kuvik
19.10.17,21:59
Mám chalupu v spoločnom dvore. Susedovi vyhorela strecha. Pri jej obnove urobil nový veniec na ktorý namuroval Ypor tvárnice a na to ďalší veniec čím de facto zvýšil stavbu aj strechu o cca 60 cm. Nakoľko sú naše chalupy v tesnej blízkosti, obmedzil mi tým prístup svetla do chalupy oproti tomu, ako to bolo pôvodne. Chalupu chcem predať a práve tento stavebný zásah z jeho strany je jednou z príčin, pre ktoré potencionálni záujemcovia nechcú moju chalupu kúpiť. Ešte podotýkam, že na rekonštrukciu nemal sused stavebné povolenie.
Ďakujem za každý typ odpovede, príp. vyslovenie názoru.
ZahradnikAmater
19.10.17,20:44
Čo na to hovorí váš právnik?
Chobot
20.10.17,00:34
JE to síce čierna stavba, pokiaľ nemal stavebné povolenie na dvihnutie strechy, ale kto to oznámi stavebnému úradu a kto dokáže, že to nebolo tak aj pôvodne?

JE to veľmi neisté obvinenie. Aj keby sa preukázalo, že strechu zdvihol, nie je isté, či mu to stav. úrad dá zbúrať. Skôr by som povedal, že mu dodatočne schvália tie stavebné úpravy.

A nechce sa mi veriť, že iba to je príčinou, že ľudia tvoj dom nechcú kúpiť. Veď oni nevedia, ako to bolo predtým. A zvýšenie strechy o 60 cm nemôže urobiť tak obrovský rozdiel v tienení.
marleau
20.10.17,14:00
Vybavte si povolenie, zdvihnite o meter, zrekonštruujte a predáte hneď.
kuvik
22.10.17,08:53
Ďakujem za názor. Nemá to ešte omietnuté, takže jednoznačne vidno, odkiaľ sa nadstavovalo. A rozdiel v tieni je značný. Chalupy sú od seba v najbližšom bode cca 2m.
kuvik
22.10.17,08:54
Ďakujem aj za takýto názor. Podobné nepotrebujem.
branislavp
23.10.17,03:01
kuvik, však si vedel, že sused nadstavuje, vtedy si to nemal dovoliť a dať tomu stopku. Teraz sotva s tým niečo urobíš. Jedine to dať na súd, že Ti sused spôsobil škodu na majetku. Ako dôkaz si to odfoť
branislavp
23.10.17,03:07
Ak dokážeš súdu , že sused svojou prerábkou strechy Ti spôsobil trvalú škodu na majetku, tak by sused bol donútený prerobiť strechu. Ale asi by sa Ti tam zle bývalo s takým susedom..... Inak s tým nepohneš.