Lulla Bella
24.10.17,14:30
Dobrý deň, nerozumiem sa veľmi do tejto problematiky, tak by som vás chcela poprosiť o radu.

Od 1.1. 2017 som SZČO.
Od 3.2.2017 doteraz som dobrovoľne sociálne poistená. Poistila som sa tak pre prípad tehotenstva.
Tento mesiac - október 2017 je deviaty mesiac, resp. splním požiadavku Soc. poistovne 270 dní.
Tehotná stále nie som, poistné si platím každý mesiac.

Mám internetový obchod a keď si predstavím, že už 270 dní bude splnených a za výšku poistného môžem objednávať tovar..

Dnes som sa bola v poisťovni informovať, či môžem ukončiť poistenie.. Povinným platcom sa stanem až od 1.7. 2018. Rozprávali mi o akejsi ochrannej lehote a o 26.týždňoch ku dňu nástupu na materskú. Bolo toho viac, mám to hrozne popletené. Môže mi niekto vysvetliť ako to je prípadne poradiť, či ukončiť poistenie.

Ďakujem za každú radu.
veronikasad
24.10.17,12:57
Pre vznik nároku na materské potrebuješ 270 kal.dni poistenia v posledných dvoch rokoch. Aby ti skutočne materské začali vyplácať, musíš byť v čase nástupu na materské nemocensky poistená alebo ide o nárok z ochrannej doby, t.j. predchádzajúce nemocenské poistenie zaniklo v čase. Keď už si bola tehotná.

V tvojom prípade, keďže už 270 dní máš a ešte stále tehotná nie si, môžeš sa z dobrovoľného poistenia odhlásiť. Sleduj si stále splnenie podmienky 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch. Ak sa ti podarí otehotnieť do 30.6.2018 a budeš mať rizikové tehotenstvo, stačí sa deň pred vypísanie PN prihlásiť znovu na celý balík poistenia. Vznikne ti nárok na nemocenské s počas poberania nemocenského dobrovoľne poistenie platiť nemusíš.

Ak otehotnieť až v čase keď už budeš povinné poistená osoba, dobrovoľne poistenie riešiť nemusíš. Pri nemocenskych davkach sa nevyžaduje splnenie podmienky 270 dní nemocenského poistenia, pri materskom áno. Započítava sa aj predchádzajúce ukončené nemocenske poistenie.
Mila123
24.10.17,13:19
01 07 2017???? to už bolo.....máš tam zrejme chybu
Lulla Bella
24.10.17,13:51
Ďakujem, preklep. Rok 2018