Niki331
23.10.17,22:11
Viete mi niekto poradit co stoji znalecky posudok na auto ?
Kupila som auto od sukromnika po dvoch mesiacoch mi odisiel motor auto je nepojadzne. Co sa da v tejto veci robit ? Oprava by stala cca 1200€ . Dakujem
dmc
24.10.17,05:02
ake stare je auto? kolko ma KM?. Odisiel motor akym sposobom ? Bol motor uz opravovany? V akej hodnote bolo auto zakupene ?
jelalim
24.10.17,05:22
Na co vlastne by si potrebovala ten znalecky posudok?
Bolo auto starsie ako 2 roky? bolo teda po zaruke? Kam odisiel ten motor?

Najschodnejsia cesta obehnut 3-4 servisy a dat auto opravit.
Niki331
24.10.17,06:52
Auto bolo v hodnote cca 5500 €. Niečo s klukou nie som automechanik. Ma nieco cez 200000 km .nebolo do neho zasahovane z nasej strany
Niki331
24.10.17,06:54
Na to ze chyba nebola sposobena nami. Motor isiel na dovolenku taketo rady nepotrebujem .
dmc
24.10.17,07:04
a na aky ucel si chces dat vypracovat znalecky posudok ? Mas podozrenie ze doslo k poruche na motore v dosledku zatajenej chyby (skrytej vady)o ktorej predavajuci vedel a nepovedal to pri predaji ?
dmc
24.10.17,07:04
ak viete dokazat ze predavajuci vedel o chybe ktora sposobila poruchu...hura do toho.
vicktor
24.10.17,07:14
Predstava je asi taka, ze to dokaze ten znalec, co velmi pochybujem.
Chobot
24.10.17,07:19
Zabudni na znalecký posudok, nič s tým nedosiahneš. Čo by ti tam mal znalec napísať? Že auto je staré a diely sú opotrebované? Znalec nevie určiť zodpovednosť predávajúceho za poruchu.

2 mesiace ti auto išlo, to znamená, že predávajúci ti ho predaj pojazdné. On nemá rentgenové oči ani krištáľovú guľu, aby videl, že čoskoro sa auto pokazí. To už sa pri starých autách stáva, že sa niečo pokazí. Aj keď si do auta nezasahovala. Najmä, keď si vedela, že auto má najazdené 200.000 km. Kľudne mohlo zlyhať napr. ložisko kľukovej hriadele. Za to pôvodný majiteľ vôbec nemôže. Aj pri menej km sa môže čokoľvek pokaziť.

Kupovala si staré, ojazdené auto, tak si musela počítať s rizikom, že sa niečo môže pokaziť. Aj sa pokazilo. Prečo hľadáš niekoho, na koho zvaliť vinu. Vina je len na starom aute. Ak si chcela na 99% bezporuchové auto, mala si si kúpiť nové. Aj tam je ale to 1%, že sa niečo pokazí. Tam ti ale 2 (alebo viac) roky ručí výrobca za chyby.

Obehaj pár servisov a daj to opraviť tam, kde budeš mať najlepší pocit z prijímacieho technika. Ani navrhovaná cena nebude smerodajná. lebo pri oprave sa môže ešte niečo objaviť, čo navýši cenu auta.
vicktor
24.10.17,07:20
Co obsahuje zmluva - nejake vyhlasenie predavajuceho o bezchybnom stave a zaruke? Trosku pochybujem.
Na opravu ste sa uz v servise pytali, ved tam mali povedat pricinu.
Pripadne obehnite dalsie servisy.
Chobot
24.10.17,07:20
Chyba, resp. závada nebola spôsobená nikým konkrétnym, ani predávajúcim. Alebo bola spôsobená oboma, tým, že ste na aute jazdili a najazdili kopec km.
Niki331
24.10.17,08:19
Ak 2000 km vela tak potom neviem podla mna o tom vedel ze tam nieco je a zatajil to
Niki331
24.10.17,08:29
Ja nevravim ze chcem 100 %auto ked je starsie. Ale aby mi po dvoch mesiacoch rozpadol motor taj je to celkom dost. Uz som do neho investovala a brala som to ze ok dobre stava sa. Ale toto je trochu vela . Tak osem rokov na auto by nemalo byt tak vela kedze moje stare auto malo 20 r a a viac km a motor ide stale super
vicktor
24.10.17,09:00
To je mozne, ale sotva dokazatelne.
Chobot
24.10.17,10:43
Ten motor sa nerozpadol po 2 mesiacoch, ale po 8 rokoch a 200.000 kilometroch. Ze sa to stalo vtedy, keď si bola vlastníkom prave ty, tak to je smola.

