Andy758
18.10.17,14:55
Ahojte, mám záhradu so starými stromami: laicky niektoré mi prídu veľmi staré a choré..väčšinou ide o slivky, niektoré sú aj duté..uvažujem či ich ešte "zachraňovať" alebo zlikvidovať a nasadiť nové..Stromy boli určite veľa rokov zanedbávané...Viete mi prosím poradiť? Ďakujem ; tu sú foto: https://ulozto.sk/tam/_7zLuuMq4hYxC
Estetic
18.10.17,13:45
Aj aj.Kým nové stromy začnú rodiť potrvá pár rokov,zatiaľ treba nechať staré ktoré sú použiteľné.Nech nezostanete uplne bez ovocia.
arizona
18.10.17,17:35
Stare odrody su vzacne! Ak je mozne,urcite zachovaj. Bolo by dobre najst nejakeho sikovneho zahradnika, nech ti stromky osetri,postriha konare ,omladi a poradi.
buchač
18.10.17,17:49
Len nie nejakého Amatéra...;)

P.S.:
Neodolal som poddžubnúť...:D :D :D
ZahradnikAmater
18.10.17,20:41
Pred časom sme kúpili záhradu, kde boli len staré stromy a po niektorých už len zvyšky. Po zhodnotení zdravotného stavu sme nechali jednu jabloň a druhú spolu s dvomi hruškami, ktoré už boli suché, sme popílili a využili ako zdroj suroviny pre vyvýšený záhon. Stará jabloň krásne zarodila, a kým začali rodiť presťahované 5 až 8 ročné stromčeky zo starej záhrady (prvý rok sme odstránili všetky kvety), mali sme aspoň nejaké ovocie.
Ak stromy neohrozujú ľudí alebo ploty, nebudú padať, rozhodne ich nechaj. A zasaď si podľa svojho rozmiestňovacieho plánu nové stromy. Tak si zaistíš kontinuitu v ovocí, ušetríš aj na nákupoch v obchodoch aj budeš mať zdravé ovocie. Staré stromy, ktoré sa nebudú dať vhodným rezom omladiť alebo zachrániť, môžeš vždy nakoniec spíliť. Ale to je až tá posledná možnosť. V našej záhrade sme jeden starý strom zachránili a okrem chutných jesenných jabĺk je aj pekným solitérom :) Navyše staré odrody nie je potrebné striekať a sami zvládajú prebierku plodov.