lentilkaPB
24.10.17,06:17
Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadom čerpania dovolenky po RD ...
Som učiteľka na TPP, od r. 2012 som bola na dvoch MD a RD (reťazový), za toto obdobie mám nárok na 108 dní dovolenky. RD mi končí v marci 2018 a predpokladala som, že si túto dovolenku vyčerpám do konca letných prázdnin 2018 (čo by mi akurát vyšlo) a potom by som nastúpila v septembri.
Avšak musím nastúpiť už v marci (možno vo februári, jedna p.učiteľka odchádza na MD a p.riaditeľka so mnou ráta). Z tejto starej 108-dňovej dovolenky viem reálne do konca r. 2018 minúť okolo 48 dní ... Čo so zvyšnými 60-timi dňami? Nerada by som o ne prišla (prepadli by mi). Akú max.dovolenku mi vedia preplatiť a kedy?
Alebo by bolo pre mňa výhodnejšie začať si túto dovolenku čerpať už od januára 2018 popri RD?
(a za rok 2018 mi znova nabehne nová dovolenka, ktorú si môžem preniesť do r. 2019)
Pomôžte mi prosím zorientovať sa ... ĎAKUJEM krásne za Vaše odpovede, rady ...
veronikasad
24.10.17,05:02
Dovolenku na ktorú ti vznikol nárok počas MD a RD si môžeš čerpať už v roku 2017 v súbehu s poberanim rodičovského príspevku.
Oznam zamestnavatelovi písomne mesiac vopred ukončenie rodičovskej dovolenky a poziadaj o čerpanie dovolenky. Po ukonceni RD sa treba v sociálnej poistovni do 8 kal.dni odhlásiť z dôchodkového poistenia plateného štátom za osoby starajuce sa o dieťa do 6 rokov veku dieťaťa.

Mohol by však vzniknúť problém zamestnávateľa, ak má prijatého zamestnávateľa na dobu určitú, na zastupovanie počas tvojej MD a RD. Aj keď ešte budeš čerpať dovolenku, jeho pracovný pomer konči.
lentilkaPB
25.10.17,07:10
Ďakujem... a keby som oznámila zamestnávateľovi, že končím s RD a od decembra nastupujem do práce - v decembri čerpám dovolenku (potom aj január a február 2018), nebude mi krátených tých 108 dní? Ja si predstavujem, že decembri vyčerpám 19 dní, v januári 22 dní, vo februári 20 dní (z tých 108) a zvyšok si nechám na veľkonočné a letné prázdniny ... celkom by som ju aj minula.
milagros208
25.10.17,07:15
Ja len doplním, že pracovný pomer zamestnanca, ktorý je na zástup počas MD a RD môže pokračovať aj počas dovolenky bezprostredne nadväzujúcej na materskú alebo rodičovskú dovolenku §48 ods. 4 písm.a).
veronikasad
25.10.17,11:38
Nie, nebude, naopak vznikne ti ešte ďalší nárok za december,lebo čerpanie dovolenky sa považuje za výkon práce = 1/12 ročného nároku, ak budeš dovolenku čerpať od 1.12.
so súhlasom zamestnávateľa môžeš RD ukončiť aj k 31.10. a dovolenku začať čerpať od 1.11., vtedy ti vznikne narok na dovolenku za rok 2017 2/12 ročného nároku.