Prave preto kupujem len nove autá. Viem, ako si ho zabeham, viem, v akom je stave aj po 13 rokoch.
Za poruchu klukovky pôvodný majiteľ nemôže.

Proste je to opotrebované a treba to opraviť . O týždeň ti môžu začať tiecť brzdove valčeky a tiež z toho budeš viniť povodneho majiteľa?
dmc
24.10.17,11:58
ak ti dal predavajuci zaruku (dojednanu v zmluve) kludne si to u neho uplatnuj.
Niki331
24.10.17,13:46
Nie kazdy si moze dovolit nove auto
Chobot
24.10.17,14:29
Ale na staré v konečnom dôsledku môžeš minúť viac, ako na nové. Len to nové je okamžitá investícia, kým do starého tú sumu natlačíš za 5-8 rokov.

Inak tá suma za opravu - 1200 EUR, nie je nejak horibilná. Si zober, že syn ťukol Peugeota 207 (jasné, že jeho vina), rozbil predný nárazník a pokrčil trochu jeden blatník a jeden svetlomet. Oprava? Takmer 3000 €. Ešte že mu platím havarijné poistenie.

Čo myslíš, prečo sú ceny starších áut tak nízke? Lebo u starých áut sú vysoké náklady na údržbu a opravy. Mal som 20 ročné Tico, jeho hodnota bola možno 300 €. Ale každoročne som do nejakej opravy či súčiastky investoval 200-400 €. A to som si väčšinu robil svojpomocne. Keby to išlo cez servis, tak sa nedoplatím.Ale fungovalo, išlo, cez STK prechádzalo - tak prečo ho dávať preč? Ideálne stavebné auto (teraz sme postavili dom - to Tico odviezlo v pohode aj 300 kg materiálu) Tento rok sa už ale pobralo na večný odpočinok. Odišli ložiská do volantovej tyče a nový náhradný diel sa už nedal zohnať.

Takže pri cene tvojho auta - 5500 € nejaká oprava za 1200 je celkom bežná vec. O rok možno budeš meniť komplet spojku, čo aj s robotou bude stáť do 500 €. A potom brzdové obloženia a disky atď. Bývalého majiteľa už nerieš.

Neber to v zlom, ale nech sa staráš o auto akokoľvek, vždy sa niečo opotrebuje. Ja som teraz na 13 ročnej Xsare Picasso pred STK nechal spraviť prehliadku. Vymenili brzdové kotúče a platničky, výfuk, vymenili náplne (olej, brzd. kvapalinu) a hneď som bol ľahší o 400 €.
Chobot
24.10.17,14:30
Vyššie si písala, že malo najazdených 200.000 km.

No jasné, že vedel, že tam niečo je - hrkotala rozvodová reťaz, pískal klinový remeň, pískali brzdy, hrkotali ložiská. Čo myslíš, prečo ho predával? Lebo bolo v super stave? Nie! Lebo rátal s tým, že začnú odchádzať súčiastky a nechcel investovať do súčiastok a opráv. Radšej sa ho zbavil. A preto ho predával lacno.
misoft
24.10.17,15:02
V jednom má Chobot pravdu - staršie auto, ktoré má už svoje nabehané, to určite bude aj patrične opotrebované a budú potrebné ďalšie dodatočné náklady.
Syn si kúpil Lada 4x4 Niva, stála ho 2000€, po pol roku prevádzky sa pretrhla rozvodová reťaz. Výsledok ? Agregát na odpis, pretože tá reťaz narobila riadnu paseku. A pritom dovtedy pracoval bezchybne. Príčina pretrhnutia? Oslabený spoj medzi dvoma článkami (to by možno ani mechanik bežnou prehliadkou nezistil.
A nový agregát zohnať? Cena končí pri cca 500€ - a to pripočítať k tomu dopravu, opravu (výmenu).