JanaSys
27.07.06,12:35
Zdravím všetkých,
na Porade sa už dosť popísalo o tom, kedy je faktúra vystavená pred dňom dodania pri dodávke z EU, kedy je vlastne deň dodania. Stále som presvedčená o tom, že to závisí od dodacích podmienok a dnes som našla článok z Aktuálne DPH z čísla 13/2006, ktorý to podporuje.
Citujem :
"VZNIK DAŇOVEJ POVINNOSTI.
Problematické môže byť aj posúdenie vzniku daňovej povinnosti. Podľa §19 ods. 1 zákona o DPH daňová povinnsoť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. V zmysle dohodnutých dodacích podmienok to môže byť deň, kedy riziko a zodpovednosť prechádza na kupujúceho, teda deň, kedy začne k tomuto tovaru uplatňovať vlastnícke právo. Tento deň pavdepodobne nastane neskôr ako začne preprava od predávajúceho do miesta dodania podľa dohodnutých dodacích podmienok. Predávajúci v čase začatia prepravy ešte nemôže poznať skutočný dátum dodania tovaru a teda aj dátum vzniku daňovej povinnosti . Faktúru pre účely DPH
môže teda vyhotoviť až po prevzatí tovaru kupujúcim. Nesprávne určenie dátumu dodania môže mať vplyv na určenie zdaňovacieho obdobia a na nesprávne použitie prepočítavacieho kurzu cudzej meny."

Dodacie podmienky :- text modrým písmom je citát zo spomínaného článku, text malým písmom zo stránom špedičnej firmy, ale už neviem akej.

Pri EXW (zo závodu) : - "Riziko prechádza na kupujúceho vtedy, keď preberie tovar. Bez poistenia"
Predávajúci splní svoju povinnosť dodania, keď dá tovar k dispozícii kupujúcemu vo svojej prevádzkárni alebo na inom dohodnutom mieste (napr. v závode, v podniku, továrni, skladišti, atd.) obzvlášt nie je zodpovedný za naloženie tovaru na dopravný prostriedok obstaraný kupujúcim, ani za preclenie tovaru pri vývoze.

"F : Predávajúci je povinný dodať tovar prvému dopravcovi. Odvtedy všetky náklady a riziká znáša kupujúci."
FCA - riziko prechádza odovzdaním na dohodnutom mieste
FAS - riziko prechádza dodaním k boku lode
FOB - riziko prechádza prekročením zábradlia lode

"C : Predávajúci je povinný uhradiť prepravné až na miesto určenia. Riziko za tovar nesie kupujúci od okamihu odovzdania tovaru na dohodnutom mieste"
CFR - riziko prechádza prekročením zábradlia lode
CIF - riziko prechádza prekročením zábradlia lode
CPT - riziko prechádza odovzdaním prvému dopravcovi
CIP - riziko prechádza odovzdaním prvému dopravcovi

"D : Predávajúci je povinný dodať tovar na miesto určenia a nesie všetky riziká a náklady až do príchodu tovaru na toto miesto."
DAF - riziko prechádza odovzdaním tovau na hranici
DES - riziko prechádza odovzdaním na dohodnutom mieste
DEQ - vyložením na dododnutom nábreží v prístave
DDU -riziko prechádza dodaním tovaru
DDP - riziko prechádza dodaním tovaru na dohodnutom mieste

Preto je tak dôležitá CMR, kde musí byť dodacia podmienka uvedená.

Súhlasíte s tým, alebo nie?
Milan Benka
27.07.06,13:45
Aj podľa mňa majú dodacie podmienky vplyv na deň dodania tovaru a tým aj na vznik daňovej povinnosti.
daniek
28.07.06,10:06
Nám to na školení pracovníčka drsr stále vysvetľuje tak, že:
1.prípad - ak je faktúra vystavená pred dodaním tovaru - daňová povinnosť vzniká až v deň dodania
2. prípad - ak je faktúra vystavená po dodaní tovaru pred 15. dňom následujúceho kalendárneho mesiaca po mesiaci v ktorom bol tovar dodaný - daňová povinnosť vzniká v deň vystavenia faktúry
3. prípad - ak je faktúra vystavená po dodaní tovaru po 15 dni následujúceho kalendárneho mesiaca po mesiaci v ktorom bol tovar dodaný - daňová povinnosť vzniká 15. deň následujúceho mesiaca....

