tao-tao
24.10.17,11:40
K 31.10.2017 so mnou môj zamestnávateľ ukončuje PP paragrafom 63, dohodou z dôvodu zrušenia zamestnávateľa. Pracujem na dobu neurčitú a zamestnaná som od 14.7.2003. Od 8.6.2017 som na pn kvôli rizikovému tehotenstvu a budem v nej pokračovať aj po skončení PP. Na papieri, ktorý budem podpisovať je správny paragraf, avšak je tam písana odmena, nie odstupné. Informovali sme sa na inšpektoráte práce, kde nám povedali, že musím dostať odstupné. Že na dohode o skončení PP môže byť písana "odmena", ale na výplatnej páske musí byť "odstupné". Nerozumiem, prečo teda píšu na dohodu odmena, ak tam má byť odstupné. Či to spisoval niekto nekompetentný, alebo je podľa nich slovo "odmena" synonymom "odstupné". Alebo sa mám obávať tejto zámeny slovíčok, a to bude ten rozdiel či dostanem na pamiatku pero s logom firmy alebo 4mesačné odstupné. Zaujíma ma aj, či je podstatný paragraf bez ohľadu na to, že tam bude spomenutá len odmena alebo je podstatnejšie, že svojim podpisom súhlasim s odmenou aj napriek paragrafu. S firmou mali nikektorí zamestnanci zlú skúsenosť, lebo využili ich neinformovanosť a prišli o odmeny počas trvania PP alebo o odstupné pri skončení PP práve kvôli slovíčkam. Je teda nejaký rozdiel medzi odmenou alebo odstupným? Či už vo výške odstupného, alebo v následnom zaplatení odvodov a dane, alebo či sa to rozdielne započítava do výšky podpory v nezamestnanosti? A ešte posledná otázka, k 31.10. mám ešte nárok na 10 dní dovolenky. Musí byť aj tento údaj uvedený na dohode o skončení PP, teda počet dní dovolenky, ktorú mi preplatia, alebo sa toto nemusí spomenúť a bude to len vyplatené a uvedené vo výplatnej páske?
Ďakujem.
Tweety
24.10.17,09:50
Odmenu tam máš asi ako bonus, pretože nárok na odstupné pri Dohode z organiz. dôvodu vzniká priamo zo zákona. To nie je potrebné uvádzať do dohody o skončenie PP. Podstatné je ,aby si tam mala formulku Dohoda podľa §60 ZP z organiz. dôvodu alebo z §63 ZP.. Vtedy vzniká nárok na odstupné. Pri klasickej Dohode bez tejto dformulky nárok na odstupné nevzniká. Nevyčerpanú D, na ktorú vznikol nárok, ti musia zo zákona preplatiť. Tiež to nie je potrebné uviesť v Dohode ale, ak sa uvedie, nie je to na škodu.
tao-tao
24.10.17,10:34
Ďakujem veľmi pekne. Takže ak mi do dohody napíše odmeny, tak vlastne sám sebe škodí, lebo mi musí vyplatiť aj odstupné aj odmeny? A aj odmeny aj odstupné sa započítavajú do výšky podpory v nezamestnanosti?
veronikasad
24.10.17,10:41
Aký dôvod ukončenia pracovného pomeru máš v dohode?
veronikasad
24.10.17,10:42
V mesiaci októbri budeš celý mesiac PN?
tao-tao
24.10.17,10:47
Ano, pokračujem v pn az do januára, potom na materskú. Ohľadom podpory v nezamestnanosti sa pýtam pre kolegu, ktorý pracuje tak dlho ako ja, a po skončení PP pôjde na úrad práce
tao-tao
24.10.17,10:53
Parag.63, pismeno a.) zrusenie zamestnavatela
veronikasad
24.10.17,10:57
V prípade celomesacnej PN, vyplatené odstupne ani odmena nevstupuje do vymeriavacieho základu pre výpočet dávky v nezamestnanosti.

Ak to nie je kolegov prípad, pre výpočet dávky v nezsm. je úplne jedno či mu bude vyplatená odmena alebo odstupné, len aby mal istotu, ze mu ich zamestnávateľ vyplatí,mal by trvať na výplate v den ukoncenia pracovného pomeru dohodou. Ak to zamestnávateľovi mzdový SW neumožňuje, tak žiadať aspoň zálohu (dať si aspoň orientačne niekomu vypočítať výplatu)
veronikasad
24.10.17,10:59
Zamestnávateľom je živnostník alebo s.r.o.?
veronikasad
24.10.17,11:01
Pred podpisom dohody si treba dať prepočítať, či výška odmeny je vypočítaná správne a zodpovedá výške odstupného v zmysle ZP
veronikasad
24.10.17,11:07
Molas, súhlasím s tebou, tak to zamestnávatelia robia. Ale v tomto prípade ide o zrušenie zamestnávateľa ...
veronikasad
24.10.17,11:11
To my nevieme, vidím za tým špekuláciu, možno aj pri výpočte výšky odmeny
tao-tao
24.10.17,11:15
Takže si myslíte, že ak tam bude napísana odmena, tak tam má byť aj uvedená konkrétna suma alebo aspoň, že vo výške 4mesač.platov?
A formulácia "odstupné bude vyplatené vo forme odmeny" nič nemení na tom, že to tak či tak budú tie 4mesačné platy?
veronikasad
24.10.17,11:21
Odstupné sa počíta podľa vzorca priemerný hodinový zárobok x denný fond pracovného času x 21.74 x počet mesiacov.
Trvaj na konkrétnej sume
tao-tao
24.10.17,11:57
Práve to, že som sa aj ja predtým dočítala, že kedže som predchadzajuci štvrťrok neodpracovala, tak sa mi počíta odstupné hrubý základ mzdy x 4 mesiace a tá suma v čistom
veronikasad
24.10.17,12:01
V tvojom prípade sa počíta z pravdepodobného priemerného zárobku a vždy ide o hrubú mzdu. Keď si celý mesiac na PN, platíš z nej len zdravotné poistenie a preddavok na dan
tao-tao
24.10.17,14:23
Ďakujem všetkým za poskytnuté rady