Katrina13
20.10.17,12:38
Ahojte, idem sa uistiť u tých skúsenejších...začali sme fakturovať do čiech koncovým zákazníkom, sme platci DPH. Stručné otázky:
1.) Faktúry vystavujeme v CZK s prepočtom na EUR,správne?
2.) FA účtujem ako FA Tovar EU správne?
3.) DPH na faktúre mi ide do zdaniteľných obchodov (rovnako ako tuzemské fa), správne?
Ďakujem.
Reina
24.10.17,11:56
Čo znamená koncoví zákazníci? Občania, či firmy? Ide o tovar?. Nemáte to zásielkový obchod?
Všetko je dôležité pre správne určenie, ako to má na faktúre vyzerať :-)
Žabinka
24.10.17,12:09
1. prečo faktúry vystavujete v CZK?
2. neviem sa vyjadriť, nemám Alfu
3. ak fakturujete tovar občanom / neplatiteľom DPH, fakturujete ZD plus DPH..
ak fakturujete platiteľom DPH s IČ DPH CZ......, fakturujete bez DPH..
Reina
24.10.17,19:52
Otázky boli preto, aby som vedela správne odpovedať na otázky. Niekedy záleží aj na detailoch.
Katrina13
03.11.17,18:54
Áno ide o zásielkový predaj, a ide priamo občanom, ktorí vyžadujú FA v CZK, problém som mala hlavne s Alfou, tak som nakoniec zadala FA ako Tovar EU v EUR, prepočet v CZK mám len na FA ( a keď prídu CZK na účet v CZK podľa výpisu ) a hádže mi to do daňového do riadku 03/04. Z Finančnej správy mi odpísali že v KV to bude v A.1, čo podľa mňa platí ak zasielam tovar osobám identifikovaným pre daň, takže som to nechala v D.2. Snáď to tak má byť :-)
Reina
04.11.17,20:18
Ak ide o zásielkový obchod - tj. občanom alebo aj neplatiteľom dph - tak KV DPH je A1. Správne z FR SR odpovedali. Totižto aj napriek tomu, že je to občanom, faktúra sa musí vystaviť a tým pádom to ide do KV DPHP A1 (je to napísané aj v poučení na vyplnenie KV DPH).
V alfe plus to treba zadať ako klasickú faktúru - faktúra - tuzemsko. To, že ide o zahraničných občanov nevadí, tento typ dokladu je v podstate o tom, aby sa správne zaradilo do DPH a KV DPH.
Len si treba dať pozor, koľko toho do ČR pošleš. Každá krajina má limit (my 35 000). Potom sa tam musíš registrovať a vystavovať fa s ich platnou DPH. - obdoba nášho § 6 zákona o dph.
Dav
05.11.17,08:21
1. Nie, faktúru vystavujete v EUR s prepočtom na CZK - účtovníctvo na Slovensku musí byť vedené v úradnej mene, teda v eurách. Ak zahraničný odberateľ požaduje faktúru v svojej mene, prepočítate eurá na cudziu menu a úhradu vysporiadate prepočtom cudzej meny na Eurá a kurzovým rozdielom. Viac- používanie kurzov cudzej meny v zákone o účtovníctve - či kurz ECB alebo komerčný.
2. áno/nie - podrobnejšie bod 3.
3. DPH podľa toho, či ide platiteľovi DPH, alebo neplatiteľovi DPH . Platiteľovi DPH bez DPH, dodanie do členského štátu. Neplatiteľovi DPH - dodanie s DPH v tuzemsku.
Reina
05.11.17,17:28
Myslím si že vystavovať FA v CZK je v poriadku. Vzhľadom na to, že účtovníctvo sa vedie v mene EUR, tak tú faktúru v inej mene treba prepočítať na EUR kurzom ECB.
vladsoj
06.11.17,11:17
Ahojte, chcela som sa spýtať ako postupovať v tomto prípade:
- firma platca DPH na Slovensku
- dodáva tovar s inštaláciou napr. do Čiech tiež platcovi DPH,
- faktúru vystavujeme bez DPH, neuvádza sa do súhrnného výkazu.
Máme nejakú povinnosť registrácie k DPH v Čechách resp. v inom členskom štáte? Správne uvádzame na faktúrach prenos daňovej povinnosti na príjemcu tovaru?
Reina
06.11.17,18:56
Pri tovare s inštaláciou by malo byť v celej EU jednotné pravidlo, že miesto dodania - teda štát, ktorý má právo vybrať DPH je štát, kde sa tovar inštaluje. Vo Vašom prípade teda asi v ČR. Ak je to V ČR rovnaké ako u nás - § 69 ods. 2, tak sa daň prenáša na odberateľa. (malo by to tak byť celej EU). V SR sa vystaví FA bez dane, povinný text Prenesenie daňovej povinnosti. Takýto doklad nebude uvedený v DP DPH ani KV DPH ani SV DPH. Bude iba v evidencii - záznamovej povinnosti DPH.
vladsoj
06.11.17,19:34
Ďakujem veľmi pekne
vladsoj
06.11.17,19:39
Nemusí sa firma registrovať pre DPH v Čechách?
Reina
06.11.17,20:00
Nepoznám český zákon - či tam náhodou nemajú nejakú výnimku. Ale toto by malo byť jednotné pre celú EU a mal by to byť prenos povinnosti na odberateľa. - 99,9 % :-). Skúste osloviť aj odberateľa, či by vám to predsa len jedným očkom nepozrel v ich zákone.
Katrina13
07.11.17,11:31
Ach tak, Dakujem, ja som práve nevdela ako to do tej Alfy dostať keďže som to identifikovala ako Tovar EU a v A.1 je uvedené že dodanie tovaru osobe identifikovaniej pre daň, čo nebol náš prípad preto som to nechala v D.2, pošlem teda opravný KV. Od limitu sme fakt veľmi ale veľmi ďaleko, to registrujem.Ďakujem ešte raz za pomoc.
Katrina13
08.11.17,12:35
Akurát som sa pokúšala o opravný KV, v Alfa plus som si zmenila FA Tovar EU na Tuzemsko ale ja to do oddielu A.1. neviem dostať, stále mi to hádže do D.2., kde môže byť chyba? Nemajú pridelené IČO, inak by to tam šlo automaticky ale takto to tam neviem nasúkať.
Reina
08.11.17,12:57
Keď doklad ukladáš (predpokladám, že z evidencie pohľadávok), tak sa objaví záznam DPH. Tam asi vidíš, že je tam D2, záznam oprav a vyber zo zoznamu A1. Alebo rovno cho´d do evidencie DPH, nájdi si konkrétnu faktúru daj oprav a tam opäť oprav a A1 :-). Skús. Keď opravíš, vytvor dodatočné KV DPH, mala by si tam mať v A1 záznam s kódom 2 a dva záznamy v D2 - pôvodný s kodom 1 (storno) a nový s k=odom 2 (teda ak si tam v D2 mala nejaké údaje).
Katrina13
10.11.17,07:55
Veľmi pekne ďakujem za pomoc,