ale nikdy nám nedávala do súvislosti aj dodacie podmienky aj keď podľa mňa takisto majú vplyv na správne určenie dátumu vzniku dp
Jana Acsová
22.08.06,13:07
...ale nikdy nám nedávala do súvislosti aj dodacie podmienky...Ale bez nich podľa môjho názoru nie je možné určiť dátum dodania a teda predchádzajúce body, ktoré ste uvádzali nemožno bez jeho určenia riešiť.
Jana Acsová
22.08.06,13:16
Janka už sme to rozoberali takmer pred rokom, však? .-)

http://www.porada.sk/showpost.php?p=148234&postcount=28
JanaSys
22.08.06,13:31
Jasne a nielen tam. Našťastie si mi potvrdila môj názor a keďže si pre mňa 100 krát vyššia kapacita ako všetky školiteľky z DU, či MF - som presvedčená o tom, že máme pravdu.
Problém je v tom, že CMR (prepravný list) síce dali do zákona o DPH - §43(lebo ho napísali podľa 6. smernice), ale význam tohto dokladu už neupresnili. Keby v nejakom usmernení uviedli, kedy je dátum dodania podľa toho, čo je na CMR, tak by tým dosť uľahčili život. Toto bol prvý článok, ktorý som k danej téme "oficiálne" našla a len som sa pokúsila to nejako "sprehľadniť". Nie každý vie, čo sú dodacie podmienky a že by ich mal na CMR hľadať.

PS. Janka, ja už teraz DPH moc nestíham sledovať, ale ku konca roka sa k nej budem musieť vrátiť (skúška) a určite prelúskam väščšinu tvojich tém a príspevkov k nej.
aknelh
16.01.07,12:03
Opäť sa vraciam k téme, ktorá je nevyčerpateľná... Keď ide tovar z Nemecka, alebo z Dánska tromi špedičnými firmami - ako zoženiem CMR? Veď ju nikto nerobí. A dokonca oni si ani neuvádzajú konečného odberateľa. Je tam iba, že napr. na SVK ide isté množstvo. To je všetko...
JanaSys
16.01.07,12:15
Kto si objednáva prepravu? Špedička by CMR priložiť k faktúre za prepravu - naša to určite robí. Keď si prepravu zabezpečuje odberateľ, posiela nám kópiu CMR. Tá CMR má viac strán (práve mám jednu v ruke):
1. jeden pro odesilatele
2. jeden pro prijemce
3. jeden pro dopravce
a 2 rezervné kópie. Jednu si fakturantka hneď necháva, aby mala aspoň niečo ak sa jej potvrdená CMR nevráti.

Mimochodom, viem že trvalo niekoľko mesiacov po vstupe do EU kým si obchodní partneri, fakturačné oddelenie a špedičky zvykli, že potrebujeme kópie. A teraz myslím, že je to v rámci EU v pohode. Problémom sú skôr CMR k vývozu.
aknelh
16.01.07,12:56
Pardon, zle som sa vyjadrila. Šedičky sú v pohode, keď to ide priamo k nám. Ja som mala na mysli zberné služby ako M&G Expres, alebo Gebruder Wiess, TEN Expres...
Gabi03
25.09.07,08:56
Poznáte to...? Poznáte istý problém do miery, že Vám to stačí pri práci. Avšak vyskytne sa nejaká špecialitka, ktorá Vás domotá tak, že nie ste si istý ani tým, čo Vám bolo doteraz jasné.

Nákup tovaru z EÚ, dopravcu platí dodávateľ, my sme odberatelia, podmienka CIP. Dátum vystavenia FA 12.9., dátum prijatia tovaru na sklad 13.9.
Podľa CIP dodávateľ splnil svoju povinnosť predaním tovaru prepravcovi, čo je 11.9. (podľa dátumu zdaniteľného plnenia na FA, iný podklad nemám), stávame sa týmto dňom aj nadobúdatelia s právom nakladať ako vlastník podľa § 11 zákona o DPH?
Teda deň pre ZP pre DPH vzniká 12.9. alebo 15.10. podľa § 20? :eek:

Vopred vďaka za odpoveď
Gabi03
01.10.07,06:25
posúvam...
Ala
01.10.07,06:48
Ak prepravu plati dodávateľ, tak vlastnikom tovaru sa stavate až po prevzati tovaru, cize vo Vašom prípade 13. 9. a pre účely DPH ZP vzniká 15. 10.
Gabi03
01.10.07,06:57
Ak prepravu plati dodávateľ, tak vlastnikom tovaru sa stavate až po prevzati tovaru, cize vo Vašom prípade 13. 9. a pre účely DPH ZP vzniká 15. 10.

A čo tá podmienka CIP?
emgeton
02.10.07,09:19
Poznáte to...? Poznáte istý problém do miery, že Vám to stačí pri práci. Avšak vyskytne sa nejaká špecialitka, ktorá Vás domotá tak, že nie ste si istý ani tým, čo Vám bolo doteraz jasné.

