Ďuri69
26.10.17,06:37
Mal by som otázku ohľadom prenájmu poľnohospodárskej pôdy - s manželkou sme zdedili zhruba 0,6 ha ornej pôdy, ktorú užíva miestne poľnohospodárske družstvo .v tomto roku nám boli zaslané nové zmluvy na prenájom, nakoľko platnosť pôvodnej skončila. V novej zmluve s účinnosťou od 1.1.2017 je uvedená nájomná doba 15 rokov s 5 ročnou výpovednou lehotou po minimálne 1 ročnom nájomnom vzťahu. Moja otázka je : Ak by sme túto zmluvu nepodpísali ako bude poľnohospodárske družstvo ďalej postupovať / ďalšie užívanie pôdy, prenájom, platba dane za pôdu ... /, prípadne čo máme urobiť, ak by sme chceli v čo najkratšej dobe prevziať pôdu späť do vlastného užívania keď teraz v podstate neexistuje nájomný vzťah pokiaľ nie je podpísaná nová zmluva - zatiaľ sme ju nepodpísali a nezaslali s5. Mali by sme o pôdu záujem a po mojom laickom preštudovaní zákonov by asi bolo najjednoduchšie pospísať novú zmluvu, počkať 1 rok, potom dať písomnú výpoveď do 31.októbra a následne prečkať 5 ročnú výpovednú dobu - t.j. odo dneška sa k pôde môžeme dostať až za 6 rokov. Vďaka za akúkoľvek radu ako to urýchliť .
draik
26.10.17,10:28
Nepodpíšte zmluvu alebo len na kratšie obdobie. Aj keď sa mení zákon o prenájme pôdy v prospech vlastníkov, stále sa k zazmluvnenej pôde nedostanú hocikedy.