Danika5
16.10.17,05:11
Dobrý deň,

poprosila by som Vás o odbornú radu, týkajúcu sa môjho účtovníctva - momentálne ako neplatiteľ DPH v jednoduchom účtovníctve (advokát). Pri vymáhaní pohľadávky pre klienta prijmem ako advokát vymožené peniaze od dlžníka alebo od exekútora. Táto suma peňazí sa skladá z troch častí:

1) vymáhaná istina - túto posielam klientovi na jeho účet a účtujem pri prijatí platby od exekútora/dlžníka ako príjem neovplyvňujúci základ dane a následne pri zaslaní klientovi ako výdavok neovplyvňujúci základ dane,

2) trovy právneho zastúpenia - táto suma zostáva mne ako príjem ovplyvňujúci základ dane (za mnou poskytnuté služby), pričom podkladom v účtovníctve mám právoplatný rozsudok,

3) poplatok za rozhodcovské konanie - a tu nastáva problém, ktorý neviem, ako mám účtovne vyriešiť. S rozhodcovským súdom máme nadštandardnú dohodu spočívajúcu v tom, že môj klient platí rozhodcovský poplatok až po vymožení dlžnej sumy. Čiže mne keď prídu peniaze od dlžníka alebo od exekútora, dostanem od rozhodcovského súdu faktúru za rozhodcovský poplatok a túto faktúru zaplatím z vymožených prostriedkov. A tu neviem ako mám tieto procesy účtovať, t. j.:

a) ako mám účtovať prijatú platbu od exekútora/dlžníka v časti rozhodcovského poplatku, či ako príjem ovplyvňujúci alebo neovplyvňujúci základ dane,

b) ako mám účtovať prijatú faktúru od rozhodcovského súdu na poplatok, či ako výdavok za služby ovplyvňujúci alebo neovplyvňujúci základ dane,

c) a v konečnom dôsledku, či mám následne voči klientovi povinnosť fakturovať takto mnou zaplatený poplatok a či takáto faktúra ovplyvňuje alebo neovplyvňuje môj základ dane (v takomto prípade by do úvahy následne pripadal zápočet mojej pohľadávky voči klientovi za zaplatený poplatok a klientovej pohľadávky voči mne na vydanie sumy prijatej od exekútora v časti rozhodcovského poplatku).

A ešte záverom Vás poprosím o informáciu, ako sa zmenia postupy účtovania vyššie uvedeného v prípade, keď sa stanem platiteľom DPH.

Ďakujem veľmi pekne.