Nákup tovaru z EÚ, dopravcu platí dodávateľ, my sme odberatelia, podmienka CIP. Dátum vystavenia FA 12.9., dátum prijatia tovaru na sklad 13.9.
Podľa CIP dodávateľ splnil svoju povinnosť predaním tovaru prepravcovi, čo je 11.9. (podľa dátumu zdaniteľného plnenia na FA, iný podklad nemám), stávame sa týmto dňom aj nadobúdatelia s právom nakladať ako vlastník podľa § 11 zákona o DPH?
Teda deň pre ZP pre DPH vzniká 12.9. alebo 15.10. podľa § 20? :eek:

Vopred vďaka za odpoveď

12.09. ...................
Gabi03
02.10.07,10:09
12.09. ...................

Lebo CIP? :confused: :D
Gabi03
18.10.07,08:22
Znovu obnovujem tému.

Zahraničná došlá faktúra, my sme odberateľia, podmienka EXW, čiže zo závodu. Problém je v tom, že viem dátum vystavenia faktúry (30.7.), prijatia na sklad (31.7.), ale neviem dátum nákladky.

Kedy je dátum zdaniteľného plnenia, resp. nadobudnutie tovaru?
Vopred vďaka za odpovede.
Vladimír Ozimý
18.10.07,08:26
Znovu obnovujem tému.

Zahraničná došlá faktúra, my sme odberateľia, podmienka EXW, čiže zo závodu. Problém je v tom, že viem dátum vystavenia faktúry (30.7.), prijatia na sklad (31.7.), ale neviem dátum nákladky.

Kedy je dátum zdaniteľného plnenia, resp. nadobudnutie tovaru?
Vopred vďaka za odpovede.

hm riadil by som sa dňom vystavenia faktúry a máte prepravný doklad?
Gabi03
18.10.07,08:31
hm riadil by som sa dňom vystavenia faktúry a máte prepravný doklad?

Hej, medzitým ma napadlo to tam nájsť, ale keďže máme externé sklady, môže sa stať, že tieto doklady nebudem mať včas. Takže v takom prípade dňom vystavenia FA?
Marianna01
18.10.07,13:44
Znovu obnovujem tému.

Zahraničná došlá faktúra, my sme odberateľia, podmienka EXW, čiže zo závodu. Problém je v tom, že viem dátum vystavenia faktúry (30.7.), prijatia na sklad (31.7.), ale neviem dátum nákladky.

Kedy je dátum zdaniteľného plnenia, resp. nadobudnutie tovaru?
Vopred vďaka za odpovede.

Ja by som dala vystavením fa
emgeton
18.10.07,16:36
Znovu obnovujem tému.

Zahraničná došlá faktúra, my sme odberateľia, podmienka EXW, čiže zo závodu. Problém je v tom, že viem dátum vystavenia faktúry (30.7.), prijatia na sklad (31.7.), ale neviem dátum nákladky.

Kedy je dátum zdaniteľného plnenia, resp. nadobudnutie tovaru?
Vopred vďaka za odpovede.

V tomto prípade je dôležité vedieť, kedy došlo k nakládke. Vzhľadom na uvedené dátumy však predpokladám, že fa bola vystavená najskôr v deň nakládky. Daňová povinnosť vám teda vznika dňom vystavenia fa.
Na potvrdenie tohoto názoru by bolo dobré zistiť predmetný dátum.
ecuch
13.04.10,09:59
Zdravím všetkých,
na Porade sa už dosť popísalo o tom, kedy je faktúra vystavená pred dňom dodania pri dodávke z EU, kedy je vlastne deň dodania. Stále som presvedčená o tom, že to závisí od dodacích podmienok a dnes som našla článok z Aktuálne DPH z čísla 13/2006, ktorý to podporuje.
Citujem :
"VZNIK DAŇOVEJ POVINNOSTI.
Problematické môže byť aj posúdenie vzniku daňovej povinnosti. Podľa §19 ods. 1 zákona o DPH daňová povinnsoť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. V zmysle dohodnutých dodacích podmienok to môže byť deň, kedy riziko a zodpovednosť prechádza na kupujúceho, teda deň, kedy začne k tomuto tovaru uplatňovať vlastnícke právo. Tento deň pavdepodobne nastane neskôr ako začne preprava od predávajúceho do miesta dodania podľa dohodnutých dodacích podmienok. Predávajúci v čase začatia prepravy ešte nemôže poznať skutočný dátum dodania tovaru a teda aj dátum vzniku daňovej povinnosti . Faktúru pre účely DPH
môže teda vyhotoviť až po prevzatí tovaru kupujúcim. Nesprávne určenie dátumu dodania môže mať vplyv na určenie zdaňovacieho obdobia a na nesprávne použitie prepočítavacieho kurzu cudzej meny."

