ti snad odbornici, moj laicky pohlad: to, co prenajimate, nemoze byt tovar, musito byt vas majetok, cize predtym, nez to je urcene na prenajom, to treba preradit, kedze to nie je urcene na predaj ... ale mozem sa aj mylit ....
veraZ
13.10.17,06:14
Väčšinou sa jedná o tovar (majetok) s hodnotou neprevyšujúcou hodnotu pre zaradenie do DHM, to znamená, že by sa tento účtoval priamo do spotreby?? Ale v akej výške, keď tovar sa prenajíma aj 2-3 roky a potom sa buď vyradí alebo predá za zostatkovú cenu ( ako používaný).
ivka70
13.10.17,06:27
pokial ho chcete prenajimat, treba ho zaradit, aj ked ma nizsiu hodnotu, mozete si na to stanovit interny predpis .... nemoze ist o spotrebu, lebo to spotreba nie je
veraZ
13.10.17,06:35
ďakujem,môžte mi poradiť teda ako toto zaradenie vykonať, keďže mám vlastne všetko na sklade a faktúry za prenájom tohto tovaru už sú vystavené. Môžem to spraviť takto spätne? ďakujem pekne
Dav
13.10.17,08:50
Analýza: Firma kupuje tovar. Časť tovaru predá, 504/132, 311/604.Klasika.
Časť tovaru prenajíma. Tovar je vlastníctvom firmy. Nech platí, že tovar sa nedá prenajímať, prenajímať sa môže iba materiál. To znamená, preradiť z kategórie tovar do kategórie materiál. 112/132. Materiál pôjde do spotreby. Uvažovala by som o účte 501 AE - spotreba prenajímaného majetku, majetok by som evidovala v operatívnej evidencii. Tým by som mala náklad priradený k prvému výnosu.Výnos by bol opakovaný, ale náklad sa uplatnil v súlade s legislatívou - čo má hodnotu pod 1700,- sa môže uznať účtovne aj daňovo ako náklad. Ak by som zaradila prenajímané veci do dlhodobého majetku, aj tak by som sa musela pohrať s daňovým priznaním, daňovo uznanými nákladmi, vysporiadaním odpisov a pod. No a na celý postup by som vypracovala smernicu, kde by prílohou mohol/mal byť zoznam -operatívna evidencia prenajímaného majetku, vrátane doplnenia a vyradenia jednotlivých položiek.