mima40
13.10.17,10:57
Ako sa posudzuje pri výpočte nároku na dovolenku otec poberajúci materské...že je na materskej dovolenke alebo rodičovskej dovolenke..Lebo otec je v podstate na rodičovskej dovolenke a poberá materské.
Materská sa považuje sa výkon práce, ako to je s rodičovskou dovolenkou?
ivka70
13.10.17,09:04
Otec je na rodičovskej dovolenke podla § 166 ods. 1.
Kratenie dovolenky je len podla par. 108
...
b) čerpania rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2,

Teda z toho vyplyva, ze dovolenka otca sa nekrati, kym je na RD podla par,.166, odsek 1.
Katy a R
13.10.17,09:04
cit: z §109 .. (2) Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, a za obdobie materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1.
- a prečítaj si ten § 166 odst 1 - tam máš aj otca:)
milagros208
13.10.17,11:09
Podľa môjho názoru sa dovolenka otcovi nekráti len ak sa stará o narodené dieťa. Ak však ide na rodičovskú dovolenku s dieťaťom, napr. až po ukončení MD matky , tak dovolenka sa mu kráti, vtedy ide o rodičovskú dovolenku podľa par. 166 ods. 2.
ivka70
13.10.17,11:12
Nie, nemas pravdu, otec poberajuci materske je na RD podla 166 ods.1.
Keby nastupil len na RD podla 166 ods. 2, potom by sa mu uz dovolenka kratila .... ale RD podla ods. 1 je v tomto smere rovnajuca sa MD matky
milagros208
13.10.17,11:17
Nesúhlasím. V par. 166 ods. 1 sa píše :V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.
Otec môže ísť na rodičovskú dovolenku a poberať materské, aj keď má dieťa 2 roky a vtedy tu už nejde o starostlivosť o narodené dieťa podľa par. 166 ods. 1.
ivka70
13.10.17,11:22
tam nie je definovane, dokedy musi otec prevziat starostlivost o narodene dieta
podobne ako pri prevzati dietata pri osvojeni nie je matka na materskej od narodenia dietata ,ale az odo dna osvojenia
a keby cerapl RD podla ods. 2, nemal by narok na materske ,ale len na rodicovsky prispevok
milagros208
16.10.17,09:01
Nedalo mi to a trošku som surfovala po internete. Nie je to veľmi jednoznačné. Podľa mňa je však potrebné rozlišovať materskú a rodičovskú dovolenku z pohľadu zákonníka práce a z pohľadu napr. zákona o sociálnom poistení. Matka môže čerpať materskú dovolenku, ale nárok na materské jej vzniknúť nemusí a taktiež žena na rodičovskej dovolenke nemusí poberať rodičovský príspevok, napr. ak otec v tom čase poberá materské. Našla som napr. toto : http://www.porada.sk/archive/index.php/t-243056.html.
Je to príspevok od Jany Motyčkovej, 03.11.2015, 13:38
Z toho mi teda vyplýva, že je dôležité kedy otec nastúpi na rodičovskú dovolenku.
Katy a R
16.10.17,09:38
mili - ale tu ide o nárok na riadnu dovolenku (otca) - a či sa kráti/nekráti??. je jasné, že otec nikdy nečerpá materskú dovolenku, len rodičovskú. A pre krátenie je rozhodujúce, že je to obdobie RD podľa § 166 odst 1 (nie podľa odst2)
milagros208
16.10.17,10:35
Lenže ja si myslím, že ak ide otec na rodičovskú dovolenku s dvojročným dieťaťom, nie je to už rodičovská dovolenka podľa §166 ods. 1 /v súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa/, a nevzťahuje sa naňho ani §169 ods. 1 a 2, keďže nejde o prevzatie starostlivosti na základe právoplatného rozhodnutia súdu. V tomto prípade už ide o prehĺbenie starostlivosti §166 ods. 2.