Dodacie podmienky :- text modrým písmom je citát zo spomínaného článku, text malým písmom zo stránom špedičnej firmy, ale už neviem akej.

Pri EXW (zo závodu) : - "Riziko prechádza na kupujúceho vtedy, keď preberie tovar. Bez poistenia"
Predávajúci splní svoju povinnosť dodania, keď dá tovar k dispozícii kupujúcemu vo svojej prevádzkárni alebo na inom dohodnutom mieste (napr. v závode, v podniku, továrni, skladišti, atd.) obzvlášt nie je zodpovedný za naloženie tovaru na dopravný prostriedok obstaraný kupujúcim, ani za preclenie tovaru pri vývoze.

"F : Predávajúci je povinný dodať tovar prvému dopravcovi. Odvtedy všetky náklady a riziká znáša kupujúci."
FCA - riziko prechádza odovzdaním na dohodnutom mieste
FAS - riziko prechádza dodaním k boku lode
FOB - riziko prechádza prekročením zábradlia lode

"C : Predávajúci je povinný uhradiť prepravné až na miesto určenia. Riziko za tovar nesie kupujúci od okamihu odovzdania tovaru na dohodnutom mieste"
CFR - riziko prechádza prekročením zábradlia lode
CIF - riziko prechádza prekročením zábradlia lode
CPT - riziko prechádza odovzdaním prvému dopravcovi
CIP - riziko prechádza odovzdaním prvému dopravcovi

"D : Predávajúci je povinný dodať tovar na miesto určenia a nesie všetky riziká a náklady až do príchodu tovaru na toto miesto."
DAF - riziko prechádza odovzdaním tovau na hranici
DES - riziko prechádza odovzdaním na dohodnutom mieste
DEQ - vyložením na dododnutom nábreží v prístave
DDU -riziko prechádza dodaním tovaru
DDP - riziko prechádza dodaním tovaru na dohodnutom mieste

Preto je tak dôležitá CMR, kde musí byť dodacia podmienka uvedená.

Súhlasíte s tým, alebo nie?

Medzitým už prešla nejaká doba i prax v uplatňovaní - chcela by som sa k tejto téme vrátiť, či naozaj beriete do úvahy dodacie podmienky pri určení dňa dodania
JanaSys
21.04.10,07:02
Už sa tým nezaoberám, ale čo viem z firmy, pre ktorú som to potrebovala, tak nie.
zlatica76
30.03.11,05:33
Otváram (možno) už neaktuálnu tému.

Ako určujete dátum dodania tovaru do zahraničia?
Napr. ak je dodacia podmienka CPT Viedeň, kamión sa naloží 31.3. a vyloží 1.4. kedy je dátum dodania? Aký dátum má byť uvedený na faktúre? (my sme dodávateľ)
Majú dodacie podmienky nejaký vplyv na určenie dátumu dodania?
zlatica76
31.03.11,08:06
posúvam si, vážne by ma to zaujímalo
ecuch
31.03.11,08:51
Ak je dodacia podmienka CPT, tak deň dodania je deň, keď sa tovar odovzdal 1. prepravcovi, čiže zrejme 31. /prepravu síce hradíte vy, ale tovar prechádza do vlastníctva odovzdaním prvému prepravcovi/. Tie prepravné parity však môžu spôsobiť problém
1. účtovno-daňový na konci roka - ak je parita napr. DDU, tak tovar odoslaný napr. 31.12. prechádza do vlastníctva až po jeho prevzatí odberateľom /napr.3.1. / a tržby by teda mai patriť až do toho ďalšieho roka
2. DPH - napr. bežná vec: tovar sa fakturuje 1. odberateľovi do ČŠ, tovar fyzicky ide 2. odberateľovi do ČŠ a prepravu po hranicu hradí dodávateľ a od hranice 2. odberateľ /parita DAF/. Je splnená podmienka oslobodenia? A že kedy je deň dodania, to už je vo hviezdach...
orlica
31.03.11,09:13
V septembri 2010 v Pariži schválili new INCOTERMS 2010 , s používaním od januára 2011 ( pre EU je veľmi dobre do kúpnych zmlúv zakomponovať dohoda v dodacích podmienkach s uplatnením new DAP (deliverd At Place) resp. DAT (hoci tam musí vykladať predávajúci)...