branislav235
18.10.17,12:11
Do kvalitne zaizolovaného rodinného domu som si dal namontovať tepelné čerpadlo. Typ tepelného čerpadla a dodávateľskú firmu zatiaľ nezverejním. Cena celej inštalácie je takmer 15.000€. V dome mám veľké okná, takže sa dokáže v pohode nahriať a zvyčajne mi začína vykurovacia sezóna až začiatkom novembra.
LENŽE, tepelné čerpadlo nedokáže udržať stabilnú teplotu v dome. Ja som naučený na klasický termostat, kde si nastavím teplotu a keď klesne pod túto hodnotu, tak sa proste začne kúriť. Tepelné čerpadlo funguje podľa vonkajšej teploty a podľa nejakých kriviek. To znamená, že keď sa vonku ochladí začne to kúriť napriek tomu, že svieti slnko a ja mám vnútri príjemnú teplotu. Takže namiesto šetrenia plytvám energiou, lebo prekurujem domácnosť.
Chcem sa opýtať, ak máte tepelné čerpadlo, funguje vám to rovnako? Alebo druhá otázka, ak ho nemáte a zvažujete kúpu, upozornil vás dodávateľ, že sa nedá nastaviť fixná teplota v domácnosti?
kn-alka
18.10.17,10:47
načo hlasovanie? máš jednoducho namontovaný vonkajší snímač teploty, stačí si dať namontovať izbový termostat a máš to poriešené.
vicktor
18.10.17,10:49
To vyzera ze si objednal zaklad bez termostatu, tak ti ho nenamontovali.

Volitelne prislusenstvo: (okrem ineho)
- kablovy izbovy termostat
- bezdrotovy izbovy termostat

Pisu tam ze nie je nevyhnutne, ale existuje.
http://daikin-altherma.tepelnecerpadlo.co/tepelne-cerpadlo-prislusenstvo

A este: Mas radiatory? Na kazdom by mal byt regulator/termostat.
Mas podlahovku? Otrava ovladat prietok rucne, ale ak nechces prekurovat, tak ine neostava.
branislav235
18.10.17,11:08
Ďakujem za pripomienku. Vyzerá to jednoducho... Ale prečo zariadenie, ktoré stojí skoro 15000 a meria vnútornú teplotu tak nevie riadiť podľa tejto teploty? Keď som to navrhol dodávateľovi, tak len za zapojenie termostatu pýta vyše 100€ (bez samotného termostatu a inštalácie).
jslancik
18.10.17,11:49
takže problém je iba v cene? Si mal hneď povedať... Vyriešime, pošli IBAN.
kn-alka
18.10.17,11:55
takéto veci sa vybavujú počas riešenia cenovej ponuky a inštalácie, mali ste si to prekonzultovať počas toho. Teraz po inštalovaní celého systému ak chceš zmenu, musíš si ju doplatiť - to je proste tak.
lubko6394
18.10.17,12:29
Nemám síce tepelné čerpadlo ale ja som zasa riešil plyn + tuhé palivo riadiacou jednotkou ktorá tiež snímala vonkajšiu teplotu a podľa toho zapínala/vypínala. Kotol sa ohrieval na svoju príjemnú teplotu aj keď do radiátorov nedodal ani deci teplej vody. Druhý problém vznikal že nedochádzalo k vybitiu nádrže, prišiel som domov zásobník ohriaty na 50°C a plyňák kúril akoby trepla mimo neho nebolo. Všetky tie externým čidlom ovládané kúrenia sú podľa mňa vhodné len pre objekty bez okien a dverí. Vonkajšie čidlo predsa nemá ako vedieť že som vyvetral, že manželka varí ako divá, že mi z juhu svieti naplno slnko... Odstavil som drahé čudo, namontoval termostat za pár šupov a kotol dostane povel kúriť len vtedy keď by mohla byť zima mne. A že kotol nemá celý deň 60°C ma netrápi, dostane ich až vtedy keď ja mám menej ako nastavených 22.
branislav235
19.10.17,06:28
Nemám radiátory, mám podlahové kúrenie. Tam naozaj stačí nahriať to na 30°C a je teplo..
branislav235
19.10.17,06:30
Aha, ja som myslel, že je to len problém tepelných čerpadiel. Ae vidím, že aj výrobcovia plynových kotlov chcú zvyšovať ceny a dávajú tam nezmyselnú elektroniku, ktorá sa iba môže pokaziť a na jej nastavenie potrebujete manuál...
vicktor
19.10.17,06:38
Ja mam trochu opacnu skusenost.
Kotolnik mi nainstaloval vonkajsi aj vnutorny termostat, ale dalsich niekolko kurenarov sa vyjadrilo ze ten vnutorny nie je potrebny, akurat dotycny zarobil.
Niekedy ked sa v zime slnko oprelo do okien, tak som na kotli manualne znizoval vykon, ale uz ma to nebavi. Aj v tom kotli je teplomer a odmeria ze naspat sa vracia teplejsia voda, tak sam uberie.
lubko6394
19.10.17,06:46
Tá riadiaca jednotka nebola v kotli ale mala kotle riadiť odborne to volajú Solárny ekvitermický systémový regulátor a koštuje 570 s DPH.
vicktor
19.10.17,07:52
Ekvitermika je vonku na fasade v tieni a kotol si meria teplotu vody na vystupe aj vstupe.
bodliak
19.10.17,10:17
Mám tepelné čerpadlo za 1/3 tvojej ceny a nemám problém. Vykurujem výmeru cca 110 m2. Vonkajšia teplota ho moc nezaujíma, podstatné je, čo chcem mať vo vnútri plus si ho naprogramujem, kedy preferujem, aby kúril a kedy má čušať.
branislav235
20.10.17,06:27
Tak to blednem závisťou. Myslím, že v súčasnosti si priplácame za veľmi intelignetné veci, pri ktorých potom vyzeráme ako debili. Už aj keď chcem spustiť práčku (okrem 2-3 programov, ktoré používame), tak potrebujem manuál. No a vyčistiť kávovar, to je hotová veda....
bodliak
20.10.17,09:50
Inteligentné stále neexistujú. Existujú len zložité, ktorým nerozumiete a mylne ich za inteligentné považujete. Ale nie je to len vaša chyba, je to aj chyba predajcov, ktorí tomu tiež nerozumejú a jediný cieľ je predať, hoc aj nezmyselne.
vicktor
20.10.17,11:23
Ja to tiez nepovazujem za inteligentne, skor prekombinovane. Kamarat zacal podnikat v oblasti "inteligentnych" domov. Tak som sa opytal v com ta inteligencia spociva. Napr. ze sa zakuri kratko pred ocakavanym prichodom. Alebo jednym dialkovym ovladacom regulujes vsetky osvetlovacie telesa.
Fakt super inteligencia.
peterkos2
22.10.17,15:59
Občas montujeme TČ-pre nedostatok času už menej ako kedysi.Niektoré typy mali svorky na pripojenie obyčajného ON-OFF termostatu,do iných treba dokúpiť rozširovaciu kartu a termostat.Termostat sme dávali možno jednomu zákazníkovi z desiatich.Ostatní boli spokojní s automatikou-TČ ide podľa ekvitermickej krivky,čiže závislosť vonkajšej teploty na teplote vykurovacej vody.U teba možno stačí trochu pocvičiť s tou ekvitermou-len neviem,či nebudeš musieť ísť do servisného menu.Ak to nieje tajné,napíš typ TČ