miro24679
17.10.17,09:19
Máme vo vlastníctve ornú pôdu, ktorú sme zdedili po babke. Už veľa rokov ju dávame do nájmu poľnohosp. družstvu, ktoré sídli v obci. Jedná sa o symbolické nájomné. 65€/ 1ha ročne. V novej Zmluve o nájme ma znepokojil jeden bod zmluvy:

Prenajímateľ (ja)
Nájomca (PD družstvo)
---------------
Prenajímateľ podpisom tejto Zmluvy splnomocňuje Nájomcu na podanie návrhu na zápis práv k nehnuteľnostiam tvoriacim Predmet nájmu záznamom v zmysle § 34 a nasl. zákona č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) vyplývajúcich z tejto Zmluvy, ak to bude Nájomca považovať za potrebné. Prenajímateľ je povinný poskytnúť Nájomcovi k vykonaniu záznamu potrebnú súčinnosť.
--------------

Nerozumiem tomuto bodu. Na čo im je potrebné splnomocnenie? Môže sa jednať o niečo nekalé zo strany družstva?
dmc
17.10.17,08:23
Davas splnomocnenie na to aby si najomca mohol zapisat NAJOM-ny vztah na katastri nehnutelnosti do listu vlastnictva
miro24679
17.10.17,10:05
Do Katastra sa zapisujú aj nájomné zmluvy?? Aha, už som sa o tom aj dočítal, existuje niečo ako vklad nájomného práva do listu vlastníctva
januli
17.10.17,15:33
Keby ste pozemky neskôr chceli predať inému, tak nájomca bude mať predkupné právo... Ak sa nemýlim a mal by byť aj zákon tak postavený. Neviem ci ma aj družstvo povinnosť zapisovať nájomný vzťah do katastra ako obce ...
tatranka3725
18.10.17,10:02
Parlament schválil novelu z dielne agrorezortu o prenájme pôdy. alebo prečítať článok v Hospodárskych novinách na webe - Prenájom pôdy sa bude meniť.